ustawienie świateł

Problemy z cee'd'em oraz historia eksploatacji Waszych aut (raporty) / problems, drive reports

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
lukjan
 

ustawienie świateł

04 gru 2008 19:23

Witam
Przepaliła mi się żarówka świateł mijania - lewa zresztą więc zleciłem wymianę ASO Bialmot
No i wymienili mi - wieczorem zobaczyłem że reflektor swieci gdzieś w dół - zajechałem do ASO i pan stwierdził na przyrządzie wszystko ok - potem jednak doszedł do wniosku że może jednak coś jest nie tak. Coś pokręcił i teraz niby świecą dobrze ale wydaje mi się że zaczeły świecić niżej
Może znacie jakiś warsztat w Białymstoku gdzie ustawią mi dobrze światełka
Pozdrawiam

AUTOR WĄTKU
mziutek
 

Re: ustawienie świateł

04 gru 2008 19:41

[quote="lukjan"]Witam

Jeśli po wymianie żarówki reflektor świeci wyraźnie niżej albo wyżej lub plama świetlna na jakiejś ścianie zmieniła kształt,
to spiep...ono wymianę żarówki - krzywo wetknięta, źle zapięte sprężyny itp albo "na chama przekrzywiono cały reflektor.
Linia odcięcia światło/cień na ścianie w odległości 5 m nie powinna się przestawić więcej jak o 1-2 cm.
W poprzednim aucie przy wymianie 3 par żarówek nigdy nie musiałem regulować świateł - zawsze było idealnie - na ścianie i na przyrządzie w czasie przeglądu.

stj
Dyrektor
 
Posty: 843
Dołączył(a): 23 kwi 2008 16:44
Lokalizacja: Łódź

04 gru 2008 20:09

mziutek ma rację ,zły montaż przez tzw. fachowca.nawet wyjęcie całej lampy i jej ponowny montaż nie powinien zmieniać punktu świecenia.możesz podjechać do jakiejkolwiek stacji diagnostycznej na regulację
SW CRDi 115 Solid Red-Nissan Qashqai+2 2.0 dci AT

AUTOR WĄTKU
mziutek
 

04 gru 2008 21:28

supertatajakuba napisał(a):mziutek ma rację ,zły montaż przez tzw. fachowca.nawet wyjęcie całej lampy i jej ponowny montaż nie powinien zmieniać punktu świecenia.możesz podjechać do jakiejkolwiek stacji diagnostycznej na regulację


Po wymianie żarówki zalecane jest sprawdzenie i ewentualna regulacja świateł.
Dawno temu, gdy żarówki krajowe i NRDowskie były mało precyzyjne, czasem wręcz krzywe (a lepszych nie było) taka regulacja bywała nawet konieczna.
Teraz, gdy kupuje się żarówki uznanych producentów (chińszczyzny nie znam) przestawienie strumienia świetlnego po wymianie żarówki (o ile się nie spiep.zy wymiany ) powinno być prawie niezauważalne.

Lukjanowi proponuję, by wieczorem zatrzymał auto z 5 metrów przez ścianą na równym podłożu, włączył światła mijania, wyszedł przed auto i na zmianę zasłaniał lampy, obserwując ścianę - obraz z tej "ruszanej" powinien być dokładnie taki sam, jak z "nieruszanej" - linia odcięcia od lewej do środka (na wprost reflektora) powinna być pozioma, kilka centymetrów poniżej środka lampy a dalej w prawo powinna się pod niewielkim kątem (15*) unosić do góry.
Powtarzam, obrazy z obydwu lamp powinny być identyczne, na tej samej wysokości.
Jeśli z tej ruszanej lampy obraz jest wyraźnie inny, trzeba dobrać się do żarówki i poprawić.
To samo będzie widać na przyrządzie do diagnostyki świateł w stacji obsługi lub kontroli pojazdów.

AUTOR WĄTKU
lukjan
 

04 gru 2008 22:23

Dzieki za rady.
Sprawdzałem w instrukcji i hyundai zaleca wymianę żarówki poprzez wyjęcie reflektora - ciekawe jak to zrobić w trasie?
Jeszcze pytanko odnośnie samego kształtu snopa światła teraz mam jak gdyby te punkty w kórych wiązka idzie do góry blisko siebie - nie wiem czy ten baran mi nie przekrzywił reflektora. czy na stacji diagnostycznej to da się wychwycić i skorygować?

stj
Dyrektor
 
Posty: 843
Dołączył(a): 23 kwi 2008 16:44
Lokalizacja: Łódź

04 gru 2008 22:38

Nie można skrzywić reflektora :o .Lampa mocowana jest w trzech punktach ,co pozwala na jej demontaż bez zmiany położenia żródła światła
SW CRDi 115 Solid Red-Nissan Qashqai+2 2.0 dci AT

AUTOR WĄTKU
lukjan
 

04 gru 2008 22:41

może nie dosłownie - ale coś tam kręcił srubokrętem - chyba za bardzo nie wiedział o co chodzi i ustawił na czuja

AUTOR WĄTKU
mziutek
 

04 gru 2008 22:48

supertatajakuba napisał(a):Nie można skrzywić reflektora :o .Lampa mocowana jest w trzech punktach ,co pozwala na jej demontaż bez zmiany położenia żródła światła


Całej lampy nie można ale obawiam się, czy nie został przestawiony sam odblask (czyli reflektor) świateł mijania - jego mocowania i połączenie z mechanizmami ręcznej (w poziomie) i elektrycznej (w pionie) regulacji są dosyć delikatne.
Ostatnio edytowano 04 gru 2008 22:50 przez mziutek, łącznie edytowano 1 raz

AUTOR WĄTKU
lukjan
 

04 gru 2008 22:50

regulacja wysokości działa

AUTOR WĄTKU
mziutek
 

04 gru 2008 22:57

lukjan napisał(a):regulacja wysokości działa


Czyli nic nie urwane.
Sprawdź na przyrządach lub ścianie plamy świetlne obu lamp, jak pisałem.
Tzw. "zdolny fachowiec" potrafi wetknąć żarówkę, której cokół ma specjalne występy ustalające, pod dowolnym kątem, źle zapiąć sprężyny itp, co absolutnie zniekształca strumień światła i plamę na ekranie.
Bardzo łatwo "dać plamy" szczególnie przy trudnym dostępie i pracy po omacku.
Przypomniało mi się, jak wsiadłem wieczorem do Volva moich przyjacól i zauważyłem, że jedna lampa świeci poprawnie a niekształtna plama światła z drugiej lampy pada na jezdnię na kilka metrów przed autem.
Kolega dumnie oświadczył, że samodzielnie zmienił żarówkę (H7, taka sama jak w Ceedzie).
Zajrzałem - żarówka była wsadzona "do góry nogami".
Wpasowałem cokół żarówki w gniazdo reflektora, zapiąłem sprężynę i "zrobiła się jasność" tam, gdzie trzeba.
Ostatnio edytowano 04 gru 2008 23:06 przez mziutek, łącznie edytowano 2 razy

AUTOR WĄTKU
lukjan
 

04 gru 2008 22:59

Dzięki bardzo za pomoc jutro pojadę do drugiego ASO i tam sprawdzę

AUTOR WĄTKU
marko
 

05 gru 2008 06:39

po wczorajszej wizycie w ASO (przegląd 30kkm) zadałem pytanie na temat żarówek i padła odpowiedź że po każdej wymianie żarówki należy skontrolować ewentualnie wyregulować ustawienia. Ponieważ każda żarówka ma inny snop światła. To tyle jeśli chodzi o ASO :wink:

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6542
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

05 gru 2008 08:57

lukjan, jedź do tego samego ASO - powinni sprawdzić w ramach gwarancji na wykonaną usługę - w drugim ASO zapłacisz za robociznę, a po co?
Co do ustawiania świateł po wymianie żarówki - no niby zaleca się, ale ponieważ obecnie produkowane "świeczki" są praktycznie zawsze identyczne pod wzgledem budowy, jeśli nie ma niepokojących objawów (po prawidłowym montażu) typu swięcę panu Bogu w okno, to można sobie ten element pracy odpuścić. I nie ma tu znaczenia strumień światła, bo co najwyżej żarówka świeci jaśniej lub mniej jasno, ale czy fizycznie żarnik świeci w tym samym miejscu przestrzeni reflektora co poprzednik - bo zmiana położenia powoduje zmianę oświetlanego obszaru. Wcześniej bywało z tym różnie, obecnie odchylenia są pomijalne.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
marko
 

05 gru 2008 10:54

polecam ciekawe artykuły:
http://www.auto-swiat.pl/wydania/artyku ... 5&Strona=1
i jeszcze jeden:
http://www.auto-swiat.pl/wydania/artyku ... 3&Strona=1
a swoją drogą to światła w ceedku są OK , ale chetnie bym wymienił świeczki na takie co pomimo deszczu to dobrze widać

AUTOR WĄTKU
qzim
 

05 gru 2008 14:44

mialem wymieniane reflektory przednie i teraz widze na scianie, ze lewa gorna granica snopu swiatla jest nizej o jakiej 20cm i nie wiem czy to wynika z tego ze tak jest normalnie (aby nie oslepiac jadacych z naprzeciwka) czy po prostu skopali sprawe w aso przy montazu...

AUTOR WĄTKU
mziutek
 

05 gru 2008 16:07

Jak powinna wyglądać plama świetlna na ścianie można zobaczyć w tym wątku:
http://images.google.pl/imgres?imgurl=h ... D%26sa%3DN

konkretnie zdjęcie pod tekstem:
""W każdym razie należy wykonac próby i trochę poczytać o teorii oświetlenia tak aby lampy ostatecznie swieciły prosto na drogę. Wynik jest następujący""

Jak to wygląda na analizatorze:

http://images.google.pl/imgres?imgurl=h ... D%26sa%3DG

Linki "trochę długie" ale warto zajrzeć.
W każdym razie podstawowa zasada:
poziome granice światło/ cień (na lewo od osi reflektora) powinny być ustawione dokładnie na tej samej wysokości !

Powrót do Awaryjność, raporty z eksploatacji
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl