Jazda bez fotela pasażera.

... czyli porady dla zdezorientowanych, co i jak wymienić, poprawić lub zrobić w cee'd'ku. Linki i doświadczenia własne użytkowników

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
krzycho_47
 

Jazda bez fotela pasażera.

02 lip 2009 20:18

Witam.
Jutro muszę (właściwiej- mam taką potrzebę) przywieźć do domu parę szt. elementów o długości ok 3 m. Nie wdając się w szczegóły - elementy lekkie, ale sztywne.
Po dokładnym rozeznaniu i wymierzeniu odległości w moim hatchback'u okazało się ze jest to możliwe tylko po wyjęciu fotela pasażera. Zrobiłem więc próbę.
Po pierwsze demontaż mechaniczny fotela - klucz 14 , 4 śruby myk i poszło. Następnie delikatnie rozpiąłem 3 kable pod fotelem aby można było wyjąć fotel z kabiny. Przed całą operacją wyłączyłem oczywiście airbag pasażera.
Zadowolony z siebie dla kontroli odpaliłem motor - i tu ździwko . Pali się kontrolka "poduszka wyłączona" oraz druga "błąd poduszki".
O ile pierwsza kontrolka była przeze mnie spodziewana - to już testowałem, to już druga trochę mnie zdziwiła. Byłem przekonany ,że po wyłączeniu poduszki komputer przestanie się nią interesować. Ale widocznie wyłącznik poduszki powoduje jedynie niemożliwość jej odpalenia , a komputer niezależnie od tego cały czas kontroluje szyną CAN jej obecność i sprawność.
I tu mam pytanie do bardziej ode mnie doświadczonych mechaniorów : czy tak mogę jechać ? Czy jazda z palącą się kontrolką błędu nie spowoduje komplikacji. Dla ułatwienia - trasa ok 1 km - 3 przecznice i z powrotem. Nie chciałbym narobić sobie kłopotów .

stj
Dyrektor
 
Posty: 843
Dołączył(a): 23 kwi 2008 16:44
Lokalizacja: Łódź

Re: Jazda bez fotela pasażera.

02 lip 2009 20:45

Poduszka jest jednym z elementów systemu bezpieczeństwa i jej wyłączenie nie spowodowało wywalenia błędu.
Błąd powstał z chwilą rozłącznia kostek pod fotelem, ponieważ czujnik obciążenia fotela jest integralną częścią w/w systemu i jest również powiązany z napinaczem pasów bezpieczeństwa.
Czy kontrolka zgaśnie po ponownym wpięciu kostek - nie wiem ,błąd na pewno zostanie zapisany.
W poprzednim autku, też na szynie CAN, wypięcie kostki spowodowało zapisanie błędu, a jego skasowanie ( oczywiście i kontrolki na desce ) możliwe było z poziomu podłączonego skanera diagnostycznego.

Nic więcej nie powinno się wydarzyć.
SW CRDi 115 Solid Red-Nissan Qashqai+2 2.0 dci AT

AUTOR WĄTKU
krzycho_47
 

Re: Jazda bez fotela pasażera.

02 lip 2009 21:12

Dla pełnej informacji :
po ponownym wpięciu wtyczek łączących airbag i czujnik siedzenia - wszystko wraca do normy. Obie kontrolki gasną - sprawdziłem.
Błąd poduszki pewnie się zapisał do pamięci kompa - tego nie sprawdziłem. Mam nadzieję że będzie wszystko ok.

pozdrawiam

Avatar użytkownika
kajalar
Brygadzista
 
Posty: 106
Dołączył(a): 29 paź 2008 19:46
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jazda bez fotela pasażera.

03 lip 2009 10:24

krzycho_47 napisał(a):Pali się kontrolka "poduszka wyłączona" oraz druga "błąd poduszki".

A czy to nie chodzi przypadkiem o to, że komputer nie "widzi" poduszki zamontowanej w zdemontowanym siedzeniu pasażera ?? i dlatego pokazuje błąd ?? a nie przedniej poduszki pasażera zainstalowanej nad schowkiem, którą wyłącza się kluczykiem.
Kia cee'd 1,4 CVVT C+ SolidRed

AUTOR WĄTKU
Kojot
 

Re: Jazda bez fotela pasażera.

03 lip 2009 10:38

Też mam takie odczucie jak kajalar że pomyliłeś poduszki. Wskaźnik wyłączenia poduszki powiadamia cię że wyłączona jest poduszka pasażera (ta nad schowkiem), natomiast błąd pojawia się ponieważ rozłączona jest poduszka boczna znajdująca się w siedzeniu :)

Nie wiem czy można skasować jakoś ten błąd, pewnie tak, ale musiałbyś dzwonić do ASO. Chyba że ktoś na forum jest w stanie wyjaśnić jak można się tego błędu pozbyć bez podłączania wspomnianej poduszki.

Powrót do Tipsy i triksy ...
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl