ilość miejsca w nadkolu

Układ kierowniczy, koła, opony, felgi, hamulce itp.

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
Amil
 

ilość miejsca w nadkolu

07 wrz 2013 10:25

pytanie dotyczy większych felg, narazie mam standardowe 15" 195/65R z ET 47, chciałbym wsadzić 18" ET 48, 8" cali szerokie na oponkach 225/45 wg. kalkulatora promień wzrośnie o 1,2 cm w stosunku do OEM`owych kółek, ale problem pojawia się czy zmieści się koło w nadkolu wewnątrz, bo na zewnątrz przy tym ET będzie wystawała felga o 1,4cm bardziej i do wewnątrz o 1,6cm bardziej na zewnątrz się zmieści ale nie wiem czy nie będzie tarło o coś przy pełnym skręcie?

Ktoś może zmieniał na szersze felgi i miał podobny dylemat ?

Avatar użytkownika
gisio
V kolumna
 
Posty: 1362
Dołączył(a): 23 gru 2009 17:51
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM

Re: ilość miejsca w nadkolu

07 wrz 2013 11:47

Amil- zleć to profesjonalistom- nie da się założyć 18” bez ingerencji w zawieszenie i na pewno nie z profilem opon 45 bo taki jest dedykowany do 17” obręczy. Zakładając 17” felgę zgodnie z danymi producenta powinieneś zmienić wszystkie sprężyny i amortyzatory a co dopiero 18”!

Jakby coś mam namiary na firmę, która robiła taką modernizację.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

Avatar użytkownika
Gizmo121
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 5406
Dołączył(a): 09 wrz 2008 10:20
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2008, Optimum

Re: ilość miejsca w nadkolu

07 wrz 2013 14:04

gisio napisał(a):mam namiary na firmę, która robiła taką modernizację.


czy to efekt jej działań ?? :fiu
Obrazek ;) :good
Pozdrawiam Wojtek ( KIA Cee'd SW 1,6 CRDI 115KM optimum 5K 09'2008 ) WRC- Warcy , Rycy , Csescy ale (dużo) nie rdzewieje :)

AUTOR WĄTKU
Amil
 

Re: ilość miejsca w nadkolu

07 wrz 2013 15:57

domyslam sie ze profesjonalisci zrobia to bardzo dobrze ale rownie dobrze za to sobie zawolaja ;]

http://www.rimsntires.com/specs.jsp

ten kalkulator dosc konkretnie pokazuje w sumie wszsystkie parametry odleglosci i wielkosci i tak jak sobie sprawdzalem majac moje 15stalowe fabryczne na 5,5" felgach z ET47 oponka 195/65R/15 a zakladajac 18 8" z ET48 i oponka 225/45R/18 no to wychodzi ze kolo:
- bedzie bardziej wystawalo o 16mm
- bedzie bardziej sie chowało o 14mm
- srednica wzrosnie o 24mm

tak naprawde wszsytkie te parametry powoduja ze kolo powinno raczej sie zmiescic, sprezyny powinno sie wymienic jesli samochod mialby pozostac na tej samej wysokosci co jest teraz (wg tych teoretycznych obliczen samochod trzeba by bylo obnizyc o 12mm)

tak samo przy wiekszych felgach powinno sie zmienic srednice tarcz i zaciski poniewaz im wieksza felga a tarcza bez zmian tym mniejsza sila hamowania, fizyka akurat tutaj wchodzi w gre :P

chce go powiedzmy zmodyfikowac narazie wizualnie nie mam zamiaru smigac bokiem czy 200 po autostradzie bo tez jeszcze jakas piata klepke mam :P chcialbym by nieco ladnie wygladal ;]

miszaw
Klubowicz
 
Posty: 62
Dołączył(a): 20 cze 2011 21:17
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka

Re: ilość miejsca w nadkolu

08 wrz 2013 19:00

Gisio czyli jeśli samochód zjechał fabrycznie na 17 calowych felgach znaczy, że ma inne sprężyny / amortyzatory niż w wersji 16 calowej (takie były dostępne dla proceed) ?. Zastanawia mnie to z uwagi na fakt - na zimę mam 15 calowe felgii.
Procek 2.0 CRDI Optimum+ 08'

Avatar użytkownika
gisio
V kolumna
 
Posty: 1362
Dołączył(a): 23 gru 2009 17:51
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM

Re: ilość miejsca w nadkolu

08 wrz 2013 21:29

miszaw napisał(a):Gisio czyli jeśli samochód zjechał fabrycznie na 17 calowych felgach znaczy, że ma inne sprężyny / amortyzatory niż w wersji 16 calowej (takie były dostępne dla proceed) ?. Zastanawia mnie to z uwagi na fakt - na zimę mam 15 calowe felgii.


Jest dokładnie tak jak piszesz. Ja na zimę mam 16" obręcze - jednak na 17" auto lepiej się zachowuje :)
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

dirtyweekender
Asystent Kierownika
 
Posty: 248
Dołączył(a): 19 lip 2009 21:49
Lokalizacja: Gdańsk

Re: ilość miejsca w nadkolu

11 wrz 2013 00:32

Amil napisał(a):tak samo przy wiekszych felgach powinno sie zmienic srednice tarcz i zaciski poniewaz im wieksza felga a tarcza bez zmian tym mniejsza sila hamowania, fizyka akurat tutaj wchodzi w gre :P


Letnie mam 17" o profilu 45 natomiast na zime 15" o profilu 65 wiec srednica kola pozostaje taka sama wiec jak Twoim zdaniem ma to sie do rozmiaru felgi?
Pro_Ceed 1,6 DOHC Optimum+ Black Pearl 17"

Powrót do Zawieszenie
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 62 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl