[C1 i C1FL] Auto niepewnie się prowadzi przy większych prędkościach

Układ kierowniczy, koła, opony, felgi, hamulce itp.

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
micha1964
 

[C1 i C1FL] Auto niepewnie się prowadzi przy większych prędkościach

02 lut 2019 11:41

Cześć, od niecałych dwóch miesięcy jestem posiadaczem Kii Ceed Sw z 2011 roku, wersja 1.6 PB, obecny przebieg ok 217 000 km.

Zauważyłem, że przy jeździe w trasie przy prędkości od 100km/h w górę autem dziwnie 'buja'. Wydaje się, jakby było strasznie podatne na działanie wiatru, który tak na prawdę nie wieje zbyt mocno, przez co trzeba bardzo często kontrować kierownicą.

Czy to normalne w tym samochodzie? Na co ewentualnie zwrócić uwagę przy szukaniu przyczyny?

Dodam, że auto jeździ obecnie na nowych oponach zimowych Kleber krisalp hp3 195/65 r15 - ciśnienie w oponach prawidłowe

Z góry dziękuję za odpowiedź :)
Pozdrawiam

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6510
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Auto niepewnie się prowadzi przy większych prędkościach

02 lut 2019 16:11

Sprawdzić stan elementów zawieszenia - sprężyny (zdarzały się przypadki pęknięć), amory, stan połączeń gumowych. itp.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
micha1964
 

Re: Auto niepewnie się prowadzi przy większych prędkościach

02 lut 2019 17:04

A warto może będzie na początku skontrolować zbieżność kół? Czy to raczej nie to?

Avatar użytkownika
kryzys
Dyrektor
 
Posty: 688
Dołączył(a): 11 wrz 2016 13:37
Lokalizacja: gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1,6 Pb/LPG 126KM
2008

Re: Auto niepewnie się prowadzi przy większych prędkościach

02 lut 2019 18:03

Wiesz co, mi prosiak strasznie pływał na szybkich zakrętach i winowajcą był sworzeń wahacza.
Don't Eat Yellow Snow!

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: Auto niepewnie się prowadzi przy większych prędkościach

02 lut 2019 19:33

kryzys napisał(a):Wiesz co, mi prosiak strasznie pływał na szybkich zakrętach i winowajcą był sworzeń wahacza.



Mój się tak sztywno trzyma, że też sprawdzę zawieszenie bo to aż niemożliwe xD, do mojej jak wchodzę a jezdzi Hondą to jak STATEK tak buja na zakręcie haha
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

AUTOR WĄTKU
pioteer
 

Re: Auto niepewnie się prowadzi przy większych prędkościach

07 lut 2019 23:39

micha1964 napisał(a):Wydaje się, jakby było strasznie podatne na działanie wiatru, który tak na prawdę nie wieje zbyt mocno, przez co trzeba bardzo często kontrować kierownicą.
Czy to normalne w tym samochodzie?


Zdecydowanie przy wyższych prędkościach (hmm, tak prawie do zamknięcia licznika ;) jedzie jak po szynach. Musi być mocno zużyte zawieszenie. Pojechać do porządnego mechanika i niech zbada co go boli.
Czyli zdecydowanie TTTNM :D

Avatar użytkownika
kryzys
Dyrektor
 
Posty: 688
Dołączył(a): 11 wrz 2016 13:37
Lokalizacja: gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1,6 Pb/LPG 126KM
2008

Re: Auto niepewnie się prowadzi przy większych prędkościach

08 lut 2019 11:00

Procki to w ogóle chyba mają twardszy zawias niż HB nie? I niższe są albo i nawet szersze, tak że lepsze najlepsze ku*wa!! :D :D :D
Don't Eat Yellow Snow!

AUTOR WĄTKU
micha1964
 

Re: Auto niepewnie się prowadzi przy większych prędkościach

08 lut 2019 19:09

Dzięki Panowie za odpowiedzi, aczkolwiek ja to już sam nie wiem, czy to z tym autem jest coś nie tak, czy ja sam doszukuje się nie wiadomo czego :D

Być może to faktycznie wina wiatru - generalnie jadąc trasą nawet po prostej, cały czas słychać jego szumy. Autem buja nie tylko na zakrętach, ale także na prostej np gdy przejeżdżam lewym pasem, a prawym jedzie ciężarówka.

Jest to jednak trochę dziwne, zanim kupiłem Ceed'a jeździłem głównie Renault Clio i Thalia (obydwa po kilkanaście lat) i nigdy czegoś takiego nie doświadczyłem, a smigalem nimi takimi samymi prędkościami :)

Ostatnio natomiast Ceed mnie bardzo pozytywnie zaskoczył, jechałem trasą z prędkością 160-180 (oczywiście w Niemczech na autostradzie) i nic nie bujalo :D

AUTOR WĄTKU
micha1964
 

Re: Auto niepewnie się prowadzi przy większych prędkościach

12 lut 2019 12:11

Odświeżę trochę temat,

w sobotę auto u znajomego i sprawdzonego mechanika przeszło kontrolę zawieszenia bez najmniejszych zastrzeżeń, z tego co udało mi się znaleźć niestety TenTypTakMa :((

viewtopic.php?f=41&t=4538&p=90486&hilit=myszkuje#p90486

powyższy wątek idealnie pasuje do moich spostrzeżeń na temat prowadzenia tego auta :(

AUTOR WĄTKU
pioteer
 

Re: Auto niepewnie się prowadzi przy większych prędkościach

12 lut 2019 23:52

OK, być może sprawa dotyka SW, bo nie zwróciłem wcześniej uwagi że masz SW. W HB auto jedzie przy każdej prędkości jak po szynach.
Mam w pamięci Opla Omegę kombi którym jeździłem przez kilkanaście lat z 15lat temu - rzeczywiście tam przy bocznym wietrze na autostradzie było niefajnie - trzeba było na prawdę mocno korygować kierunek bo auto nie mieściło się w pasie ruchu...
Co do kontroli zawieszenia to z tym różnie bywa.. ostatnio wymienili mi z przodu poduszki i łączniki stabilizatora w ASO twierdząc, że są w b.kiepskim stanie. Rzeczywiście zawieszenie bardzo się wyciszyło (i odgłosy które słyszałem z tyłu znikły :D. Co najlepsze przed wymianą byłem na przeglądzie i diagnosta po szarpakach i innych testach stwierdził, że zawieszenie jest bez zastrzeżeń.. :?

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: Auto niepewnie się prowadzi przy większych prędkościach

13 lut 2019 06:47

pioteer napisał(a):OK, być może sprawa dotyka SW, bo nie zwróciłem wcześniej uwagi że masz SW. W HB auto jedzie przy każdej prędkości jak po szynach.
Mam w pamięci Opla Omegę kombi którym jeździłem przez kilkanaście lat z 15lat temu - rzeczywiście tam przy bocznym wietrze na autostradzie było niefajnie - trzeba było na prawdę mocno korygować kierunek bo auto nie mieściło się w pasie ruchu...
Co do kontroli zawieszenia to z tym różnie bywa.. ostatnio wymienili mi z przodu poduszki i łączniki stabilizatora w ASO twierdząc, że są w b.kiepskim stanie. Rzeczywiście zawieszenie bardzo się wyciszyło (i odgłosy które słyszałem z tyłu znikły :D. Co najlepsze przed wymianą byłem na przeglądzie i diagnosta po szarpakach i innych testach stwierdził, że zawieszenie jest bez zastrzeżeń.. :?



Bo diagności dużo rzeczy sprawdzają tylko powierzchownie (jak się mieści w granicy to OK). Też tak miałem z zawieszeniem swoim, gdzie 2 tygodnie po przeglądzie musiałem sam ingerować i wymieniać parę drobiazgów.
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

AUTOR WĄTKU
micha1964
 

Re: Auto niepewnie się prowadzi przy większych prędkościach

13 lut 2019 16:16

A gdybym chciał jakoś usprawnić to prowadzenie, to myślicie, że jakieś modyfikacje w zawieszeniu mogłyby pomóc?

Z tego co udało mi się znaleźć, może pomóc zmiana rozmiaru kół na większe, ale średnio mi się to widzi, ponieważ kupiłem nowe zimowki 15', a na lato mam jeszcze dobry komplet również 15'tek :)

Avatar użytkownika
kryzys
Dyrektor
 
Posty: 688
Dołączył(a): 11 wrz 2016 13:37
Lokalizacja: gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1,6 Pb/LPG 126KM
2008

Re: Auto niepewnie się prowadzi przy większych prędkościach

13 lut 2019 21:11

Rozczłapić :D - Obniżyć środek ciężkości + dystanse i szerszy lać/felga
Don't Eat Yellow Snow!

AUTOR WĄTKU
pioteer
 

Re: Auto niepewnie się prowadzi przy większych prędkościach

14 lut 2019 01:04

micha1964 napisał(a):Z tego co udało mi się znaleźć, może pomóc zmiana rozmiaru kół na większe, ale średnio mi się to widzi, ponieważ kupiłem nowe zimowki 15', a na lato mam jeszcze dobry komplet również 15'tek


Powiększenie rozmiaru felgi zwiększa sztywność układu jezdnego (zmniejsza się wysokość opony). Mam u siebie 16" na obu kompletach i wrażenia z jazdy opisałem wyżej.
Niestety w Twojej sytuacji to dość drogi sposób poprawy (i w sumie bez sprawdzenia nie wiadomo na ile skuteczny) :-(

Można by popytać ludzi z SW i sprawdzić czy jest korelacja między bujaniem a rozmiarem kółek.
Dodatkowo jeśli posiadacz HB na 15" też zauważa bujanie to ewidentnie wymiana kółek poprawia sytuację.

Norberto1
Brygadzista
 
Posty: 90
Dołączył(a): 10 lut 2017 11:05
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2009, Optimum+

Re: Auto niepewnie się prowadzi przy większych prędkościach

14 lut 2019 02:21

pioteer napisał(a):Można by popytać ludzi z SW i sprawdzić czy jest korelacja między bujaniem a rozmiarem kółek.


Nie bardzo mam porównanie bo kupiłem ceeda na 16' letnich i wrzuciłem 16' zimowe, ale nie odczuwam opisanych wyżej problemów. Prowadzi się dobrze i przewidywalnie nawet przy prędkościach +150km/h. Jedynie przy prędkościach autostradowych i silnym bocznym wietrze czuć bujanie budą, ale nie na tyle aby pływał po drodze. Także jeśli zawieszenie sprawne i nie robi "czterech" śladów to myślę, że zmiana na większe koła pomoże.
126p 650, forman 1.3, felicia 1.6, cee'd crdi 1.6 sw

AUTOR WĄTKU
micha1964
 

Re: Auto niepewnie się prowadzi przy większych prędkościach

14 lut 2019 09:39

Letnie opony mam o szerokości 205 (obecne zimówki 195), zobaczymy jak na tamtych będzie jeździł :)

Powrót do Zawieszenie
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl