Jak właczyć tylne przeciwmgłowe bez włączania przednich?

Dodatkowe wyposażenie... / Accesories and additional equipment ...

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
blazo
 

Jak właczyć tylne przeciwmgłowe bez włączania przednich?

21 paź 2010 07:18

Panowie,

Czy jest jakiś sposób na włączenie tylnych świateł przeciwmgłowych (przeciwmgielnych) bez włączania przednich przeciwmgłowych?
Z mojego doświadczenia wynika, że tylnych używa się częściej. Zresztą przepisy mówią o tym, że tylne we mgle a przednie w bardzo gęstej mgle (czy jakoś tak).

U mnie aby włączyć tył muszą być włączone przednie i inaczej się nie da bo po drodze do włączenia tylnych włączają się przednie :-(.

Avatar użytkownika
Gizmo121
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 5407
Dołączył(a): 09 wrz 2008 10:20
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2008, Optimum

Re: Jak właczyć tylne przeciwmgłowe bez włączania przednich?

21 paź 2010 07:42

Dziwne....... ja mam niezależne :?(przełącznikiem daję do tyłu i świecą tylne - do przodu wyłączam je. Przednie - przełącznik w przód włączam ...do tyłu wyłączam) Mowa o przełączniku bliższym kierownicy:
Obrazek
Pozdrawiam Wojtek ( KIA Cee'd SW 1,6 CRDI 115KM optimum 5K 09'2008 ) WRC- Warcy , Rycy , Csescy ale (dużo) nie rdzewieje :)

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Jak właczyć tylne przeciwmgłowe bez włączania przednich?

21 paź 2010 08:30

W FLu jest inny przełącznik. I raczej się nie da.

PS. A jak włączasz przód i tył mając taki przełącznik? Przecież się nawzajem wykluczają, alboś nie do końca to zrozumiale opisał :)
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

Avatar użytkownika
CEEDEEROM
Żandarmeria
 
Posty: 1113
Dołączył(a): 18 mar 2008 19:53
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C3 HB, 1,4 Pb 140KM
2020, BL3, 7DCT

Re: Jak właczyć tylne przeciwmgłowe bez włączania przednich?

21 paź 2010 08:40

Ten przełącznik powraca do pozycji środkowej. Każdorazowe styknięcie włącza/wyłącza dane światła.
W górę - przednie, na dół - tylne.
Po FL-u coś zmienili? Po co?
Robert M / Ceed III BL3, 1,4 GDI, oczywiście automat 7DCT, Cosmo Blue, mój od 11 maja 2020

Avatar użytkownika
George
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 2618
Dołączył(a): 18 lip 2008 12:33
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2FL HB, 1,6 L Pb 204KM
2018, GT

Re: Jak właczyć tylne przeciwmgłowe bez włączania przednich?

21 paź 2010 08:42

Gizmo121 napisał(a):przełącznikiem daję do tyłu i świecą tylne - do przodu wyłączam je. Przednie - przełącznik w przód włączam ...do tyłu wyłączam)


U mnie : do przodu włączam przednie. Jeszcze raz do przodu wyłączam przednie. Do tyłu działa tak samo. Raz włącza tylne a za drugim razem wyłącza.
Kontakt: Grupa Wielkopolska
- - - - - - - - - - - - - - -
onegdaj - Cee'd 1,6 CRDI 2008
aktualnie - Cee'd GT black perl 2018
Obrazek

AUTOR WĄTKU
c22
 

Re: Jak właczyć tylne przeciwmgłowe bez włączania przednich?

21 paź 2010 08:44

blazo chyba ma fl - w stopce jest info o roczniku :wink:

tak niestety jest - przełącznik na tylne i włącznik pozostaje w tej pozycji, przekręcenie dalsze i powrót do pierwszej pozycji - włączenie dodatkowo przednich.


edit.
znalazłem taki sam włącznik - obrót zdjęcia o 180 st.
Obrazek

Avatar użytkownika
CEEDEEROM
Żandarmeria
 
Posty: 1113
Dołączył(a): 18 mar 2008 19:53
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C3 HB, 1,4 Pb 140KM
2020, BL3, 7DCT

Re: Jak właczyć tylne przeciwmgłowe bez włączania przednich?

21 paź 2010 08:59

Z instrukcji po FL:
Obrazek
Fantastyczne tłumaczenie :wink:
Robert M / Ceed III BL3, 1,4 GDI, oczywiście automat 7DCT, Cosmo Blue, mój od 11 maja 2020

AUTOR WĄTKU
marekwoj
 

Re: Jak właczyć tylne przeciwmgłowe bez włączania przednich?

21 paź 2010 10:16

blazo napisał(a):przepisy mówią o tym, że tylne we mgle a przednie w bardzo gęstej mgle (czy jakoś tak).
Akurat przepisy mówią odwrotnie :P Przednich przeciwmgielnych można używać jak jest mgła, na krętej drodze lub jak są opady deszczu czy śniegu. A tylnych tylko i wyłącznie wtedy, jak widoczność spada poniżej jakiejś wartości, chyba 50 metrów ?

Tak więc nie przypadkowo w wielu samochodach tylne można włączyć tylko wtedy jak świecą przednie :)

AUTOR WĄTKU
matyk
 

Re: Jak właczyć tylne przeciwmgłowe bez włączania przednich?

21 paź 2010 11:08

model przed FL ma jednak wiele zalet w odniesieniu do modelu FL

AUTOR WĄTKU
c22
 

Re: Jak właczyć tylne przeciwmgłowe bez włączania przednich?

21 paź 2010 12:32

model po fl ma jednak wiele więcej zalet w odniesieniu do modelu z przed fl :wink:

Avatar użytkownika
George
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 2618
Dołączył(a): 18 lip 2008 12:33
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2FL HB, 1,6 L Pb 204KM
2018, GT

Re: Jak właczyć tylne przeciwmgłowe bez włączania przednich?

21 paź 2010 12:40

"model przed FL ma jednak wiele zalet w odniesieniu do modelu FL"
"model po fl ma jednak wiele więcej zalet w odniesieniu do modelu z przed fl"

Nie zaczynajcie panowie ... :twisted:
Kontakt: Grupa Wielkopolska
- - - - - - - - - - - - - - -
onegdaj - Cee'd 1,6 CRDI 2008
aktualnie - Cee'd GT black perl 2018
Obrazek

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Jak właczyć tylne przeciwmgłowe bez włączania przednich?

21 paź 2010 13:41

W 206stce z 2003 roku też było dokładnie tak samo. Stąd moje zdziwienie, że w ogóle można inaczej :D Ale w każdym razie jakby pokrętnie to nie było wyjaśnione to u mnie się raczej nie da włączyć tylko tyłu. Z powodu budowy przełącznika.
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

Avatar użytkownika
N_Jay
Dyrektor
 
Posty: 701
Dołączył(a): 28 cze 2008 02:29
Lokalizacja: W-M
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,6 Pb 126KM
2010

Re: Jak właczyć tylne przeciwmgłowe bez włączania przednich?

21 paź 2010 18:18

CEEDEEROM napisał(a):Po FL-u coś zmienili? Po co?

I to jest bardzo dobre pytanie. :?

Trochę nie na temat ale uwierzyłbyś że zamienili stronami guziki na kierownicy?
Po FL-u np. regulacja głośności i mute jest pod lewym kciukiem. Na początku nie mogłem się przyzwyczaić i zamiast podgłośnić jakiś fajny kawałek odruchowo prawym kciukiem naciskam joystick a tu ..... :evil: fajny kawałek nagle się kończy i wskakuje następny utwór. Dopiero po ok. 7 kkm zacząłem się przyzwyczajać.

A wracając do tematu niestety nie da się :(
Ceed HB 1.6 Opti + ESP, po FL - od 04/2010
Ceed HB 1.4 OptiPlus, So-Red - do 04/2010

Avatar użytkownika
jerry
Kierownik
 
Posty: 415
Dołączył(a): 21 lis 2009 11:25
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C3 SW, 1,6 ON 136KM
2018, L+BL+JBL+FUN+AEB+7DCT

Re: Jak właczyć tylne przeciwmgłowe bez włączania przednich?

21 paź 2010 19:44

blazo napisał(a):Zresztą przepisy mówią o tym, że tylne we mgle a przednie w bardzo gęstej mgle (czy jakoś tak).

To jest jakaś zamierzona prowokacja, czy Ty rzeczywiście kodeks drogowy znasz tylko ze słyszenia? Bo jeśli piszesz serio, to strach spotkać Cię na drodze...
Nie bombardujcie mnie na PW w kwestii schematów rozwiązań, jakie opisywałem na forum lata temu. Nie mam już ani tych schematów, ani starego Cee'da.

AUTOR WĄTKU
bociek
 

Re: Jak właczyć tylne przeciwmgłowe bez włączania przednich?

21 paź 2010 20:52

jerry też tak pomyślałem.
Dla przypomnienia

Art.30.1KD
Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować SZCZEGÓLNA OSTROŻNOŚĆ w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą,
opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:

1)Kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
a. włączyć światła mijania lub światła przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie.
b. poza obszarem zabudowanym podczas mgły dawać krótkotrwale sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania;

3)Kierujący MOŻE używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejsza niż 50m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

Art.51.5
Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi kierujący pojazdem możne używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, RÓWNIEŻ w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
(znaki to A-3, A-4 + tabliczka T-5 droga kreta)

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6542
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Jak właczyć tylne przeciwmgłowe bez włączania przednich?

22 paź 2010 05:29

Nie sądzę aby była to prowokacja tylko kolejny, smutny przykład znajomości KD wśród kierowców. Ja z doświadzcenia potwierdzam to, co napisał blazo - używa się tylnych przeciwmgłowych, oj używa - wystarczy byle opar, byle mgiełeczka gdzieś na leśnej polance obok drogi, by rzesza kierowniczek i kierowników pośpiesznie opalała wszelkie możliwe przeciwmgłowe. A że oślepiają innych, a że nizgodne to z PoRD? Cóż .... To samo z holowaniem - twierdzę, że połowa holowanych włącza podczas tego procesu światła awaryjne. I jedziesz za takim, dojeżdżasz do skrzyżowania i się zastanawiasz, czy połowa skręca w lewo a druga w prawo? A on prosto ....
Wracajać do tematu - blazo, taki przełącznik jest stosowany coraz częściej, gdyż konstruktorzy doszli do słusznego wniosku, że to przednich przeciwmgłowych używa się zdecydowanie częściej, natomiast jak trzeba użyć tylnego przeciwmgłowego to nie ma takiej opcji, aby przednie nie były konieczne - dlatego sekwencja najpierw przednie potem tylne. Tak mam np. w mojej Xsarze Picasso - przełącznik do góry raz - zapalam przednie, drugi raz - tylne.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
c22
 

Re: Jak właczyć tylne przeciwmgłowe bez włączania przednich?

22 paź 2010 06:19

z cytowanego fragmentu kd nie wynika jasno [chyba, że się przepisy zmieniły], ale pamiętam, że tylnego światła przeciwmgłowego można używać tylko po za obszarem zabudowanym.
jest podobno jeden wyjątek, lecz nie znam go.

Avatar użytkownika
jerry
Kierownik
 
Posty: 415
Dołączył(a): 21 lis 2009 11:25
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C3 SW, 1,6 ON 136KM
2018, L+BL+JBL+FUN+AEB+7DCT

Re: Jak właczyć tylne przeciwmgłowe bez włączania przednich?

22 paź 2010 07:52

c22 napisał(a):z cytowanego fragmentu kd nie wynika jasno [chyba, że się przepisy zmieniły], ale pamiętam, że tylnego światła przeciwmgłowego można używać tylko po za obszarem zabudowanym.
jest podobno jeden wyjątek, lecz nie znam go.

W terenie zabudowanym i poza jest tak samo - mniej niż 50m. Gdy przy okazji jakiegoś programu w TV ta sprawa jest omawiana przez goszczącego w studiu np. policjanta, to często nawet pada sformułowanie "przypominam, że w mieście 50m to odległość od pierwszej do trzeciej latarni".
Pół biedy, jeśli kierowca nadużywający tego światła ma cb, bo można go uświadomić. Ale najgorzej, kiedy jest totalnie nie kumaty i nie rozumie, dlaczego najpierw się mu mruga przednimi halogenami, potem blinduje, a potem zaświeca długimi po lusterku, jak tylko nikt z naprzeciwka nie jedzie. Na końcu zostaje już tylko wyprzedzić i poświecić mu swoimi przeciwmgłowymi. I docieramy do punktu wyjaśniającego (to do Ciebie kolego blazo), dlaczego to światło jest takie problematyczne. Bo wyprzedzając wjeżdżamy w ścianę czerwonej poświaty, za którą zwykle nie widać, co się znajduje. Nie wyprzedzając z kolei, też nie wiemy, co jest za ową czerwoną ścianą - może np. poboczem iść nawalony tubylec...
Tym razem nie będzie ilustrowanego solution, jak zmodyfikować przełącznik ;)
Nie bombardujcie mnie na PW w kwestii schematów rozwiązań, jakie opisywałem na forum lata temu. Nie mam już ani tych schematów, ani starego Cee'da.

AUTOR WĄTKU
rodrigez
 

Re: Jak właczyć tylne przeciwmgłowe bez włączania przednich?

26 paź 2010 18:04

blazo napisał(a):Panowie,

Czy jest jakiś sposób na włączenie tylnych świateł przeciwmgłowych (przeciwmgielnych) bez włączania przednich przeciwmgłowych?
Z mojego doświadczenia wynika, że tylnych używa się częściej. Zresztą przepisy mówią o tym, że tylne we mgle a przednie w bardzo gęstej mgle (czy jakoś tak).

U mnie aby włączyć tył muszą być włączone przednie i inaczej się nie da bo po drodze do włączenia tylnych włączają się przednie :-(.


Witam
Normalnie rozumiem ze rozmawiamy o FL raz do góry tym przełącznikiem bliżej kierowcy tylne przeciwmgielne jeszcze raz do gory przednie proste jak budowa cepa tyle ze trzeba pierwszy raz wyjść z auta żeby to skumać przynajmniej ja tak miałem zastanawiałem sie dlaczego nieświecą mi przednie jak dam na przeciwmgielne i jak dasz drugi raz to świecą przednie i tylne przeciwmgielne ja tak mam i uważam ze to git rozwiązanie.
Gizmo121 napisał(a):Dziwne....... ja mam niezależne :?(przełącznikiem daję do tyłu i świecą tylne - do przodu wyłączam je. Przednie - przełącznik w przód włączam ...do tyłu wyłączam) Mowa o przełączniku bliższym kierownicy:
Obrazek


dziwi mnie troche jedno to co jak masz załączony tył to nie możesz załaczyć żeby świecił też przód?

Avatar użytkownika
Gizmo121
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 5407
Dołączył(a): 09 wrz 2008 10:20
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2008, Optimum

Re: Jak właczyć tylne przeciwmgłowe bez włączania przednich?

26 paź 2010 18:28

rodrigez napisał(a):dziwi mnie troche jedno to co jak masz załączony tył to nie możesz załaczyć żeby świecił też przód?

Co Cię tak dziwi to jest przełącznik chwilowy ( po mojemu daje impuls do przekaźnika który się włącza) i wraca na pozycję "zero" :?
Pozdrawiam Wojtek ( KIA Cee'd SW 1,6 CRDI 115KM optimum 5K 09'2008 ) WRC- Warcy , Rycy , Csescy ale (dużo) nie rdzewieje :)

Następna strona
Powrót do Akcesoria i wyposażenie
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl