Jak odpiąć akumulator?

Dodatkowe wyposażenie... / Accesories and additional equipment ...

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
Lasic
 

Jak odpiąć akumulator?

29 lis 2011 11:01

Witam serdecznie, mam taki mały problem, siadł mi akumulator i pojawił się problem, bo nie wiem jak go wyjąć z autka. Prawą klemę odkręciłam bez problemu, ale z lewą jest kłopot, bo pod klemą jest jakaś plastikowa podkładka, która jakimiś takimi zaczepami trzyma klemę i za diabła nie mogę tego usunąć. Proszę o porodę, bo ja jestem w tej chwili uziemiona,a biedna kijanka stoi w garażu, a wyraźnie chce się z niego wydostać, heh. Pozdrawiam i dzięki za pomoc :)

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Jak odpiąć akumulator?

29 lis 2011 11:08

A jaki rok tego samochodu. U mnie ściągałem klepy i nic nie trzymało jej tak, żeby nie zeszła.
Z resztą jak już odpięłaś jedną klemę to wystarczy. Możesz ładować na aucie.
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

AUTOR WĄTKU
Lasic
 

Re: Jak odpiąć akumulator?

29 lis 2011 11:11

rocznik 2010.
jeśli mogę ładować aku w aucie, to kabelek od prostownika podpiąć też do tej nieodpiętej klemy? boję się, że szlag trafi wszystko, a aku jeszcze na gwarancji...

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Jak odpiąć akumulator?

29 lis 2011 11:24

Możesz podpiąć prostownik z jedną odpięta klemą. Nic się nie stanie. Jeśli jedna jest odpięta to obwód jest niezamknięty więc elektronika nie pobiera prądu i nic jej nie będzie. Wielu ładuje z podpiętym aku... Ale nie koniecznie polecam.

A która klema jest odpięta? Plus czy minus? Na minusie masz wtyczkę przy klemie i podpięty kabelek do niej?

Oczywiście zakładam, że ładowarkę/prostownik masz w miarę dobry.

http://www.akumulatory.auto.pl/porady#17 napisał(a):
Czy można ładować podłączony akumulator bezpośrednio w samochodzie bez wyciągania go i odczepiania samochodowych klem?

Można pod warunkiem odłączenia jednej klemy. [...] Należy pamiętać, że przy odłączaniu akumulatora centralny zamek zamyka drzwi, dlatego nie należy zostawiać kluczyków w stacyjce.
A instrukcja obsługi do mojego auta (Skoda Felicja) mówi, że można ładować małym prądem bez konieczności odpinania klem. Jaka jest prawda?
Prawdopodobnie występuje tu wspomniany problem resetowania się komputera odpowiedzialnego za sterowanie pracą silnika i producent doszedł do wniosku, że problemy związane z odłączeniem zasilania są większe niż ewentualne ryzyko ładowania akumulatora bez jego odłączenia i zastrzega tylko, że prąd ma być mały. Tak naprawdę akumulatorowi jest obojętne, czy jest ładowany w samochodzie, czy też poza nim, a także obojętne jest mu, czy klemy są zdjęte, czy też nie.
Ewentualne ograniczenia wynikają z innych okoliczności. Jeżeli akumulator jest typu całkowicie bezobsługowego, np. Bosch silver i używa się do ładowania specjalnej automatycznej ładowarki (np.: prostownika elektronicznego firmy Bosch kosztującego kilkaset złotych), to wyjmowanie akumulatora i odłączanie klem właściwie nie ma sensu. Przy akumulatorach bardziej klasycznych (choć też bezobsługowych) i ładowarce zwykle używanej, sprawa wygląda nieco inaczej. Klasyczne prostowniki podają na akumulator podwyższone napięcie, które może się okazać szkodliwe dla bardzo czułych na zakłócenia elementów elektronicznych samochodu jak poduszki powietrzne, urządzenia sterujące pracą silnika, alternator, telefon samochodowy, odtwarzacz płyt kompaktowych i inne urządzenia, które muszą być szczególnie chronione przed przepięciami występującymi podczas ładowania akumulatora i z tego powodu należy odpiąć jedną klemę. Do ładowania z powodów bezpieczeństwa należy odkręcić korki lub zdjąć pokrywki ogniw, a wtedy w czasie ładowania w okolicy akumulatora rozpylany jest aerozol kwasu siarkowego, który niszczy lakier i powoduje korozję blach nadwozia. Z tego powodu lepiej jest usunąć akumulator i ładować go poza samochodem.
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

AUTOR WĄTKU
Lasic
 

Re: Jak odpiąć akumulator?

29 lis 2011 11:41

Udało mi się odpiąć kleme minusową. Ta przeklęta podkładka jest na klemie plusowej i tego dziadostwa nie mogę usunąć. Ta podkładka jest z plastiku i obawiam się, że przy energiczniejszym kombinowaniu wszystko popęka. Szczerze mówiąc nie wiem, czy ten prostownik jest dobry, czy nie. :(
Czyli jeśli nie uda mi się odpiąć tej plusowej klemy, to prostownik podłączyć tylko do minusa czy do obu, bo już zgłupiałam.

dzięki :good

aa, co do tej wtyczki na klemie, to co masz na myśli?

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Jak odpiąć akumulator?

29 lis 2011 11:47

Więc - odpięłaś klemę minusową. Bardzo dobrze. Jeśli tam był czujnik to jest odpięty. Zostawiasz tak jak jest. Podłączasz kabel "plus" [czerwony] ładowarki do plusa akumulatora [z tego co piszesz masz tam podłączony kabel więc możesz na to - byleby stykał]. Teraz podłączasz "minus" [czarny] ładowarki do minusowej klemy akumulatora [tam masz samą klemę bez kabla]. Kabel minus, który odkręciłaś zostawiasz wiszący - byleby tam jakoś samoczynnie nie opadł na klemę. Teraz podłączasz ładowarkę do prądu [upewniasz się wpierw czy na pewno plus jest na plusie a minus na minusie!], włączasz ładowanie normalne bądź zimowe - zależy jaką masz ładowarkę. Czas ładowania to około 10 godzin - zależy od ładowarki. Potem po naładowaniu wyłączasz ładowarkę, odpinasz minus, odpinasz plus. Sprawdzasz czy kabel + akumulatora jest dobrze przykręcony. Ostrożnie przytykasz kabel minusa do klemy - akumulatora [zaiskrzy lekko] i przykręcasz.
Pamiętaj że auto może zamknąć centralny zamek jak odzyska zasilanie ;)

Przy takim rozwiązaniu nawet przy średniej klasy ładowarce nic się nie powinno podziać.
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

Avatar użytkownika
Gizmo121
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 5407
Dołączył(a): 09 wrz 2008 10:20
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2008, Optimum

Re: Jak odpiąć akumulator?

29 lis 2011 12:02

Lasic napisał(a):Ta przeklęta podkładka jest na klemie plusowej i tego dziadostwa nie mogę usunąć.

ruszok napisał(a):Podłączasz kabel "plus" [czerwony] ładowarki do plusa akumulatora [z tego co piszesz masz tam podłączony kabel więc możesz na to - byleby stykał]

Zapewne Lasic chodzi o osłonę na klemę plusową ( na fotce czerwona)
Obrazek i nie ma możliwości podpięcia kabla
Pozdrawiam Wojtek ( KIA Cee'd SW 1,6 CRDI 115KM optimum 5K 09'2008 ) WRC- Warcy , Rycy , Csescy ale (dużo) nie rdzewieje :)

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Jak odpiąć akumulator?

29 lis 2011 12:21

Osłona to osłona, a podkładka to podkładka. Zasadnicza różnica i sądzę, że jakby w ogóle nie miała dostępu to chyba by tak napisała B) No chyba, że się "mylem"?

Poza tym pisze pod klemą i czy może podpiąć kabel do tej nieodpiętej klemy. To chyba wie co pisze? :fiu
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

AUTOR WĄTKU
Lasic
 

Re: Jak odpiąć akumulator?

29 lis 2011 12:49

Pamiętaj że auto może zamknąć centralny zamek jak odzyska zasilanie ;)

haha, od tego się właśnie zaczęło - aku padł i nie mogłam wejść do mojej kijaneczki... B)

Przy takim rozwiązaniu nawet przy średniej klasy ładowarce nic się nie powinno podziać.

Dzięki za obszerne instrukcje! po południu zacznę działać z autkiem i dam znać, jak poszło :)

No u mnie jest taka klapka na plusowej klemie, a ta podkładka pod klemą to wygląda jakby była częścią tej klapki. Tą klapkę widać na zdjęciu - znalazłam w necie http://www.auto-news.pl/testy/sukces_mu ... w_469.html i jak tą klapkę odsłonię to spokojnie podepnę do tego przewód od prostownika.

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Jak odpiąć akumulator?

29 lis 2011 13:19

Podłączaj, ładuj. A potem hulaj :)

Co do klapki to takie samo coś mam w Dieslu. Ściągałem klemę plusową i nie pamiętam problemów, ale to było jakiś czas temu. Teraz jest zimno i faktycznie może popękać. Ale jak nie ma potrzeby to po co to ściągać na siłę...
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

AUTOR WĄTKU
zeli8
 

Re: Jak odpiąć akumulator?

30 lis 2011 20:59

mam takie pytanie padł mi aku. wczoraj i ładowali mi 1h wczoraj żeby odpalił i dzisiaj 4h no i wszystko gra . Prostownik podłączyli bez rozpinania klem , czy mogło się coś stać? jak ładować z klemami czy bez ?

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Jak odpiąć akumulator?

30 lis 2011 23:56

Jak pali i nie ma checka to nic się nie stało ;)

Nowoczesną ładowarką mikroprocesorową można ładować bez odpinania klem. Ale to musi być dobra - nie chińszczyzna. A starym prostownikiem to lepiej odpiąć bo tam mocno sieje i zdarzają się piki. Wtedy można coś uszkodzić sobie.
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

AUTOR WĄTKU
Lasic
 

Re: Jak odpiąć akumulator?

10 gru 2011 19:00

ruszok napisał(a):Podłączaj, ładuj. A potem hulaj :)


Podłączyłam, naładowałam, Kijanka wyrwała się z garażu aż się kurzyło...

Jeszcze raz dzięki za pomoc!!

Lasic

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Jak odpiąć akumulator?

10 gru 2011 20:07

Bardzo się cieszę. Ważne, że wszystko "gra i bucy" :)
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

Powrót do Akcesoria i wyposażenie
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 10 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl