"ŚWIERSZCZ" W KLIMATYZACJI

Problemy z cee'd'em oraz historia eksploatacji Waszych aut (raporty) / problems, drive reports

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
rafal_student
 

"ŚWIERSZCZ" W KLIMATYZACJI

21 sty 2009 19:04

Mam taki problemik. CEED 1,6 CRDI, 115KM, Clima-tronic, temperatura poniżej zera, ustawienia – auto, 19 stopni. Jadę do pracy około 7km wysiadam i słyszę „świerszcza” w sprężarce klimy (chyba). Dźwięk przypominający dźwięk ze sprężarki turbo – delikatny świst. Wyłączam klimkę lub rozgrzeję silnik do około 90 stopni (po przejechaniu powyżej 15km) - dźwięk zanika. Nie miałem wcześniej klimy, więc nie wiem czy to normalne?? Chcę jechać do ASO, ale nie chcę wyjść na durnia. Chcę mieć jakieś argumenty, bo jak zwykle usłyszę że to normalne. Czy w innych CEEDach też występuje takowe zjawisko??

Avatar użytkownika
gbear
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 1289
Dołączył(a): 10 sie 2007 10:37
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk

21 sty 2009 20:20

a ten swierszcz to pod maską? Bo jak w środku, to wentylator popiskuje, moze lozysko sie przyciera gdzies.

A ponizej zera sprezarka raczej sie nie zalacza, takie zabezpieczenie termiczne.

pzdr
ADMIN - Antypatyczny Dreczyciel Masowo Inwigilowanych Niewiniatek :-)

Obrazek

AUTOR WĄTKU
rafal_student
 

21 sty 2009 22:33

Chodzi o to że pod maską!! A najlepsze jest to że u mnie sprężarka się załącza zawsze gdy jest włączona klimka. Słychać to ewidentnie!! Wentylator odrzucam w 100%. Myślałem że to pasek łączący sprężarkę z silnikiem, ale jest odpowiednio naprężony. Dźwięk pojawia się między 60-cioma a 80-cioma stopniami, potem zanika a przy 90-ciu stopniach znika. Może nie ma się czym przejmować?? W sumie to grzeje i chłodzi bo sprawdzałem w garażu. Pytanie czy jak padnie to naprawią na gwarancji??

litp
Dopiero co...
 
Posty: 3
Dołączył(a): 02 lip 2016 21:09
Lokalizacja: Małopolska
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C2FL SW, 1600 Pb 132KM
2017, smart plus

Re: "ŚWIERSZCZ" W KLIMATYZACJI

18 maja 2018 15:22

Witam.
Podpinam się pod wątek "świerszcz w klimatyzacji"

We wnętrzu kabiny (z kratek nawiewu) wydobywa się "jęczący" dźwięk - ewidentnie związany z włączeniem klimatyzacji, nieco nasilający się po dodaniu gazu. Dokuczliwy przy jeździe miejskiej (przy wyższych prędkościach wiadomo niesłyszalny).
Na pewno nie jest to dźwięk z wentylatora nadmuchu.
Dźwięk nie jest słyszalny pod maską, ewidentnie nie słychać go z okolic sprężarki.klimatyzacji.

W serwisie - za jego przyczynę uznano normalną pracę zaworu rozprężnego - czyli TTTM.

Ceed SW 1,6GDI, nowy - przebieg 3,5 tys km

DOgi
Klubowicz
 
Posty: 33
Dołączył(a): 28 lip 2017 18:32
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C2FL HB, 1,6 Pb 135KM
2016, L+BL

Re: "ŚWIERSZCZ" W KLIMATYZACJI

30 maja 2018 15:03

litp, u mnie to samo. W efekcie zdiagnozowano nieszczelność klimatyzacji. Od połowy kwietnia serwis nie może sobie z tym poradzić. Wymiono przewody, ale to nie przyniosło poprawy. Klimatyzacji nie daje się nabić. Auto spędziło w serwisie już pewnie w sumie 2 tygodnie. Nowy czynnik r1234yf podobno utrudnia diagnozowanie. Ceed 1,6 GDI z II 2016 r., 38 tys. km.
C2FL 2016 HB - 1.6 GDI - L+BL - Silver Sirius - Dunlop SP SportMaxx RT 205/55 R16 91 Y MFS

Avatar użytkownika
butter18
Dyrektor
 
Posty: 886
Dołączył(a): 21 cze 2014 22:31
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, 1,4 Pb/LPG 100KM
2014, M+DFA

Re: "ŚWIERSZCZ" W KLIMATYZACJI

30 maja 2018 17:14

DOgi napisał(a):Nowy czynnik r1234yf podobno utrudnia diagnozowanie.

a kto powiedział że do diagnozowania potrzebny jest "syf" jest wiele innych metod i środków do napełnienia klimy aby spr szczelność... ehm

swoją drogą, 2 przypadki C2 na forum, poza pewnie też... coś chyba jest na rzeczy, chyba zacznę się bardziej przysłuchiwac temu buczeniu co u mnie czasem występuje, a znika po wyłączeniu klimy... albo wiatrak albo spręzarka..
Hyundai i10 2015
Kia cee'd 2014
Daewoo Matiz 2000

adrian9001
Dopiero co...
 
Posty: 4
Dołączył(a): 19 maja 2018 19:56
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 GDI Pb 135KM
2013, M

Re: "ŚWIERSZCZ" W KLIMATYZACJI

21 cze 2018 15:30

litp napisał(a):Witam.
Podpinam się pod wątek "świerszcz w klimatyzacji"

We wnętrzu kabiny (z kratek nawiewu) wydobywa się "jęczący" dźwięk - ewidentnie związany z włączeniem klimatyzacji, nieco nasilający się po dodaniu gazu. Dokuczliwy przy jeździe miejskiej (przy wyższych prędkościach wiadomo niesłyszalny).
Na pewno nie jest to dźwięk z wentylatora nadmuchu.
Dźwięk nie jest słyszalny pod maską, ewidentnie nie słychać go z okolic sprężarki.klimatyzacji.

W serwisie - za jego przyczynę uznano normalną pracę zaworu rozprężnego - czyli TTTM.

Ceed SW 1,6GDI, nowy - przebieg 3,5 tys km


Witam,

Kropka w kropkę to samo tylko przebieg 67 tyś km. Jestem pewien że dźwięk nie występował od nowości samochodu. U mnie klima szczelna a na przeglądzie nie zdiagnozowali niczego niepokojącego...

grabusik
Dopiero co...
 
Posty: 1
Dołączył(a): 27 cze 2018 09:56
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Kujawska
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 Pb 130KM
2015, M + Business Line

Re: "ŚWIERSZCZ" W KLIMATYZACJI

27 cze 2018 10:27

Również mam świerszcza związanego z klimatyzacją już od ponad roku.

U mnie wygląda to tak:
1. Świerszcze aktywuje się głównie, przy włączonej klimatyzacji, ale inercja jest na tyle duża, ze słychać go czasem również parę minut po wyłączeniu klimy i nawiewu.
2. Czas załączenia świerszcza totalnie przypadkowy, nie widzę żeby się zwiększało przy dodawaniu lub odejmowaniu gazu.
3. Nie widzę związku z obciążeniem działania klimatyzacji.
4. Najczęściej słychać go zaraz po odpaleniu silnika po nocy w garażu, później jest lub nie ma.
5. Potrafił świerszczeć cały dzień, po zajechaniu do serwisu i nie wyłączaniu silnika zniknął i się nie odezwał, również na jeździe z serwisantem.
6. Dźwięk bardzo zróżnicowany, od cyklicznych świerszczeń podobnych do tarcia łożyska, do pojedynczych przeciągłych pisków.
7. Dźwięk bardziej elektroniczny niż mechaniczny.
8. Większe natężenie dźwięku spod deski rozdzielczej niż w okolicach nawiewów.
9. Klima szczelna, przeglądy cacy.
10. Nie widzę też związku z wilgotnością powietrza. Potrafi świerszczeć lub nie zarówno przy mokrej pogodzie jak i w upale.

Czy to może być jakiś elektroniczny przekaźnik klimy? Ręce opadają.
W ASO bezradni bo świerszcz zazwyczaj znika jak jadę do ASO, albo akurat nie ma "gościa co ma dobry słuch do takich rzeczy".

Jakieś sugestie co jeszcze sprawdzić?

DOgi
Klubowicz
 
Posty: 33
Dołączył(a): 28 lip 2017 18:32
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C2FL HB, 1,6 Pb 135KM
2016, L+BL

Re: "ŚWIERSZCZ" W KLIMATYZACJI

12 lip 2018 10:06

butter18 napisał(a):
DOgi napisał(a):Nowy czynnik r1234yf podobno utrudnia diagnozowanie.

a kto powiedział że do diagnozowania potrzebny jest "syf" jest wiele innych metod i środków do napełnienia klimy aby spr szczelność... ehm

swoją drogą, 2 przypadki C2 na forum, poza pewnie też... coś chyba jest na rzeczy, chyba zacznę się bardziej przysłuchiwac temu buczeniu co u mnie czasem występuje, a znika po wyłączeniu klimy... albo wiatrak albo spręzarka..



Podsumowując: zdiagnozowano ledwie zauważalną nieszczelność w sprężarce. Obecnie czekam na wymianę. Przypomnę, że zaczęło się od delikatnego szumienia na najwyższej mocy nawiewu.
C2FL 2016 HB - 1.6 GDI - L+BL - Silver Sirius - Dunlop SP SportMaxx RT 205/55 R16 91 Y MFS

litp
Dopiero co...
 
Posty: 3
Dołączył(a): 02 lip 2016 21:09
Lokalizacja: Małopolska
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C2FL SW, 1600 Pb 132KM
2017, smart plus

Re: "ŚWIERSZCZ" W KLIMATYZACJI

03 sie 2018 14:27

Witam.
Tak jak opisywałem dźwięk jest ewidentnie związany z uruchomieniem klimatyzacji i pojawia się przy jej każdorazowym włączeniu i jest od nowości słyszalny.
Od poprzedniego wpisu odwiedziłem dwa serwisy.
W pierwszym zebrało się konsylium mechaników, jazda próbna, podkręcono (czasowo) śrubę regulacyjną alternatora – dźwięk wydawał się nieco intensywniejszy (sugestia pana mechanika). Zasugerowano, że zlokalizowanie dźwięku wiązałoby się z rozkręcaniem elementów napędzanych przez pasek a przecież wiadomo klient ( a zapewne przede wszystkim serwis ) tego nie chce. Przynajmniej przy drugi podejściu (w tym serwisie) była próba rozwiązania problemu.
Ponadto w tymże serwisie mogłem „posłuchać” ceeda z przebiegiem ponad 60tys. km – według mnie nie słychać było „świerszcza”. Pan mechanik słyszał.

W drugim serwisie wstępnie obstawiano na uszkodzenie zaworu rozprężnego – bo z taką usterką się wcześniej spotkano. W efekcie sprawdzono ilość czynnika chłodzącego (jak stwierdzono była prawidłowa).
Tam też mogłem „posłuchać” nowiutkiego ceeda – po włączeniu klimatyzacji... pojawił się identyczny jak w moim dźwięk (może nieco mniej intensywny).

Wnioski?
Nowy ceed przynajmniej niektóre egzemplarze mają przypadłość w postaci „świerszcza” (?), który nie ma wpływu na działanie klimatyzacji ale jest irytujący dla stałego użytkownika (inaczej to oczywiście odbierają mechanicy w czasie jednorazowej jazdy próbnej).
Dźwięk ten prawdopodobnie jest przenoszony z któregoś elementu klimatyzacji (sprężarka?, zawór rozprężny?) a później przez elementy nawiewu które pewnie pełnią funkcję pudla rezonansowego. Ewentualnie może problem (dodatkowy dźwięk) powstaje dosłownie na styku zaworu rozprężnego i przegrody czołowej?


cdn???

Powrót do Awaryjność, raporty z eksploatacji
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl