Zaprawka / Farby do zaprawek

Dodatkowe wyposażenie... / Accesories and additional equipment ...

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
chipoldo
 

Re: Zaprawka lakieru KIA

16 paź 2014 10:02

dzięki za pomoc, naprawde fajne uwagi dla początkującego....nawet nierówno nałożony lakier jest lepszy od rudej!!! lubi rude, ale niekoniczenie w samochodzie ;-)

dziobsson
Brygadzista
 
Posty: 119
Dołączył(a): 26 sie 2014 09:02
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 HB, 1,4 Pb 109KM
2008, Comfort+

Re: Zaprawka lakieru KIA

16 paź 2014 11:11

Cieszę się, że to co napisałem okazało się pomocne.

BTW. Tak tylko dodam, żeby się nie zrazić, że po nałożeniu bazy (kolor), która jest w istocie lakierem wodnym, farba przy wysychaniu opadnie (skurczy się). Mam na myśli to, że jeśli nałoży się kroplę wystającą tak naprawdę z zagłębienia (odprysk), to ona po wyschnięciu będzie wklęsła na samym środku (w odprysku). Będzie to wyglądało jak zamalowany krater :) z dolinką w środku i wałem w okół (wystający z odprysku na obrzeżach nadmiar). Dlatego pisałem o spolerowaniu przed położeniem bezbarwnego, bo bezbarwny nie wyrówna optycznie tego, jedynie zabezpieczy przed wypłukiwaniem i ścieraniem. Bezbarwny nie ma tendencji do "kurczenia się " przy wysychaniu. Prawdopodobnie jest na bazie epoksydów lub żywicy. Warto o tym pamiętać planując efekt końcowy :)

AUTOR WĄTKU
c22
 

Re: Zaprawka lakieru KIA

19 paź 2014 19:40

dziobsson napisał(a):[...]Zastrzegam, iż nie jest to profesjonalna porada ;) Każdy czyni na własne ryzyko


dziobsson, jedna prośba.... nie udzielaj takich "fachowych" porad :lol:

benzyna ekstrakcyjna to wróg lakiernika, jest tłusta i powoduje tzw. "oczkowanie"
po wymalowaniu bazą czekać do następnego dnia? :lol:
gwarantuję, że przesuszenie bazy spowoduje, że straci ona przyczepność i z czasem klar może odpaść w tym miejscu od bazy - temat z "łuszczycą" ogólnie znany.


chipoldo - dam ci radę, podjedź do mieszalni lakierów i tam zadaj pytania ;)

AUTOR WĄTKU
chipoldo
 

Re: Zaprawka lakieru KIA

20 paź 2014 13:26

hmmm no i bądź tu mądry :) No nic w takim razie chyba udam się do jakiegoś lakiernika przynajmniej po rade...

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6856
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Zaprawka lakieru KIA

21 paź 2014 12:28

Dziobson pisze dość konkretnie, ale właśnie czekałem na wypowiedź c22 jako naszego nadwornego lakiernika :-)
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

AUTOR WĄTKU
chipoldo
 

Re: Zaprawka lakieru KIA

21 paź 2014 14:59

Ryba4 napisał(a):Dziobson pisze dość konkretnie, ale właśnie czekałem na wypowiedź c22 jako naszego nadwornego lakiernika :-)

jako "nowy" zapytam, Panie premierze jak żyć...komu wierzyć ? :)

AUTOR WĄTKU
c22
 

Re: Zaprawka lakieru KIA

21 paź 2014 19:04

ryba, przesadzasz, nie jestem lakiernikiem, ale z racji wykonywanego zawodu, uczestnictwach w szkoleniach, kontaktach z lakiernikami mam jakąś wiedzę na ten temat, ale ciągle czegoś nowego się człowiek uczy.
nie pozjadałem całej wiedzy, nie wezmę pistoletu do ręki i powiem szczerze, nawet za polerkę się nie wezmę, bo wiem, że chwila nieuwagi i można klar przypalić (czasem podziwiam odważnych amatorów, którzy podejmą się wyzwania).

jeśli ktoś chce się w to bawić i czuje się na siłach, niech spróbuje, ale niech weźmie pod uwagę ewentualną wizytę u fachowca, który będzie musiał ratować "sytuację", ale wtedy może będzie musiał zapłacić więcej niż przed samodzielną naprawą, że o poniesionych nakładach inwestycyjnych nie wspomnę
;)

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6856
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Zaprawka lakieru KIA

21 paź 2014 22:59

c22 napisał(a):nie jestem lakiernikiem

:szok :szok A zawsze takie wykłady dawałeś, że dałbym sobie rękę uciąć... Zburzyłeś mój światopogląd :!! :!! ;( ;( ;( :ha
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

AUTOR WĄTKU
c22
 

Re: Zaprawka lakieru KIA

22 paź 2014 09:01

bardzo mi przykro :|
i zaczynamy zbierać na protezę :lol:

a tak na poważnie, w rozmowach z lakiernikami, nawet oni się nie przyznają, że odwiedzają fora lakiernicze, a to wynika z faktu, jakie bzdury można przeczytać - nic do nikogo nie mam, żadnych wycieczek personalnych ;)

i jeszcze jedno, nie bylem w fabryce, ale nie wierzę, że one są malowane systemem wodnym, nie wierzę, że robione jest to tzw. konwencją, czyli systemem rozcieńczalnikowym.... stawiam na duży przemysł, gdzie gotowy kolor dostarczany jest albo w dużych beczkach, albo też paleto-pojemnikach. potem gdy chcemy zrobić "zaprawkę" udajemy się po bazę, systemów lakierniczych na rynku jest z 20-ścia i choćby osoba mieszająca kolor się starała, to w efekcie końcowym będzie widać różnicę.

pomijając metodę zaprawkową i skupiając na zakładzie lakierniczym.
obecnie samochody są malowane bardzo cienką warstwą... tzw. "chmury" we wnękach drzwiowych lub komorze bagażnika, silnika.... to ze względu na oszczędności. na zewnętrznych płaszczyznach jest ok.... teoretycznie, bo gdy trzeba pomalować element, to lakiernik ma problem....
teoretycznie powinno się przecieniować boczne elementy malowanej płaszczyzny aby zniwelować różnice kolorystyczne.
problem pojawia własnie na tych cieniowanych elementach, bo kolejna nałożona warstwa bazy i klaru - na tym zdrowym elemencie - spowoduje, że delikatnie kolor nam ściemnieje. będzie dobrze względem naprawianego elementu, ale już będzie źle na cieniowanych elementach.
pozostaje malowanie tzw. "na ostro", a to już skomplikowane, bo nawet jeśli kolorysta zrobi dobry kolor, skoryguje ew. różnice, to czy nie spierniczy lakiernik?
kolorysta może pokazać wymalowaną próbkę, że pasuje.... tylko co z tego, skoro lakiernik ma swój pistolet, często z większą dyszą i innym ciśnieniem?
dobry lakiernik weźmie te czynniki pod uwagę i zanim zabierze się za malowanie sam wykona próbkę.

też mam ślady użytkowania na samochodzie, ale z zasady nic z nimi nie robię, bo jak mawiają w branży "świeża farba lubi przyciągać", a gdy będę chciał sprzedać samochód, to każdy potencjalny klient przyprowadza swojego "fachowca", biegają wokół samochodu z czujnikami i mogę tłumaczyć, że była rysa, polakierowałem, bo chciałem, aby ładnie wyglądało..... wyrok i tak będzie jeden.... że "był bity". dla nich to podstawa, do zbijania ceny.

jeśli ktoś czuje się na siłach, niech próbuje samemu naprawić, ale jeśli kogoś nie stać na naprawę, to tym bardziej niech się za to nie bierze, bo wtedy przepłaci - swoja praca, swój materiał, niezadowolenie z efektu i jeszcze odstawienie do lakiernika.

Zby
Kierownik zmiany
 
Posty: 149
Dołączył(a): 19 mar 2017 07:30
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 ON 115KM
2009

Re: Farby do zaprawek

25 mar 2017 16:15

Czy może ktoś podpowiedzieć kod lakieru do czarnego metalica z roku 2009 po FL? Nie mam naklejki na słupku bo drzwi były wymieniane.

Avatar użytkownika
marcus9550
Kierownik zmiany
 
Posty: 198
Dołączył(a): 14 mar 2017 21:23
Lokalizacja: Puławy
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1FL PRO, 1,6 Pb 126KM
2011, XL

Re: Farby do zaprawek

25 mar 2017 16:35

Mam procka FL z 2011 i u siebie mam 1K. Zamówiłem zaprawkę z motipa z pędzelkiem i w przyszłym tygodniu mogę pokazać czy to pasuje

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6856
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Zaprawka / Farby do zaprawek

26 mar 2017 00:11

Black Pearl Metalic (1K)
Zaprawka w ASO kosztuje jakieś grosze, 40 pln czy coś.
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

Avatar użytkownika
marcus9550
Kierownik zmiany
 
Posty: 198
Dołączył(a): 14 mar 2017 21:23
Lokalizacja: Puławy
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1FL PRO, 1,6 Pb 126KM
2011, XL

Zaprawka / Farby do zaprawek

07 kwi 2017 19:03

Zaprawka przyszła, zapłaciłem 17 zł za taką buteleczkę. Aplikator z pędzelkiem, wygodne w użyciu
Obrazek

Efekt zadowalający, kolor nie odbiega od oryginału, trzeba się mocno przyglądać żeby zauważyć różnicę. Do niewielkich odprysków jak znalazł
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 08 kwi 2017 07:13 przez marcus9550, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
radar_88
Przedszkolak
 
Posty: 14
Dołączył(a): 25 lut 2017 15:06
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 SW, 1.6 Pb 122KM
2008

Re: Zaprawka / Farby do zaprawek

07 kwi 2017 22:31

@marcus9550

Gdzie kupiłeś te cudo w buteleczce?
Podziel się proszę informacją lub linkiem
CEED SW 1.6 122KM 2008 - BLACK PEARL

Avatar użytkownika
marcus9550
Kierownik zmiany
 
Posty: 198
Dołączył(a): 14 mar 2017 21:23
Lokalizacja: Puławy
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1FL PRO, 1,6 Pb 126KM
2011, XL

Re: Zaprawka / Farby do zaprawek

08 kwi 2017 07:12


szary84
Dopiero co...
 
Posty: 5
Dołączył(a): 13 kwi 2017 08:58
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C1FL HB, 1,6 ON 90KM
2010

Re: Zaprawka / Farby do zaprawek

27 kwi 2017 09:20

@marcus9550

Możesz napisać w jaki sposób uzyskałeś taki efekt. Położyłeś w pierwszej kolejności lakier bazowy? Na wierzch dałeś bezbarwny ?

Avatar użytkownika
marcus9550
Kierownik zmiany
 
Posty: 198
Dołączył(a): 14 mar 2017 21:23
Lokalizacja: Puławy
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1FL PRO, 1,6 Pb 126KM
2011, XL

Re: Zaprawka / Farby do zaprawek

27 kwi 2017 13:09

Te odpryski miały już kilka lat, ale nie było tam żadnej korozji bo podkład nie został uszkodzony. Zrobiłem to głównie ze względów estetycznych bo tak jak poprzedniemu właścicielowi widać to nie przeszkadzało, mnie trochę kuło w oczy.
Naturalnie musisz zacząć od odtłuszczenia powierzchni a w przypadku korozji usunąć ją. Później możesz dać jakiś specyfik aby nie dopuścić do jej rozwoju, np. Brunox lub podobny(Ja ten etap ominąłem). Później owa zaprawka. Jest akrylowa, więc bezbarwny nie jest tu potrzebny, tym bardziej przy tak drobnych odpryskach. Ale wiadomo, ile ludzi tyle teorii. Jeżeli masz bezbarwny w garażu to oczywiście nic się nie stanie jak zabezpieczysz to kolejną warstwą ochronną. Jeżeli nie, to nic się nie dzieje, dzisiejsze akryle mają w swoim składzie składniki ochraniające przed UV czy wodą.

szary84
Dopiero co...
 
Posty: 5
Dołączył(a): 13 kwi 2017 08:58
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C1FL HB, 1,6 ON 90KM
2010

Re: Zaprawka / Farby do zaprawek

28 kwi 2017 13:32

Dzięki serdeczne.

Avatar użytkownika
mastersik2011
Kierownik zmiany
 
Posty: 183
Dołączył(a): 27 lip 2015 09:16
Lokalizacja: ok. Płocka
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1FL SW, 1582 ON 115KM
2010, Comfort+

Re: Zaprawka / Farby do zaprawek

16 maja 2017 13:16

Ja osobiście jak dobieram lakier do samochodów do takich zaprawek jak odpryski po kamykach tudzież naprawdę małe ryski kupuje tylko i wyłącznie lakier bazowy w sprayu.
Aplikuję go troszkę np. do korka od butelki i ostrym cienkim pędzelkiem aplikuję na uszkodzone miejsce.
Dlaczego lakier w sprayu a nie w tubce/fiolce ? A no dlatego, że mam takie odczucie iż spray jest ciut rzadszy i lepiej się rozprowadza. Dodatkowo jak miałem lakier w tubce to ten po jakimś czasie gęstniał (otwieramy, zamykamy, powietrze się dostaje i obsycha) zaś w sprayu będzie cały czas tak samo przechowując w odpowiednich warunkach. To tylko moje prywatne spostrzeżenie i oczywiście mogę się mylić.

Pomijając takie mikro zaprawki również malowałem kilka samochodów samodzielnie. Oczywiście nie były to nowe auta, tylko już wysłużone.
W zeszłym roku robiłem przy moim drugim aucie wszystkie 4 nadkola. A że przy Megane jest to norma to były zjedzone na wylot. Zrekonstruowałem je ładnie żywicą, potem szpachla, i elegancko pomalowałem. (nie będę pisał już o odtłuszczaniu, podkładzie, itp) Efekt taki, że jak ktoś przechodzi koło samochodu to się nie krzywi i nie mówi ale "RUDA" i że gość nie dba o auto. Wolę w takich skrajnych przypadkach amatorkę niż jeździć z dziurami i rudą.

Zawsze wszystko dokumentuję. Poprzedni samochód również malowałem bo mi na parkingu ktoś oba zderzaki porysował kilka razy i jak go sprzedawałem wszystko pokazałem kupującemu "przed i po" i sam stwierdził, że o niebo lepiej wygląda. Oglądając go nawet nie poznał że lakierowałem przy nim oba całe zderzaki.

Z kolei również lakierowałem mondeo MK3 całą tylną klapę również w sprayu bo ruda wyszła po kilka cm na około. Efekt jest taki że poza ciut mniejszym połyskiem nie ma różnycy. Jedynie co sknociłem to przy nakładaniu lakieru bezbarwnego położyłem za grubą warstwę i powstało kilka zacieków. Wiadomo, że pistoletem maluje się znacznie lepiej, dokładniej i można lepiej wpływać na grubość warstwy lakieru, ale nie mając takich narzędzi wg mnie lepiej zrobić tak jak się umie niż jeździć pordzewiałym, porysowanym, etc samochodem.

Oczywiście swojej kii bym tak nie malował :szok: jedynie będę robił odpryski na masce jak znajdę czas. Powyżej opisałem tylko skrajne przypadki :P ale tak czy inaczej trening na żywym organizmie czyni mistrza :drinkingcheers:
Obecnie:
Kia Cee'd 1FL SW, 1.6 CRDi, 2010
Hyundai i30 HB, 1.6 CRDi, 2008

Kiedyś:
Renault Megane PhII 1.4 B+G 1999
Rover 400Si 1.6 B+G 1999
Citroen ZX 1.4 B 1996

stempel1
Brygadzista
 
Posty: 121
Dołączył(a): 19 gru 2015 20:59
Lokalizacja: Warmia i Mazury
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C2 SW, 1.6 Pb 135KM
2012

Re: Zaprawka / Farby do zaprawek

31 maja 2017 21:05

Hmm i ja muszę dokonać małej zaprawki na aucie albowiem mój mały otwierając drzwi zrobił to z takim impetem, iż nieco przerysował rant (ot kilka igiełkowych zadrapań). Mimo, że są niewielkie to już wiem, że tam są i mnie kują w oczy. W związku z tym zacząłem szukać zaprawki i mam mały dylemat - czy kupić oryginalny z kia - ot taki dwuskładnikowy - http://allegro.pl/lakier-zaprawkowy-kia ... 66560.html, czy też taki jednoskładnikowy - http://allegro.pl/lakier-sztyft-zaprawk ... 78202.html. Ten drugi wydaje się łatwiejszy w obsłudze, ale czy nie lepiej zainwestować w oryginalny?

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Akcesoria i wyposażenie

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl