[C1FL] SIlne 'turbulencje' co kilkadziesiąt kilometrów

Układ kierowniczy, koła, opony, felgi, hamulce itp.

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
borecki
Dopiero co...
 
Posty: 7
Dołączył(a): 23 mar 2018 21:32
Lokalizacja: Krosno
Grupa: Podkarpacka
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 ON 115KM
2010

[C1FL] SIlne 'turbulencje' co kilkadziesiąt kilometrów

24 mar 2018 14:01

Witajcie,

Od miesiąca jestem właścicielem Ceed'a I FL SW. Mam dość poważny problem z samochodem. Po przejechaniu kilkuset kilometrów wjechałem na autostradę, byłem jakieś 200 kilometrów po wymianie kół na zimowe. Przy prędkości około 120-130 km/h zaczęło coś tłuc, jakby zaczynało się od tyłu i stuki po kilku sekundach narosły do tego stopnia, że cała 'buda' się telepała. Zjawisko dało podobne wrażenie jakby wszystkie śruby kołą puściły. Zatrzymałem się na awaryjnym i sprawdzam kluczem koła - wszystkie są dokręcone i ani jedna śruba nawet się nie poluzowała. Skoro to nie koła to postanowiłem się dotelepać do najbliższego zjazdu z autostrady, ale po ponownym ruszeniu wszystko wróciło do normy.. Zbagatelizowałem więc tę sytuacje. Problem powtórzyłem się po kolejnych 200-300 kilometrach tym razem przy prędkościach 70-80 km/h - żeby telepanie ustąpiło wystarczy zwolnić do 20-30 km/h i potem znowu jest okej. Sytuacja powtórzyła się też znowu na autostradzie po 2 tygodniach. Mam wrażenie, że interwały kilometrów, kiedy powtarza się ten problem się zmniejszają - telepie coraz częściej..

Zaznaczam, że nie jest to delikatnie drżenie tylko dosłownie prawie że turbulencje. Kiedy miałem otworzoną osłonę przeciwsłoneczną, to ta dosłownie drżała. Być może odnosze złe wrażenie, ale wg. mnie stuki dochodzą z tyłu, ja już je odczuwam i o ile nie zwolnie to cała buda wpada w rezonans i się telepie.

W poniedziałek wybieram się do mechanika, ale może ktoś miał podobny problem albo jest w stanie postawić jakąś diagnozę?

Z góry dziękuje za zainteresowanie tematem i poświęcenie chwili :)

Pozdrawiam i życzę udanego weekendu

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6510
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: SIlne 'turbulencje' co kilkadziesiąt kilometrów

24 mar 2018 14:42

A sprawdzałeś wyważenie kół na osi (tak, na osi, a nie zdemontowanych na wyważarce). Podczas tej operacji potrafią wyskoczyć niuanse, których inaczej nie wyłapiesz. A poza tym czujesz, czy to telepie coś z przodu, czy z tyłu?
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
borecki
Dopiero co...
 
Posty: 7
Dołączył(a): 23 mar 2018 21:32
Lokalizacja: Krosno
Grupa: Podkarpacka
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 ON 115KM
2010

Re: SIlne 'turbulencje' co kilkadziesiąt kilometrów

24 mar 2018 14:51

Na początku serdecznie dziękuje za zainteresowanie :)

Tak jak pisałem w pierwszym poście, wydaje mi się, że stuki pojawiają się z tyłu i o ile szybko nie zwolnię do 20-40 km/h to po 3-5 sekundach zaczyna trząść się cała buda. Przyznam szczerze, że nie sprawdzałem nawet kół na wyważarce, a tym bardziej na osi.. Nie jestem znawcą mechaniki samochodowej, ale do tej pory jak miałem źle wyważone koła to trzepało kierownicą i to raczej zawsze przy określonej prędkości, a tutaj trzepie raz na jakiś czas przy różnych prędkościach i drgań nie odczuwam tyle na kierownicy, co na całej karoserii samochodu. Poza tym to są na prawdę mocne 'turbulencje' - to słowo bardziej tutaj pasuje niż drżenie.. Możliwe, że całe kolo wpada w rezonans i 'skacze'?

Avatar użytkownika
George
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 2618
Dołączył(a): 18 lip 2008 12:33
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2FL HB, 1,6 L Pb 204KM
2018, GT

Re: SIlne 'turbulencje' co kilkadziesiąt kilometrów

24 mar 2018 14:53

Jakie masz felgi, stalowe czy alu ?
Kontakt: Grupa Wielkopolska
- - - - - - - - - - - - - - -
onegdaj - Cee'd 1,6 CRDI 2008
aktualnie - Cee'd GT black perl 2018
Obrazek

AUTOR WĄTKU
borecki
Dopiero co...
 
Posty: 7
Dołączył(a): 23 mar 2018 21:32
Lokalizacja: Krosno
Grupa: Podkarpacka
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 ON 115KM
2010

Re: SIlne 'turbulencje' co kilkadziesiąt kilometrów

24 mar 2018 15:02

Na ten moment stalówki z zimówkami. Jak kupiłem samochód to miał aluminiowe z letnimi oponami. Na letnich problem nie wystąpił, ale przejechałem na nich może tylko ze 100 kilometrów i zmieniałem na zimowe. Po zmianie na zimówki pierwszy raz miałem turbulencje też dopiero po 200-300 kilometrach, więc niewykluczone że na letnich też by trzepało.

Marcinek82
Kierownik
 
Posty: 350
Dołączył(a): 07 lut 2018 08:59
Lokalizacja: Slask
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 Pb 140KM
2020, L+BL

Re: SIlne 'turbulencje' co kilkadziesiąt kilometrów

24 mar 2018 21:35

Kiedys w jakims aucie (chyba w seicento) mialem podobnie, cale auto zaczynalo sie telepac a w zasadzie dostawalo silnych drgan. Przyczyna byl wiatrak chlodnicy - jakis odwaznik spadl czy cos (juz niepamietam) i dostawal wibracji ktore przenosily sie na cale auto, z czasem coraz mocniejsze, potem gdy zaczelo go byc slychac dopiero doszlem co bylo powodem wibracji. Moze warto sprawdzic, wszak kazdy takie wibracje odczuwa inaczej.
Jesli te "turbulencje" pojawiaja sie w roznych odstepach, to wg mnie to raczej nie kola - to wyszlo by odrazu, od jakiejs predkosci.
Zwroc uwage czy to pojawia sie po przejechaniu jakiejs nawet malej nierownosci, skrecie, hamowaniu, czy cos poprzedza te "turbulencje". Moze to cos z zawieszeniem - kolo przejedzie po nierownosci i zaczyna telepac.


Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Tak mi sie jeszcze spomnialo. Kiedys jechalem autostrada i nagle zaczelo autem telepac, zjechalem na parking ogladam kola i nic, jade dalej i po rozpedzeniu do ok 120-140 znowu. Okazalo sie ze na betonowie byly minimalne nierownosci ktore byly odczuwalne wlasnie przez telepanie auta dopiero przy wyzszych predkosciach.
Bylo: kilka na F :-) m.in. Focus mk1, mk2 FL, Fiesta mk7, cee'd 2 SW 1,6 CRDi
Jest: Ceed 3 SW 1,4 T-GDI, Fiesta mk8 1,0EB, :icon_biggrin:

Avatar użytkownika
gisio
V kolumna
 
Posty: 1359
Dołączył(a): 23 gru 2009 17:51
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM

Re: SIlne 'turbulencje' co kilkadziesiąt kilometrów

24 mar 2018 23:31

Ja bym raczej skupił się na tylnych hamulcach. Tak czy siak problemu bagatelizować nie można i trzeba udać się jak najszybciej do serwisu.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

AUTOR WĄTKU
borecki
Dopiero co...
 
Posty: 7
Dołączył(a): 23 mar 2018 21:32
Lokalizacja: Krosno
Grupa: Podkarpacka
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 ON 115KM
2010

Re: SIlne 'turbulencje' co kilkadziesiąt kilometrów

26 mar 2018 18:46

Oddałem samochód do mechanika, zobaczymy jaką zdiagnozuje usterkę. Próbowałem w obecności mechanika wywołać te turbulencje szybką jazdą, ale jak na złość - kiedy chce żeby się pojawiły to ani nie zadrży :/

Avatar użytkownika
skrot
Kierownik
 
Posty: 509
Dołączył(a): 21 paź 2011 15:53
Lokalizacja: Zabrze
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1FL SW, 1.6 ON 115KM
2009

Re: SIlne 'turbulencje' co kilkadziesiąt kilometrów

26 mar 2018 22:12

Stawiałbym na tarczobęben i szczęki. Czyli po prostu hamulec ręczny. Ocierające o bęben szczęki ręcznego mogą powodować właśnie taki objaw. Temat przerabiałem u siebie. Mogłeś pomacać felgi po przejechaniu kawałka drogi z tymi wibracjami. Jeżeli jedna z felg byłaby gorąca, to temat rozwiązany. Rozebrać, sprawdzić zużycie, wymienić co trzeba, nasmarować, złożyć i problem z głowy.
skrot :thank_you:
To Protect and Serve

Obrazek

AUTOR WĄTKU
borecki
Dopiero co...
 
Posty: 7
Dołączył(a): 23 mar 2018 21:32
Lokalizacja: Krosno
Grupa: Podkarpacka
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 ON 115KM
2010

Re: SIlne 'turbulencje' co kilkadziesiąt kilometrów

30 mar 2018 17:43

Problem zdiagnozowany, tak jak pisał @skrot problem jest z tarczobębnem i szczękami. Podczas jazdy z mechanikiem turbulencje się nie pojawiły, ale po rozpędzeniu się powyżej 100km/h i delikatnym podciąganiu dźwigni ręcznego zaczyna tłuc. Po świętach usunięcie usterki. Dziękuje wszystkim za pomoc oraz zainteresowanie i życzę zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych :)

Powrót do Zawieszenie
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl