Skrzynia i sprzęgło - nagły BRAK!!!

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

Lubią ten wątek: Bing [Bot]
AUTOR WĄTKU
T0MEK
 

Skrzynia i sprzęgło - nagły BRAK!!!

06 lut 2010 14:00

Witam wszystkich.
Przepraszam za tak dziwne nazwanie tematu, ale nie wiedziałem jak mam tę sytuację ująć w kilku słowach.
Otóż przed chwilą przytrafił mi się problem, przez który byłem pewien, że nie obejdzie się bez Assistance.
Po wjechaniu na parking pod szkołą, w trakcie poszukiwania wolnego miejsca zacząłem cofać, żeby przepuścić jeden z wyjeżdżających samochodów. W momencie, gdy "zrzuciłem" wsteczny i chciałem wrzucić I, "straciłem" biegi. Pedał sprzęgła zaczął swobodnie dyndać, bez żadnych oporów i nie było możliwości wrzucić jakiegokolwiek biegu. Próbowałem na pół-sprzęgle (swobodnie zwisającym), dodawałem i odejmowałem obrotów a tu nic. Do tego wszystkiego doszło trąbienie zniecierpliwionych oczekiwaniem kierowców (zastawiłem im drogę wyjazdu) oraz moja dezorientacja. Dodam, że samochód był w pełni rozgrzany, a nigdy wcześniej mi się coś takiego nie przydarzyło. Owszem, jak chyba u każdego były problemy z ciężkim wchodzeniem I, ale zawsze mimo wszystko wchodziła. A teraz zupełnie nie dało się wrzucić żadnego z biegów. Przy próbie wrzucenia wstecznego załączały się czujniki cofanie, ale i tak nie było jak ruszyć. Zgasiłem silnik, odpaliłem go ponownie i nic. Dopiero jak jeszcze z minutę pomachałem biegami to w końcu ciężko wrzuciłem I i odjechałem. Ale innych biegów nie było jak wrzucić. Jedynie wsteczny jakoś wszedł i zdołałem zaparkować. Teraz, już po chwili sytuacja wróciła do normy i biegi chodzą normalnie, sprzęgło też nie zwisa.
Ale co to w ogóle było do cholery?
Czy ktoś z Was czegoś takiego doświadczył?
Do domu mam około 20 km i wolę nie myśleć, co się stanie, jak w centrum Wawy sytuacja się powtórzy...

Za 400 km 20000 na liczniku i I przegląd, więc nie omieszkam zaznaczyć tego kolegom z ASO.
Ale póki co jestem w szoku. Ale mi KIA przezent zgotowała...

Pozdrawiam serdecznie :?

AUTOR WĄTKU
novee
 

Re: Skrzynia i sprzęgło - nagły BRAK!!!

06 lut 2010 14:39

Z taką usterką to dzwoń na Assistance niech furę zabierają do serwisu i nie próbuj z czymś takie jeździć. Chcesz się zabić jak się takie coś stanie np. w ruchu na trzypasmowej ulicy przy 90 km/h??

AUTOR WĄTKU
mkocia24
 

Re: Skrzynia i sprzęgło - nagły BRAK!!!

06 lut 2010 15:55

Kiedyś miałem taki podobny przypadek w Hyundai ‘u Lantra (1997r. 2,0 benzyna) w czasie jazdy, jadę sobie jak gdyby nigdy nic widzę że światło zmienia się na czerwone na następnym skrzyżowaniu, spuszczam nogę z gazu, zaczynam hamować i w końcowej fazie chce wcisnąć sprzęgło i wyłączyć bieg, a tu psikus – sprzęgło w podłodze. Wyłączyłem bieg na siłę (nic nie zgrzytało), trzymam nogę na tym sprzągle w podłodze bo i tak po puszczeniu nogi ze sprzęgła nic się nie działo – dalej w podłodze, chcę już włączać awaryjne – bo zaraz zmieni się na zielone, a tu psikus pod nogą poczułem że sprzęgło zaczęło twardnieć i stawiać opór, nic nie robiłem, nie gasiłem nie próbowałem wrzucać biegów na siłę. Gdy zapaliło się zielone to już mogłem normalnie wrzucić pierwszy bieg i zjechać ze skrzyżowania.

Po wizycie u mojego znajomego mechanika stwierdził że zapowietrzył się układ hydrauliczny sprzęgła. Skończyło się na wymianie płynu w układzie hydraulicznym i odpowietrzeniu po tej operacji jeździłem jeszcze 1,5 roku tym samochodem i problem nie wrócił.
Reasumując twój problem TOMEK to jak najszybciej do ASO, bo o ile mi wiadomo to hydrauliczne sprzęgło korzysta z płynu hamulcowego (ale ręki sobie nie dam odciąć z tą informacją), a z hamulcami to żartów nie ma. Sprawdź dla swojego spokoju poziom płynu hamulcowego, czy jest w normie.

Odnosząc się do mojego posta to chciałem zwrócić uwagą że nie jestem osobą techniczną/mechanikiem i mogłem coś technicznie pomylić – proszę o wyrozumiałość i sprostowanie.

dirtyweekender
Asystent Kierownika
 
Posty: 248
Dołączył(a): 19 lip 2009 21:49
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Skrzynia i sprzęgło - nagły BRAK!!!

06 lut 2010 20:00

mkocia24 napisał(a): o ile mi wiadomo to hydrauliczne sprzęgło korzysta z płynu hamulcowego


dokladnie to samo uslyszalem kiedy mialem podobny przypadek. podczas manewrow na parkingu pedal sprzegla zrobil sie calkowicie miekki.
bylo to w opel vectra 2.0 diesel i okazalo sie, ze padl hydrauliczny wysprzeglnik. Z tego wlasnie powodu, ze korzysta z plynu hamulcowego moglo dojsc do tragedi bo plynu ze zbiorniczka ubylo znacznie. okazalo sie, ze byl wyciek wlasnie z tego wysprzeglnika.
Pro_Ceed 1,6 DOHC Optimum+ Black Pearl 17"

AUTOR WĄTKU
T0MEK
 

Re: Skrzynia i sprzęgło - nagły BRAK!!!

06 lut 2010 21:00

No więc do domu udało mi się dojechać bez żadnych problemów. Sytuacja już się nie powtórzyła. Dziękuję za pomocne opinie. Jutro sprawdzę poziom płynu, bo w sumie o tym nie pomyślałem, gdyż tak, jak jeden z przedmówców, nie posiadam dużo wiedzy technicznej i mechanicznej. Dlatego też z każdym takim problemem wolę zwrócić się na forum.
Umówię się na przegląd i oczywiście dopilnuję, aby mechanicy sprawdzili, o co kaman. Mam i tak dla nich jeszcze kilka bonusów.
A do czasu przeglądu postaram się nie jeździć prockiem.

Jak tylko będę po przeglądzie, zdam Wam relację :)
Pozdrawiam :D

AUTOR WĄTKU
jumko
 

Re: Skrzynia i sprzęgło - nagły BRAK!!!

06 lut 2010 23:00

Ty prawdopodobnie doznałeś ekstremalnej wady sprzęgieł stosowanych przez Hyundai/KIA. Z mojej oceny i doświadczeń z tym produktem za nieprzyjemne zapachy dochodzące ze sprzęgła, w niektórych egzemplarzach KIA rakiet, odpowiada wadliwie (zacina się, działa nieregularnie itp itd) działający układ włączania/wyłączania sprzęgła.

AUTOR WĄTKU
T0MEK
 

Re: Skrzynia i sprzęgło - nagły BRAK!!!

07 lut 2010 12:47

No tylko u mnie nic nie było czuć, żadnego swądu, przypalenia, nic. Sprzęgła na pewno nie przypalałem, trochę już w życiu przejechałem.
Zgodnie z radą jednego z Was, sprawdziłem dzisiaj poziom płynu hamulcowego. Co się okazało, tak jak zawsze był przy maxie, tak dzisiaj ledwo co minimum. Jutro obowiązkowo ASO. Tylko, jak myślicie, mogę jechać do nich mając tyle płynu (do ASO mam jakieś 18-20 km), czy lepiej dzwonić do Assistance, żeby przyjechali i dolali mi płynu (albo zawieźli samochód :?: ). Chyba, że sam kupię i go doleję, ale przecież po to kupiłem nowy samochód, żeby takich przygód nie mieć i do niego zbytnio nie dokładać... Pierwszy raz mam do czynienia z tak dziwną sytuacją.

dirtyweekender
Asystent Kierownika
 
Posty: 248
Dołączył(a): 19 lip 2009 21:49
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Skrzynia i sprzęgło - nagły BRAK!!!

07 lut 2010 12:52

Dzwon po Assistance niech biora auto do ASO. Lepiej nie ryzykowac i nie dolewac gdyz podczas jazdy usterka moze sie ponownie pojawic a wtedy d*** blada.
Pro_Ceed 1,6 DOHC Optimum+ Black Pearl 17"

AUTOR WĄTKU
moon
 

Re: Skrzynia i sprzęgło - nagły BRAK!!!

08 lut 2010 11:30

ale przecież po to kupiłem nowy samochód, żeby takich przygód nie mieć


Trzeba było nie kupować. Nowy to mesel może się nie popsuć. Może, bo pewności nie ma.

ze padl hydrauliczny wysprzeglnik.


Taki wysprzęglik ma na bank jakieś gumowe oringi. Oring przesunął się, nastąpiło rozprężenie, a potem powoli wrócił do normy. Element do wymiany.
Ja bym nie jeździła. Miałam identyczną awarię w Fiacie kiedyś. Efektem głupoty serwisantów była wymiana kompletnego sprzęgła.

to jak najszybciej do ASO


Dokładnie. To jest właśnie sens nowego auta- dzwoń i tyle.

AUTOR WĄTKU
T0MEK
 

Re: Skrzynia i sprzęgło - nagły BRAK!!!

12 lut 2010 10:11

No więc już po problemie.
Okazało się, że sprzęgło nie wysprzęglało do końca, przez co nie było możliwości wrzucenia biegów. Jakbym jeszcze choć trochę pojeździł, prawdopodobnie na jakimś skrzyżowaniu zakończyłbym jazdę. Do wymiany była (przepraszam, ale nie zapamiętałem dokładnie) część odpowiedzialna za utrzymanie ciśnienia płynu hamulcowego wykorzystywanego przez sprzęgło - płyn wyciekał przez jakąś nieszczelność.
Wszystko poszło na gwarancji - samochód 1 dzień stał w serwisie i po krzyku.
Dokręcili też maglownicę, bo luzy powodowały stukanie przy kręceniu kierownicą.

Muszę też pochwalić Assistance. Przyjechali pół godziny po zgłoszeniu, a po następnych 30 minutach samochód był już w serwisie. Zero problemów i bardzo miłą obsługa.

AUTOR WĄTKU
zajcol
 

Re: Skrzynia i sprzęgło - nagły BRAK!!!

06 mar 2010 14:26

mkocia24 napisał(a): Wyłączyłem bieg na siłę (nic nie zgrzytało)


Bo zgrzytać nie miało prawa. Wyjmować biegi możesz spokojnie bez sprzęgła,a przy pewnej wprawie można bez sprzęgła nawet wrzucać bez zgrzytów.


Sorki za OT :-)

AUTOR WĄTKU
mjrPit
 

Re: Skrzynia i sprzęgło - nagły BRAK!!!

06 mar 2010 20:38

zajcol napisał(a):
mkocia24 napisał(a): Wyłączyłem bieg na siłę (nic nie zgrzytało)


Bo zgrzytać nie miało prawa. Wyjmować biegi możesz spokojnie bez sprzęgła,a przy pewnej wprawie można bez sprzęgła nawet wrzucać bez zgrzytów.
Sorki za OT :-)

Hmmm... na wyłączonym silniku to praktykowałem ale przy włączonym :? :? :?
a nie ma jakiejś blokady skrzyni, żeby wypiąć bieg bez sprzęgła w trakcie jazdy, choć skoro mkocia24 wypiął to chyba nie ma :oops: ale wyłączony czy włączony silnik miał ? Kurcze się zdziwiłem, nigdy na to nie wpadłem żeby zmieniać biegi bez sprzęgła 8-)

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6554
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Skrzynia i sprzęgło - nagły BRAK!!!

07 mar 2010 09:13

Wyjąć bieg bez sprzęgła się da, natomiast wrzucać? W normalnym, seryjnym aucie z klasyczną, manualną skrzynią i z klasycznym sprzęgłem? No nie wiem, jakiej to trzeba wprawy, według mnie się nie da - rozlegnie się przy próbie kosmiczny zgrzyt, a jak to nie przerwie zakusów na kontynuowanie operacji - mamy na bank po skrzyni. Da się wrzucić bez, nawet w aucie seryjnym, ale wyposażonym w kłowa skrzynię biegów lub w jakieś wynalazki typu DSG.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
lalas
 

Re: Skrzynia i sprzęgło - nagły BRAK!!!

07 mar 2010 13:35

Wrzucać też się da, kiedyś w starym Polonezie Trucku 2 czy 3 razy tak wrzucałem, jeśłi wyczujemy odpowiedni moment, a dokładniej chyba chodzi o synchronizację wałka głównego z kołami zębatymi w skrzyni, ale mogłem coś pokręcić :D , da radę wrzucić bieg bez jakiegoś potwornego zgrzytu, lecz wiadomo nie jest to zdrowe dla układu napędowego.

AUTOR WĄTKU
ufek
 

Re: Skrzynia i sprzęgło - nagły BRAK!!!

07 mar 2010 16:54

Jasne że się da, z tzw międzygazem, ale osobiście odradzam takich eksperymentów bo i po co, a jak nie pyknie to skrzynia papa. Wiec może zakończmy, bo ktoś jeszcze gotów oskarżyć forum o działanie na szkodę :oops:

AUTOR WĄTKU
zajcol
 

Re: Skrzynia i sprzęgło - nagły BRAK!!!

08 mar 2010 12:47

pioter napisał(a):Wyjąć bieg bez sprzęgła się da, natomiast wrzucać? W normalnym, seryjnym aucie z klasyczną, manualną skrzynią i z klasycznym sprzęgłem? No nie wiem, jakiej to trzeba wprawy, według mnie się nie da - rozlegnie się przy próbie kosmiczny zgrzyt, a jak to nie przerwie zakusów na kontynuowanie operacji - mamy na bank po skrzyni. Da się wrzucić bez, nawet w aucie seryjnym, ale wyposażonym w kłowa skrzynię biegów lub w jakieś wynalazki typu DSG.


"Nie próbowałem, ale się nie da"? To skąd wiesz, że się nie da, skoro nie próbowałeś?
Serio, da się - nie zmierzam sprawdzać w Ceedzie bo nieudane próby zdrowe dla skrzyni faktycznie nie są (ale też nie przesadzajmy że się od razu popsuje), ale w vw polo '96 spokojnie wybierałem biegi bez sprzęgła :-) (bez najmniejszego zgrzytu), a to przecież normalna, nowoczesna, synchronizowana skrzynia była. Wystarczyła odrobina wyczucia...

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6554
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Skrzynia i sprzęgło - nagły BRAK!!!

08 mar 2010 16:21

zajcol napisał(a):"Nie próbowałem, ale się nie da"? To skąd wiesz, że się nie da, skoro nie próbowałeś?
Serio, da się - nie zmierzam sprawdzać w Ceedzie bo nieudane próby zdrowe dla skrzyni faktycznie nie są (ale też nie przesadzajmy że się od razu popsuje), ale w vw polo '96 spokojnie wybierałem biegi bez sprzęgła :-) (bez najmniejszego zgrzytu), a to przecież normalna, nowoczesna, synchronizowana skrzynia była. Wystarczyła odrobina wyczucia...


Oj niestety próbowałem i wiem, że się nie da. Oczywiście, podwójne gazy, półsprzęgła i takie tam i można próbować, ale po co? Raczej się nie uda i po skrzyni.

A ponieważ coraz bardziej rozwijamy :ot: a problem tematyczny się rozwiązał to wątek closed 8-)
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl