Funkcja AUTO (bez AC) a obroty silnika

Dodatkowe wyposażenie... / Accesories and additional equipment ...

Moderator: Żandarmeria

Avatar użytkownika
AUTOR WĄTKU
PABLOTECH
Asystent Kierownika
 
Posty: 272
Dołączył(a): 18 gru 2013 21:18
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: KIA SORENTO XM ( MY2013 ) 3,5L EXV6 280KM

Funkcja AUTO (bez AC) a obroty silnika

22 lis 2014 00:09

heyah 8)

Dzisiaj spotkałem się z taką oto sytuacją. Na zewnątrz +3 st, wewnątrz auta może z +15st, temperatura silnika około 70 st. Na panelu od klimy ustawione 20 st z fukcją AUTO ale bez AC. Stoję dłużej na światłach i słyszę ciut szybsze niż zwykle obroty silnika czyli 1000 obr/min (zwróciłem na to uwagę bo po prostu zrobiło się głośniej) . Hmm...lekko przy gazowałem i odpuściłem pedał z nadzieją, że obroty powrócą do standardowych 800 a tu lipa....non stop 1000 :? Wcisnąłem klawisz OFF....panel się wyłączył a obroty silnika w ciągu 15 sekund powróciły do standardowych 800 :szok .

I teraz moje pytanie .....czy funkcja AUTO ( PRZY WYŁĄCZONEJ KLIMIE !!! ) w jakiś sposób wymusza pracę kompresora od klimatyzacji i to na dodatek nie informując o tym na panelu sterowania w postaci zapalającej się kontrolki od AC ?? Po ponownym włączeniu AUTO i dojechaniu do celu silnik miał już swoje 90st a wewnątrz auta pewnie było już te 20st .

Uprzedzam pytania i sugestie .......w momencie gdy chce by klima działała kontrolka od AC na panelu sterowania bije po oczach za żółto ;-)

Jeśli macie jakieś swoje doświadczenia / spostrzeżenia w tej kwestii to :thanks
Poprzednie auto: KIA CEE'D SW 2010 115KM OPTIMUM+ FUN Obrazek

Avatar użytkownika
szymex
Kierownik
 
Posty: 547
Dołączył(a): 21 sty 2013 09:44
Lokalizacja: MAZOVIA
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 ON 115KM
2009, Optimum

Re: Funkcja AUTO (bez AC) a obroty silnika

22 lis 2014 08:27

Przy włączonym AC klima nie musi się koniecznie załączyć ale przy wyłączonym działać nie powinna. Może zwiększone obroty są spowodowane czymś innym np. zwiększonym poborem prądu. Dziwne. :?

falcon
Kierownik zmiany
 
Posty: 148
Dołączył(a): 07 gru 2011 20:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Kujawska

Re: Funkcja AUTO (bez AC) a obroty silnika

22 lis 2014 08:45

Cytat z instrukcji: "Niezależnie od ustawienia temperatury, kiedy stosowane jest działalnie automatyczne, układ klimatyzacji może włączyć się automatycznie w celu zmniejszenia wilgotności powietrza wewnątrz pojazdu, nawet jeśli ustawiona zostanie wysoka temperatura (ciepło)". Wygląda na to, że w trybie AUTO, gdy włączy się klima, dioda na przycisku A/C nie świeci. Z ciekawości sprawdzę to u mnie, ale nie dzisiaj.

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Funkcja AUTO (bez AC) a obroty silnika

22 lis 2014 08:57

Świeci dioda. Możesz ustawić tak, że Klima się włącza bądź nie.

Tapatalk
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

Avatar użytkownika
AUTOR WĄTKU
PABLOTECH
Asystent Kierownika
 
Posty: 272
Dołączył(a): 18 gru 2013 21:18
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: KIA SORENTO XM ( MY2013 ) 3,5L EXV6 280KM

Re: Funkcja AUTO (bez AC) a obroty silnika

22 lis 2014 21:21

szymex napisał(a):Przy włączonym AC klima nie musi się koniecznie załączyć ale przy wyłączonym działać nie powinna.


Jest to zrozumiałe … nie zawsze klima musi mieć co schładzać lub osuszać. Ale co mogło w tym czasie pożerać tyle prądu ….no bo chyba nie włączony panel :?

falcon napisał(a):Cytat z instrukcji: "Niezależnie od ustawienia temperatury, kiedy stosowane jest działalnie automatyczne, układ klimatyzacji może włączyć się automatycznie w celu zmniejszenia wilgotności powietrza wewnątrz pojazdu, nawet jeśli ustawiona zostanie wysoka temperatura (ciepło)". Wygląda na to, że w trybie AUTO, gdy włączy się klima, dioda na przycisku A/C nie świeci. Z ciekawości sprawdzę to u mnie, ale nie dzisiaj.


W sytuacji kiedy czujniki działają prawidłowo uważam, że cytat jak najbardziej logiczny … one wysyłają info do kompa, że jest zbyt wilgotno, komp wysyła info do klimy że ma się uruchomić by osuszyć i ….i w tym momencie mogę sobie ją wyłączyć lub też pozostawić ale wg mnie ta dioda AC powinna się zapalić. Żeby to sprawdzić spróbuj stworzyć te same warunki z niedogrzanym silnikiem włącznie ….bo może tu zachodzi jakaś korelacja … :?

ruszok napisał(a):Świeci dioda. Możesz ustawić tak, że Klima się włącza bądź nie.
Tapatalk


Rozumiem, że tak czy siak dioda świeci bądź nie w zależności od tego na co się zdecyduję .. ?? 8) A jak to ustawić by klima nie załączała się za AUTO-matu. Jak będę chciał osuszyć powietrze ( bo np. samo podniesienie temperatury nie pomaga ) to chciał bym sam o tym decydować czy ją załączać czy też nie ... :pałka
Poprzednie auto: KIA CEE'D SW 2010 115KM OPTIMUM+ FUN Obrazek

szczur75
 

Re: Funkcja AUTO (bez AC) a obroty silnika

23 lis 2014 07:24

PABLOTECH napisał(a): A jak to ustawić by klima nie załączała się za AUTO-matu. Jak będę chciał osuszyć powietrze ( bo np. samo podniesienie temperatury nie pomaga ) to chciał bym sam o tym decydować czy ją załączać czy też nie ...


Sprzedaj to auto i kup jakieś z klimą manualną.
Twoje problemy i rozterki same się rozwiążą.

Avatar użytkownika
zelu
Dyrektor
 
Posty: 906
Dołączył(a): 23 lis 2011 23:31
Lokalizacja: Łódź / Rożenek GRUPA ŁÓDZKA
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C2FL SW, 1,6 GDI, 6MT Pb 135KM
2018, L + Business Line, kolor KCS

Re: Funkcja AUTO (bez AC) a obroty silnika

23 lis 2014 10:53

szczur75 napisał(a):Sprzedaj to auto i kup jakieś z klimą manualną.
Twoje problemy i rozterki same się rozwiążą.


Dokładnie tak, jak masz climatronic to proponuję by chodził cały czas, bo będziesz co chwilę wymieniał chłodnicę klimatyzacji. Ja już piąty rok jeżdżę cały czas z włączoną klimą i działa elegancko, nie ma sensu kombinować :good
KIA Cee'd SW, 1,6 GDI, 135 KM, 6MT, kolor KCS, wersja L + Business Line
KIA Stonic, 1,4 , 100KM 6MT, kolor EU3, wersja L+STY
Obrazek
Ceed - "Community of Europe with European Design"

Artemenes
 

Re: Funkcja AUTO (bez AC) a obroty silnika

23 lis 2014 11:57

Robię to samo co zelu ... dlatego brałem klimę automat, żeby nic nie kombinować. Co roku robię jej przegląd i służy mi cały rok doskonale. Minął piąty rok bez problemów.

Ignacy
 

Re: Funkcja AUTO (bez AC) a obroty silnika

23 lis 2014 15:16

zelu napisał(a):
szczur75 napisał(a):Sprzedaj to auto i kup jakieś z klimą manualną.
Twoje problemy i rozterki same się rozwiążą.


Dokładnie tak, jak masz climatronic to proponuję by chodził cały czas, bo będziesz co chwilę wymieniał chłodnicę klimatyzacji. Ja już piąty rok jeżdżę cały czas z włączoną klimą i działa elegancko, nie ma sensu kombinować :good


to dość ciekawa i oryginalna koncepcja, ale niezbyt prawdziwa. Klimatyzację należy włączać co jakiś czas ale ze względu na kompresor a nie chłodnicę. Tą i tak trafi szlag a tempo jest uzależnione od jakości użytego aluminium czasem tylko szybciej ze względu na ewentualne warunki zewnętrzne.

falcon
Kierownik zmiany
 
Posty: 148
Dołączył(a): 07 gru 2011 20:04
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Kujawska

Re: Funkcja AUTO (bez AC) a obroty silnika

23 lis 2014 16:10

No u mnie po włączeniu AUTO klima włącza się (dioda na A/C świeci). Ale obroty silnika nie wzrastają, W pierwszej sekundzie po włączeniu minimalnie spadają, ale zaraz wracają do poprzedniego poziomu.

Avatar użytkownika
szymex
Kierownik
 
Posty: 547
Dołączył(a): 21 sty 2013 09:44
Lokalizacja: MAZOVIA
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 ON 115KM
2009, Optimum

Re: Funkcja AUTO (bez AC) a obroty silnika

23 lis 2014 16:12

Ja też nie widzę związku przyczynowo skutkowego, pomiędzy posiadaniem klimy automatycznej a zwiększoną awaryjnością chłodnicy czy kompresora, wręcz przeciwnie pozostawienie na stałe włączone AC spowoduje, że kompresor załączy się od czasu do czasu, nawet zimą, i przesmaruje. Mając manualną klimę wielu kierowców po prostu o tym zabiegu zapomina i klimy nie dotykają jesień-zima-wiosna.

Avatar użytkownika
sensor
Nadworny Tester
 
Posty: 3201
Dołączył(a): 13 sie 2007 19:29
Lokalizacja: Fabryka Samochodów Drezdenko
Grupa: Wielkopolska

Re: Funkcja AUTO (bez AC) a obroty silnika

23 lis 2014 17:30

wracająć do tematu
też tak jeżdze teraz --nie nie zauważyłem czegoś takiego u siebie- ale z ciekawości zwróce na to uwagę - choć stosownym byłoby aby informowało nas o tym zapaleniem kontrolki AC
ceed SW 2015 AT 1.6 CRDI L+
Carens 2018 1.6GDI M+

Avatar użytkownika
AUTOR WĄTKU
PABLOTECH
Asystent Kierownika
 
Posty: 272
Dołączył(a): 18 gru 2013 21:18
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: KIA SORENTO XM ( MY2013 ) 3,5L EXV6 280KM

Re: Funkcja AUTO (bez AC) a obroty silnika

23 lis 2014 18:10

szczur75 napisał(a):Sprzedaj to auto i kup jakieś z klimą manualną.
Twoje problemy i rozterki same się rozwiążą.


zelu napisał(a):Dokładnie tak, jak masz climatronic to proponuję by chodził cały czas....


Ale ja nigdzie w powyższych wywodach nie zaznaczyłem, żeby cokolwiek mi przeszkadzało. Staram się tylko ustalić prawidłowość działania, funkcjonowanie oraz ewentualną korelację z obciążeniem silnika (wyższe obroty) funkcji AUTO przy WYłączonym AC. Ale widzę, że co niektórzy (...) zamiast pomóc trzymając się tematu wolą go obejść sugerując zamianę ( a może nawet sprzedaż ) auta 8) . Idąc tym tokiem rozumowania wszyscy forumowicze powinni przesiąść się na komunikację miejską a forum powinno zmienić nazwę na " http://www.problemy_ZTM_.pl " :lol:

sensor napisał(a): wracająć do tematu ...


słuszna uwaga .... :good
Poprzednie auto: KIA CEE'D SW 2010 115KM OPTIMUM+ FUN Obrazek

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Funkcja AUTO (bez AC) a obroty silnika

23 lis 2014 21:47

Przez tapatalk nie widzę jakie masz auto. Bo może to DPF?

Tapatalk
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

szczur75
 

Re: Funkcja AUTO (bez AC) a obroty silnika

23 lis 2014 22:08

W cee'd JD, który ma czujnik wilgotności wnętrza, klima włącza się aby dosuszyć powietrze we wnętrzu i też nie jest to sygnalizowane na panelu A/C.
W ED nie zagłębiałem się w temat.

Musiał byś sprawdzić, czy jeśli obroty Ci się podnoszą to co temu towarzyszy: włączony kompresor, włączony wentylator.

Miałeś to tylko raz? Czy już kilkukrotnie?

Avatar użytkownika
zelu
Dyrektor
 
Posty: 906
Dołączył(a): 23 lis 2011 23:31
Lokalizacja: Łódź / Rożenek GRUPA ŁÓDZKA
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C2FL SW, 1,6 GDI, 6MT Pb 135KM
2018, L + Business Line, kolor KCS

Re: Funkcja AUTO (bez AC) a obroty silnika

23 lis 2014 23:19

Jeżdżę ceed'em jak już pisałem piąty rok, cały czas z włączoną klimą funkcję "auto" wyłączam tylko wtedy gdy włączam zimą odszranianie szyb a potem znów przechodzę na "auto" i jakoś nigdy mi się samo "auto" nie wyłączyło - obroty silnika są cały czas ok 800 i wszystko jest ok. A niedowiarkom odnośnie chłodnicy klimy proponuję by już zajrzeli po auto czy czasem chłodnica nie jest do wymiany. Nie wiem jaki to ma wpływ ale wiem, że ma - nie wierzycie pogadajcie z gisiem. W końcu jak się kupuje auto z climatroniciem to nie po to by ładnie konsola wyglądała, tylko po to by to chodziło cały czas.
Pblotech a odnośnie twojego zapytania to wydaję mi się, że funkcja "auto" bez "AC" nie powinna działać, a jeżeli tak jest to coś nie halo.
KIA Cee'd SW, 1,6 GDI, 135 KM, 6MT, kolor KCS, wersja L + Business Line
KIA Stonic, 1,4 , 100KM 6MT, kolor EU3, wersja L+STY
Obrazek
Ceed - "Community of Europe with European Design"

Avatar użytkownika
AUTOR WĄTKU
PABLOTECH
Asystent Kierownika
 
Posty: 272
Dołączył(a): 18 gru 2013 21:18
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: KIA SORENTO XM ( MY2013 ) 3,5L EXV6 280KM

Re: Funkcja AUTO (bez AC) a obroty silnika

23 lis 2014 23:44

szczur75 napisał(a):W cee'd JD, który ma czujnik wilgotności wnętrza, klima włącza się aby dosuszyć powietrze we wnętrzu i też nie jest to sygnalizowane na panelu A/C.


Hmm…no ja to raczej mam ED bo to C1 po FL-u ale może ze względu na wyposażenie ( OPTIMUM + ) montowali wtedy te czujniki ….bo to by się zgadzało z tym co piszesz… :o

szczur75 napisał(a): Musiał byś sprawdzić, czy jeśli obroty Ci się podnoszą to co temu towarzyszy: włączony kompresor, włączony wentylator.

Wentylator raczej nie bo tak jak pisałem na piecu jakieś 70st nie więcej. Ale nie wykluczam kompresora …poza tym tylko załączone światła mijania

szczur75 napisał(a):Miałeś to tylko raz? Czy już kilkukrotnie?

Zarejestrowałem to pierwszy raz. Radia raczej cicho słucham ( albo wcale – wole klekocik z pod maski 8) ) więc podwyższone obroty raczej wpadły by mi w ucho … :?
Poprzednie auto: KIA CEE'D SW 2010 115KM OPTIMUM+ FUN Obrazek

Avatar użytkownika
AUTOR WĄTKU
PABLOTECH
Asystent Kierownika
 
Posty: 272
Dołączył(a): 18 gru 2013 21:18
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: KIA SORENTO XM ( MY2013 ) 3,5L EXV6 280KM

Re: Funkcja AUTO (bez AC) a obroty silnika

23 lis 2014 23:55

zelu napisał(a):... a odnośnie twojego zapytania to wydaję mi się, że funkcja "auto" bez "AC" nie powinna działać, a jeżeli tak jest to coś nie halo.


To dobrze, że tylko Ci się wydaje bo np. u mnie działa i to chyba zgodnie z moim oczekiwaniem. Ostatnio jechaliśmy w dłuższej trasie : ja z żoną na lewej burcie a zasmarkane dzieciaki na prawej :fiu . Więc na lewo zapodałem 18st. (co by nie zasnąć) i z kratek po mojej stronie leciał przyjemny chłodek ( ale niezbyt zimny ) a na prawej burcie 22st co by gil nie przeistoczył się w zapalenie płuc ...no i u dzieciaków z kratek dmuchało ciepełko :fiu wiec to działa ....choć na panelu celowo wyłączyłem AC
Poprzednie auto: KIA CEE'D SW 2010 115KM OPTIMUM+ FUN Obrazek

Avatar użytkownika
zelu
Dyrektor
 
Posty: 906
Dołączył(a): 23 lis 2011 23:31
Lokalizacja: Łódź / Rożenek GRUPA ŁÓDZKA
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C2FL SW, 1,6 GDI, 6MT Pb 135KM
2018, L + Business Line, kolor KCS

Re: Funkcja AUTO (bez AC) a obroty silnika

24 lis 2014 00:11

Nadal mnie nie przekonałeś - jak miałeś wyłączone "AC" to po prostu z twojej strony mniej grzało niż u dzieciaków a klima nie była włączona. A jakbyś to samo zrobił z włączonym "AC" to miałbyś dokładnie to samo a pozbył byś się z wnętrza wilgoci. :szok
KIA Cee'd SW, 1,6 GDI, 135 KM, 6MT, kolor KCS, wersja L + Business Line
KIA Stonic, 1,4 , 100KM 6MT, kolor EU3, wersja L+STY
Obrazek
Ceed - "Community of Europe with European Design"

Avatar użytkownika
szymex
Kierownik
 
Posty: 547
Dołączył(a): 21 sty 2013 09:44
Lokalizacja: MAZOVIA
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 ON 115KM
2009, Optimum

Re: Funkcja AUTO (bez AC) a obroty silnika

24 lis 2014 08:44

Też się zgadzam z zelu. Wniosek jest chyba taki, że kompresor klimatyzacji włączy się tylko w jednym przypadku, bez względu na to czy funkcja AC jest załączona lub wyłączona, gdy w aucie zapanuje zbyt duża wilgotność. Moim zdaniem bez sensu ale widocznie tak jest.

Następna strona
Powrót do Akcesoria i wyposażenie
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl