Pytanko o HAC - System wspomagający pokonywanie podjazdów.

Dodatkowe wyposażenie... / Accesories and additional equipment ...

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
Misiael
 

Pytanko o HAC - System wspomagający pokonywanie podjazdów.

28 sie 2010 20:36

Witam,

w czerwcu kupiłem pro_ceed'a z pakietem ESP. Z racji zaaferowania nowym autem i natłokiem nowinek technicznych (w porównaniu do starego auta) zupełnie zapomniałem, że mam coś takiego, jak HAC - System wspomagający pokonywanie podjazdów. Przez prawie trzy miesiące ani razu mi się ten system nie załączył, aż do dnia dzisiejszego. Czy ktoś mi może powiedzieć, przy jakim kącie nachylenia się ten HAC uaktywnia i czy w serwisie mogą ten kąt trochę zmnieszyć? Jestem dosyć doświadczonym kierowcą i uciekanie mi auta na wzniesieniu sie nie zdaża, jednak miło by było, gdyby ten HAC działał na minimalnym wzniesieniu. Wychodzę z założenia, że skoro już za coś zapłaciłem, to niech działa zawsze, a nie raz na trzy miesiące :wink:

AUTOR WĄTKU
bob
 

Re: Pytanko o HAC - System wspomagający pokonywanie podjazdó

30 sie 2010 10:03

Moim zdaniem każdy system ma wspomagać pracę kierowcy i w sytuacjach awaryjnych pomagać w wyprowadzeniu auta z niebezpieczeństwa, a nie prowadzić auto za niego.
W związku z tym powinieneś prowadzić tak, aby system się nie uruchamiał prawie nigdy, ale był gotowy do działania podczas niebezpieczeństwa.
U mnie np. ESP włącza się naprawdę rzadko, ale raz w ciągu prawie trzech lat uratował mi życie kiedy wjechałem na oblodzony zakręt i takiego działania od niego oczekuję. 8-)

Avatar użytkownika
jerry
Kierownik
 
Posty: 415
Dołączył(a): 21 lis 2009 11:25
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C3 SW, 1,6 ON 136KM
2018, L+BL+JBL+FUN+AEB+7DCT

Re: Pytanko o HAC - System wspomagający pokonywanie podjazdó

02 wrz 2010 09:23

Misiael napisał(a): Wychodzę z założenia, że skoro już za coś zapłaciłem, to niech działa zawsze, a nie raz na trzy miesiące :wink:

Poduszki też mają działać zawsze? Nawet jak pod sklepem pukniesz, albo ktoś Tobie puknie auto przy parkowaniu?

Misiael napisał(a): Czy ktoś mi może powiedzieć, przy jakim kącie nachylenia się ten HAC uaktywnia i czy w serwisie mogą ten kąt trochę zmnieszyć?

Przeczytaj uważnie co napisałeś. Czy naprawdę chciałbyś, aby architektura elektroniki auta pozwalała mechanikom w serwisie na ingerencję w próg zadziałania systemów bezpieczeństwa/pomocniczych??? Czy zdajesz sobie sprawę do czego by to doprowadziło? "Panie, weź mi pana zmień czułość ABS-u, bo jak hamuję na skrzyżowaniu ulic X i Y, to mi się ABS włącza, a chłopaki na forum pisali, że im się nie włącza" :lol:
Nie bombardujcie mnie na PW w kwestii schematów rozwiązań, jakie opisywałem na forum lata temu. Nie mam już ani tych schematów, ani starego Cee'da.

AUTOR WĄTKU
bob
 

Re: Pytanko o HAC - System wspomagający pokonywanie podjazdó

02 wrz 2010 09:37

jerry napisał(a):"Panie, weź mi pana zmień czułość ABS-u, bo jak hamuję na skrzyżowaniu ulic X i Y, to mi się ABS włącza, a chłopaki na forum pisali, że im się nie włącza"

:D dobre...
Ale fakt jest taki, że w nawet tych samych autach, o tym samym wyposażeniu i na tej samej drodze, przy tej samej prędkości systemy będą działay różnie - każde auto będzie miało inne zużycie amortyzatorów, inne zużycie opon, inną reakcję kierowcy itp... nie możemy oczekiwać, że nasze samochody będą identyczne... tak może być tylko w laboratorium 8-)

Avatar użytkownika
N_Jay
Dyrektor
 
Posty: 701
Dołączył(a): 28 cze 2008 02:29
Lokalizacja: W-M
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,6 Pb 126KM
2010

Re: Pytanko o HAC - System wspomagający pokonywanie podjazdó

02 wrz 2010 12:12

bob napisał(a):Moim zdaniem każdy system ma wspomagać pracę kierowcy i w sytuacjach awaryjnych pomagać w wyprowadzeniu auta z niebezpieczeństwa, a nie prowadzić auto za niego.
W związku z tym powinieneś prowadzić tak, aby system się nie uruchamiał prawie nigdy, ale był gotowy do działania podczas niebezpieczeństwa.
U mnie np. ESP włącza się naprawdę rzadko, ale raz w ciągu prawie trzech lat uratował mi życie kiedy wjechałem na oblodzony zakręt i takiego działania od niego oczekuję. 8-)


W pytaniu chodziło o HAC który dostaje się w komplecie z ESC. W związku z tym pisanie o prędkościach i prowadzeniu jest trochę nie na miejscu ponieważ jest to system wspomagający ruszanie na wzniesieniu. A rusza się od 0 km/h.

Misiael napisał(a):System wspomagający pokonywanie podjazdów. Przez prawie trzy miesiące ani razu mi się ten system nie załączył, aż do dnia dzisiejszego. Czy ktoś mi może powiedzieć, przy jakim kącie nachylenia się ten HAC uaktywnia [...] jednak miło by było, gdyby ten HAC działał na minimalnym wzniesieniu. Wychodzę z założenia, że skoro już za coś zapłaciłem, to niech działa zawsze, a nie raz na trzy miesiące :wink:

Przy minimalnej pochyłości drogi system ten się nie uaktywni. Nie ma to sensu. Zanim auto stoczy się na jakąś poważną odległość zdążysz nim wystartować, nawet nie posiadając umiejętności startowania z hamulca ręcznego. W instrukcji jest coś napisane (a może gdzie indziej o tym czytałem) o tym iż w układzie nie wytworzy się odpowiednie ciśnienie aby zacisnąć szczęki na tarczach. U mnie zdarzyło się ze dwa razy (6000 km przebiegu) że samochód zaczął się staczać do tyłu chociaż innym razem system działał poprawnie przy podobnym nachyleniu drogi. Moim zdaniem to przydatny wynalazek zwłaszcza dla mniej doświadczonych kierowców, pozwalający na oszczędzanie sprzęgła. Mam tu na myśli wielokrotnie opisywane przypalanie sprzęgła, zwłaszcza przy ruszaniu tyłem pod górkę.
Ceed HB 1.6 Opti + ESP, po FL - od 04/2010
Ceed HB 1.4 OptiPlus, So-Red - do 04/2010

AUTOR WĄTKU
bob
 

Re: Pytanko o HAC - System wspomagający pokonywanie podjazdó

02 wrz 2010 16:24

N_Jay napisał(a):W pytaniu chodziło o HAC który dostaje się w komplecie z ESC. W związku z tym pisanie o prędkościach i prowadzeniu jest trochę nie na miejscu ponieważ jest to system wspomagający ruszanie na wzniesieniu. A rusza się od 0 km/h.

:? sorki mój błąd... tak to jest jak się czyta bez zrozumienia :D

AUTOR WĄTKU
Misiael
 

Re: Pytanko o HAC - System wspomagający pokonywanie podjazdó

03 wrz 2010 17:54

Witam,

dzięki za wszystkie odpowiedzi. Jak już napisał kolega N_Jay niektórzy niedokońca zrozumieli, o co mi chodzi. System HAC nie jest w żadnym przypadku systemem porównywalnym do ABS czy ESP. Zadaniem systemu HAC jest nie pozwolenie autu na stoczenie się do tyłu, kiedy ruszamy pod wzniesienie. Wydaje mi się więc, że jest to opcja, która powinna sie włączać nawet przy minimalnym wzniesieniu. Bo co mi po systemie, co do którego nigdy nie mam pewności czy zadziała, czy nie. Taka troszkę loteria. W takim przypadku lepiej więc by było, gdyby można było ten system wyłaczyć i wtedy masz pewność, że niezadziała i musisz sie przyłozyc do ruszenia, żeby nie obić kogoś z tyłu. To jest oczywiście moje zdanie i nikt sie z nim zgadzać nie musi. Przy okazji podajdę do pobliskiego serwisu Kia i zapytam jak to wygląda i czy można z tym fantem coś zrobić.

AUTOR WĄTKU
microbi
 

Re: Pytanko o HAC - System wspomagający pokonywanie podjazdó

09 mar 2011 15:35

Tak zapytam. od kiedy ten system jest w ceed? bo nie wiem czy mam czy nie...

AUTOR WĄTKU
pmlody
 

Re: Pytanko o HAC - System wspomagający pokonywanie podjazdó

09 mar 2011 18:05

ja mam... dziala to srednio, niegdy nie wiem czy sie wlaczy czy nie...
duzo lepszy jest mechaniczny hill holder jaki mam w starym forku, dziala zawsze ( prawie ) i jest przewidywalny czego nei mozna powiedziec o tym czyms w ceedzie :)

Avatar użytkownika
mirage
Klubowicz
 
Posty: 50
Dołączył(a): 10 lis 2015 19:53
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Kujawska

Re: Pytanko o HAC - System wspomagający pokonywanie podjazdó

30 gru 2015 12:00

pmlody napisał(a):ja mam... dziala to srednio, niegdy nie wiem czy sie wlaczy czy nie...


Wrócę do tematu troszkę. Jeżdzę już jakiś miesiąc swoim ceedem (C2FL) i stwierdzam, że ten system w ogóle nie działa. Praktycznie codziennie ruszam z świateł o moim zdaniem niespotykanie dużym kącie nachylenia i system ani razu się nie załączył. Ze specyfikacji wynika ze ten system jest w każdej wersji wyposażenia.
Przyszło mi do głowy ze być może trzeba go aktywować komputerem w serwisie z jakiegoś powodu bo to nie możliwe ze chwała sie tym w specyfikacji a system nie działa praktycznie. Wiem ze w niektórych markach można to włączyć jakimś przyciskiem ale w swoim aucie żadnego ekstra włącznika nie widzę. Ale to chyba raczej ślepa uliczka.

Także podsumowując nawet po lifcie nie poprawili tego.


Tapatalk @ iPad
Cee'd 1.6 GDI C2FL HB 2015 Obrazek Opel Astra H 1.7 CDTI 100KM 2004 Obrazek

lary504
Brygadzista
 
Posty: 120
Dołączył(a): 19 sie 2012 13:34
Lokalizacja: małopolska
Grupa: Małopolska

Re: Pytanko o HAC - System wspomagający pokonywanie podjazdó

30 gru 2015 12:33

U mnie za 3 lata jazdy włączył się może z 10 razy. Porażka.

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka
Ceed SW '12 1.6 CRDI L Sirius Silver

Avatar użytkownika
butter18
Dyrektor
 
Posty: 886
Dołączył(a): 21 cze 2014 22:31
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, 1,4 Pb/LPG 100KM
2014, M+DFA

Re: Pytanko o HAC - System wspomagający pokonywanie podjazdó

30 gru 2015 16:15

u mnie włącza się zawsze na większym pochyleniu ;) nawet czasem na mniejszym że samochód ledwo sie stacza :) więc działa i ma się dobrze :) C2 2014
Hyundai i10 2015
Kia cee'd 2014
Daewoo Matiz 2000

AUTOR WĄTKU
Cichy_83
 

Re: Pytanko o HAC - System wspomagający pokonywanie podjazdó

30 gru 2015 16:22

U mnie również działa, ale mam wrażenie, że nie zawsze jedynym parametrem jest kąt nachylenia podjazdu, bo próbowałem kiedyś pi razy oko złapać jakiś kąt granicznym od którego to wspomaganie działa i z marnym skutkiem. Wydaje mi się, że jeżeli auto jest napakowane w komplet osób i bagażnik do pełna to pewnie i kąt względem wzniesienia też jest inny i ten asystent inaczej się zachowuje. Co więcej jako ciekawostka system ten działa również na wstecznym - czyli ruszanie tyłem na wzniesieniu :)

Avatar użytkownika
rafalg31
Dyrektor
 
Posty: 675
Dołączył(a): 24 wrz 2015 20:30
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C3 PRO, 1.6 Pb 204KM
2020, GT+7DCT+TEC+AEB+PRE+PNS

Re: Pytanko o HAC - System wspomagający pokonywanie podjazdó

30 gru 2015 17:35

Mam Ceeda 2FL i u mnie działa jak "potrzeba". Kąt nachylenia musi być duży. Moim zdaniem jest to bajer niż coś co może się przydać kierowcy który zna swoje auto i potrafi nim jeździć. Nigdy nie miałem nic takiego i jakoś przez 15 lat auto nie stoczyło się nie kontrolowanie. Mnie osobiście kilka razy to wkurzyło bo mimo ruszenia system przez ułamek sekundy jeszcze trzymał. Stwierdzenie że jak płace niech działa mija się z sensem, to jest w standardzie.

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Obrazek

Avatar użytkownika
mirage
Klubowicz
 
Posty: 50
Dołączył(a): 10 lis 2015 19:53
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Kujawska

Re: Pytanko o HAC - System wspomagający pokonywanie podjazdó

04 sty 2016 21:11

rafalg31 napisał(a):(...) Nigdy nie miałem nic takiego i jakoś przez 15 lat auto nie stoczyło się nie kontrolowanie. (...)

Masz rację kolego ale tka jak wcześniej inni pisali nie ma co roztrząsać czy to jest potrzebne czy nie. Wiadomo, że każdy kierowca powinien posiadać umiejętność ruszania ze wzniesienia (nie wiem czy w dalszym ciągu to jest na egz praktycznym ale kiedyś było), do specjalnie trudnych manewrów to nie należy zwłaszcza z wykorzystaniem ręcznego hamulca.

Jednakże skoro wpisują to w foldery jako wyposażenie standardowe to wypadało by żeby to działało w każdym egzemplarzu a nie tylko w wybranych. Być może faktycznie ten kąt musi być bardzo duży.
rafalg31 napisał(a):(...) Stwierdzenie że jak płace niech działa mija się z sensem, to jest w standardzie.(...)

Tutaj nie do końca rozumiem, skoro jest coś w standardzie, za co tez de facto płace (jest w cenie auta) to czemu ma to nie działać?
Cee'd 1.6 GDI C2FL HB 2015 Obrazek Opel Astra H 1.7 CDTI 100KM 2004 Obrazek

Avatar użytkownika
rafalg31
Dyrektor
 
Posty: 675
Dołączył(a): 24 wrz 2015 20:30
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C3 PRO, 1.6 Pb 204KM
2020, GT+7DCT+TEC+AEB+PRE+PNS

Re: Pytanko o HAC - System wspomagający pokonywanie podjazdó

06 sty 2016 01:00

Żle to ująłem, mój błąd, system jest w standardzie i oczywiście niech działa. Chodziło mi o to że w "standardzie" wielu producentów tego nie ma więc nie ma co bić piany że "płacę niech działa....". Moim zdaniem system działa poprawnie bo jak wzniesienie jest naprawdę duże on zadziała. Przy małych "górkach" lepiej żeby nie działał bo co najwyżej będzie wk....., proponuje pojechać np do centrum handlowego gdzie jest parkingiem wielopoziomowym, tam napewno zadzaiąla :ha . A co do uzywania hamulca postojowego (ręcznego) na wzniesieniach nigdy go nie używam, trzeba mnieć wyczucie w nogach B)
Obrazek

Avatar użytkownika
marceed
Weteran
 
Posty: 1147
Dołączył(a): 22 gru 2010 12:52
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2 HB, 1.6 GDi Pb 135KM
2012, L + FUN

Re: Pytanko o HAC - System wspomagający pokonywanie podjazdó

06 sty 2016 13:30

mirage napisał(a):
pmlody napisał(a):ja mam... dziala to srednio, niegdy nie wiem czy sie wlaczy czy nie...


Wrócę do tematu troszkę. Jeżdzę już jakiś miesiąc swoim ceedem (C2FL) i stwierdzam, że ten system w ogóle nie działa. Praktycznie codziennie ruszam z świateł o moim zdaniem niespotykanie dużym kącie nachylenia i system ani razu się nie załączył. ..

U mnie system HAC działa tak jak powinien czyli tylko na stromych wzniesieniach.
Może nie zdążyłeś zauważyć bo system działa 1-2 sekundy. ;)
Obrazek

Avatar użytkownika
mirage
Klubowicz
 
Posty: 50
Dołączył(a): 10 lis 2015 19:53
Lokalizacja: Toruń
Grupa: Kujawska

Re: Pytanko o HAC - System wspomagający pokonywanie podjazdó

07 sty 2016 18:54

Zwracam honor inżynierom z Kia, system działa tylko faktycznie nachylenie wzniesienia musi być na prawdę spore;) pozdrawiam
Cee'd 1.6 GDI C2FL HB 2015 Obrazek Opel Astra H 1.7 CDTI 100KM 2004 Obrazek

Avatar użytkownika
gbear
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 1289
Dołączył(a): 10 sie 2007 10:37
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk

Re: Pytanko o HAC - System wspomagający pokonywanie podjazdó

07 sty 2016 22:18

działa do dup.. w sumie mogloby go nie być, bez różnicy. Dla mnie nei ma to znaczenia, niemniej mojej lepszej połówce czasem by się przydał, ale nie ma co liczyć na zadziałanie. czasem się załącza na wstecznym przy cofaniu (jak się hamuje)

W służbowym Volvo lapie szybciej (mniejszy kąt pochylenia) i zwalnia mniej agresywnie. Chociaz dla mnie bajka była w Renault z elektrycznym hamulcem ręcznym

pzdr
ADMIN - Antypatyczny Dreczyciel Masowo Inwigilowanych Niewiniatek :-)

Obrazek

AUTOR WĄTKU
mariusz11g
 

Re: Pytanko o HAC - System wspomagający pokonywanie podjazdó

10 sty 2016 14:16

U mnie HAC działa bezproblemowo, z racji tego, że w Wałbrzychu mam pełno wzniesień system działa praktycznie codziennie, niezależnie czy wzniesienie jest małe czy duże system działa bezproblemowo. Ostatnio sprawdzałem jego działanie na małym wzniesieniu i na ok. 7 prób, włączał się za każdym razem.

Następna strona
Powrót do Akcesoria i wyposażenie
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl