Jak wyłączyć wycieraczki - lód na szybie

... czyli porady dla zdezorientowanych, co i jak wymienić, poprawić lub zrobić w cee'd'ku. Linki i doświadczenia własne użytkowników

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
max_krk
 

Jak wyłączyć wycieraczki - lód na szybie

01 gru 2013 13:59

Witam,

podczas pierwszych mrozów doświadczyłem pewnego problemu - zamarzniętą przednią szybę, chciałem spryskać płynem i odczekać chwilę aby potem włączyć wycieraczki i zetrzeć rozmarznięty lód i śnieg. Niestety po każdym włączeniu spryskiwaczy uruchamia się wycieraczka i szoruje jeszcze po zamarzniętym - kilka razy i będzie do kosza. Pytanie czy da się to automatyczne wycieranie jakoś wyłączyć? :pałka

AUTOR WĄTKU
mireda71
 

Re: Jak wyłączyć wycieraczki - lód na szybie

01 gru 2013 14:48

Najlepiej chyba jeśli nie są przymarznięte podnieść pióra do góry. ;-)

AUTOR WĄTKU
max_krk
 

Re: Jak wyłączyć wycieraczki - lód na szybie

01 gru 2013 14:58

hehe no jest to jakiś pomysł, ale troche już zachodu jest, to już lepiej chyba poskrobać ;)

Avatar użytkownika
zucio1
Koordynator Regionalny
 
Posty: 1339
Dołączył(a): 29 lip 2007 14:23
Lokalizacja: Olsztyn
Grupa: Warmińsko-Mazurska

Re: Jak wyłączyć wycieraczki - lód na szybie

01 gru 2013 15:33

Proponuję nie skrobać - ewentualnie odmrażacz w sprayu. Szyby są bardzo podatne na zarysowanie i nocą kiepsko się jeździ.
Obrazek
Kia ceed 1,6GDI M+comfort '13
Kia venga 1,4 '12
Ceed 1,6 C+ '09
Ceed 1,4 C+ '07
Fabia 1,4 16V
Matiz
VW Golf II 1,6
Polonez 1,6 Caro
Fiat 126p
Obrazek

Avatar użytkownika
Gizmo121
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 5406
Dołączył(a): 09 wrz 2008 10:20
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2008, Optimum

Re: Jak wyłączyć wycieraczki - lód na szybie

01 gru 2013 16:12

zucio1 napisał(a):Proponuję nie skrobać - ewentualnie odmrażacz w sprayu


lub mata na szybę np taką :
Obrazek
Pozdrawiam Wojtek ( KIA Cee'd SW 1,6 CRDI 115KM optimum 5K 09'2008 ) WRC- Warcy , Rycy , Csescy ale (dużo) nie rdzewieje :)

AUTOR WĄTKU
max_krk
 

Re: Jak wyłączyć wycieraczki - lód na szybie

02 gru 2013 23:00

Dzięki :) no sposobów jest wiele - a najfajniej byłoby mieć ogrzewanie postojowe, ustawiam na 5 min wcześniej, auto się rozmraża i jadę :ha Ciekawe czy dałoby radę takie elektryczne zamontować - dmuchawa na zapalniczkę + timer który załączy na określony czas, tylko tak żeby wozu nie sfajczyć :twisted:

AUTOR WĄTKU
Pizzojad
 

Re: Jak wyłączyć wycieraczki - lód na szybie

03 gru 2013 00:15

Nie ma tak dobrze, typowa "farelka" to 2000W.
10 minut pracy takiego ustrojstwa na 12V to około 27Ah. Aku nie pociągnąłby za długo z czymś takim :)
Ale z drugiej strony, widzę że masz nowego CEED'a więc jeśli masz wersję L lub XL to powinieneś mieć w standardzie elektryczną grzałkę PTC. J mam i dzisiaj rano sobie chwaliłem :)

AUTOR WĄTKU
Idaho
 

Re: Jak wyłączyć wycieraczki - lód na szybie

03 gru 2013 18:02

A skoro jesteśmy już przy tym temacie - w nowym Ceed gdy wycieraczki są ustawione na "auto" to przy każdym uruchomieniu samochodu wykonuje się test (jedno "maźnięcie" po suchej szybie). Żal mi wycieraczek, da się to jakoś (w serwisie?) wyłączyć?

AUTOR WĄTKU
Pizzojad
 

Re: Jak wyłączyć wycieraczki - lód na szybie

03 gru 2013 21:24

Ja nauczyłem się (już prawie) sprawdzać położenie wajchy przed przekręceniem licznika. Ale muszę przyznać że w C5 było to lepiej rozwiązane bo nie robiło testów tylko trzeba było raz prysnąć żeby aktywować automat wycieraczek kiedy wajcha była na pozycji auto.

AUTOR WĄTKU
Idaho
 

Re: Jak wyłączyć wycieraczki - lód na szybie

03 gru 2013 21:30

W Civic (tej UFO) automat nie robi testów przy starcie, dzięki czemu da się tego używać bez obaw o stan piór. Na dodatek jakoś lepiej ten czujnik deszczu w Hondzie działa, szkoda, że w Ceed tak to rozwiązali - przez ten nieszczęsny test nie korzystam z auto w wycieraczkach.

AUTOR WĄTKU
Miłosz
 

Re: Jak wyłączyć wycieraczki - lód na szybie

04 gru 2013 13:37

W lagunie z 2001 też nie było testu, zresztą, żeby wycieraczka zadziałała trzeba było ją ponownie ustawić na auto. Było to o wiele lepsze, szczególnie zimą. Tutaj niestety musimy pamiętać, żeby wyłączyć :(

AUTOR WĄTKU
max_krk
 

Re: Jak wyłączyć wycieraczki - lód na szybie

05 gru 2013 11:27

Pizzojad napisał(a):Nie ma tak dobrze, typowa "farelka" to 2000W.
10 minut pracy takiego ustrojstwa na 12V to około 27Ah. Aku nie pociągnąłby za długo z czymś takim :)
Ale z drugiej strony, widzę że masz nowego CEED'a więc jeśli masz wersję L lub XL to powinieneś mieć w standardzie elektryczną grzałkę PTC. J mam i dzisiaj rano sobie chwaliłem :)


sic niestety mam "M" :(

Swoją drogą zakupiłem matę za 10 zł na przednią szybę i sprawdza się :)

AUTOR WĄTKU
kozlp
 

Re: Jak wyłączyć wycieraczki - lód na szybie

05 gru 2013 14:39

Zamiast tego wszystkiego powinni dać podgrzewaną przednią szybę ;)

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6863
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Jak wyłączyć wycieraczki - lód na szybie

06 gru 2013 13:52

Pizzojad napisał(a): nowego CEED'a więc jeśli masz wersję L lub XL to powinieneś mieć w standardzie elektryczną grzałkę PTC.

A co to konkretnie za ustrojstwo i co robi? Czyżby jakiś substytut webasto????
Ja staram się nigdy nie używać skrobaczki, tylko odmrażacza, w mojej kijance nigdy w życiu jeszcze jej ni użyłem a i tak mam już trochę porysowaną szybę :/
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

AUTOR WĄTKU
Pizzojad
 

Re: Jak wyłączyć wycieraczki - lód na szybie

06 gru 2013 14:07

Nie, to nie zastąpi webasto.
Po prostu elektryczna grzałka w nawiewie.
Z tego co wiem to ma jakąś dodatkową logikę która w zależności od temperatury zewnętrznej, obrotów silnika i napięcia aku steruje grzaniem i jego mocą.
Tak czy siak to działa i pomaga nagrzać kabinę kiedy jest zimno na dworze i mamy zimny silnik. Z cennika wynika że w dislach to jest standard (silnik wolniej sie grzeje) a dla benzyny dla wersji L i XL

AUTOR WĄTKU
Drobny
 

Re: Jak wyłączyć wycieraczki - lód na szybie

17 gru 2013 15:45

A jak ta grzałka niby się włącza? Mam wersje L i jak chce odparować szybę od wewnątrz to jest ten przycisk na konsoli ale uruchamia on klimę oraz nadmuch na max i tyle. Nawet nie zmienia temperatury nadmuchu.
Nie zauważyłem także jakby ustawienie temperatury na HI przy zimnym silniku coś zmieniło. Możesz podpowiedzieć jak się włącza tą grzałkę?

AUTOR WĄTKU
Pizzojad
 

Re: Jak wyłączyć wycieraczki - lód na szybie

17 gru 2013 22:17

Wygląda na to że to działa "automagicznie" i sam tym nie sterujesz.
Do wygrzebania w sieci jest dość stary dokument z 2008 opisujący działanie klimatyzacji by kia : http://www.kia-bg.com/docs/ceed/ED_AIRCON.pdf
W rozdziałach 3.12 i 3.13 jest mniej więcej opisana ta grzałka. Z tego co tam jest napisane to musza być spełnione następujące warunki:
- obroty silnika > 700rpm
- temperatura powietrza na wlocie układu klimatyzacji < 5C
- napięcie akumulatora > 12.5 V
- temperatura płynu chłodniczego < 70C
- wiatrak klimatyzacji włączony
- Czas grzania max 60 minut

Oczywiście dokument jest dość stary więc w nowych ceed'ach te warunki mogą być inne ale daje to jakieś pojęcie o tym jak ta grzałka mniej więcej działa.

Powrót do Tipsy i triksy ...
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 53 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl