Sprzęgło szarpie przy ruszaniu

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
rumpel
Klubowicz
 
Posty: 45
Dołączył(a): 23 paź 2013 13:11
Lokalizacja: Rzeszów
Grupa: Podkarpacka

Sprzęgło szarpie przy ruszaniu

25 kwi 2014 13:31

Mam problem ze sprzęgłem, a mianowicie odczuwam szarpanie szczególnie w momencie ruszania z miejsca, trafiłem na taki artykuł http://www.koladwumasowe.pl/kiedy-sprzeglo-szarpie/ i nie ukrywam że nieco się przestraszyłem niektórych usterek, które są wymienione w tym tekście bo auto kupiłem niedawno od handlarza i nie jestem w 100% pewny jego przeszłości. Myślicie że to może być coś poważnego? Chciałbym sprecyzować problem ale jestem motoryzacyjnym laikiem i mogę powiedzieć tylko że w momencie ruszania odczuwalne są szarpnięcia...

szczur75
 

Re: Sprzęgło szarpie przy ruszaniu

25 kwi 2014 18:41

rumpel napisał(a):Chciałbym sprecyzować problem


To się nie krępuj. Zacznij od podania dokładniejszych danych auta. Bo w ceedach było kilka różnych sprzęgieł montowanych. Głównie zależało to od wersji silnikowej, ale i rocznik też jest ważny.

AUTOR WĄTKU
rumpel
Klubowicz
 
Posty: 45
Dołączył(a): 23 paź 2013 13:11
Lokalizacja: Rzeszów
Grupa: Podkarpacka

Re: Sprzęgło szarpie przy ruszaniu

28 kwi 2014 12:04

2007 rocznik, silnik nie jest potworem bo tylko 1.6 diesel :)

tabalma
 

Re: Sprzęgło szarpie przy ruszaniu

28 kwi 2014 16:11

Witam
ja mam to samo dodatkowo sprzęgło łapie od samej podłogi, diagnoza kompletne sprzęgło do wymiany. Dzisiaj zamówiłem nowe Sachs w przyszłym tygodniu będzie wymiana.
pozdrawiam

Raq
Dopiero co...
 
Posty: 4
Dołączył(a): 31 mar 2022 16:34
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL SW, 1,4 Pb/LPG 109KM
2009

Re: Sprzęgło szarpie przy ruszaniu

01 kwi 2022 12:37

Witam na forum :imnewhere: ,
trochę odgrzewam kotleta, ale nie chcę zakładać nowego wątku, bo potrzebuję porady.

Jakiś rok temu nabyłem drogą kupna :biggrin: Kia C'eed 1 FL SW - 2009 rok - 1.4 109KM
Do niedawna mniej jeździłem tym autem, ale plan jest teraz robić dużo kilometrów i mam pewien problem ze sprzęgłem.

Po kupnie auta był lekki problem z wbiciem biegu 1-2 i czasem wstecznego (przy cofaniu na wstecznym jest dziwny głuchy odgłos jakby skrzypienia), wizyta u mechanika i problem zażegnany (odgłos pozostał, ale biegi wchodzą malina), ale po jakimś czasie pojawił się nowy objaw. Podczas ruszania zaczyna trząść całym autem i mocno wydechem, że słychać obijanie się metalu o metal.
I teraz sprawa najciekawsza - ten objaw występuje bardzo losowo, bywa tak, że mogę zrobić kilka km po mieście i ani raz, mi nie za szarpie, a bywa tak, że co światła szapie.
Na tą chwilę, jak ruszę z wyższych obrotów, to jest opcja, że nawet nie zadrga, albo tak minimalnie - w każdym razie da się jeździć.

I teraz moje pytania:
1. Czy jest to spowodowane uszkodzeniem sprzęgła, docisku lub łożyska oporowego ?
2. Czy takie objawy mogą się pojawiać przy uszkodzonym regulatorze ciśnienia w układnie hydraulicznym sprzęgła (czytałem wątki, że czasem wymiana kpl sprzęgła nie pomaga) Ewentualnie jak to można zdiagnozować

Chciałbym ograniczyć wydatki na start usuwania tej usterki, żeby nie zaczynać od wymiany sprzęgła, gdzie może się okazać, że to zupełnie co innego. (bo wiadomo że sprzęgło = ustawianie zbieżności)

Jeżeli jesteście w stanie podać jakiś namiar na łebskiego mechanika z Krakowa lub okolic, byłbym wdzięczny. :thankyouyellow:

pawdedi
Kierownik zmiany
 
Posty: 145
Dołączył(a): 23 mar 2018 22:14
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C1FL SW, 1,4 Pb 90KM
2012

Re: Sprzęgło szarpie przy ruszaniu

24 maja 2022 05:43

Raq napisał(a):Witam na forum :imnewhere: ,
trochę odgrzewam kotleta, ale nie chcę zakładać nowego wątku, bo potrzebuję porady. :thankyouyellow:

Nie wiem czy sobie poradziłeś, ale u mnie przy ruszaniu z 1 na 2 i później 3, szarpało tak jakbym "strzelał ze sprzęgła", chociaż nieważne jak i lekko bym je puszczał.

Okazało się że czujnik/włącznik sprzęgła nad pedałem był uszkodzony.
Kupiłem za 25 zł, wymieniłem i teraz biegi zmieniają się bez szarpnięć i nie trzeba kręcić silnikiem żeby płynnie je zmienić.

Nr części 938102E000

Avatar użytkownika
gzyms
Dyrektor
 
Posty: 973
Dołączył(a): 11 sty 2018 10:13
Lokalizacja: NO
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C2FL SW, 1.6 Pb 135KM
2017, M SmartPlus

Re: Sprzęgło szarpie przy ruszaniu

24 maja 2022 11:49

Ten numer części to "włącznik świateł stop". Jak to wpływa na pracę sprzęgła?
Do sprzęgła to nie jest 93840 lus warjacja numerowa np. 26000 lub 2E010?
"Piwo tylko z kija, auto tylko z Kia ..." Henryk Sawka
Co do baru nie mam problemu z wyborem, ale do ASO w mojej okolicy coraz częściej obawiam się jechać ....

pawdedi
Kierownik zmiany
 
Posty: 145
Dołączył(a): 23 mar 2018 22:14
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C1FL SW, 1,4 Pb 90KM
2012

Re: Sprzęgło szarpie przy ruszaniu

24 maja 2022 18:12

Tak właśnie dziwnie się nazywa. Ten drugi nr który podałeś, też jest przy pedale sprzęgła ale on odpowiada za "odpalanie".

Ten co zmieniłem jest nad pedałem.
Obrazek

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6856
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Sprzęgło szarpie przy ruszaniu

26 maja 2022 11:23

Podpinam się pod temat, bo mam to samo co @Raq i @pawdedi.
Te same objawy - samym sprzęgłem mogę ruszyć auto z miejsca delikatnie, łapie gdzie trzeba, ale czasem przy ruszaniu spod świateł telepie budą że klękajcie narody..
@pawdedi:
jak zdiagnozowałeś że czujnik jest uszkodzony? Czy jego uszkodzenie nie objawia się czasem brakiem wskazania biegu na zegarach albo np. niedziałającym tempomatem? Czy od tego to raczej ten dolny o którym mówisz?
Gdzie dorwałeś ten czujnik za 25 zeta i oryginał czy zamiennik?
Swoją drogą, to z tego by wynikało że dokładnie ten sam czujnik jest zamontowany przy pedale hamulca?
:thankyouyellow:
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

Avatar użytkownika
gzyms
Dyrektor
 
Posty: 973
Dołączył(a): 11 sty 2018 10:13
Lokalizacja: NO
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C2FL SW, 1.6 Pb 135KM
2017, M SmartPlus

Re: Sprzęgło szarpie przy ruszaniu

26 maja 2022 11:30

To telepanie budą przy ruszaniu spod świateł oznacza energiczne ruszanie na granicy przyczepności opon?
"Piwo tylko z kija, auto tylko z Kia ..." Henryk Sawka
Co do baru nie mam problemu z wyborem, ale do ASO w mojej okolicy coraz częściej obawiam się jechać ....

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6856
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Sprzęgło szarpie przy ruszaniu

26 maja 2022 14:29

Jeśli o mnie pytasz to absolutnie, normalne ruszanie ;)
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

pawdedi
Kierownik zmiany
 
Posty: 145
Dołączył(a): 23 mar 2018 22:14
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C1FL SW, 1,4 Pb 90KM
2012

Re: Sprzęgło szarpie przy ruszaniu

27 maja 2022 18:44

Opis działania przełącznika z translatora Google.
Stan sprzęgła jest przekazywany do ECM za pośrednictwem przełącznika sprzęgła.
Wciśnięcie pedału sprzęgła podczas jazdy odciąża silnik. Jednak ECM zakłada, że ​​jest obciążenie, ponieważ odbiera sygnały z czujnika VSS i dlatego steruje nieobciążonym silnikiem jako obciążonym.
Ponieważ w tym przypadku naruszona jest optymalna kontrola wtrysku paliwa, prędkość obrotowa silnika staje się nierówna i powstaje dym.
Sygnał stanu sprzęgła jest przesyłany z przełącznika sprzęgła. Sygnał ten umożliwia ECM przetworzenie nagłej zmiany obciążenia silnika.
Ponadto sygnał przełącznika sprzęgła, wraz z sygnałami prędkości pojazdu i prędkości silnika, jest wykorzystywany do określenia włączonego biegu.


Przeglądałem wschodnie fora w poszukiwaniu "szarpnięć przy zmianie biegów", szarpania ujawniły mi się gdzieś po 5000 km od wymiany sprzęgła.

Generalnie stary czujnik dało się wyregulować nakrętką, nawet działał przez pewien czas ok.
Biegi i tempomat działał normalnie.

W środku jest zwykła sprężynka która lubi pęknąć.

Można sprawdzić rezystancje, ale jak to w zwykłym motozbycie kosztowało 25 to zaryzykowałem i udało się. Trzeba dobrze wyregulować szczelinę między pedałem, a śrubą. Fabrycznie od 0.4 - 1 mm.

Inny nr OEN 9381038000.

Stopy mają inną wtyczkę :spoko:

Raq
Dopiero co...
 
Posty: 4
Dołączył(a): 31 mar 2022 16:34
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL SW, 1,4 Pb/LPG 109KM
2009

Re: Sprzęgło szarpie przy ruszaniu

14 cze 2022 15:42

Czy każda Ceed powinna mieć te dwa czujniki na pedale sprzęgła ?
Auto da się odpalić bez wciskania sprzęgła i nie pokazuje mi biegu - teraz się zastanawiam czy to tak ma być czy u mnie czegoś brakuje :?:

W moim przypadku jak ruszam autem i zwiększę obroty w okolicy 2k to prawie zawsze udaje się ruszyć bez "telepania" , czasami nie jest to wymagane, a czasami nawet jak zwiększę obroty to "przytelepie"

Mamy forumowicza z okolic Krakowa albo Bochni który miałby komputer i za :drinkingcheers: byłby skłonny podpiąć auto i sczytać błędy ?
Ewentualnie poleci ktoś dobrego speca od ceedów z moich okolic ? :grin: Jakoś ASO średnio ufam + to nie nowa fura żeby płacić stawki ASO

/EDIT 02.08.2022 13:49
Jeżeli ISG mi działa i jak stoję w korku i wcisnę pedał sprzęgła to auto mi się uruchamia, to może to być oznaka, że czujnik położenia sprzęgła również działa ? :scratch_one-s_head:
Wtedy przyczyną telepania auta podczas ruszania będzie winne sprzęgło ? Ktoś coś jest w stanie doradzić ? Objaw zaczyna być irytujący :icon_evil:

Avatar użytkownika
gzyms
Dyrektor
 
Posty: 973
Dołączył(a): 11 sty 2018 10:13
Lokalizacja: NO
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C2FL SW, 1.6 Pb 135KM
2017, M SmartPlus

Re: Sprzęgło szarpie przy ruszaniu

17 lut 2023 13:11

Ryba4 napisał(a):Podpinam się pod temat, bo mam to samo co @Raq i @pawdedi.
Te same objawy - samym sprzęgłem mogę ruszyć auto z miejsca delikatnie, łapie gdzie trzeba, ale czasem przy ruszaniu spod świateł telepie budą że klękajcie narody..:


Mam pytanko, robiłeś coś z tymi objawami? W moim ceedzie od jakiegoś czasu mam problemy z ruszaniem jak i cofaniem, tak jak opisywałeś. W aso twierdzą, że sprzęgło trzeba sprawdzić, oczywiście płatnie. Ale sprzęgło nie ślizga się, wiem bo już wcześniej, na gwarancji, wymieniali tarcze, objawy byly tak jak przy ślizgających sie tarczach - przyczyna rozczelnienie na wałku i olej. Objawy teraz niepokoją, ponieważ ponad rok temu miałem dziwną sytuację. Ruszyłem bardzo gwałtownie na mokrej nawierzchni, objawy szarpania bardzo się nasiliły, i nie chodzi o buksowanie kół, aż do zablokowania skrzyni (manualna). Podobno na 6stce. W serwisie samochód wisiał na podnośniku z 3 tyg, czekali na zębatki. Po naprawie (podobno dobra wola) było powiedzmy ok, ale od jakiegoś czasu znowu się nasila. Operowanie sprzęgłem obecnie to niezłe wyzwanie. Aso rozkłada ręce.
"Piwo tylko z kija, auto tylko z Kia ..." Henryk Sawka
Co do baru nie mam problemu z wyborem, ale do ASO w mojej okolicy coraz częściej obawiam się jechać ....

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6856
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Sprzęgło szarpie przy ruszaniu

18 lut 2023 20:37

Niestety nie, jakoś się do tego przyzwyczaiłem i próbuje "adaptować" ale jak szarpało tak szarpie.
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

Avatar użytkownika
gzyms
Dyrektor
 
Posty: 973
Dołączył(a): 11 sty 2018 10:13
Lokalizacja: NO
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C2FL SW, 1.6 Pb 135KM
2017, M SmartPlus

Re: Sprzęgło szarpie przy ruszaniu

20 lut 2023 22:40

Problem przede wszystkim jest nasilony na zimnym silniku, po rozgrzaniu intensywność jest mniejsza. Ciekawe czy to jest problem z tym czujnikiem?
"Piwo tylko z kija, auto tylko z Kia ..." Henryk Sawka
Co do baru nie mam problemu z wyborem, ale do ASO w mojej okolicy coraz częściej obawiam się jechać ....

Avatar użytkownika
gzyms
Dyrektor
 
Posty: 973
Dołączył(a): 11 sty 2018 10:13
Lokalizacja: NO
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C2FL SW, 1.6 Pb 135KM
2017, M SmartPlus

Re: Sprzęgło szarpie przy ruszaniu

28 mar 2023 14:43

gzyms napisał(a):Problem przede wszystkim jest nasilony na zimnym silniku, po rozgrzaniu intensywność jest mniejsza. Ciekawe czy to jest problem z tym czujnikiem?

Obecnie w samochodzie mam problem z wyciekiem oleju z, wg aso, silnika. Nie wiem co się stało, ale opisywane problemy jakby minęły. Przynajmniej nasilenie jest zdecydowanie mniejsze. Czy może być to związane z jakimś ciśnieniem, silnik czy skrzynia, które wraz z wyciekiem (gdzieś musiało puścić) zmniejszyło się i przestało powodować opisywane problemy?

Edit: a jednaj nie, na zimnym silniku, przy niskich temp jak skakał tak skacze. Dopiero po rozgrzaniu objawy zmniejszają się.
"Piwo tylko z kija, auto tylko z Kia ..." Henryk Sawka
Co do baru nie mam problemu z wyborem, ale do ASO w mojej okolicy coraz częściej obawiam się jechać ....

Raq
Dopiero co...
 
Posty: 4
Dołączył(a): 31 mar 2022 16:34
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL SW, 1,4 Pb/LPG 109KM
2009

Re: Sprzęgło szarpie przy ruszaniu

15 cze 2023 14:55

U mnie też bez zmian, raz jak ruszam to idzie jak po maśle i ani trochę nie poszarpie, a innym razem telepie jakby silnik chciał wyskoczyć.
Jeden mechanik twierdził, że mogą być zerwane poduszki pod silnikiem - ale czy wtedy by było raz tak, a raz siak ? :?

Macie kogoś zaufanego z Krakowa, kogo można polecić w temacie mechaniki w KIA ?

Avatar użytkownika
Magikrealista
Kierownik
 
Posty: 589
Dołączył(a): 12 sie 2017 22:16
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Podlaska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010

Re: Sprzęgło szarpie przy ruszaniu

21 cze 2023 14:38

Raq napisał(a):U mnie też bez zmian, raz jak ruszam to idzie jak po maśle i ani trochę nie poszarpie, a innym razem telepie jakby silnik chciał wyskoczyć.
Jeden mechanik twierdził, że mogą być zerwane poduszki pod silnikiem - ale czy wtedy by było raz tak, a raz siak ? :?

Macie kogoś zaufanego z Krakowa, kogo można polecić w temacie mechaniki w KIA ?

viewtopic.php?f=118&t=9332&start=160
Może warto zainteresować się w jakim stanie jest przepustnica, u mnie po wymianie auto płynniej rusza i nie ma żadnych szarpnięć czy kangurów. :grin:
Obrazek

Avatar użytkownika
Metody
Dopiero co...
 
Posty: 9
Dołączył(a): 24 lip 2013 10:13
Lokalizacja: Kłecko
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C2 HB, 1,4 Pb 100KM
2016

Re: Sprzęgło szarpie przy ruszaniu

27 lip 2023 09:42

Ja bym się tak nie rozpędzał z wymianą całego sprzęgła, problem może być znacznie mniejszy. Kilka lat temu, w już prawie 20-letnim kombiaku mieliśmy problem z wrzucaniem biegów - szczególnie ciężko wchodziła 1 i 2. U jednego mechanika wyszło, że sprzęgło do wymiany, ale że to w sumie przekraczało wartość samochodu, to pojechałem do innego i tam wyszło, że to tylko docisk. Kilkadziesiąt minut szperania w necie po sklepach internetowych typu iparts, zamówienie do domu i potem kilka godzin u mechanika - auto po powrocie jak nowe i przejeździło jeszcze długi czas. A ja zaoszczędziłem sporą kasę.

Następna strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 51 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl