Spadki napięcia

Bezpieczeństwo... / Safety

Moderator: Żandarmeria

outlander38
 

Re: Spadki napięcia

09 gru 2016 18:59

Pitrek napisał(a):Auto odebrane, pęknięty kabel oraz uszkodzone styki koszt naprawy 100 zł, wszystko działa, ładowanie poprawne. Sprawdzałem ESP działa, kontrolka już nie wyskakuje, deska nie mruga wszystko cacy.


Super elektryk ...przewaznie godzina naprawy elektryka kosztuje od 100zl a jeszcze kable wymienione jeśli piszesz ze około 3 metrów to około 80 zl a jeszcze naprawiane piny ...hmmm on jest wolontariuszem ....no i to jasnowidztwo akumulator zimę wytrzyma ....a lata juz nie ? Dziwne zawsze jest odwrotnie.

Avatar użytkownika
AUTOR WĄTKU
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: Spadki napięcia

09 gru 2016 22:55

Akurat akumulator już ledwo ledwo jak jest -10, więc wydaję mi się że może mieć racje. A co do naprawy ? hmmm mój mechanik dobrze się zna z tym elektrykiem, wiec możliwe że zrobił mi praktycznie to za darmo ( może mają jakieś układziki, jak to mechanicy ) , bądź zrobił mnie w wała i tylko coś wyczyścił i wziął 100zł, ja bazuje na tym co mi powiedział, a mechanikiem nie jestem tylko geodetą z wykształcenia i jest mi to obce. Szczerze nie interesuje mnie jaka wersja jest prawdziwa, bo jest naprawione i do teraz się nic nie dzieje.
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

Avatar użytkownika
Renegade
Weteran
 
Posty: 3743
Dołączył(a): 23 lis 2009 01:41
Lokalizacja: SLU
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Marka i model samochodu: OPTIMA PHEV 2.0 205 KM

Re: Odp: Spadki napięcia

10 gru 2016 16:38

Pitrek napisał(a): Szczerze nie interesuje mnie jaka wersja jest prawdziwa, bo jest naprawione i do teraz się nic nie dzieje.


I tak powinno być, naprawł, klient zadowolony, a jak naprawił to jego sprawa.

Obrazek
Powered by MI4C
Obrazek
OPTIMA PLUG-IN 2.0 205 KM - C3S (aluminium silver) '16
SOUL 1.6 DOHC 124 KM '12
CEE'D HB 1.6 DOHC 126 KM '09
CEE'D HB 1.4 DOHC 109 KM '08
SHUMA 1.5 DOHC '97

Avatar użytkownika
szymex
Kierownik
 
Posty: 547
Dołączył(a): 21 sty 2013 09:44
Lokalizacja: MAZOVIA
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 ON 115KM
2009, Optimum

Re: Spadki napięcia

20 lip 2021 18:09

A ja dzisiaj zauważyłem w swoim pojeździe takie zjawisko: silnik jest włączony, gdy włącznik świateł jest na '0" - czyli światła mijania są automatycznie włączone w trybie dziennym to napięcie mierzone na aku jest w granicach 12,7 V a jak przełączę manetkę na normalną pracę świateł mijania to napięcie wskakuje na prawidłową wartość 14,3 V. Dodam, że zaraz po uruchomieniu bez znaczenia na położenie włącznika świateł napięcie jest 14,3 - 14,6 V. Różnica w pracy oświetlenia jest taka, że w położeniu włączonych świateł mijania dochodzi podświetlenie tablicy rejestracyjnej plus konsola i przygaszane są zegary zgodnie z nastawionym ściemniaczem. Włącznie czy tez wyłączanie innych odbiorników prądu nie ma znaczenia na występujące zjawisko, tylko przełączanie manetki świateł. Czyli jak jadę w dzień to aku mi się nie ładuje a po zmierzchu tak? O co chodzi? :scratch_one-s_head: Macie jakieś pomysły zanim pojadę z tym do serwisu?

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Spadki napięcia

21 lip 2021 05:51

Masz czujnik na minusowej klenie akumulatora? On steruje ładowaniem jeśli Aku jest naładowany.

Wysłane z mojego KB2003 przy użyciu Tapatalka
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

Avatar użytkownika
szymex
Kierownik
 
Posty: 547
Dołączył(a): 21 sty 2013 09:44
Lokalizacja: MAZOVIA
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 ON 115KM
2009, Optimum

Re: Spadki napięcia

21 lip 2021 06:48

A ten czujnik jest bezpośrednio na klemie? Z ujemnej klemy biegną 2 przewody. Fakt, ostatnio zakupiłem nowy prostownik i nieco podładowałem akumulator, może nawet dość dobrze podładowałem (dzisiaj sprawdzę gęstość elektrolitu areometrem, który właśnie do mnie jedzie :grin: ). Zakładając, że C1 ma inteligentne ładowanie (o co go nie podejrzewam) to skoro wykrył fakt w pełni naładowanego aku, to powinien obniżyć napięcie ładowania, lecz chyba nie do 12,5 V bo to oznaczałoby kompletny brak ładowania i pobieranie prądu z akumulatora. Co więcej, ładowanie pojawia się po przekręceniu manetki świateł, a światła mijania u mnie świecą się na stałe więc nie ma jakiś wielkich różnic w poborze prądu niezależnie od położenia włącznika świateł. Dziwne to wszystko, wcześniej tego zjawiska nie zaobserwowałem, kiedykolwiek włączyłem pomiar napięcia w radiu (ukryta opcja serwisowa dla wtajemniczonych :whistle2: ) to napięcie zawsze oscylowało w okolicach 14,3 V.

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Spadki napięcia

21 lip 2021 07:19

Odłącza sprzęgło na alternatorze więc nie ładuje wcale. Zrób zdjęcie klem.

Wysłane z mojego KB2003 przy użyciu Tapatalka
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

Avatar użytkownika
szymex
Kierownik
 
Posty: 547
Dołączył(a): 21 sty 2013 09:44
Lokalizacja: MAZOVIA
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 ON 115KM
2009, Optimum

Re: Spadki napięcia

21 lip 2021 11:44

Zbadałem gęstość elektrolitu, 1,28 g/cm3, czyli książkowo. Może TTTM? Prawdę mówiąc to nigdy nie badałem napięcia ładowania na świeżo doładowanym aku. Pojeżdżę i poobserwuję jak to mówią.
Klema minusowa (ale brudna :redface: )
Obrazek
Klema plusowa
Obrazek

Wysłane z mojego SM-A750FN przy użyciu Tapatalka

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Spadki napięcia

21 lip 2021 20:03

Na pierwszym zdjęciu masz wtyczkę. To ten czujnik. To chyba minus nie?

Acha... Podpisane przecież :-D


Odepnij sensor i wtedy sprawdź ponownie ładowanie. Zapisze błąd w sterowniku, ale bez checka. Skasuje go jak podłączysz - więc bez większych konsekwencji.

Wysłane z mojego KB2003 przy użyciu Tapatalka
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

Avatar użytkownika
szymex
Kierownik
 
Posty: 547
Dołączył(a): 21 sty 2013 09:44
Lokalizacja: MAZOVIA
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 ON 115KM
2009, Optimum

Re: Spadki napięcia

28 lip 2021 17:48

ruszok - dzięki za wskazówki. Jak do tej pory nie udało mi się ponownie zaobserwować spadków napięć więc nie przeprowadziłem eksperymentów z wypinaniem wtyczki. Jaka może być z tego konkluzja. Po naładowaniu akumulatora prostownikiem może tak się zachowuje regulator napięcia jak pisałem. Przypomniałem sobie, że jak wymieniałem w 2017 roku akumulator to sprzedawca odnotował w karcie gwarancyjnej akumulatora napięcia ładowania 13,08V jako za niskie (i miał rację, bo pewnie to było napięcie samego akumulatora a nie ładowania z alternatora). Czyli wtedy też może było słabe ładowanie bo nowy akumulator był naładowany na maksa. Oczywiście po jakimś czasie wszystko wróciło do normy tak jak teraz i napięcie jest 14,3V. Innego wytłumaczenia na razie nie znajduję. Wiem, że współczesna auta mają inteligentne układy ładowania ale nie podejrzewałem, że C1 też ma 8-) .

Poprzednia strona
Powrót do Bezpieczeństwo
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl