Trzeszczenie przy skręcaniu kołami

Układ kierowniczy, koła, opony, felgi, hamulce itp.

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
spirosun
Klubowicz
 
Posty: 74
Dołączył(a): 03 kwi 2015 04:48
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1FL HB, 1600 ON 90KM
2010, Comfort+

Trzeszczenie przy skręcaniu kołami

03 cze 2016 19:17

Witam, zauważyłem u siebie taki problem.

Jak jest w miare cicho (np podczas postoju w garażu) to przy kręceniu kierownicą powiedzmy o 1 obrót w lewo lub w prawo to z prawej strony, z okolic koła słychać takie jakby trzeszczenie. Nie występuje ono w sposób ciągły tylko przerywany - zależy od momentu obrotu kierownicą - kształtuje się jak sygnał sinusoidalny wyprostowany dwupołówkowo.

czytałem, że może to być łożysko mc person albo tuleja wahacza, czy macie może doświadczenie w tym temacie?

Polecającym wizytę w ASO dziękuje - nie musicie się fatygować. Tak wiem, mogę jechać do aso i tam na pewno mi pomogą.

Wszystkim innym z góry dziękuje za sugestię.

szczur75
 

Re: Trzeszczenie przy skręcaniu kołami

03 cze 2016 19:24

spirosun napisał(a):czytałem, że może to być łożysko mc person albo tuleja wahacza


Czytanie, czytaniem. Można czytać "do rzeczy" można czytać "wyborczą". ;) Wszystko zależne jest od tego co jest tam napisane.

Odnosząc się od Twoich przypuszczeń popartych czytankami:
- łożysko amortyzatora nie znajduje się w bezpośredniej okolicy koła, ale na górze, niewiele niżej od maski
- nie spotkałem się aby w cee'd tuleja wahacza przedniego wydawała dźwięki, które opisujesz

Reasumując, jeśli nie upierasz się przy dźwięku przy kole, to MOŻE być łożysko, MOŻE to także być sworzeń wahacza, jeśli jednak dźwięk jest przy kole.

AUTOR WĄTKU
spirosun
Klubowicz
 
Posty: 74
Dołączył(a): 03 kwi 2015 04:48
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1FL HB, 1600 ON 90KM
2010, Comfort+

Re: Trzeszczenie przy skręcaniu kołami

03 cze 2016 19:32

Dzięki za odpowiedź, niestety z zewnątrz tego dzwięku nie slychać, nie są to też na pewno brzeczenia spowodowane drżeniem plastików choc troche to przypominają. Jest to coś stylu rezonansu nadkola. Dzwięk dochodzi od strony schowka pasażera ale ewidentnie spoza kabiny pasażerskiej. Nie jest to też strzelanie a bardziej drapanie.
Kiedys w poprzednim aucie miałem podobny dzwięk jak się sprężyna obracała w kielichu - jakkolwiek to brzmi:)

szczur75
 

Re: Trzeszczenie przy skręcaniu kołami

03 cze 2016 20:05

Czasami pęknięta sprężyna wydaje podobne dźwięki.

Ale na podstawie opisu dźwięku i takiego opisu lokalizacji dźwięku, to najłatwiej odesłać Cię do http://wrozbita-maciej.pl/

Avatar użytkownika
Slowik8609
Dyrektor
 
Posty: 628
Dołączył(a): 14 kwi 2015 13:59
Lokalizacja: Radom
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1.6 ON 115KM
2008, Optimum +

Re: Trzeszczenie przy skręcaniu kołami

04 cze 2016 11:36

też ostatnio obserwuje coś podobnego przy manewrach na parkingu. Ale nie występuje to zawsze i na razie nic z tym nie robię. Mnie to bardziej pasuje na odrobinę głośniejszą pracy pompy wspomagania
Obrazek

Obrazek

szczur75
 

Re: Trzeszczenie przy skręcaniu kołami

04 cze 2016 11:40

Slowik8609 napisał(a): Mnie to bardziej pasuje na odrobinę głośniejszą pracy pompy wspomagania


Mam powody, aby się nie zgodzić, wręcz zaprzeczyć... :ha

Avatar użytkownika
gisio
V kolumna
 
Posty: 1359
Dołączył(a): 23 gru 2009 17:51
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM

Re: Trzeszczenie przy skręcaniu kołami

04 cze 2016 20:27

szczur75 napisał(a): Skoro U Ciebie hałasuje pompa, to może warto uzupełnić płyn do wspomagania?


OOOO tak tak to podstawa ... ale jak tu znaleźć zbiorniczek do uzupełnienia ... ;)
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

szczur75
 

Re: Trzeszczenie przy skręcaniu kołami

04 cze 2016 20:33

gisio napisał(a):ale jak tu znaleźć zbiorniczek do uzupełnienia ...


Spotkałem się z tym tematem wiesz gdzie...
I nie pytaj kto poległ, bo Ci witki opadną poniżej pięt.

mireda71
 

Re: Trzeszczenie przy skręcaniu kołami

04 cze 2016 21:45

(...)
Wspomaganie jest elektryczne i pompy brak. ;-)

Avatar użytkownika
Slowik8609
Dyrektor
 
Posty: 628
Dołączył(a): 14 kwi 2015 13:59
Lokalizacja: Radom
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1.6 ON 115KM
2008, Optimum +

Re: Trzeszczenie przy skręcaniu kołami

04 cze 2016 22:33

mireda71 napisał(a):Wspomaganie jest elektryczne i pompy brak. ;-)


Dziękuję. Jak widać można napisać coś normalnie. Zmyliło mnie to, że na Allegro można kupić pompę wspomagania...
Przyznaję, że nie wiedziałem, że ma elektryczne wspomaganie. A i zbiorniczka nie szukałem, bo jak pisałem - nic z tym nie robiłem... A pomylić się ludzka rzecz.
W końcu po to chyba jest forum by się dzielić wiedzą, a nie robić konkursy kto ma większą wiedzę.
(...)

Po raz kolejny posprzątałem - proszę trzymać się tematu i nie :ot: mi tu diabloo , bo nie sprawia mi przyjemności wlepianie kolejnych checków! :pałka
Obrazek

Obrazek

maciek213
 

Re: Trzeszczenie przy skręcaniu kołami

10 cze 2016 17:50

Mam ten sam problem, kupilem łożyska mcphersona i w przyszłym tyg wymieniam, także dam znać czy pomogło :P
Objaw nasila się w gorące dni, temp. powyżej 20 stopni

AUTOR WĄTKU
spirosun
Klubowicz
 
Posty: 74
Dołączył(a): 03 kwi 2015 04:48
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1FL HB, 1600 ON 90KM
2010, Comfort+

Re: Trzeszczenie przy skręcaniu kołami

16 cze 2016 09:49

Podjechalem z tym do aso ale nie chcialo sie powtorzyc wiec nie mam przyczyny tego odgłosu. Zostala jedynie wymieniona tuleja wahacza. powiedzieli, ze moglbyc to jakis syf ktory sie dostal do kielicha i trzeszczy.Juz nie trzeszczy wiec jezdzic dalej.Swoja droga podczas jazdy zapalila mi sie raz kontrolka EPS ale po uruchomieniu silnika ponownie juz problem nie wystapil (przejechane 2k km)Czytalem, ze EPS sie zdarza i to raczej ten typ tak ma chociaz wg mnie troche to niebezpieczne...

AUTOR WĄTKU
spirosun
Klubowicz
 
Posty: 74
Dołączył(a): 03 kwi 2015 04:48
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1FL HB, 1600 ON 90KM
2010, Comfort+

Re: Trzeszczenie przy skręcaniu kołami

17 cze 2016 15:56

Maciek213 daj znac czy pomogło.
dzieki

maciek213
 

Re: Trzeszczenie przy skręcaniu kołami

17 cze 2016 17:32

Jak to bywa z naszą świetną Kią ... nie pomogło :P
Teraz czas na najprostszą rzecz - łacznik stabilizatora, podobno to też może być przyczyna. Pare groszy jeszcze wydam na lączniki i jeżeli nie pomoże, to sobie odpuszcze temat chyba

maestro
 

Re: Trzeszczenie przy skręcaniu kołami

19 cze 2016 20:26

Mam też to trzeszczenie, zdecydowanie słychać dopiero przy temperaturach powyżej 25 stopni. Łącznik to to na pewno nie jest. Przez 8 lat wymieniłem tyle łączników, że diagnozę czy łącznik i dokładnie który, wydaję już na słuch po 100 m jazdy :) Według mnie problem jest albo w układzie kierowniczym albo w kolumnie mcphersona, ze wskazaniem na to drugie, gdyż ten dźwięk występuje również jadąc wolno na wprost, gdy nawierzchnia jest nierówna. To trzeszczenie wyraźnie czuć też pod palcami gdy trzyma się sprężynę kolumny, a druga osoba obraca kołem kierownicy.

maciek213
 

Re: Trzeszczenie przy skręcaniu kołami

20 cze 2016 12:30

Czyli sugerujesz, że sprężyny mogą być przyczyną ?
Amortyzatory są ok, lożyska wymienione, co wiecej zostaje ?
Przekładnie regenrowałem niecały rok temu, więc nie sądze, żeby to była ona

maestro
 

Re: Trzeszczenie przy skręcaniu kołami

20 cze 2016 14:07

Nie wiem.... Narazie czekam na upały, zakładam ze gdy będzie 30+ to będzie łatwiej znaleźć przyczynę.

maciek213
 

Re: Trzeszczenie przy skręcaniu kołami

20 cze 2016 18:51

Trzeba by wszystko wymienić, wtedy będzie spokój ale szkoda pieniędzy i tak już zmarnowane ja wymiane sprawnych podzespołów...

AUTOR WĄTKU
spirosun
Klubowicz
 
Posty: 74
Dołączył(a): 03 kwi 2015 04:48
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1FL HB, 1600 ON 90KM
2010, Comfort+

Re: Trzeszczenie przy skręcaniu kołami

21 cze 2016 17:23

Trzeba by moze nasmarowac kielich. moze spezyna sie rozszerza i taki wydaje dzwiek przy kreceniu...

maestro
 

Re: Trzeszczenie przy skręcaniu kołami

21 cze 2016 18:00

Po sprawdzeniu jeszcze raz mam wątpliwości teraz czy to co czuć pod palcami na sprężynie to jest właśnie to trzeszczenie. Z nasmarowaniem kielicha to dobry pomysł, tyle ze chyba z tym troche roboty. Może dałoby się gdzies jakos czymś psiknąć?

Następna strona
Powrót do Zawieszenie
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl