Opony całoroczne- opinie.

Układ kierowniczy, koła, opony, felgi, hamulce itp.

Moderator: Żandarmeria

Avatar użytkownika
AUTOR WĄTKU
vonski
Weteran
 
Posty: 2335
Dołączył(a): 09 gru 2014 09:11
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, GT 1.6T Pb 230KM
2015

Opony całoroczne- opinie.

02 gru 2015 10:33

Witam,

Chciałem się Was poradzić na temat opon całorocznych. Czy ktoś używa, a jeśli tak, to jaką ma na ich temat opinię? Przeczytałem chyba wszystkie możliwe testy w internecie i jestem prawie zdecydowany, ale wolałbym też posłuchać opinii użytkowników, a nie (sponsorowanych) testerów z gazet itd.

Obecnie mam seryjne 18" z letnimi oponami (ani z felg ani z opon nie jestem specjalnie zadowolony) i zimowe 16", też alu. Z racji tego, że nie mogę patrzeć na te 16", a zimą poruszam się w 90% po mieście, zastanawia mnie sens przekładania 2 razy w sezonie kół. Wyjazdy na zaśnieżone bezdroża mi nie grożą (zwłaszcza z zawieszeniem GT :fiu ), w góry na narty też nie jeżdżę, więc po cholerę mi te zimówki?

Przyszedł mi głowy pomysł sprzedania obydwu kompletów kół i wsadzenia 19" ( :twisted: ) z oponami całorocznymi.

Jakie macie zdanie na temat opon całorocznych?
Obrazek

Avatar użytkownika
argo
Kierownik zmiany
 
Posty: 164
Dołączył(a): 13 lis 2013 22:20
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2FL SW, 1.6 Pb 135KM
2015, M

Re: Opony całoroczne- opinie.

02 gru 2015 10:43

Obiegowa opinia mówi, że jeżeli coś jest do wszystkiego to jest do niczego ;)
Przy polo używałem całorocznych jako letnich. Sprawowały się całkiem dobrze zarówno na suchej jak i mokrej nawierzchni. Dobrze odprowadzały wodę.
Bardzo dobre całoroczne zapewne będą się sprawowały jak dobre/dostateczne sezonowe. Przy trasach jakie pokonujesz powinny być OK.

Przy jakości polskich dróg pewnie jeszcze ochraniacz na zęby by się przydał przy 19" :lol:
cee'd sw JD 1.6 GDI M + DFA Dark Gun Metal MY 2016 :)
był cee'd sw JD 1.6 GDI M 2013, skradziony ;(
był VW Polo 6N2 1.4 MPI

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6510
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Opony całoroczne- opinie.

02 gru 2015 14:45

Całoroczne są dobre w okresie przejściowym, czyli jesień i wiosna. W typowych warunkach zimowych dają radę lepiej niż letnie, ale są dużo gorsze od zimowych, w trakcie upałów potrafią kompletnie nie dawać sobie rady. Jeśli jeździsz tylko i wyłącznie po mieście, po dobrze utrzymanych drogach - mogą być jakąś tam alternatywą, ale jak latem są dłuższe trasy, a zimą zdarza się wjechać w trudniejsze warunki, to nie są warte wydania na nie pieniędzy.

argo napisał(a):e jeżeli coś jest do wszystkiego to jest do niczego


Generalnie zgadzam się z tą tezą.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

TomaszM
Brygadzista
 
Posty: 102
Dołączył(a): 18 lip 2015 15:08
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C1FL SW, 1.6 ON 115KM
, Optimum+

Re: Opony całoroczne- opinie.

02 gru 2015 15:12

Też bym sobie darował w 200-konnym hot-hatch'u. Tylko markowe sezonowe z górnej półki.
Obrazek

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6856
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Opony całoroczne- opinie.

02 gru 2015 16:30

Vonski co Ty, potelepało Cię za bardzo na tych naszych gładziutkich drogach ?
Całoroczne opony są dla ludzi, którzy mają Tico/Uno i właśnie z miasta nie wyjeżdżają, bo a to do biedronki, na działeczkę i do ZUSu, a nie do Ceeda GT :!! :!!
TomaszM napisał(a):Tylko markowe sezonowe z górnej półki.

I nie ma innej opcji.
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

kupiec
 

Re: Opony całoroczne- opinie.

02 gru 2015 20:43

Też się nad takim oponami zastanawiałem. Mój kolega w dwóch autach od paru lat ma wielosezonowe i bardzo je chwali. Oczywiście mowa o oponach z górnej półki. Ostatnio za 16" dał prawie 400zł. Wielosezonowa ma ten plus, że nawet zimą są temp dodatnie i suche jezdnie.
No ale na taki koszt nie było mnie stać i kupiłem nowe zimówki.

Luceed
 

Re: Opony całoroczne- opinie.

04 gru 2015 22:26

Przy obecnych zimach i jeździe głównie w mieście też brałbym najlepsze całoroczne. Sam używam letnich i zimowych bo 50% to jazda poza miastem.

Avatar użytkownika
micmal
Przedszkolak
 
Posty: 25
Dołączył(a): 05 lip 2015 09:33
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Lubelska

Re: Opony całoroczne- opinie.

05 gru 2015 08:13

ale nie na GT ! - nie będziesz zadowolony z ich zachowania w lecie na pewno - odpuść temat.

ghost985
 

Re: Opony całoroczne- opinie.

07 gru 2015 15:59

Jeżeli nie jeździsz za często w góry zimą (zawsze można wrzucić łańcuchy), latasz głownie po mieście i okolicach gdzie drogi są w miarę odśnieżone i latem nie naginasz praw fizyki na naszych drogach, jak również wybierzesz coś marki premium - Michelin, Goodyear lub Vredestain (obecnie najlepsze oponki wielosezonowe, ale za komfort nie stania w kolejkach u oponiarzy, trzeba zapłacić jednak więcej za sztukę) to jest jakieś wyjście :good

Avatar użytkownika
AUTOR WĄTKU
vonski
Weteran
 
Posty: 2335
Dołączył(a): 09 gru 2014 09:11
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, GT 1.6T Pb 230KM
2015

Re: Opony całoroczne- opinie.

07 gru 2015 22:09

No generalnie to mnie nie przekonaliście :) Ani w jedną stronę ani w drugą :P

Zdaję sobie sprawę, że opona całoroczna to jakiś kompromis i musi pod pewnymi względami ustępować zarówno letniej jak i zimowej. Co do tych zimowych to tak jak pisałem: nie dość, że za oknem jesień w grudniu (kolejny rok), to ja jeżdżę w 90% w mieście, gdzie i tak zanim się wytoczę spod domu to już jest poodśnieżane. W kopny śnieg i tak z zawieszeniem GT nie mam się co pchać, nieważne z jakimi kołami.

Jedyny argument jaki do mnie (trochę) przemawia, to wydłużenie drogi hamowania w okresie upałów. W wakacje jeżdżę dużo, daleko, z mocno obciążonym autem (2+2 i box na dachu) i na długich trasach autostradowych. A na takich włoskich autostradach to czasem trzeba być mocno czujnym żeby jakiemuś makaronowi nie zaparkować w tyle jego Alfy. Tu nawet 1m może mieć znaczenie. Zresztą znajomy w lecie właśnie w ten sposób rozbił Evoque'a lądując w pięknym zadzie z czterema kółkami (A7). Miał całoroczne, a Audi letnie :)

ale nie na GT ! - nie będziesz zadowolony z ich zachowania w lecie na pewno - odpuść temat.

Z Michelinów tez nie jestem. Na lekko mokrej nawierzchni mogę na trójce zamielić kołami z włączoną kontrolą trakcji.

Generalnie mógłbym pogonić fabryczne 18", trochę dołożyć i kupić letnie 19". Ale daje zimą będą mi oczy krwawić. Choć w tym roku jeszcze tych paskudztw nie założyłem i póki co się nie zanosi przy tej aurze...

Czyli dalej jestem w miejscu wyjścia.. ;/
Obrazek

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6856
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Opony całoroczne- opinie.

08 gru 2015 00:37

vonski napisał(a): rozbił Evoque'a lądując w pięknym zadzie (...). Miał całoroczne

:bravo :bravo :bravo :bravo :bravo :bravo :bravo :bravo :bravo :bravo :bravo :bravo :bravo :bravo
Evoque i całoroczne... Wszystko w temacie...Sorry, ale taka szydera mi się ciśnie na usta, że głowa boli, ale z szacunku do Ciebie, odpuszczę Twojemu koledze B)
Vonski, litości, rusz głową, masz 200 konnego kompakta :!! :!!
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6510
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Opony całoroczne- opinie.

08 gru 2015 07:41

Jeśli tak jak napisałeś latem długie trasy, autostrady, duże prędkości, to kupując całoroczne sam prosisz się o kłopoty. Wg mnie całoroczne są dla tych, co tylko po mieście, z niewielkimi prędkościami, ot tak do 5 kkm rocznie, raz na pół roku spontaniczny wyjazd 30 km do miasta obok do kina, Ja raz w roku jadę na południe Europy (letnie wakacje) i raz w roku jadę na narty w góry - dlatego tylko przy niespełna 130 konnym HB nie mam ochoty na jakieś kompromisy - mam letnie i zimowe, i bardzo dobrze mi z tym. Zaoszczędzić mogę na choince zapachowej, na bezpieczeństwie nie zamierzam.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

TomaszM
Brygadzista
 
Posty: 102
Dołączył(a): 18 lip 2015 15:08
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C1FL SW, 1.6 ON 115KM
, Optimum+

Re: Opony całoroczne- opinie.

08 gru 2015 08:06

Jakbym miał kasę, to na Twoim miejscu:

- sprzedał całe koła zimowe 16"
- kupił letnie koła 19"
- sprzedał opony z 18"
- na felgi 18" kupił zimówki
Obrazek

Avatar użytkownika
szymex
Kierownik
 
Posty: 547
Dołączył(a): 21 sty 2013 09:44
Lokalizacja: MAZOVIA
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1FL SW, 1,6 ON 115KM
2009, Optimum

Re: Opony całoroczne- opinie.

08 gru 2015 08:44

TomaszM napisał(a):Jakbym miał kasę, to na Twoim miejscu:

- sprzedał całe koła zimowe 16"
- kupił letnie koła 19"
- sprzedał opony z 18"
- na felgi 18" kupił zimówki


-sprzedał ceeda
-kupił Nissana GTR
:lol:

Avatar użytkownika
AUTOR WĄTKU
vonski
Weteran
 
Posty: 2335
Dołączył(a): 09 gru 2014 09:11
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, GT 1.6T Pb 230KM
2015

Re: Opony całoroczne- opinie.

08 gru 2015 12:08

TomaszM napisał(a):Jakbym miał kasę, to na Twoim miejscu:

- sprzedał całe koła zimowe 16"
- kupił letnie koła 19"
- sprzedał opony z 18"
- na felgi 18" kupił zimówki

Niestety to chyba trochę za droga impreza.

szymex napisał(a):-sprzedał ceeda
-kupił Nissana GTR
:lol:

Dobrze trafiłeś, bo GTR to moje auto marzeń. Ale wkładanie całorocznych laci do 500 konnego RWD to dopiero może być zły pomysł :)
Obrazek

Avatar użytkownika
ples
Kierownik
 
Posty: 474
Dołączył(a): 01 kwi 2012 13:51
Lokalizacja: Żory, PL
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1,6 Pb 126KM
2008

Re: Opony całoroczne- opinie.

08 gru 2015 13:57

vonski napisał(a):[..] RWD [..]


Coś się zmieniło? Zawsze byłem przekonany że GT-R to 4WD. Chyba, że mowa o jakimś innym modelu...?
Obrazek

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6856
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Opony całoroczne- opinie.

08 gru 2015 14:04

:ot: :pałka
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

Avatar użytkownika
AUTOR WĄTKU
vonski
Weteran
 
Posty: 2335
Dołączył(a): 09 gru 2014 09:11
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, GT 1.6T Pb 230KM
2015

Re: Opony całoroczne- opinie.

08 gru 2015 18:39

No przecież pisałem że AWD :-P

Tapatalk @ OnePlus X
Obrazek

tomekH
 

Re: Opony całoroczne- opinie.

15 gru 2015 17:38

Na pytanie o opony całoroczne to odpowiem tak: Przez dwa sezony użytkowałem goodyeary Vector 4 seasons 175/65 R14 w Hondzie Jazz. Jazda głównie miejska teren równinny ale za miastem też dawały radę. I latem i zimą spisywały się świetnie. Do Puga 307 zakupiłem Falkeny euroall season AS200 195/65 R15 Made in Japan. Od razu zaskoczył mnie komfort jazdy do tego cichutkie aż miło. Nie jeżdżę sportowo wiec jest ok. Na wodzie i mokrym superancko. Zimą na śniegu, w mieście i po za miastem też bezstresowo. Zrobiłem na nich 30 tys. km. i wysokość bieżnika jest jeszcze spoko. Więc zużycie jest ok. Teraz takie same zakupiłem teraz do swojej kijanki. To co od razu zauważyłem to w stosunku do Michelinów Energy pogorszyły się opory toczenie a więc lekko podniosło się zużycie paliwa. Ale bez tragedii są to liczby po przecinku więc prawie niezauważalne.Na etykietach opór toczenia mają cieniutki, a w testach, mistrzami oszczędności one też nie były. Tak więc nie dziwne. Wybuliłem za nie 825 zł z dostawą za 4 szt. Myślę, że to koszt bez tragedii .Takie są moje obserwacje. Jak dla mnie, to chwalę sobie użytkowanie całorocznych Falkenów. A do tego zrobiło mi się dużo miejsca w piwnicy. :lol:

Avatar użytkownika
micmal
Przedszkolak
 
Posty: 25
Dołączył(a): 05 lip 2015 09:33
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Lubelska

Re: Opony całoroczne- opinie.

15 gru 2015 22:17

ok... powtórzę się ... do zwykłego toczydła (oczywiście bez urazy) - ok - może to ma sens - ale nie w przypadku samochodu GT

Następna strona
Powrót do Zawieszenie
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl