Olej Castrol - fakty i mity

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6885
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Ceed pije olej jak szalony

09 paź 2012 14:42

No toście narobili...

Ja po wyjeździe z salonu po przebiegu 2000 km wymieniłem olej na Castrol Edge 5W30, w InterSrałto powiedzieli wtedy, że bardzo dobry olej. Od tamtej pory wymieniam olej co każde 10 tys km na liczniku (tzn pierwszy interwał był 8 tys, a co tam..), u Pateckiego też powiedzieli, że bdb olej. Obecnie mam na liczniku 70 tys km, z czego jakieś 67tys to auto zrobiło na autostradzie z obciążeniem 3tys obr/min (rybowe 90km/h :lol: ), no i 2 czy 3 kursy po 250km (KRK-WRO) z butem w podłodze (nie ma to jak zobaczyć na blacie średnie spalanie 15l/100, prawie jak Porsche B) )
Do rzeczy - olej sprawdzam w każdy piątek i poniedziałek (a mam co z czasem zrobić) i NIGDY nie ubyło ani pół milimetra (ASO zalewa zawsze do maksa i zawsze wchodzi 3 litry) z bagnetu. I CO JA MAM TERAZ SOBIE MYŚLEĆ :!! :?? argue ;(
BTW: Olej kupuje w Oilcars we Wrocku, i ciągle się zastanawiam czy nie jakaś podróba, i czy to że właściciel jeździ CLS 63 AMG 2012 to znaczy że to po prostu taki dobry biznes i tyle ludzi zaopatruje (i pewnie m.in. ASO KIA) czy, że właśnie takie wały kręci na tym oleju, że ma marżę 1000%.... :?

Gisio, koledzy mają racje, część lemingów poleci do ASO zmieniać olej, bo Ty tak powiedziałeś, a jesteś od NICH ;)
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4203
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Ceed pije olej jak szalony

09 paź 2012 17:12

Ryba4 napisał(a):I CO JA MAM TERAZ SOBIE MYŚLEĆ

Właśnie to, że tamta pisanina to nie były fakty a domysły. I że CASTROL nie zjada silnika.
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

Avatar użytkownika
zelu
Dyrektor
 
Posty: 907
Dołączył(a): 23 lis 2011 23:31
Lokalizacja: Łódź / Rożenek GRUPA ŁÓDZKA
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C2FL SW, 1,6 GDI, 6MT Pb 135KM
2018, L + Business Line, kolor KCS

Re: Olej Castrol - fakty i mity

09 paź 2012 20:43

Ja w swoim 2 autku Toyocie Yaris 1,3 benzynka od nowości jeżdżę na Castrolu Edge 5W30, bo taki zalali w nim od nowości. Jak na razie żona wyjeździła nim powalające 25 000 km (auto z 2006r.) i nic się nie dzieje.
KIA Cee'd SW, 1,6 GDI, 135 KM, 6MT, kolor KCS, wersja L + Business Line
KIA Stonic, 1,4 , 100KM 6MT, kolor EU3, wersja L+STY
Obrazek
Ceed - "Community of Europe with European Design"

Vader
 

Re: Ceed pije olej jak szalony

10 paź 2012 02:47

ruszok napisał(a):I skąd ten olej. Jaka lepkość?

Bo nie uwierzę, że na jednym oleju 5W30 zejdzie litr, a na drugim nic. Owszem, mogą być różnice (małe), ale olej silnika nie uszczelni nagle. Chyba, że się wleje klej...
Poza tym jest tu wielu, którzy jeżdżą na Castrolu (ja jeździłem poprzednim autem) i nie powiedzą złego słowa...


Różnice małe ale jak pije silnik olej to trzeba zmienić nie mówię,że jak szalony,ale trzeba było dolewać.

Avatar użytkownika
jeleniak
Weteran
 
Posty: 1248
Dołączył(a): 06 paź 2010 08:33
Lokalizacja: Jaworzno
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Marka i model samochodu: OPTIMA I FL 1,7 CRDI

Re: Olej Castrol - fakty i mity

10 paź 2012 07:31

zalalem castrola 5w40 i wrazenia takie ze ciszej silnik pracuje niz na quazarze (zwlaszcza na zimnym ), wiecej roznic brak. Nie ubywalo mi jeszcze zadnego w ceedzie,oby bylo tak jak najdluzej
CEE'D SW 1,6 CRDI 115KM, C+, 2010 FL

Avatar użytkownika
sensor
Nadworny Tester
 
Posty: 3202
Dołączył(a): 13 sie 2007 19:29
Lokalizacja: Fabryka Samochodów Drezdenko
Grupa: Wielkopolska

Re: Olej Castrol - fakty i mity

11 paź 2012 08:23

Ryba a czemu wymieniasz olej co 10 tys km ? a przeglądy robisz co ile? i tak wszystko musisz pilnować i jeździć???
a co ile miesiecy wychodzi tobie te 10 kkm????
ceed SW 2015 AT 1.6 CRDI L+
Carens 2018 1.6GDI M+

liroyek
 

Re: Olej Castrol - fakty i mity

11 paź 2012 11:41

nie wiem jak u Ryby ale u mniemniej wiecej tak:
auto kupione kwiecien 2011, po 4 tys km wymiana oleju, kwiecien 2012 znowu wymiana - minal rok przebieg 15500km i pazdziernik 2012 wymiana po wyceciu dpf przebieg 25400 km wychodzi mniej wiecej co 10 tys km
podsumowujac:
- 4 tys - quazar 5w40
- 15,5 tys quazar 5w40
- 25,4 tys millers 5w30

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6885
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Olej Castrol - fakty i mity

11 paź 2012 13:56

Robie 40tys rocznie, jak pisałem głównie po autostradach a wyznaje zasada ze lepiej nawet gorszy olej mieć a częściej zmieniać, to tak co 3 msc wypada 10.
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

boe6666
Kierownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

Re: Olej Castrol - fakty i mity

14 mar 2013 23:52

hmm, ciekawy wątek choć stary - u mnie 140 tyś, zawsze castrol SLX 5w30 - nie bierze oleju, zawsze leją "pod korek", od nowości, serwisowany ASO. Teraz prawie 140tyś (czyli wymiana była jakieś 18 tyś temu) - oleju "pod korek", 1,6crdi 90km vgt.

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4203
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Olej Castrol - fakty i mity

15 mar 2013 08:05

No i bardzo dobrze. To świadczy o tym co już pisałem, że CASTROL to nie zło. Zło to jest jak chcesz zaoszczędzić i kupujesz ten czy inny olej z bardzo niepewnych źródeł. Potem jak się coś stanie to się mówi, że to wina CASTROLa. A w sumie to nie może nawet mieć pewności czy to nie był roślinny...
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

hapol
Kierownik
 
Posty: 433
Dołączył(a): 06 lip 2010 21:54
Lokalizacja: małopolska

Re: Olej Castrol - fakty i mity

15 mar 2013 08:46

A są jakieś charakterystyczne oznaki, czy kupuje się oryginalny czy podrobiony (poza podejrzanie niską ceną)?
pro_ceed, Comfort+, CRDi 1,6 115KM, czarny metalik, 2009 (wersja modelowa 2010)

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4203
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Olej Castrol - fakty i mity

15 mar 2013 09:50

Różnie bywa. Czasami są to perfidne podróbki typu widać, że była dziura na dnie i jest zaklejona, a czasami oszuści mają swoje małe rozlewnie gdzie butle są łudząco podobne (np. Castrol i Mobil). Wtedy to nawet takie oleje się pojawiają w oficjalnych sieciach sprzedaży. Czasami idzie rozpoznać po kolorze, konsystencji itd. Ale trochę trzeba się znać. Jak się ma pecha to wiesz...
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

hapol
Kierownik
 
Posty: 433
Dołączył(a): 06 lip 2010 21:54
Lokalizacja: małopolska

Re: Olej Castrol - fakty i mity

15 mar 2013 23:12

No to ja się nie znam. Pozostaje mi zaufać, że znajomy ma dobrego dostawce i wie co mi sprzedaje :D
pro_ceed, Comfort+, CRDi 1,6 115KM, czarny metalik, 2009 (wersja modelowa 2010)

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4203
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Olej Castrol - fakty i mity

16 mar 2013 22:15

Chyba wszyscy mamy takie w miarę zaufane źródła. I pozostaje wierzyć, że jest ok.
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

boe6666
Kierownik
 
Posty: 516
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

Re: Olej Castrol - fakty i mity

22 cze 2013 12:12

aha i jeszcze jedno. Przy 120 tyś aso wymieniało mi uszczelkę pod pokrywą, gdyż zauważyć można było pocenie się. Aktualnie silnik suchy ze wszystkich stron (dół, tył równiez). Ale olej zmieniam na inny, raczej shell helix ultra 5w30.

emil
 

Re: Olej Castrol - fakty i mity

18 paź 2013 08:07

Witam,
na chwile obecna sam mam duzy problem z silnikiem(brak kompr. w 1 cylindrze i ponizej normy w 2). Zmienilem olej w lipcu na castrol egde 5/30 ale nie moge na chwile obecna powiedziec ze jest to wina castrola. Taki olej zaproponowali mi w kia ASO w Polsce ale w holandii raczej ten olej nie jest uzywany do tych aut!!! Wczesniej jezdzilem na eurol do aut z LPG o tych samych parametrach i tym olejem te auto bylo zalewane w holandii od nowosci.Auto jezdzilo bezawaryjnie. Tak z ciekawosci zapytam sie o opinie w ASO w holandii dla czego Castrola nie stosuja.

mmbb18
 

Re: Olej Castrol - fakty i mity

25 mar 2014 22:22

Witam serdecznie!
Chciałbym podzielić się ze wszystkimi swoimi spostrzeżeniami na temat oleju Castrol. Od wielu lat jeżdżę tylko na olejach Castrola. Do Carismy (1,8 GDi) zalewałem Castrola Maganateca 5W40. Nakręciłem na nim około 100000 km. Z silnikiem nie działo się nic. Sprzedałem ją z przebiegiem ponad 260 tyś. km. i silnik dalej chodził jak należy. Kupił ją mój znajomy i też dalej nawijał kilometry zalewając co wymianę Castrola. Ostatnio jak z nim rozmawiałem miał nakręcone grubo ponad 300 tyś km i dalej autko chodziło jak należy.
Następnym samochodem, do którego zalewałem Castrola EDGE Turbo Diesla 5W40 z formułą FST, było Srento z silnikiem 2,5 CRDi z 2003 r.. Kupiłem ją z przebiegiem 190 tyś km. Poprzedni właściciel też lał Castrola. Samochód w momencie sprzedaży miał nakręcone ponad 250 tyś km. Turbina była od nowości - sucha, podobnie jak cały silnik.
W chwili obecnej zalałem swojego Pro Ceeda 1,6 CRDi 115 KM (2008 r.) Castrolem EDGE Turbo Dieslem 5W40 z formułą FST. Żadnych niepokojących zjawisk nie zauważyłem. Poprzednio silnik zalany był Lotosem, odniosłem nawet wrażenie że na Castrolu "bardziej miękko" pracuje.
Olej, w opisanym przeze mnie powyżej pojazdach, wymieniałem co 10 tyś km. Od wymiany do wymiany nie musiałem nic dolewać. Przy wymianach, kolor oleju był nieznacznie zmieniony - nawet w Sorento nie był czarny, tylko lekko zabarwiony na brązowo. Zawsze kupowałem dobre filtry oleju, oraz co wymianę oleju zmieniałem filtr powietrza.
Kiedyś, z ciekawości, nalałem do słoika olej Castrola zakupiony przeze mnie, a do drugiego (identycznego) zakupiony przez mojego kolegę. Kupowany przeze mnie olej produkowany jest na rynek niemiecki (logo VW na etykiecie i naklejka z hologramem, olej kupiony w Niemczech) różnił się znacznie od oleju kolegi - kupionego z polskiej dystrybucji, bez logo VW i hologramu. Kolory obu olei były inne, zapach też nie był ten sam. Patrząc pod światło było widać też różnicę w przejrzystości. Gdyby nie fakt że obie próbki pochodziły z butelek z napisem Castrol EDGE Turbo Diesel 5W40, ale przeznaczonych na różne rynki zbytu, śmiałbym twierdzić że w słoikach znajdują się dwa rożne oleje.
Podsumowując: oleje z różnych dystrybucji, ale z tym samym logo producenta różniły się kolorem, zapachem i przejrzystością. Ciężko stwierdzić czy któryś z nas padł ofiarą oszustwa - zakupił podrobiony olej. Faktem jest jednak, że olej z pojemników z których zostały pobrane próbki, został zalany do silników naszych samochodów i z żadnym z nich nic się nie stało.

roberto
 

Re: Olej Castrol - fakty i mity

26 mar 2014 04:42

Ja tam wiem jedno - castrola więcej nie kupię, już wolę mobil1

a ostatnio jeden z doradców podczas przeglądu przyznał, że napraw silników po castrolu jest zdecydowanie więcej niż chociażby po lotosie i po rozebraniu silnika wszystko jest zaszlamione. Nie wiem czy to prawda ale skoro w ASO się słyszy takie rzeczy to coś chyba w tym musi być...

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4203
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Olej Castrol - fakty i mity

26 mar 2014 08:12

mmbb18 napisał(a):Olej, w opisanym przeze mnie powyżej pojazdach, wymieniałem co 10 tyś km.

To jest pierwsza tajemnica sukcesu.

mmbb18 napisał(a):Kupowany przeze mnie olej produkowany jest na rynek niemiecki [...] różnił się znacznie od oleju kolegi - kupionego z polskiej dystrybucji[...]. Kolory obu olei były inne, zapach też nie był ten sam.

A to druga. Raz, że w Polsce jest robiony na innej bazie, a dwa że do tego jeszcze jest makabrycznie podrabiany.
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

mmbb18
 

Re: Olej Castrol - fakty i mity

27 mar 2014 20:54

roberto napisał(a):Ja tam wiem jedno - castrola więcej nie kupię, już wolę mobil1

a ostatnio jeden z doradców podczas przeglądu przyznał, że napraw silników po castrolu jest zdecydowanie więcej niż chociażby po lotosie i po rozebraniu silnika wszystko jest zaszlamione. Nie wiem czy to prawda ale skoro w ASO się słyszy takie rzeczy to coś chyba w tym musi być...

Tak się składa że mam dużo do czynienia z mechaniką samochodową (jestem diagnostą samochodowym) i nie raz rozbierałem i składałem silniki samochodowe pracujące na olejach silnikowych różnych producentów. W czasie swojej pracy nie spotkałem się z nadmierną awaryjnością silników pracujących na olejach Castrola. Najwięcej usterek silników wynikało z niewłaściwej eksploatacji przez użytkowników (brak regularnych wymian płynów eksploatacyjnych, stosowanie niewłaściwych olei, jazda zimą z wodą w układzie chłodzenia, nadmierne kręcenie silnika - pseudo sportowa jazda, brak "wychładzania" turbiny po długiej jeździe z dużymi prędkościami, gwałtowne przygazówki na zimnym silniku zaraz po uruchomieniu - szczególnie w czasie mrozów itd.), a także wynikających z winy samego producenta jednostki napędowej, takie np. jak : zbyt ciasno spasowane panewki z wałem korbowy, niewłaściwie dobrane stopy metali do produkcji poszczególnych podzespołów silnika itd (można by długo wymieniać).
Castrol jest powszechnie dostępnym olejem samochodowym, najczęściej polecanym przez sprzedawców w sklepie (dostają dobrą cenę na tą markę od hurtowników i mają na nim dużą marżę) i leje go do silników większość warsztatów zajmujących się min. wymianą płynów eksploatacyjnych. Śmiem przypuszczać że z popularności i masowego stosowania zrodziła się legenda większej awaryjności silników pracujących na tym właśnie oleju. Osobiście miałem do czynienia z samochodami pracującymi na Castrolu, które miały nakręcone na liczniku ponad 300 tyś km., a niektóre nawet ponad 400 tyś km, w których jedyne awarie jakie występowały to uszczelnienie miski olejowej, pokrywy zaworów itp. (uszczelki uległy degradacji ze względu na wiek i przebieg) i nie spotkałem się w nich z zjawiskiem "zaszlamienia". Perełką w mojej karierze jest volvo mojego kolegi, które przekręciło licznik - przejechało ponad 999 tyś. km i dalej nawija kilometry, a jedynie co zostało w nim wymienione to pompa wtryskowa. Silnik w tym volvo też pracuje na Castrolu.
Żeby nie było niedomówień nie jestem zwolennikiem stosowania oleju konkretnego producenta. Sam do wszystkich swoich samochodów zalewałem Castrola, zaś do motocyklów (swojego i żony) leję już Motula, a mógłbym przecież zalać je Castrolem. Moim zdaniem najważniejsze jest aby stosowane płyny eksploatacyjne odpowiadały parametrom przewidzianym przez producenta danej jednostki napędowej, a wybór marki należy już tylko do użytkownika, zasobności jego portfela i dostępności poszczególnych olei na rynku.

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl