[C1 i C1FL] Złamany kluczyk scyzoryk - naprawa

... czyli porady dla zdezorientowanych, co i jak wymienić, poprawić lub zrobić w cee'd'ku. Linki i doświadczenia własne użytkowników

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
PiM
 

[C1 i C1FL] Złamany kluczyk scyzoryk - naprawa

02 lip 2015 10:26

Stało się. Mi też złamał się kluczyk typu scyzoryk. :(
Nie mam już gwarancji na swoje auto, a nie chciałem wydawać kilku stówek na nowy kluczyk więc postanowiłem go naprawić.
Udało się. Nie wygląda jak oryginał :) ale dla mnie ważniejsze jest aby nadal spełniał swoje zadanie.

Dla zainteresowanych wstawiam opis jak to zrobiłem.

Potrzebne elementy:
1. wiertło 2mm i 3mm
2. gwintownik M 2.6
3. śrubka
4. złamany kluczyk

- Złamany kluczyk
Obrazek Obrazek

- Nawierciłem otwór 2mm w grocie kluczyka
Obrazek

- Nawierciłem otwór 2mm w obudowie pilota i go nagwintowałem.
UWAGA! Ponieważ nie dałem rady rozebrać tej obudowy to musiałem wiercić bardzo ostrożnie ponieważ wierci się w miejscu gdzie jest ośka na której otwiera się i zamyka grot kluczyka. Gwintowanie też jest utrudnione, gdyż otwór jest nieprzelotowy, ale na szczęście udaje się naciąć na tyle dużo gwintu, że śrubka wkręca się pewnie i dobrze trzyma.
Obrazek

- Nawierciłem otwór 3mm w grocie kluczyka, aby śruba przechodziła swobodnie przez grot a wkręcała się dopiero w obudowę pilota.
- Złożyłem całość.
Obrazek

Główka śrubki jest na tyle mała, że po otwarciu, kluczyk układa się w takiej samej pozycji jakby był całkowicie sprawny.
Obrazek

Poużywam go jakiś tydzień i jak nic się nie będzie działo, to chyba dam jeszcze jakiś klej w miejsce łączenia grota z obudową.

Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Gizmo121
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 5406
Dołączył(a): 09 wrz 2008 10:20
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2008, Optimum

Re: Złamany kluczyk - naprawa

02 lip 2015 17:55

clapping za fotostory i samozawzięcie w rozwiązaniu problemu :thanks :good
Pozdrawiam Wojtek ( KIA Cee'd SW 1,6 CRDI 115KM optimum 5K 09'2008 ) WRC- Warcy , Rycy , Csescy ale (dużo) nie rdzewieje :)

Avatar użytkownika
Renegade
Weteran
 
Posty: 3743
Dołączył(a): 23 lis 2009 01:41
Lokalizacja: SLU
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Marka i model samochodu: OPTIMA PHEV 2.0 205 KM

Re: Złamany kluczyk - naprawa

02 lip 2015 23:45

Szczerze, to wolałbym wydać 35 zł na to:

http://allegro.pl/kluczyk-obudowa-pilot ... 38913.html

i podmienić mechanizm lub nawet całość, no ale o gustach się nie dyskutuje, ważne, że działa drinkss
Obrazek
OPTIMA PLUG-IN 2.0 205 KM - C3S (aluminium silver) '16
SOUL 1.6 DOHC 124 KM '12
CEE'D HB 1.6 DOHC 126 KM '09
CEE'D HB 1.4 DOHC 109 KM '08
SHUMA 1.5 DOHC '97

AUTOR WĄTKU
PiM
 

Re: Złamany kluczyk - naprawa

03 lip 2015 06:30

Jak poczytałem na forum, że kodowanie nowego kluczyka to kilkaset złotych to przyznaje, że już nie szukałem zamienników w necie, tylko zszedłem do piwnicy i po 20 min był zrobiony tak jak powyżej.

Ale ten patent z allegro też jest bardzo dobry drinkss . Nawet nie pomyślałem, że są dostępne w sprzedaży same obudowy, dlatego za krótko spędziłem czas przed kompem i na to nie trafiłem :D.

Avatar użytkownika
vonski
Weteran
 
Posty: 2335
Dołączył(a): 09 gru 2014 09:11
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, GT 1.6T Pb 230KM
2015

Re: Złamany kluczyk - naprawa

03 lip 2015 10:08

Ja tam bym autorowi przyznał tytuł forumowego McGyvera :-)

Tapatalk @ Galaxy S6
Obrazek

asdfuc
Brygadzista
 
Posty: 80
Dołączył(a): 04 wrz 2015 19:55
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Podlaska
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb/LPG 126KM
2008

Re: Złamany kluczyk - naprawa

05 wrz 2015 18:06

PiM napisał(a):Jak poczytałem na forum, że kodowanie nowego kluczyka to kilkaset złotych to przyznaje, że już nie szukałem zamienników w necie, tylko zszedłem do piwnicy i po 20 min był zrobiony tak jak powyżej.

Ale ten patent z allegro też jest bardzo dobry drinkss . Nawet nie pomyślałem, że są dostępne w sprzedaży same obudowy, dlatego za krótko spędziłem czas przed kompem i na to nie trafiłem :D.


Odkopuję temat z uwagi na istotne informacje - kupiłem swojego ceeda z jednym identycznie ułamanym mocowaniem samego kluczyka w scyzoryku i na 99% wystarczy przełożyć chipa immo ze starego kluczyka - odrobina dłubania więcej. Żadne kodowanie raczej nie wchodzi wtedy w grę ;) Dam znać, jak już dojdzie i go przełożę. Na yt widziałem parę anglojęzycznych tutoriali.
Obrazek

AUTOR WĄTKU
kasia93
 

Re: Złamany kluczyk - naprawa

16 lis 2015 19:53

Człowieku współczuję Ci. Pamiętam jak mój kluczyk się złamał i nie miałam jak wejść do samochodu. To była jakaś tragedia, pamiętam jak wracałam z pełnym koszykiem zakupów, których nie mogłam schować, a do tego padał, jak na złość deszcz. Może teraz to nie problem naprawić taki kluczyk, ale to wydarzenie spotkało mnie 8 lat temu i nie mogłam nigdzie dorobić, dopiero poprosiłam swojego kolegę, który pracuje w salonie samochodowym, to on przez swojego kolegę dorobił mi pęczek kluczy, za każdy płaciłam coś koło 100 zł.

AUTOR WĄTKU
rodrigez
 

Re: Złamany kluczyk - naprawa

10 wrz 2016 10:48

A ja dzisiaj wymieniłem cała obudowę pilota sprawa dosyć prosta i zajmująca około 25 minut z racji pierwszej takiej wymiany druga poszła by max w 10 minut. Zakupu dokonałem w ekluczyki.pl pilot wygląda jak oryginał gumki ok. Stary niestety trzeba połamać bo jest klejony i trzeba użyć kombinerek bo należy użyć dość dużej siły. Dobrze mieć jeszcze nóż do tapet aby sobie ponadcinać tę część gdzie znajduje się immobiliser. Składanie nowego jest proste należy dobrze naciągnąć sprężynę od kluczyka żeby się łatwo otwierał

Tapnięte z OnePlus One
ObrazekObrazek
Śruba zpinajaca obudowę żeby wszystko trzymało się jak należy mimo że są zatrzaski jest pod emblematem kia. Emblemat jest przyklejony na taśmę samoprzylepną czyli jak zwykła naklejka.
Niestety te naklejkę łatwo powgniatać co widać na załączonym zdjęciu
Mam drugi oryginalny kluczyk nigdy nie używany i patrząc na jeden i drugi niczym się nie różnią poza napisami na nalepce od zatrzasku na obaterię.
A tu filmik jak to zrobić
https://m.youtube.com/watch?v=5kTR-oYA_4o
Na filmiku kolesiowi idzie łatwo natomiast w rzeczywistości tak łatwo nie jest, ale samo wykonywanie prac jest w 100% takie jak ma być

karol_cmb
Przedszkolak
 
Posty: 16
Dołączył(a): 25 mar 2016 19:34
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 Pb/LPG 126KM
2011

Re: Złamany kluczyk - naprawa

11 wrz 2016 15:07

Witajcie,
potwierdzam, że to jest najprostsza, najtańsza i najszybsza metoda naprawy.
Dwa dni temu zrobiłem to samo. Na alledrogo zakupiłem obudowę kluczyka (koszt 31.90 PLN razem z przesyłką) i wymieniłem grot oraz elektronikę.
Filmik przytoczony przez rodrigeza dość dokładnie pokazuje co należy kolejno zrobić. Łącznie z użyciem pilnika dla dopasowania końcówki grota do nowego gniazda i klinowania.

Jeszcze kilka uwag od strony praktycznej:
1. początkowo chciałem wymienić tylko gniazdo grota, czyli element, który w 99,9% przypadków jest powodem naprawy, ale wymiary zakupionego zamiennika (m. in. średnica guzika) nie zgadzały się z oryginalnymi, więc do nowej obudowy przełożyłem grot i elektronikę.
2. kupując obudowę za 30 zł nie spodziewajcie się, że będzie identyczna z oryginałem. Jeżeli jednak Wam na tym zależy, przygotujcie dużą ilość gotówki i udajcie się do ASO. Niektórzy z kolegów pisali, że można taką naprawę przeprowadzić w ramach gwarancji, ale pewnie nie we wszystkich przypadkach.
3. w moim przypadku demontaż (niemal) nie wymagał użycia żadnych narzędzi ani takiej demolki, jaką uskutecznił autor filmiku.
4. miejsce, w którym pracuje guzik zwalniający grot w oryginalnym kluczyku ma metalową wkładkę, zaś w zamienniku jest sam plastik (bombastic-funtastic) :grin: Poza tym są inne średnice otworów guzika, samego guzika, inny rozmiar sprężyny, trochę przesunięty jest otwór, w którym umieszcza się klin unieruchamiający grot. Ale w tanim zamienniku nie ma co spodziewać się fajerwerków.
5. natomiast miejsce na elektronikę, baterię i moduł immobilizera są odwzorowane idealnie.
6. ani w oryginalnym kluczyku, ani w zamienniku nie mam żadnych ukrytych wkrętów mocujących obudowę, nie używałem też do montażu żadnego kleju. Wszystko trzyma się wystarczająco solidnie na samych zatrzaskach.
7. pamiętajcie o odpowiednim kierunku naciągnięcia sprężyny: W LEWO, lub jak kto woli PRZECIWNIE DO RUCHU WSKAZÓWEK ZEGARA. Przy pierwszym montażu zrobiłem to odwrotnie i miałem kluczyk automatycznie składany :biggrin:

Sądząc po wpisach na forum, duża część użytkowników kijanek spotkała lub spotka się z tym problemem. Warto więc obserwować kluczyk - kiedy zauważyłem pęknięcie gniazda a grot obluzował się w miejscu mocowania, zacząłem szukać informacji o metodzie naprawy. I okazało się, że był to ostatni moment - gniazdo rozpadło mi się w rękach podczas demontażu.

pozdrawiam,
Karol

Ps. 1. Mam służbowego focusa z 2011r, a więc równolatka mojej kijanki. Jestem jego drugim użytkownikiem, przebieg o 30kkm większy. Kluczyk jest wykonany wg tej samej technologii, ale nie ma na nim najmniejszego śladu wskazującego, że miałby ochotę pęknąć.
Ps. 2. Popieram pomysł przyznania PiMowi tytułu Forumowego McGyvera :thank_you:

Avatar użytkownika
Magikrealista
Kierownik
 
Posty: 589
Dołączył(a): 12 sie 2017 22:16
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Podlaska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010

Re: Złamany kluczyk scyzoryk - naprawa

24 maja 2019 13:39

Witam, coś mnie dziś wzięło żeby sprawdzić czy działa zapasowy kluczyk (wymieniałem mu kiedyś obudowę) i o zgrozo okazało się że wywaliłem transponder razem ze starym. Myślicie ze jest możliwość dorobienia po numerze kluczyka samego transpondera? Czy w grę wchodzi całość? Może ktoś przerabiał temat :roll:

Jakby ktoś miał podobny problem. Kupiłem kompletny kluczyk z czipem z Chin i fachowiec od kluczy mi go zaprogramował. Koszt klucza 30 zł.
Obrazek

AUTOR WĄTKU
kamyknd
 

Re: Złamany kluczyk scyzoryk - naprawa

04 sie 2020 10:53

Witam,

Panowie wymieniłem obudowę na nową i niestety nie działa centralny zamek. Dioda miga po wciśnięciu przycisków. Samochód odpala. Może ktoś podpowie jak to naprawić?


pozdrawiam.

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: Złamany kluczyk scyzoryk - naprawa

04 sie 2020 12:52

kamyknd napisał(a):Witam,

Panowie wymieniłem obudowę na nową i niestety nie działa centralny zamek. Dioda miga po wciśnięciu przycisków. Samochód odpala. Może ktoś podpowie jak to naprawić?


pozdrawiam.



Może trzeba go zaprogramować? - może wspomnieli o tym w instrukcji.
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

Avatar użytkownika
Magikrealista
Kierownik
 
Posty: 589
Dołączył(a): 12 sie 2017 22:16
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Podlaska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010

Re: Złamany kluczyk scyzoryk - naprawa

04 sie 2020 13:10

kamyknd napisał(a):Witam,

Panowie wymieniłem obudowę na nową i niestety nie działa centralny zamek. Dioda miga po wciśnięciu przycisków. Samochód odpala. Może ktoś podpowie jak to naprawić?


pozdrawiam.

Powinno działać po przekładce, może niechcący uszkodziłeś zieloną płytkę? Jak coś zamiennik od majfrendów. ;-)
https://www.aliexpress.com/item/3284987 ... web201603_
Obrazek

Avatar użytkownika
Renegade
Weteran
 
Posty: 3743
Dołączył(a): 23 lis 2009 01:41
Lokalizacja: SLU
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Marka i model samochodu: OPTIMA PHEV 2.0 205 KM

Re: Złamany kluczyk scyzoryk - naprawa

04 sie 2020 19:41

Pitrek napisał(a):Może trzeba go zaprogramować? - może wspomnieli o tym w instrukcji.


A po co programować, skoro auto odpala to zakładam, że kolega przełożył elektronikę ze starego pilota do nowej obudowy więc nie ma tu co programować, też bym obstawiał uszkodzenie płytki lub jakiejś części na płytce przy przekładaniu.


Rozbierz pilota i zrób zdjęcia dobrej jakości płytki z obu stron może uda się coś wypatrzeć.
Obrazek
OPTIMA PLUG-IN 2.0 205 KM - C3S (aluminium silver) '16
SOUL 1.6 DOHC 124 KM '12
CEE'D HB 1.6 DOHC 126 KM '09
CEE'D HB 1.4 DOHC 109 KM '08
SHUMA 1.5 DOHC '97

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: Złamany kluczyk scyzoryk - naprawa

05 sie 2020 04:27

Renegade napisał(a):
Pitrek napisał(a):Może trzeba go zaprogramować? - może wspomnieli o tym w instrukcji.


A po co programować, skoro auto odpala to zakładam, że kolega przełożył elektronikę ze starego pilota do nowej obudowy więc nie ma tu co programować, też bym obstawiał uszkodzenie płytki lub jakiejś części na płytce przy przekładaniu.


Rozbierz pilota i zrób zdjęcia dobrej jakości płytki z obu stron może uda się coś wypatrzeć.



A tak jakoś mi się napisało, w starym Oplu miałem tak, że przy każdym wyciągnięciu baterii z kluczyka (może w tym przypadku też tak było), konieczne było zaprogramowanie zamka centralnego. Odbywało się to jeżeli dobrze pamiętam, przez włożenie kluczyka do stacyjki przekręcenie na zapłon z wciśniętym guzikiem otwierania.
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

Lukas85
Przedszkolak
 
Posty: 24
Dołączył(a): 18 maja 2021 20:37
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Podlaska
Model cee'd:
C1FL SW, 1600 Pb 122KM
2009

Naprawa kluczyka

22 lip 2023 17:37

Witam. Mam pytanie czy ktoś może polecić jaki zamiennik pilota kupić. Ewentualnie jakiej średnicy trzpień który trzyma grot kluczyka. W oryginalnym pilocie wypadł ten element i grot odpadł.

Avatar użytkownika
Renegade
Weteran
 
Posty: 3743
Dołączył(a): 23 lis 2009 01:41
Lokalizacja: SLU
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Marka i model samochodu: OPTIMA PHEV 2.0 205 KM

Re: Naprawa kluczyka

22 lip 2023 23:54

Lukas85 napisał(a):Witam. Mam pytanie czy ktoś może polecić jaki zamiennik pilota kupić. Ewentualnie jakiej średnicy trzpień który trzyma grot kluczyka. W oryginalnym pilocie wypadł ten element i grot odpadł.


Trzpień tak prosto nie wypadnie chyba, że Ci się tam złamało i dlatego grot kluczyka wypadł, przyjrzyj się dokładnie.

Tu masz zamiennik:
https://allegro.pl/oferta/kia-ceed-soul ... a5348ce30f

Tutaj oryginał:
https://allegro.pl/oferta/klucz-pilot-k ... bi_m=reco&
Obrazek
OPTIMA PLUG-IN 2.0 205 KM - C3S (aluminium silver) '16
SOUL 1.6 DOHC 124 KM '12
CEE'D HB 1.6 DOHC 126 KM '09
CEE'D HB 1.4 DOHC 109 KM '08
SHUMA 1.5 DOHC '97

Lukas85
Przedszkolak
 
Posty: 24
Dołączył(a): 18 maja 2021 20:37
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Podlaska
Model cee'd:
C1FL SW, 1600 Pb 122KM
2009

Re: Złamany kluczyk scyzoryk - naprawa

23 lip 2023 10:41

Przyjrzałem się dokładnie i w dwóch kluczykach przy trzpieniu trzymającym grot jest widoczna kreska, pęknięcie.

Powrót do Tipsy i triksy ...
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl