Okładziny cierne - jaki koszt wymiany?

Bezpieczeństwo... / Safety

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
ceedek
Klubowicz
 
Posty: 67
Dołączył(a): 21 gru 2017 10:43
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Trójmiasto
Model cee'd:
C1 HB, 1.4 Pb 109KM
2008, Comfort+

Okładziny cierne - jaki koszt wymiany?

16 kwi 2018 13:28

Cześć.
Czy orientuje się ktoś jaki mniej więcej powinien być koszt wymiany okładzin ciernych w tylnych hamulcach? Mam Ceed'a pierwszej generacji od prawie pół roku i od początku gdy go mam borykam się z drobnym problemem - mianowicie czasem po dłuższym postoju (po całej nocy stania) mam sytuacje, że gdy wsiadam do samochodu i spuszczam hamulec ręczny to auto stoi, koła są nadal zablokowane. Przy ruszaniu słychać lekkie stuknięcie z tylnych kół i delikatne szarpnięcie. Myślałem że z linką hamulcową coś jest nie tak, ale niedawno gdy zgłosiłem się do mojego znajomego mechanika, po oględzinach stwierdził że okładziny cierne są zużyte. Ponadto pierwsze dwa stopnie hamulca ręcznego mam wrażenie że w ogóle nie "trzymają". Mechanik stwierdził, że to też może mieć związek z zużytymi okładzinami. Mówi, że koszt wymiany to 200-300 zł. Czy to nie za dużo?
Oraz pytanie - czy jazda z takimi zużytymi okładzinami ciernymi znacząco wpływa na bezpieczeństwo na drodze? Bo nie wiem czy brać się od razu za wymianę, czy na razie poczekać. Od jakichś dwóch tygodni doszło dodatkowe lekkie pukanie przy wciskaniu pedału hamulca. Słyszę to tylko jadąc z niską prędkością na 1 czy 2 biegu oraz na wstecznym - najczęściej na wstecznym podczas parkowania tyłem. Podejrzewam, że to też może być kolejny objaw zużytych okładzin.

Avatar użytkownika
Gizmo121
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 5406
Dołączył(a): 09 wrz 2008 10:20
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2008, Optimum

Re: Okładziny cierne - jaki koszt wymiany?

16 kwi 2018 14:26

Za wymianę z częściami ( tarczo-bębny , klocki , szczeki i zestaw montażowy) zapłaciłem ok 550zl ....teraz nie wymienia się samych okładzin...za robociznę i tak zapłacisz to samo - przynajmniej tak mi się wydaje :scratch_one-s_head: Lepiej wymienić na nowe niż reanimować używki.

Przykład :
http://allegro.pl/tarcze-klocki-hyundai-i30-kia-ceed-i-2006-2012-tyl-i7127575623.html

I dopisz w profilu jaki masz typ auta :cool:
Pozdrawiam Wojtek ( KIA Cee'd SW 1,6 CRDI 115KM optimum 5K 09'2008 ) WRC- Warcy , Rycy , Csescy ale (dużo) nie rdzewieje :)

Yankee
Dyrektor
 
Posty: 823
Dołączył(a): 28 lip 2013 16:59
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1.5 Pb 160KM
2022, L+BL+BLplus+AEB

Re: Okładziny cierne - jaki koszt wymiany?

17 kwi 2018 05:58

To że się okładziny hamulców sklejają z tarczą lub bębnem to normalna sprawa.
Mam tak samo w nowym aucie jak po deszczu wjadę do garażu i nie ruszam auta kilka dni. Czasami jest głośne stuknięcie przy oderwaniu się klocków od tarcz. To zwykła i naturalna korozja.

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6510
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Okładziny cierne - jaki koszt wymiany?

17 kwi 2018 06:00

ceedek napisał(a): Przy ruszaniu słychać lekkie stuknięcie z tylnych kół i delikatne szarpnięcie


Ale to jest naturalne, dzisiejsze okładziny bez azbestu tak mają - po co chcesz wymieniać???
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
ceedek
Klubowicz
 
Posty: 67
Dołączył(a): 21 gru 2017 10:43
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Trójmiasto
Model cee'd:
C1 HB, 1.4 Pb 109KM
2008, Comfort+

Re: Okładziny cierne - jaki koszt wymiany?

17 kwi 2018 10:27

pioter napisał(a):Ale to jest naturalne, dzisiejsze okładziny bez azbestu tak mają - po co chcesz wymieniać???

Mechanik twierdzi że okładziny są już lekko zużyte. Jeżeli nowe miałyby wyeliminować to blokowanie kół oraz kiepskie trzymanie hamulca ręcznego to dlaczego miałbym nie wymienić? Drażnią mnie obie rzeczy :) I nie wiem czy to takie "normalne", bo w żadnym z kilku poprzednich samochodów, którymi jeździłem, nic takiego nie występowało.
Czyli jeśli dobrze rozumiem samych okładzin się nie wymienia tylko od razu całe hamulce?

Avatar użytkownika
Gizmo121
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 5406
Dołączył(a): 09 wrz 2008 10:20
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2008, Optimum

Re: Okładziny cierne - jaki koszt wymiany?

17 kwi 2018 10:35

ceedek napisał(a):Czyli jeśli dobrze rozumiem samych okładzin się nie wymienia tylko od razu całe hamulce?


Możesz wymienić tylko szczęki ( i zestaw montażowy) a robocizna będzie prawie taka sama bo wszystko i tak trzeba zdjąć.
Pozdrawiam Wojtek ( KIA Cee'd SW 1,6 CRDI 115KM optimum 5K 09'2008 ) WRC- Warcy , Rycy , Csescy ale (dużo) nie rdzewieje :)

Yankee
Dyrektor
 
Posty: 823
Dołączył(a): 28 lip 2013 16:59
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1.5 Pb 160KM
2022, L+BL+BLplus+AEB

Re: Okładziny cierne - jaki koszt wymiany?

17 kwi 2018 17:06

Zastanów się w takim razie nad wymianą tarcz/tarczobębnów gdyż te oryginalne są bardziej podatne na korozję. W poprzednim Hyundai i30 wymieniłem na ATE i nalot korozji przestał się pojawiać.
To ta korozja powoduje sklejanie się okładziny z tarczami lub bebnem.

Powrót do Bezpieczeństwo
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl