PTC (elektryczna nagrzewnica kabiny) - jest czy nie?

Dodatkowe wyposażenie... / Accesories and additional equipment ...

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
starczek
 

PTC (elektryczna nagrzewnica kabiny) - jest czy nie?

25 mar 2009 18:26

Mowa oczywiście o Ceedzie CRDi. Pytanie pozornie bez sensu, ale... Najpierw poczytałem pewien dokument. Na stronie 14 jest piękny opis PTC, jak działa, kiedy się załącza (tabelka) itd. No to się ucieszyłem, że chyba jest (zwłaszcza, że mam klimę automatyczną). Ale z drugiej strony - nie zauważyłem działania - jakoś to ciepłe powietrze nie chce lecieć przy zimnym silniku. Jeszcze się upewniam na kia.pl - tam cisza na ten temat przy ceedzie a przecież i w Soul i Picanto się chwalą, że jest. "No to lipa" - myślę, ale... sprawdzę pod maską czy w skrzynce są bezpieczniki i przekaźniki od PTC (jak to powinno wyglądać, pokazuje prawe zdjęcie w podlinkowanym dokumencie na wspomnianej stronie 14). A oto co ukazało się mym oczom (jakość zdjęcia podła ale co trzeba widać):
Obrazek
Jest komplet przekaźników i bezpieczników - czyli jest (kto by to instalował gdyby nie było?). Ale za bardzo nie czuję działania i na oficjalnej stronie cisza na ten temat (jeśli chodzi o ceeda). Więc już nie wiem: jest w końcu to PTC czy nie ma?

Jako ciekawostkę dodam, że w tym samym dokumencie jest pokazany panel do klimy automatycznej i wygląda on tak:
Obrazek
Zaznaczyłem czerwoną elipsą interesujący mnie fragment, u mnie jest tam tylko jeden symbol - recyrkulacja - a tu są dwa. Kiedy są dwa to w aucie jest system AQS (automatyczna kontrola jakości powietrza). Działa to tak, że klima sama "wie" kiedy włączyć recyrkulację (gdy wykryje zapylone lub śmierdzące powietrze) i wyłącza ją kiedy powietrze znów jest czyste. Oczywiście na rynku polskim takie "luksusy" ("Panie! Toż to nie BMW!") nie są dostępne.

Avatar użytkownika
gbear
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 1289
Dołączył(a): 10 sie 2007 10:37
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk

25 mar 2009 18:46

Co do AQS, to częśc samochodów ma to cudo w PL. Jakoś dziwnie to montowali.

pzdr
ADMIN - Antypatyczny Dreczyciel Masowo Inwigilowanych Niewiniatek :-)

Obrazek

stj
Dyrektor
 
Posty: 843
Dołączył(a): 23 kwi 2008 16:44
Lokalizacja: Łódź

25 mar 2009 19:31

"Już poprzedniej zimy zauważyłem ciekawe zjawisko.zanim układ nagrzał się do temp. 70-80 C. silnik na wolnych obrotach utrzymywał obroty ok.1000 przy włączonym klimatroniku ,a wyłączenie go powodowało obniżenie obrotów silnika do swojej typowej prędkości 800 obr/min. Może faktycznie jakiś dogrzewacz elekt. w układzie chłodzenia."
Uff, znalazłem - to moje uwagi z innego wątku.
Takie zachowanie silnika i A/C występuje tylko przy temp. zewnętrznej poniżej + 10.
Dzwoniłem w tej sprawie do ASO i nie potwierdzili istnienia PTC w Ceedzie.
No i co chodzi :?:
SW CRDi 115 Solid Red-Nissan Qashqai+2 2.0 dci AT

AUTOR WĄTKU
zajcol
 

25 mar 2009 19:49

Mam AQS - działa lipnie, bo naduzywa recyrkulacji i w konsekwencji szybko parują szyby.

W alfie mialem elektryczna dodatkowa nagrzewnice, ale w instrukcji napisali ze wlacza sie dopiero po uzyskaniu przez silnik odpowiedniej temp. pracy. No i faktycznie zimą w korku temp nie spadała tylko jeśli silnik wczesniej uzyskal juz te ~90*. Jezeli nie zdąrzyl to temp spadala stosunkowo szybko.
Może tutaj jest podobnie? Nie rozumiem sensu takiego algorytmu działania, ale jakis tam musi byc, bo po co by Włosi w ogóle montowali takie urządzenie?
Ostatnio edytowano 25 mar 2009 23:27 przez zajcol, łącznie edytowano 1 raz

AUTOR WĄTKU
lalas
 

25 mar 2009 22:10

supertatajakuba napisał(a):"Już poprzedniej zimy zauważyłem ciekawe zjawisko.zanim układ nagrzał się do temp. 70-80 C. silnik na wolnych obrotach utrzymywał obroty ok.1000 przy włączonym klimatroniku ,a wyłączenie go powodowało obniżenie obrotów silnika do swojej typowej prędkości 800 obr/min. Może faktycznie jakiś dogrzewacz elekt. w układzie chłodzenia."
Uff, znalazłem - to moje uwagi z innego wątku.
Takie zachowanie silnika i A/C występuje tylko przy temp. zewnętrznej poniżej + 10.
Dzwoniłem w tej sprawie do ASO i nie potwierdzili istnienia PTC w Ceedzie.
No i co chodzi :?:



Możesz bardziej przybliżyć temat, u mnie jest tak, że jak faktycznie jest poniżej 10 st na plusie i silnik jest zimny, to przy włączeniu samego wentylatora (wystarczy na minimum) nawet bez załączenia klimatyzacji (mam manualną) obroty silnika wędrują pod 1000 obr/min.
Gdy silnik się rozgrzeje obroty spadają do około 900, latem przy temp 15-20 st zjawisko to nie występuje.
Pytałem w ASO o co chodzi, to stwierdzili, iż być może minimalne przebicie jest gdzieś w instalacji i generalnie ciężko będzie znaleźć usterkę. Na razie olałem temat i generalnie sie przyzwyczaiłem, po przeczytaniu twojego posta wygląda na to, że tak ma być :wink:

Avatar użytkownika
George
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 2618
Dołączył(a): 18 lip 2008 12:33
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2FL HB, 1,6 L Pb 204KM
2018, GT

25 mar 2009 23:02

nie kumam, jaka korzyść z tego ustrojstwa :?:
Kontakt: Grupa Wielkopolska
- - - - - - - - - - - - - - -
onegdaj - Cee'd 1,6 CRDI 2008
aktualnie - Cee'd GT black perl 2018
Obrazek

stj
Dyrektor
 
Posty: 843
Dołączył(a): 23 kwi 2008 16:44
Lokalizacja: Łódź

26 mar 2009 00:06

odpowiedz z ASO brzmiała: komputer sterujący silnikiem podtrzymuje podwyższone obroty na skutek niskiej temperatury otoczenia (takie a la ssanie ).
Znając wiedzę, a właściwie niewiedzę niektórych pracowników ASO, to wytłumaczenie mnie nie przekonało.
Dlaczego uruchomienie autoklimy, czy w przypadku Lalasa- nadmuchu wnętrza, podwyższa prędkość obr. silnika w fazie nagrzewania ?
Dlaczego wyłączenie w/w, obniża prędkość obr. silnika do normalnych obr. ok. 800 na minutę, nawet przy temp. cieczy w uk. chłodzenia rzędu 60-70 st. ?
Naprawdę nie wiem.
Jakieś propozycje :?:
SW CRDi 115 Solid Red-Nissan Qashqai+2 2.0 dci AT

AUTOR WĄTKU
teon
 

26 mar 2009 00:19

Raczej w każdym ceedzie z autoklimą jest u mnie jest na pewno. Jak chcecie sprawdzić to podaję stronkę www.kia-trade.ru . Tam trzeba się zarejestrować. Jak to już zrobicie to klikacie na katalog i tam wklepujecie VIN i klikacie dalej. W ten sposób wyświetli się strona gdzie będzie podana dokładna data produkcji,model, oznaczenie koloru, typ silnika , skrzyni, na jaki rynek został wyprodukowany samochód oraz lista wyposażenia z jakim został skonfigurowany wasz samochód (np. auto klima, schowek pod podłogą, skóra na drążku dźwigni zmiany biegów, kierownicy czy schowku, klimatyzowany schowek, rodzaj opon, felg itd. itp). U mnie widnieje, że mam PTC interior type. Z ciekawości przejrzałem całą listę wyposażenia mojego auta (ok 100 pozycji) i wszystko się dokładnie zgadza z tym co mam/jak jest skonfigurowany mój samochód. Potem znów klikacie przycisk dalej i przechodzicie do katalogu części. Na górze strony będziecie mieli do wyboru działy silnik, skrzynia, blacharka, elektryka itp. Wybieracie np. skrzynie następnie wyświetla się lista głównych podzespołów skrzyni wybieracie np przekładnie główną, po prawej stronie wyświetli się dokładniejszy rysunek części z numerami. Wtedy klikacie na numer i po lewej wyświetli się numer części która została zainstalowana w waszym samochodzie.
Jest to bardzo ciekawe bo ja np dowiedziałem się z tego że:
1. z kołami 17 są inne amorki
2. od 01.08.08 jest montowana zmodernizowana automatyczna skrzynia biegów
3. w zależności od strefy klimatycznej są montowane inne części np. inny komputer skrzyni biegów czy silnika
itd.
Mam nadzieję że coś z tego rozumiecie.
Strona ogólnie to sklep z częściami kia i jest w języku rosyjsko-angielskim.
Części da się też wyszukiwać ogólnie do wszystkich modeli (np soul) bez podawania VIN (wyszukiwarka jest po prawej stronie od pola VIN, wystarczy kliknąć przycisk szukania i wyświetli się lista aut)

jjs
Dyrektor
 
Posty: 664
Dołączył(a): 10 lut 2009 14:11
Lokalizacja: Warszawa

26 mar 2009 00:44

wpisałem VIN i wywala mi błąd, że nr nie znaleziony :?
PRO CEED 1.6pb

AUTOR WĄTKU
teon
 

26 mar 2009 00:57

Może gdzieś popełniłeś błąd. Kiedy kupiłeś auto.

AUTOR WĄTKU
lalas
 

26 mar 2009 01:15

wygląda na to, że ten wynalazek jest też u mnie:
"9713A2PTC HEATER_INT TYPE"
:)

AUTOR WĄTKU
Kubeusz
 

26 mar 2009 06:45

George napisał(a):nie kumam, jaka korzyść z tego ustrojstwa :?:

To jest nas dwoch :)

stj
Dyrektor
 
Posty: 843
Dołączył(a): 23 kwi 2008 16:44
Lokalizacja: Łódź

26 mar 2009 09:46

<span>Kubeusz</span> napisał(a):To jest nas dwoch

Jest Nas więcej :D
Komputer sterujący podwyższa obroty, aby alternator mógł sprostać większemu poborowi prądu przez PTC
Dzięki Teon , czyli problem z PTC mamy rozwiązany. clapping

Do Żandarmerii: proponuję wątek zamknąć, a link z wpisu Teona przykleić dla potomności
SW CRDi 115 Solid Red-Nissan Qashqai+2 2.0 dci AT

AUTOR WĄTKU
novee
 

26 mar 2009 09:52

Tak na przyszłość, panowie fachowcy :) - jak wrzucacie mnóstwo tajemniczych TLS-ów (TrzyLiterowychSkrótów) to albo podajcie na dole posta słowniczek albo piszcie po ludzku.
Ja może i głupi już jestem, że wszystkich na pamięć nie znam, ale niekoniecznie chce mi się od razu po specyfikacjach Cee'da latać, żeby odnaleźć o czym mowa i co autor miał na myśli.
To tak ogólnie do tego posta i paru innych i na przyszłość też :) ...
...bo Prostą Technicznie Cewkę to na pewno w aucie mam :P

stj
Dyrektor
 
Posty: 843
Dołączył(a): 23 kwi 2008 16:44
Lokalizacja: Łódź

26 mar 2009 10:14

Ale jak pięknie brzmią :P
Lepiej napisać PTC, niż Positive Temperature Coefficient .
<span>novee</span> napisał(a):bo Prostą Technicznie Cewkę to na pewno w aucie mam

To dobrze, bo jakby był karburator ,to bym podejrzewał, że nie jeździsz Cee'd-em. :D
SW CRDi 115 Solid Red-Nissan Qashqai+2 2.0 dci AT

jjs
Dyrektor
 
Posty: 664
Dołączył(a): 10 lut 2009 14:11
Lokalizacja: Warszawa

26 mar 2009 10:36

teon napisał(a):Może gdzieś popełniłeś błąd. Kiedy kupiłeś auto.


wpisywałem wielokrotnie..samochód kupiony w lutym '09 produkcja '08

komunikat: Ошибка: VIN номер не найден!

AUTOR WĄTKU
novee
 

26 mar 2009 12:46

<span>supertatajakuba</span> napisał(a):Ale jak pięknie brzmią Razz
Lepiej napisać PTC, niż Positive Temperature Coefficient .

no to może lepiej coś po polskiemu sklecić? :)

stj
Dyrektor
 
Posty: 843
Dołączył(a): 23 kwi 2008 16:44
Lokalizacja: Łódź

26 mar 2009 13:07

Może tak:
dodatkowa, elektryczna nagrzewnica kabiny
lub
elektryczny dogrzewacz wnętrza.

Inne propozycje mile wskazane. :)
SW CRDi 115 Solid Red-Nissan Qashqai+2 2.0 dci AT

AUTOR WĄTKU
deiv1990
 

26 mar 2009 14:00

to moze troche zbocze z tematu :P zastanawiałem sie właśnie dlaczego jak auto nie pracuje a kluczyk jest przekrecony do podwsietlenia zegarow to przy właczonym ogrzerwaniu leci... zimne powietrze i nie jest wogole ogrzewane :( a myslalem ze na postoju tez zagrzeje raczki :(

Avatar użytkownika
George
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 2618
Dołączył(a): 18 lip 2008 12:33
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2FL HB, 1,6 L Pb 204KM
2018, GT

26 mar 2009 14:05

deiv1990 napisał(a):to moze troche zbocze z tematu :P zastanawiałem sie właśnie dlaczego jak auto nie pracuje a kluczyk jest przekrecony do podwsietlenia zegarow to przy właczonym ogrzerwaniu leci... zimne powietrze i nie jest wogole ogrzewane :( a myslalem ze na postoju tez zagrzeje raczki :(


to raczej norma. Nagrzewnica jest uruchomiona razem z silnikiem. Chyba ..
Kontakt: Grupa Wielkopolska
- - - - - - - - - - - - - - -
onegdaj - Cee'd 1,6 CRDI 2008
aktualnie - Cee'd GT black perl 2018
Obrazek

Następna strona
Powrót do Akcesoria i wyposażenie
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl