Tylna belka do wymiany

Układ kierowniczy, koła, opony, felgi, hamulce itp.

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
boe6666
Kierownik
 
Posty: 515
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

Tylna belka do wymiany

18 cze 2017 12:34

Witam wszystkich. Jak zwykle samochód który jak dotąd nigdy mnie nie zawiódł okazał się klasycznym przykładem jak zaniedbania serwisu mogą doprowadzić do prawdziwej tragedii. Serwisowałem samochód w ASO przez 5 lat od zakupu, wielokrotnie zgłaszałem fakt iż zawieszenie do spodu silnie rdzewieje - po roku było już porządnie rude w miejscach spawów. Wielokrotnie słyszałem że jest to korozja powierzchniowa i że to normalne..

Dzisiaj przy okazji wymiany łączników stabilizatora, po prostu uderzyłem kluczem w belkę tylnią i powstała dziura! Całe sanki zacząłem opukiwać i w zasadzie lewa strona to się trzyma na słowo honoru, załączam zdjęcia... za miesiąc mam przegląd techniczny i obawiam się że diagnosta tego nie puści a wymiana belki to prawdopodobnie wymiana wielu elementów zawieszenia + geometria... czyli nie mały wydatek!.

Załączam zdjęcia, które doskonale obrazują 7 lat gwarancji KIA oraz 10 lat na perforację... Mam jeszcze pełnoletnie punto 2 które w porównaniu z ceedem wygląda jak nowe (zawieszenie, belka itp).

Wspomniana belka (nr części 55410) trzyma wszystkie elementy zawieszenia (oba wahacze i stabilizator), gdy pęknie jej lewa cześć np. przy 140km/h - podejrzewam że z tego nie wyjdę cało.

Ma ktoś może podobne doświadczenia ? Czy wymiana belki w ogóle jest możliwa ?
<br/>
Obrazek

<br/>
Obrazek
<br/>
Obrazek
<br/>
Obrazek
<br/>
Obrazek
<br/>
Obrazek

Avatar użytkownika
Renegade
Weteran
 
Posty: 3743
Dołączył(a): 23 lis 2009 01:41
Lokalizacja: SLU
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Marka i model samochodu: OPTIMA PHEV 2.0 205 KM

Re: Tylnia belka do wymiany

18 cze 2017 12:47

No grubo, podaj od razu gdzie serwisowałeś.
Obrazek
OPTIMA PLUG-IN 2.0 205 KM - C3S (aluminium silver) '16
SOUL 1.6 DOHC 124 KM '12
CEE'D HB 1.6 DOHC 126 KM '09
CEE'D HB 1.4 DOHC 109 KM '08
SHUMA 1.5 DOHC '97

AUTOR WĄTKU
boe6666
Kierownik
 
Posty: 515
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

Re: Tylnia belka do wymiany

18 cze 2017 13:27

Tak w zasadzie w grę wchodzi jedynie zakup w dobrym stanie używanej belki i odpowiednie jej przygotowanie (antykorozyjne) oraz montaż.... Nowa kosztuje około 1500 zł, a przełożenie chyba drugie tyle - pewnie przy okazji coś jeszcze wyjdzie (tuleje, gumy, łożyska amortyzatora itp). Ogólnie poważna naprawa przy tej wartości samochodu.... ktoś już wymieniał taką belkę. ?

Serwisowałem w moto-gabra BB - już nie istnieje. Zapewnienie o korozji powierzchniowej uzyskałem jedynie ustnie zarówno od serwisu jak i przedstawiciela KMP...

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6856
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Tylna belka do wymiany

18 cze 2017 15:52

Ja pierdziele, mało z krzesła nie spadłem :!: :szok: Tylko, że po tych "ultra detalicznych" ;) zdjęciach, dalej nie wiem o jakim elemencie mowa, tym bardziej, że Ceed przecież nie ma z tyłu belki tylko wielowahacz??
Boe, uzupełnij proszę profil, bo przecież nie wiemy o jakim w ogóle aucie rozmawiamy!
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

Avatar użytkownika
butter18
Dyrektor
 
Posty: 886
Dołączył(a): 21 cze 2014 22:31
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, 1,4 Pb/LPG 100KM
2014, M+DFA

Re: Tylna belka do wymiany

18 cze 2017 16:24

Ryba4 napisał(a):Tylko, że po tych "ultra detalicznych" zdjęciach, dalej nie wiem o

może dlatego, ze zdjęcia ze sprężynami są do góry nogami :)
tu bedzie lepiej:
Obrazek

myłeś czasem podwozie ? u mnie w 3 latku wszystko lśni poza szlifami w odlewach...
Hyundai i10 2015
Kia cee'd 2014
Daewoo Matiz 2000

Avatar użytkownika
gisio
V kolumna
 
Posty: 1359
Dołączył(a): 23 gru 2009 17:51
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM

Re: Tylna belka do wymiany

18 cze 2017 16:59

boe6666 - nie miałeś wcześniej przypadkiem jakiejś szkody komunikacyjnej?
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

AUTOR WĄTKU
boe6666
Kierownik
 
Posty: 515
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

Re: Tylna belka do wymiany

18 cze 2017 17:17

Miałem z przodu... ale niegroźną, Co ciekawe, od spodu samochód wygląda całkiem dobrze (jeśli chodzi o korozję) z wyjątkiem tych sanek. Widziałem to już w zeszłym roku że jest rude, ale nie wierzyłem że tak to może się skończyć.... dla mnie jest to typowy błąd zabezpieczenia tego elementu w fabryce - wahacze są niżej o od nowości i owszem widać na nich nalot rdzy ale nie tak całkowicie zdegradowane...

Podwozie raz w roku po zimie pryskałem wodą, ale tak jak mówię - wachacze, drążki a nawet sama podłoga jest w dobrym stanie - korozja powierzchniowa, sanki są całkowicie przerdzewiałe (z lewej strony) z prawej są całe rude ale nie ma dziur i nie da się ich wybić - próbowałem.

Ogólnie - czegoś takiego się nie spodziewałem, tym bardziej że samochód mam od nowości.

Co ciekawe - zwróciłem też uwagę na tragiczny stan mocowania amortyzatorów z przodu (widać pod zaślepkami pod maską), tam to wygląda bardzo podobnie i się zastanawiam kiedy amortyzator przebije mi maskę - druga sprawa - odnoszę wrażenie że oba te elementy (sanki i te mocowania amorów) to ten sam problem KIA z tego rocznika/partii/serii - i bóg wie co jeszcze a czego na chwilę obecną nie widać!.

Avatar użytkownika
gisio
V kolumna
 
Posty: 1359
Dołączył(a): 23 gru 2009 17:51
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM

Re: Tylna belka do wymiany

18 cze 2017 19:31

No cóż skoro zrezygnowałeś z obsługi w żenujących ASO Kia to jedynym wyjściem jest naprawa auta na własny koszt.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

Avatar użytkownika
emilemil
Dyrektor
 
Posty: 779
Dołączył(a): 09 kwi 2014 15:44
Lokalizacja: Polska
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1.4 Pb 109KM
2010, M

Re: Tylna belka do wymiany

18 cze 2017 19:39

Tak mi przyszło na myśl - garażował w stawie ? Strasznie to wygląda. Aż poszłem pod auto zajrzeć i mam lekkie rude naloty...

AUTOR WĄTKU
boe6666
Kierownik
 
Posty: 515
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

Re: Tylna belka do wymiany

18 cze 2017 19:58

gisio napisał(a):No cóż skoro zrezygnowałeś z obsługi w żenujących ASO Kia to jedynym wyjściem jest naprawa auta na własny koszt.

Nie do końca rozumiem "aluzję" ? Co ma wspólnego fakt że zrezygnowałem po 5 latach z obsługi ASO KIA ?
Fakt jest taki że sanki wyglądają jak próchno i w stosunku do np. wahacza dolnego który też jest z metalu, wyglądają tragicznie i zagrażają bezpieczeństwu.
Fakt jest też taki że zgłaszałem fakt skorodowanych elementów podwozia (odszukam papierowe zgłoszenia serwisowe - myślę że są tam wzmianki o tym) i uzyskałem zapewnienie zarówno w ASO jak i KMP że tak ma być i że to jest normalne.
Gdyby mi klucz nie "zjechał" to pewnie bym w ogóle nie wiedział że sanki są w takim stanie.
Nie jest bowiem normalnym że element ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa tak gnije w samochodzie który nie ma jeszcze 10-ciu lat. Ewidentny przykład zaniedbania fabryki - myślę że ASO również nawet nie zakładało że sanki mogą tak zgnić! bo jest to po prostu NIENORMALNE - to tyle w kwestii ASO.

Na forum napisałem bo a) szukam wskazówek, b) być może ktoś ma ten sam rocznik/model/serię i sprawdzając sanki być może wykluczy poważny wypadek i zadziała wcześniej niż ja.
Z tego co przeszukałem forum - takiej sytuacji jeszcze tu nie było.

Sanki już kupiłem, pytanie czy można je samemu wymienić bez kanału, czy lepiej "sprzedać" to mechanikowi...

Pozdrawiam.

pioteer
 

Re: Tylna belka do wymiany

18 cze 2017 20:37

butter18 napisał(a):myłeś czasem podwozie ? u mnie w 3 latku wszystko lśni poza szlifami w odlewach...



to jest jakaś wada materiałowa tego wahacza - przecież te obok na zdjęciu wyglądają całkiem normalnie...

Avatar użytkownika
arturo
Kierownik
 
Posty: 545
Dołączył(a): 09 lip 2008 09:57
Lokalizacja: Kaźmierz
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C3 HB, 1,4 Pb 100KM
2020, m classic

Re: Tylna belka do wymiany

18 cze 2017 20:39

boe6666 napisał(a):Sanki już kupiłem, pytanie czy można je samemu wymienić bez kanału, czy lepiej "sprzedać" to mechanikowi...


Raczej sprzedałbym to mechanikowi, bez kanału będzie ciężko.
Jaki masz przebieg i rok?
Kia Ceed 1.4 C+ HB 2008r.
Obrazek
Kia Ceed 1.6 GDI L SW 2015r.
Obrazek

AUTOR WĄTKU
boe6666
Kierownik
 
Posty: 515
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

Re: Tylna belka do wymiany

18 cze 2017 20:52

260 tyś, 2007r. z tego co sprawdziłem, trzeba podnieść auto z 2 stron a następnie odkręcić 4 rzeczy od sanek (2 wahacze + 1 łącznik + drążek stabbilizatora). nie wiem jak "idą" przewody hamulcowe (czy są przyczepione do sanek) i czy trzeba będzie demontować cały tłumik czy tylko końcówkę. Kanał to by się nawet i znalazł i nawet pomocna dłoń... sanki są do nawozia przykręcane 4 śrubami na przestrzał czy też nadwozie jest gwintowane - nigdzie nie mogę znaleść.... na catcar.info jest jedynie jedna śruba 62617A..

Samochodem jestem zmuszony jeszcze pojeździć 1-2 lata - potem szykuję się na zamianę. Aktualnie samochód użytkowany jedynie w trasie (dziennie 180km).

edit

pioteer napisał(a):
butter18 napisał(a):myłeś czasem podwozie ? u mnie w 3 latku wszystko lśni poza szlifami w odlewach...



to jest jakaś wada materiałowa tego wahacza - przecież te obok na zdjęciu wyglądają całkiem normalnie...


O to właśnie mi chodzi... wachacz dolny wygląda normalnie, sanki to próchno... Urwanie lewej części sanek to tzw. "wolne koło" - nic go nie trzyma poprzecznie do nadwozia - opiera się jedynie na amortyzatorze i sprężynie.. stąd takie niebezpieczeństwo.

Gdybym dzisiaj nie zechciał wymienić elem. stabilizatora - to pewnie nawet bym nie wiedział w jakim to jest stanie (gumy oczywiście wymieniłem). Samochodem niestety muszę ciągle jeździć (dojazd do pracy)....


sugeruje edytowac posty a nie pisac jeden pod drugim
uzupełnij profil - nie bedziemy za każdym razem pytać się Ciebie o auto!!

Avatar użytkownika
arturo
Kierownik
 
Posty: 545
Dołączył(a): 09 lip 2008 09:57
Lokalizacja: Kaźmierz
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C3 HB, 1,4 Pb 100KM
2020, m classic

Re: Tylna belka do wymiany

18 cze 2017 21:05

Poszedłem do garażu przyjrzeć się bliżej tej belce i po dziewięciu latach i 130 tyś. jest na niej trochę rdzy.
Tłumik na pewno do demontażu, myślę że w nadwoziu jest gwint.
Kia Ceed 1.4 C+ HB 2008r.
Obrazek
Kia Ceed 1.6 GDI L SW 2015r.
Obrazek

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6856
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Tylna belka do wymiany

19 cze 2017 09:36

10 postów przybyło, a autor dalej ma w dupie, a my nie wiemy o czym rozmawiamy. C2 z 2012 tak zardzewiał ???
Widać trzeba siłowo - temat blokuję do czasu uzupełnienia profilu przez autora, daj cynk na PW to odblokuję.
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

AUTOR WĄTKU
boe6666
Kierownik
 
Posty: 515
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

Re: Tylna belka do wymiany

19 cze 2017 22:25

ok uzupełniłem profil. Ma ktoś doświadczenie w zakresie wymiany belki/sanek z tyłu ? Czy poprawnie rozumuję?
0. Podnieść auto z obu stron na raz.
1. Odkręcić Dolny wahacz od belki z obu stron
2. Odkręcić górny wahacz od belki z obu stron
3. Odkręcić górny wahacz przedni od belki z obu stron
3a. Odkręcić rurę stabilizatora od belki z obu stron (będzie się trzymać końcówek stabilizatora)
(nie trzeba zrzucac koła czy też zwrotnicy - reszta zostaje na miejscu)
4. zdemonotować końcówkę tłumika, zdjąć uchwyt gumowy z belki
5. Odkręcić 4 śruby mocujące belkę.
6. zdjąć belkę, założyć nową, przykręcić 4 śruby
7. Przykręcić dolny i górny wahacz z obu stron
8. Przykręcić wahacz górny przedni (ten z regulacją zbieżności) z obu stron
8a. Przykręcić rurę stabilizatora do belki z obu stron
9. Pojechać na ustawienie geometrii.

W sumie bez kanału po zdjęciu kół można to zrobić bez kanału, choć pewnie tłumik będzie problemem.... tak mi się wydaje - wszystkie śruby są na skrajnych częściach, belka nie jest mocowana na środku.
Czy nadwozie jest gwintowane czy są nakrętki z góry od środka (chodzi o śruby mocujące belkę) - tak dla potwierdzenia pytam - może ktoś kiedyś odkręcał i wie

Czy na coś zwrócić uwagę? ktoś to kiedyś robił?
Proszę o uwagi i opinie.

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6856
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Tylna belka do wymiany

19 cze 2017 22:29

Ja bym to jednak dał jakiemuś magikowi, który po wymianie od razu Ci ustawi geometrię.
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

AUTOR WĄTKU
boe6666
Kierownik
 
Posty: 515
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

Re: Tylna belka do wymiany

20 cze 2017 05:31

Ja też bym "dał" to mechanikowi magikowi, ale z doświadczenia wiem że mechanicy różnie podchodzą do swojej roboty... zawsze staram sie rozważyć wartości dodane przy własnoręcznej naprawie i stopień skomplikowania (ogólnie lubię grzebać przy samochodzie), jednak jak korzyści są zbyt małe w stosunku do koniecznych nakładów pracy i czasu - idę do mechanika. Stąd też w/w pytania - czy dobrze rozumuję procedurę wymiany żeby to wszystko rozważyć...

AUTOR WĄTKU
boe6666
Kierownik
 
Posty: 515
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

Re: Tylna belka do wymiany

20 cze 2017 21:07

ok, widzę że temat trochę stracił dynamikę. Czekam na wycenę mechanika oraz na przesyłkę z sankami. Jak znajdę zgłoszenia serwisowe papierowe to napiszę czy zgłaszałem fakt korozji elem. podwozia na przeglądach i czy jest tam czasem odpowiedź ASO. Dziękuję za wszystkie rady. Pozdrawiam.

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Tylna belka do wymiany

21 cze 2017 04:24

Ciężko coś Ci napisać.
Jestem w szoku jak to wygląda. Jak po powodzi jakiejś...
Jeszcze ciężej będzie tutaj komukolwiek Ci pomóc. Wątpię, że nawet jeśli ktoś to wymieniał to robił to sam.
Szok pozostaje...
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

Następna strona
Powrót do Zawieszenie
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl