[C1] Rytmiczny hałas w oponie

Układ kierowniczy, koła, opony, felgi, hamulce itp.

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
texdice
 

[C1] Rytmiczny hałas w oponie

10 kwi 2017 17:27

[edit] Przepraszam za mój brak manier - Witam wszystkich bardzo serdecznie :) jestem "świeżo upieczonym" (półrocznym) szczęśliwym posiadaczem Kii Cee'd ;) [/edit]
Mam problem z oponą Continental rozmiar 205/55/16 letnia. Kupiłem 2 opony na przednią oś, w sierpniu 2016 jako nieużywane ale leżące jakiś czas w magazynie. Po założeniu ich na koła wszystko było w porządku przez jakieś dwa tygodnie. Podczas wyjazdu na wakacje z lewego przedniego koła zaczął dochodzić dziwny dźwięk - trzeszczenie połączone ze zgrzytaniem. Co ważne, hałasowało w rytm obrotów koła (im większa prędkość tym większa częstotliwość). Słychać to było tylko przy niskich prędkościach. Obejrzałem dokładnie oponę, powyciągałem kamyczki ale dźwięk nie ustąpił. Po powrocie z wakacji miałem jechać zgłosić reklamację ale dźwięk nagle ustąpił. Do końca sezonu miałem spokój. Po wymianie opon na zimowe hałasowania również nie było słychać.
Dwa tygodnie temu nadszedł czas wiosennej zmiany ogumienia i po kilku dniach jazdy znowu zacząłem słyszeć zgrzyty i to całkiem głośne. Pojechałem do sprzedawcy opony i stwierdził on, że faktycznie coś jest na rzeczy ale żebym wjechał na podnośnik bo po samym osłuchaniu nie może nic stwierdzić. Po podniesieniu auta wulkanizator nie stwierdził problemów z oponą, było natomiast słychać szum w momencie wrzucenia biegu podczas gdy auto było podniesione. Myślałem, że może to być problem z przegubem wewnętrznym ale znajomy mechanik uświadomił mi, że po podniesieniu auto jest to normalny dźwięk, gdyż przeguby nie działają w naturalnej dla siebie pozycji.
Pojechałem na drogę "szutrową", żeby sprawdzić czy opona przestanie hałasować - nie przestała. Umówiłem się na diagnozę ze znajomym mechanikiem ale w dzień wizyty padał deszcz i o dziwno opona znowu przestała wydawać dźwięki... Szczerze mówiąc to zgłupiałem bo mimo, że padać przestało i pogoda jest dobra od 3 dni to hałas nie powrócił.
Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć w czym może być problem?
Dodam, że nie jest to przegub zewnętrzny ani łożysko bo te dźwięki akurat znam. Nie wydaje mi się, żeby był to któryś z elementów zawieszenia gdyż kierownica podczas jazdy jest sztywna i nie znosi w żadną stronę.
Ostatnio edytowano 10 kwi 2017 19:49 przez texdice, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6856
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Rytmiczny hałas w oponie

10 kwi 2017 18:12

Też cię witamy.. :whistle2:
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

Avatar użytkownika
awer
Kierownik
 
Posty: 450
Dołączył(a): 22 lut 2011 21:20
Lokalizacja: Małopolska.
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C2 PRO, 1,6 Pb 135KM
2014, L

Re: Rytmiczny hałas w oponie

10 kwi 2017 19:44

Co ważne, hałasowało w rytm obrotów koła (im większa prędkość tym większa częstotliwość).

Jak dźwięk powróci, a zapewne tak, to zatrzymaj się i sprawdź dokładnie nadkole, zwłaszcza w miejscu, gdzie styka się z przednim zderzakiem. Miałem podobną sytuację. Natarczywy odgłos wyeliminowało lekkie kopnięcie w zderzak. Nadkole znalazło się tam, gdzie powinno. Do dzisiaj problem nie pojawił się już ponownie.
pro_cee'd L+FUN+UVO_pierwsza rejestracja 01.2015
był pro_cee'd Optimum 1.4 109 KM_2008

AUTOR WĄTKU
texdice
 

Re: Rytmiczny hałas w oponie

10 kwi 2017 19:51

Dzięki za odpowiedź. Co prawda ciężko mi znaleźć związek jednego z drugim ale na pewno spróbuję ;) To jest przypadłość Cee'dki czy w innych samochodach też się tak zdarza? I czemu przestaje podczas zimy i deszczu?

Avatar użytkownika
awer
Kierownik
 
Posty: 450
Dołączył(a): 22 lut 2011 21:20
Lokalizacja: Małopolska.
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C2 PRO, 1,6 Pb 135KM
2014, L

Re: Rytmiczny hałas w oponie

10 kwi 2017 20:20

W moim przypadku lewe przednie nadkole "wyskakiwało" z dołu i zachodziło jakby za zderzak. Wraz z wzrostem prędkości wzrastała częstotliwość drgań i hałas był okropny. Jak usłyszałem ten dźwięk pierwszy raz, to byłem pewny, że coś mi się urwało i tak się tłucze. Problem przypadkowo "zdiagnozowałem" po dwóch czy trzech dniach, bo hałas też nie pojawiał się ciągle.
pro_cee'd L+FUN+UVO_pierwsza rejestracja 01.2015
był pro_cee'd Optimum 1.4 109 KM_2008

AUTOR WĄTKU
texdice
 

Re: Rytmiczny hałas w oponie

26 maja 2017 14:12

Gdyby ktoś kiedyś miał podobny problem to u mnie przyczyną był kołpak, a właściwie profil opony. Nie jest to wada opony a jedynie brak dopasowania. Rant kołpaka ocierał o oponę w jednym miejscu podczas powolnej jazdy :)

Powrót do Zawieszenie

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl