Świst przy dodawaniu gazu na szóstym biegu

Silniki i skrzynia biegów - silniki, oleje, wszelkiego rodzaju problemy natury technicznej

Moderator: Żandarmeria

Avatar użytkownika
AUTOR WĄTKU
franki31
Przedszkolak
 
Posty: 24
Dołączył(a): 02 lis 2016 20:52
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 110KM
2013, M

Świst przy dodawaniu gazu na szóstym biegu

23 lip 2020 10:34

Witajcie,

jestem właścicielem auta KIA CEED SW z 2013 r., pojemność silnika 1.6 CRDI, 110 KM.

Od jakiegoś czasu, po wymianie opon zimowych na letnie, słyszę delikatne świsty przy dodawaniu gazu, ale tylko na szóstym biegu.
Rozpoczynają się one przy prędkości ok 80 km/h i słyszę je do ok. 100 km/h - choć tu nie jestem pewien, czy one znikają, czy też silnik chodzi już na tyle głośno, że te świsty zagłusza.
Jak odejmuję nogę z gazu jadąc na szóstce wyżej podaną prędkością to świst natychmiast znika. Po wciśnięciu gazu słyszę go ponownie.
Nie zauważyłem, aby obniżyła się moc mojego samochodu, nie pali się żadna kontrolka, nie wzrosło spalanie.

Z poważniejszych napraw, które dotychczas miałem i mogłyby być teoretycznie związane z moim problemem, to uszczelnianie skrzyni biegów (kapał olej skrzyni) - wtedy też zostało wymienione sprzęgło (było to ok. 2 lat temu przy przebiegu ok. 70 tys. km).

Czy borykał/boryka się ktoś z Was z podobnym problemem?

Trochę przeszukałem już to forum, Internet, ale nie znalazłem jednoznacznej przyczyny/jednoznacznego rozwiązania tego typu problemu.
Wśród możliwych przyczyn wskazywane są: zbliżający się koniec sprzęgła (jestem 30 tys. km po wymianie, poza tym słyszę ten odgłos tylko na szóstce, więc chyba nie?), awaria turbosprężarki (w tym przypadku chyba słyszałbym ten dźwięk też na piątce jadąc np. 100 km/h?), nieszczelność intercollera (?). Niektórzy też wskazują, że ten typ tak ma i jeżdżą już kilkadziesiąt tys. km z takim świszczeniem, wskazując, że nic się z silnikiem i skrzynią nie dzieje...

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki z Waszej strony.

Pozdrawiam serdecznie
Franki

Avatar użytkownika
Ryba1983
Kierownik
 
Posty: 513
Dołączył(a): 31 gru 2016 16:41
Lokalizacja: Kłodzko
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C1FL SW, 1600 ON 115KM
2010

Re: Świst przy dodawaniu gazu na szóstym biegu

23 lip 2020 14:06

Mam to samo tylko w C1FL. Nie znalazłem przyczyny tego, sprzęgło mam zmienione 30 tys temu i wkurza mnie to olej w skrzyni też zmieniłem, i zastanawiam się czy znów tego nie robić. Bo zalałem wtenczas 75w90 a powinno być 75w85

Avatar użytkownika
AUTOR WĄTKU
franki31
Przedszkolak
 
Posty: 24
Dołączył(a): 02 lis 2016 20:52
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 110KM
2013, M

Re: Świst przy dodawaniu gazu na szóstym biegu

23 lip 2020 17:07

Witaj, dziękuję za Twój komentarz.
Ale dlaczego sądzisz z że to kwestia oleju w skrzyni biegów? Postawił Ci ktoś jednoznaczną diagnozę?
Ja po uszczelnianiu skrzyni wymieniłem olej w skrzyni, więc mam dobry i świeży. Myślę, że jakby przyczyną był olej w skrzyni, to piski pojawiałyby się raczej przy innych biegach i prędkościach.

Avatar użytkownika
Ryba1983
Kierownik
 
Posty: 513
Dołączył(a): 31 gru 2016 16:41
Lokalizacja: Kłodzko
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C1FL SW, 1600 ON 115KM
2010

Re: Świst przy dodawaniu gazu na szóstym biegu

23 lip 2020 21:32

Robię sam przy aucie, jak auto kupiłem kilka lat temu była cisza zmieniłem sprzęgło i olej też była cisza, dopiero po jakiś 20 tys od wymiany pojawiło się to wycie, jeżdżę jyz tak z 1.5 roku.

Avatar użytkownika
AUTOR WĄTKU
franki31
Przedszkolak
 
Posty: 24
Dołączył(a): 02 lis 2016 20:52
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 110KM
2013, M

Re: Świst przy dodawaniu gazu na szóstym biegu

27 lip 2020 07:30

OK, rozumiem że wszystkie inne możliwe wymienione wcześniej przeze mnie ewentualne przyczyny świstu sprawdziłeś i wyeliminowałeś i idziesz w kierunku tego oleju skrzyni tylko dlatego, że wlałeś odrobinę różniący się olej? Czy masz od kogoś jakieś potwierdzenie, że np. po wymianie tego oleju świsty ustąpiły.

Dla mnie na logikę najbardziej prawdopodobna byłaby kwestia jakiegoś rozszczelnienia przy intercoolerze, ale już sam nie wiem...

Avatar użytkownika
Ryba1983
Kierownik
 
Posty: 513
Dołączył(a): 31 gru 2016 16:41
Lokalizacja: Kłodzko
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C1FL SW, 1600 ON 115KM
2010

Re: Świst przy dodawaniu gazu na szóstym biegu

27 lip 2020 10:53

No nie błędnie myślisz z tym rozszczelnieniem, byś to słyszał zawsze, najbardziej prawdopodobnie jest to że wyje łożysko któreś w skrzyni. Ale mam nadzieję że się mylę.

Avatar użytkownika
AUTOR WĄTKU
franki31
Przedszkolak
 
Posty: 24
Dołączył(a): 02 lis 2016 20:52
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 110KM
2013, M

Re: Świst przy dodawaniu gazu na szóstym biegu

27 lip 2020 20:57

Z tym że jeśli byłoby to łożysko skrzyni biegów to świst słyszalny by był na każdym obciążonym w danym momencie biegu i rósłby wraz ze wzrostem prędkości obrotowej. Tymczasem u mnie tylko występuje na szóstce przy przekroczeniu 80 km/h.
Tutaj źródło: https://www.autoexpert.pl/artykuly/uste ... iagnostyka .

Marcinek82
Kierownik
 
Posty: 350
Dołączył(a): 07 lut 2018 08:59
Lokalizacja: Slask
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 Pb 140KM
2020, L+BL

Re: Świst przy dodawaniu gazu na szóstym biegu

28 lip 2020 08:55

Lozysko jest nie jedno. Specem nie jestem ale lozyska sa przeciez na kazdym walku, a jak kolega wczesniej napisal "ktores" lozysko wyje. Pozatym o ile pamietam przy 80km/h na 6-ce obroty dobijaja do 2k/min. wiec moze zaczynac dopiero halasowac.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka
Bylo: kilka na F :-) m.in. Focus mk1, mk2 FL, Fiesta mk7, cee'd 2 SW 1,6 CRDi
Jest: Ceed 3 SW 1,4 T-GDI, Fiesta mk8 1,0EB, :icon_biggrin:

Avatar użytkownika
gzyms
Dyrektor
 
Posty: 973
Dołączył(a): 11 sty 2018 10:13
Lokalizacja: NO
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C2FL SW, 1.6 Pb 135KM
2017, M SmartPlus

Re: Świst przy dodawaniu gazu na szóstym biegu

29 lip 2020 09:25

Ja tak miałem w octavii - 5tka, 120 km/h i świst. I tylko na tym biegu. Rozwiązanie albo półrozwiązanie to dołożenie jednego oringu do łożyska a dostęp był z boku skrzyni. Ale ten problem jest znany w vagu w taki skrzyniach ponieważ zostały poprawione. W octavii dostęp był od zewnątrz aczkolwiek zalecane było rozebranie całej skrzyni. W kii pewnie tym się skończy. Aczkolwiek ja ze świstem przejechałem coś koło 100kkm ;) Mechanik stwierdził, że jeśli nie mam kasy to głośniej radia trzeba słuchać. Ale tak jak piałem problem w tych skrzyniach jest znany. A jak jest w kii?
"Piwo tylko z kija, auto tylko z Kia ..." Henryk Sawka
Co do baru nie mam problemu z wyborem, ale do ASO w mojej okolicy coraz częściej obawiam się jechać ....

Avatar użytkownika
AUTOR WĄTKU
franki31
Przedszkolak
 
Posty: 24
Dołączył(a): 02 lis 2016 20:52
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 110KM
2013, M

Re: Świst przy dodawaniu gazu na szóstym biegu

09 sie 2020 21:44

No właśnie, czy to typowa usterka dla Kii Ceed crdi 1.6 drugiej generacji? Uporał się już ktoś z taką usterką?

Avatar użytkownika
AUTOR WĄTKU
franki31
Przedszkolak
 
Posty: 24
Dołączył(a): 02 lis 2016 20:52
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 110KM
2013, M

Re: Świst przy dodawaniu gazu na szóstym biegu

30 sie 2023 14:35

Witajcie po 3-letniej przerwie. Zrobiłem już od tamtego czasu ok 120 tys. km (mam obecnie 190 tys.,) i w dalszym ciągu towarzyszy mi ten świst na 6 biegu w przedziale prędkości od ok 80 km/h do ok 120 km/h.
Już się chyba do tego przyzwyczaiłem. Nie będzie to jednak korzystna okoliczność przy sprzedaży auta...
Boryka się ktoś też z tym samym?

Powrót do Silniki i skrzynia biegów
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl