światła przeciwmgłowe

Dodatkowe wyposażenie... / Accesories and additional equipment ...

Moderator: Żandarmeria

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6510
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

19 lis 2007 13:59

Najwazniejsze że zgodnie z jedyną i przewodnią linią programową naszego forum złożył samokrytykę i obiecał poprawę - postawimy sprawę na najbliższym plenum by wybaczyć te młodzieńcze wybryki tow. Wojtasowi .... :wink:
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
Wojtas
 

19 lis 2007 14:53

No własnie jestem jeszcze młody i niektóre rzeczy do mnie w pierwszym momencie nietrafiaja, musze je przemyslec i dopiero wtedy przyznaje sie do błedu :P . Taki już jestem :D . Ale mam nadzieje ze klubowicze wybacza mi ten wybryk :oops: . Pozdrawiam!!!

AUTOR WĄTKU
outro
 

26 lut 2009 21:53

Witam koledzy. Ja tez uwazam ze przeciwmgielne mamy slabiutkie. Wpoprzednim aucie jakie mialem byly mocniejsze. Ale ostatnio na Allegro zobaczylem jek są zbudowane nasze halogeny i zobaczylem ze przy nich jest regulacja wysokości. Trzeba zajrzeć pod zderzak i przy każdym z halogenów jest kurek obracając nim podnosimy lub opuszczamy slup światla. Poprawa jest ale nie to by jakaś zachwycająca. Moim zdaniem powodem tego ze tak świecą jest ich budowa to znaczy- te halogeny nie mają plaskiej szybki lesz soczewke która skupia słóp światla tuż przed autem i tu mi sie wydaje burka pogrzebali. Kolega który ma seata toledo też ma podobnie zrobione halogeny i tez nie zachwycają swoją mocą światla.

AUTOR WĄTKU
Roberts
 

światła p.mgielne -przód

13 mar 2009 22:46

Mam pytanie - moje w/w światła świeca tuż przed samochodem , kilka metrów (skierowane bardziej na środek szosy) - czy tak ma być ?? Czy ustawia sie te światła w serwisie ??? Czy ktos to sprawdza - jak to ma prawidłowo działać ---proszę o podzielenie się wiedzą na ten temat ...
Dzięki .

Avatar użytkownika
N_Jay
Dyrektor
 
Posty: 701
Dołączył(a): 28 cze 2008 02:29
Lokalizacja: W-M
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,6 Pb 126KM
2010

13 mar 2009 23:12

<span>arturko</span> napisał(a):Stałeś może na śwaitłach za kimś kto Ci świeci halogenami w twarz z odległości 3 metrów!

Jechałem kiedyś po zmroku za gościem który włączył sobie tylne w warunkach b. dobrej przejrzystości powietrza. Wyprzediłem go przy nadarzającej się okazji i włączyłem swoje żeby sobie popatrzył jak to jest.

AUTOR WĄTKU
matyk
 

13 mar 2009 23:35

ja właśnie lubię na pozycyjnych jeździć razem z halogenami :D

AUTOR WĄTKU
mziutek
 

13 mar 2009 23:41

matyk napisał(a):ja właśnie lubię na pozycyjnych jeździć razem z halogenami :D


Wydaje mi się, że przepisy ruchu drogowego powinny być ważniejsze od czyjegoś "lubienia".

AUTOR WĄTKU
nero68
 

14 mar 2009 00:02

<span>mziutek</span> napisał(a):matyk napisał:
ja właśnie lubię na pozycyjnych jeździć razem z halogenami


Wydaje mi się, że przepisy ruchu drogowego powinny być ważniejsze od czyjegoś "lubienia".

Pokaż mi te przepisy. Zwłaszca interesują mnie przepisy Prawa o ruchu drogowym dot. używania przednich świateł mprzeciwmgłowych.

AUTOR WĄTKU
Puhaal
 

14 mar 2009 00:33

matyk napisał(a):ja właśnie lubię na pozycyjnych jeździć razem z halogenami :D


Czyli masz kompleksy na punkcie posiadanego auta, widocznie Ceed nie spełnia Twoich oczekiwań i takimi sztuczkami podbudowujesz swoje Ego siedząc za kierownicą. Jeśli uważasz, że włączając tę konfigurację oświetlenia pozostali użytkownicy będą widzieli w Tobie macho i zaczną uciekać na prawy pas to polecam kupno pseudo-zenonów na Allegro. Efekt jest zacznie lepszy. Moim zdaniem taki lans na mieście mija z wiekiem....poczekajmy, może kol. matyk zmieni zachowanie :-)

AUTOR WĄTKU
Puhaal
 

14 mar 2009 00:36

nero68 napisał(a):Zwłaszca interesują mnie przepisy Prawa o ruchu drogowym dot. używania przednich świateł mprzeciwmgłowych.


[edit] Wpisz w Google "używanie świateł przeciwmgielnych" i ujrzysz kilkanaście/dziesiąt artykułów nt. ww. :-)

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6510
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

14 mar 2009 10:03

nero68 napisał(a):
<span>mziutek</span> napisał(a):matyk napisał:
ja właśnie lubię na pozycyjnych jeździć razem z halogenami


Wydaje mi się, że przepisy ruchu drogowego powinny być ważniejsze od czyjegoś "lubienia".

Pokaż mi te przepisy. Zwłaszca interesują mnie przepisy Prawa o ruchu drogowym dot. używania przednich świateł mprzeciwmgłowych.


Puhaal, trochę więcej luzu w wypowiedziach.

Prawo o ruchu drogowym
DZIAŁ II
Rozdział 3
Oddział 8. Ostrzeganie oraz jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza
(...)
Art. 30.
1. Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto:
kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
- włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie,
(...)
2. Obowiązek używania świateł, o którym mowa w ust. 1, dotyczy kierującego pojazdem także podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.
3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

Rozdział 5
Oddział 3. Używanie świateł zewnętrznych Art. 51.
(...)
5. Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Z powyższych zapisów jasno wynika, że używanie przednich świateł przeciwmgłowych jest dozwolone wyłacznie w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza lub na drogach krętych oznaczonych znakami A3 lub A4 z dodatkową tabliczką T2.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
matyk
 

14 mar 2009 13:45

Puhaal,

Zapomnaiłem dodać, że właśnie lubię na pozycyjnych jeździć razem z halogenami ale TYLKO we mgle :twisted:

<span>Puhaal</span> napisał(a):Moim zdaniem taki lans na mieście mija z wiekiem


Jestem już w takim wieku, że lans jest mi obcy.

:lol:

pozdrawiam słonecznie :D

AUTOR WĄTKU
nero68
 

14 mar 2009 23:30

<span>Puhaal</span> napisał(a): [edit] Wpisz w Google "używanie świateł przeciwmgielnych" i ujrzysz kilkanaście/dziesiąt artykułów nt. ww

[edit] Chciałem tylko poruszyć sprawę używania przednich świateł przeciwmgielnych. O ile w przypadku świateł tylnych przepisy są wyraźnie sformułowane, o tyle uzywanie przednich świateł stanowi pole do popisu dla Panów Policjantów. To co dla mnie stanowi dużą nieprzejrzystość powietrza, dla mundurowych juz niekoniecznie. I bądź tu człowieku mądry.
<span>Robeq</span> napisał(a):Tylne przeciwmgielne sa zagrozeniem dla ruchu, oslepiaja w sposob permanentny we mgle i po zmroku i nigdy nie zrozumiem ludkow, ktorzy ich nie wylaczaja, kiedy w trasie dojezdzam do ostatniego autka w ciagu i on ich nie wylacza. Ale dlaczego ma wylaczac, kiedy 3-4 kierowcow przed nim tez swieci, mimo, ze od 10 minut nie sa juz na koncu konduktu zalobnego we mgle?

Oślepiają??? :? Przepisy mówią wyraźnie kiedy ich używać, milczą natomiast, kiedy mowa o jeździe w kolumnie, we mgle. Jeśli sie takowe przepisy pojawiły, to prosze mnie uświadomić, moze juz nie nadążam za ustawodawcami. Po za tym. A niech Ci nagle pojazd za Tobą odjedzie a Ty nie zdążysz właczyć p-mgiełek i misiaczki wyskoczą zza krzaka? Co im powiesz?Że procesja się rozjechała? I jeszcze jedno. Tylne p-mgielne, szczególna troskę maja nie dlatego, że oślepiają, ale dlatego, że moga wprowadzić w błąd w kwestii świateł STOP.

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6510
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

15 mar 2009 08:47

<span>nero68</span> napisał(a):O ile w przypadku świateł tylnych przepisy są wyraźnie sformułowane, o tyle uzywanie przednich świateł stanowi pole do popisu dla Panów Policjantów. To co dla mnie stanowi dużą nieprzejrzystość powietrza, dla mundurowych juz niekoniecznie. I bądź tu człowieku mądry.

nero68, popatrz na mój post troszkę wyżej z przytoczeniem PoRD - nie ma dowolności, stosowanie przednich przeciwmgielnych jest jasno określone. Jedyna rozbieżność może być przy określaniu, czy mamy już zmniejszoną przejrzystość powietrza czy nie - bo tego przecież nie da się jasno określić. Bo niby jak? Odległością widzenia we mglę? Nie da się, mgła jest niejednorodna, raz widać na 120 metrów, za chwilę na 205, by za dwa słupki nic nie widzieć na 70 metrów. Z deszczem jeszcze gorzej, bo jaki przyjąć parametr? Litrów wody na 1m2 na minutę? Pozostaje zdrowy rozsądek i jak dotąd nie słyszałęm, aby były z misiakami jakieś szczególne problemy. Gorzej jest kiedy dla części kierowcó warunki zmniejszonej przejrzystości oznaczają jazdę po zmierzchu.

<span>nero68</span> napisał(a):Przepisy mówią wyraźnie kiedy ich używać, milczą natomiast, kiedy mowa o jeździe w kolumnie, we mgle. Jeśli sie takowe przepisy pojawiły, to prosze mnie uświadomić, moze juz nie nadążam za ustawodawcami. Po za tym. A niech Ci nagle pojazd za Tobą odjedzie a Ty nie zdążysz właczyć p-mgiełek i misiaczki wyskoczą zza krzaka? Co im powiesz?Że procesja się rozjechała?


nero68 - obligatoryjne karanie za brak tylnych przeciwmgłowych? Przeczytaj dokładnie przepisy - cytuję "Kierujący pojazdem MOŻE używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m". Więc nawet jeśli mgła będzie na 10 cm, to nikt nie może Cię ukarać za brak włączonych tylnych przeciwmgłowych, bo przepisy ZEZWALAJĄ a nie NAKAZUJĄ. A jazda w kolumnie i wyłączanie śwaiteł? Jest coś takiego jak kultura wobec innych kierujących, poza tym jest przepis mówiący o zakazie oślepiania innych.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
rsimon
 

16 mar 2009 23:12

kolego nero68 na naszych drogach jest sporo aut, które nie mają świateł przeciwmgłowych, i co mają stać na parkingu, jak koledzy wcześniej przepis zezwala na używanie, ale tylko w określonych warunkach, a jak ktoś nie wie w jakich, to na litość boską - lektura k.dr., lub powtórka egzaminu
w przepisach już od wielu lat nie istnieje pojęcie "przeciwmgielne" - zostało zastąpione pojęciem "przeciwmgłowe", światła oczywiście.

kolego matyk jeździmy na światłach drogowych, a nie pozycyjnych
jazda na pozycjach z przeciwmgłowymi to nie jest lans to WIEŚLANS, każdemu takiemu dowaliłbym a tak z 10 pkt.

koledzy kodeks do rączki i nie pajacować :!:

Avatar użytkownika
George
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 2618
Dołączył(a): 18 lip 2008 12:33
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2FL HB, 1,6 L Pb 204KM
2018, GT

16 mar 2009 23:23

przepisy są czytelne . Pioter jak zwykle kawał dobrej roboty w temacie przepisów :wink: .
Sam w mieście nie używam choć wyglądają fajnie. Szczególnie kiedy włączone są tylko pozycyjne + przeciwmgielne ( wielu stosuje taka kombinację imitując światła do jazdy dziennej :evil: )
Dostałem raz pouczenie od przemiłych misiów jadąc w nocy przy dobrej pogodzie na drodze, gdzie ilość samochodów spotkanych była równa zeru. I to mi wystarczy - dotarło :oops:
Kontakt: Grupa Wielkopolska
- - - - - - - - - - - - - - -
onegdaj - Cee'd 1,6 CRDI 2008
aktualnie - Cee'd GT black perl 2018
Obrazek

AUTOR WĄTKU
nero68
 

16 mar 2009 23:30

<span>pioter</span> napisał(a):3. Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła

Do tej pory miałem świadomość, że włączenie świateł przeciwmgłowych tylnych jest obowiązkiem. Widzę, że byłem w błędzie. Me culpa. Z tego właśnie wynikały tez moje wcześniejsze wątpliwości co do uzywania wspomnianych świateł w kolumnie pojazdów. Jeżeli chodzi o oslepianie tylnymi przeciwmgłowymi, to raczej nie mam tak wrażliwych oczu. Do tej pory jadąc we mgle starałem się trzymać taką odległość od pojazdu przede mną, ze by mnie raczej czerwone światełko nie oślepiało.
Forum służy rónież wymianie doświadczeń, co skutkuje większa znajomościa przepisów drogowych, jak również poznaniu nieoficjalnych zwyczajów kierowców. Dzięki panowie za naprowadzenie na właściwe drogi. POzdrawiam wszystkich zwłaszcza przesympatycznego użytkownika Robeq :D

stj
Dyrektor
 
Posty: 843
Dołączył(a): 23 kwi 2008 16:44
Lokalizacja: Łódź

17 mar 2009 00:00

rsimon napisał(a):kolego matyk jeździmy na światłach drogowych, a nie pozycyjnych
jazda na pozycjach z przeciwmgłowymi to nie jest lans to WIEŚLANS, każdemu takiemu dowaliłbym a tak z 10 pkt.

koledzy kodeks do rączki i nie pajacować :!:

Oczywiście chodzi o światła mijania .
W nawiązaniu do wypowiedzi jakże przesympatycznego użytkownika Robeq-a należy dodać ,że przepisy nie są w stanie przewidzieć każdej sytuacji na drodze i nic nie zastąpi tzw. zdrowego rozsądku .
SW CRDi 115 Solid Red-Nissan Qashqai+2 2.0 dci AT

AUTOR WĄTKU
rsimon
 

17 mar 2009 10:06

<span>supertatajakuba</span> napisał(a):nic nie zastąpi tzw. zdrowego rozsądku

oraz posznowania innych.
nie chodzi mi o to być papieskim wzg. przepisów, tylko pomyślcie:
wraca człowiek po pracy do domu 15-16 godzin przed kompem w domu jeszcze 2-3 i tak w kółko, oczy nie są ze szkła
bywają zmęczone, bolą, a jak z naprzeciwka nadciąga taka snop świałta trochę za mocnego to i o stłukę nie trudno
i po co komu ładne lampy jak ma zbite :?:
to samo się tyczy pseudo ksenonów i żarówek ze zwiększoną mocą - homologacji to nie ma i tylko taki "pic na wodę"
policja powinna odpuścić trochę szybkości i zająć się stanem technicznym naszych wozów - np. czy dodatki montowane mają homologację i są prawidłowo zamontowene, a jak nie, to usuwamy na miejscu albo laweta i obowiązkowa wizyta w stacji diagnostycznej i dostarczenie dokumentu potwierdzającego drogówce osobiście, a przy recydywie min 500 PLN, odechce się pajacowania

AUTOR WĄTKU
Sobieski
 

17 mar 2009 18:50

rsimon napisał(a):
<span>supertatajakuba</span> napisał(a):...to samo się tyczy pseudo ksenonów i żarówek ze zwiększoną mocą - homologacji to nie ma i tylko taki "pic na wodę"...

...w pełni popieram.
Niestety misie i tak tylko suszarka lub "tajniak" i kasa leci, bo łatwiej złapać i więcej kosztuje.
Może niech zrobią statystyki ile jest wypadków przez takich "pajaców" co oślepiają na drodze. :) :)

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Akcesoria i wyposażenie
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl