Wyświetlacz radia (C1) - rozpracowana komunikacja po CAN

... czyli porady dla zdezorientowanych, co i jak wymienić, poprawić lub zrobić w cee'd'ku. Linki i doświadczenia własne użytkowników

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
marcin_jaw
Klubowicz
 
Posty: 52
Dołączył(a): 03 wrz 2015 18:50
Lokalizacja: Wrocław <-> Ostrów Wielkopolski
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C1 SW, 1.4 Pb 109KM
2009, Optimum+

Wyświetlacz radia (C1) - rozpracowana komunikacja po CAN

14 cze 2016 17:53

Jak się okazuje tanie interfejsy oparte o układy ELM327 czy STN1100 poza standardową diagnostyką obd potrafią troszkę więcej. Np. w pełni obserwować co porusza się po magistrali CAN naszego pojazdy. Jak się okazało trochę tych pakietów leci w naszym pojeździe(testowane na C1).
Troszkę podrążyłem temat i udało mi się rozpracować komunikację po magistrali CAN pomiędzy radiem a wyświetlaczem.
Do testów napisałem prosty programik wysyłający tekst do wyświetlacza. Można również wysterować dowolny symbol związany z radiem(drugie zdjęcie)
Obrazek

Obrazek

Widziałem w sieci urządzenie, które odczytuje dane diagnostyczne z ECU i wyświetla je bezpośrednio na wyświetlaczu(chyba to było w C1FL). I to chyba będzie pierwszy projekt,który chce wykonać

Dla większości pewnie jest to wiedza bezużyteczna ale jeśli będą zainteresowani to opiszę szczegółowo jak wyglądają ramki CAN do sterowania wyświetlaczem
Danych, które można odczytać z magistrali CAN poza tymi z radia jest dużo więcej. Jednak ich rozpracowania będzie trudne

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6856
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Wyświetlacz radia(C1) - rozpracowana komunikacja po CAN

14 cze 2016 18:27

Świetny temat, gratuluję clapping
Ja właśnie miałem się już jakiś czas temu zapytać: jak się przyjrzycie wyświetlaczowi pod odpowiednim kątem (zarówno w C1 jak i CFL) to przy rysunku pojazdu widać z tyłu ewidentnie "fale" od czujników parkowania - ciekawe jak to uruchomić i zespolić z "dealerskimi" czujnikami QX czy jak one się tam nazywają? :mrgreen:
Mam gdzieś zdjęcie tego, tylko nie pod ręka a chyba już na serwerze, to po weekendzie wrzucę.
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

Avatar użytkownika
Renegade
Weteran
 
Posty: 3743
Dołączył(a): 23 lis 2009 01:41
Lokalizacja: SLU
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Marka i model samochodu: OPTIMA PHEV 2.0 205 KM

Re: Odp: Wyświetlacz radia(C1) - rozpracowana komunikacja po

14 cze 2016 19:12

Piszę się na ten projekt i inne wynalazki bo w sumie odkąd zmieniłem radio na navi to wyświetlacz prócz temperatury i niedomkniętych drzwi to stał się bezużyteczny. A myślałem już kiedyś aby tam wyświetlał aktualne napięcie AKU. :fiu :fiu :fiu

W czym pisałeś programik ?

Obrazek
Powered by MI4C
Obrazek
OPTIMA PLUG-IN 2.0 205 KM - C3S (aluminium silver) '16
SOUL 1.6 DOHC 124 KM '12
CEE'D HB 1.6 DOHC 126 KM '09
CEE'D HB 1.4 DOHC 109 KM '08
SHUMA 1.5 DOHC '97

AUTOR WĄTKU
marcin_jaw
Klubowicz
 
Posty: 52
Dołączył(a): 03 wrz 2015 18:50
Lokalizacja: Wrocław <-> Ostrów Wielkopolski
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C1 SW, 1.4 Pb 109KM
2009, Optimum+

Re: Wyświetlacz radia (C1) - rozpracowana komunikacja po CAN

15 cze 2016 16:12

Ryba4 napisał(a):Ja właśnie miałem się już jakiś czas temu zapytać: jak się przyjrzycie wyświetlaczowi pod odpowiednim kątem (zarówno w C1 jak i CFL) to przy rysunku pojazdu widać z tyłu ewidentnie "fale" od czujników parkowania

U mnie nie przyglądałem się tak dokładnie ale według instrukcji serwisowej widzę jeszcze za rysunkiem naszego pojazdu ikonki oznaczające przepalenie żarówek "stop"?
http://www.kia-bg.com/docs/ceed/ED_TRIP%20COMPUTER.pdf

Renegade napisał(a):Piszę się na ten projekt i inne wynalazki bo w sumie odkąd zmieniłem radio na navi to wyświetlacz prócz temperatury i niedomkniętych drzwi to stał się bezużyteczny. A myślałem już kiedyś aby tam wyświetlał aktualne napięcie AKU.

To teraz jest szansa zrobić użytek z niego :) A tutaj obiecany filmik do modyfikacji (C1 FL?)
https://www.youtube.com/watch?v=DIFk9Oucn4Y&index=18&list=PL_7p9k_CivaxG1CvTuTgk72nqooCd7Ppa
Strona projektu: http://drpopov.spb.ru/canspidisplay.html ( przetłumaczy ktoś? translator przemawia do mnie po chinsku :D )
Autor zmieścił wszystko w obudowie jak te wersje bluetooth obd. Sprężył tani interfejs CAN(MCP2515) wraz z mikro kontrolerem AVR ATMEGA.
Do samego odczytywania diagnostyki OBD2 i wyświetlania jej na wyświetlaczu taki zestaw jak najbardziej wystarczy i jest bardzo kompaktowy. Postaram się nad czymś podobnym popracować -> będą potrzebni testerzy :D

Renegade napisał(a):W czym pisałeś programik ?

Na początku testy i nasłuchy magistrali prowadziłem w windowsowym terminalu PUTTY. Wszystkie interfejsy zgodne z ELM327 sterowane są za pomocą komend AT. Coś jak za dawnych czasów wysyłało się do modemu by nawiązać połączenie z internetem. A samo już wysyłanie danych po CAN za pomocą miniaturowego komputerka Raspberry Pi pod Linuxem za pomocą skryptów(docelowo ma być program w C).
Moje plany to do standardowego radia dostawienie tego komputerka co da prawdopodobnie:
- zestaw głośnomówiący
- możliwość odtwarzania muzyki za pomocą bluetooth(A2DP) lub Wifi(Airplay)
- radia internetowe w przypadku dołożenia modułu GSM na USB - >niestety w mojej okolicy słabiej radia odbierają a radio w kijance nie grzeszy czułością
- ewentualne zastosowanie własnego wyświetlacza kolorowego z miejsce oryginalnego(możliwość wyświetlenia większej ilości informacji). Tu jednak jest problem, bo ciężko o wyświetlacz o tych proporcjach.

Planów więc dużo, niestety czasu mam bardzo mało

Avatar użytkownika
Renegade
Weteran
 
Posty: 3743
Dołączył(a): 23 lis 2009 01:41
Lokalizacja: SLU
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Marka i model samochodu: OPTIMA PHEV 2.0 205 KM

Re: Wyświetlacz radia (C1) - rozpracowana komunikacja po CAN

15 cze 2016 17:01

Mnie tam translator dobrze tłumaczy:

https://translate.googleusercontent.com ... BQqPfqIkRw
Obrazek
OPTIMA PLUG-IN 2.0 205 KM - C3S (aluminium silver) '16
SOUL 1.6 DOHC 124 KM '12
CEE'D HB 1.6 DOHC 126 KM '09
CEE'D HB 1.4 DOHC 109 KM '08
SHUMA 1.5 DOHC '97

Avatar użytkownika
ples
Kierownik
 
Posty: 474
Dołączył(a): 01 kwi 2012 13:51
Lokalizacja: Żory, PL
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1,6 Pb 126KM
2008

Re: Wyświetlacz radia (C1) - rozpracowana komunikacja po CAN

15 cze 2016 17:50

marcin_jaw napisał(a):będą potrzebni testerzy :D


Ja! Ja! Ja! Wybierz mnie! Haha

Jakby co to Pi już mam :P
Obrazek

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6856
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Wyświetlacz radia (C1) - rozpracowana komunikacja po CAN

15 cze 2016 17:57

Tylko że w tym artykule i filmiku magikują na CFL, pytanie jakie są różnice w elektronice wyświetlacza ?
Ja mogę zająć się tłumaczeniem tego tekstu nie "po googlowemu" no a jakby co to możemy się zawsze we Wro spotkać ;)
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

AUTOR WĄTKU
marcin_jaw
Klubowicz
 
Posty: 52
Dołączył(a): 03 wrz 2015 18:50
Lokalizacja: Wrocław <-> Ostrów Wielkopolski
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C1 SW, 1.4 Pb 109KM
2009, Optimum+

Re: Wyświetlacz radia (C1) - rozpracowana komunikacja po CAN

28 sie 2016 08:49

Temat na jakiś czas musiałem odłożyć ale jest szansa, że odżyje :)
Najlepiej byłoby podpiąć się pod CFL i będzie wiadomo jak wygląda ramka. Pracuje w okolicach ASO KIA GAM więc można się spotkać gdzieś we Wrocławiu na testy,

Powrót do Tipsy i triksy ...

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl