Dym z prawego koła/hamulca

Układ kierowniczy, koła, opony, felgi, hamulce itp.

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
Garwar
 

Dym z prawego koła/hamulca

02 cze 2013 12:10

Witam. Jestem nowy na forum i w tym miejscu chciałem wszystkich serdecznie powitać!

W tym miejscu chciałbym skierować swoje pierwsze zapytanie. Otóż wczoraj po prawie 2 mc użytkowania mojej Ceedki, pojawił się nietypowy problem. Auto wyraźnie hamowało i dało się wyczuć że ściaga je w prawym kierunku, dodatkowo przy zatrzymaniu pojazdu dało się zauważyć dym, wychodzący z prawego nadkola, pierwsze "nosowe" oględziny, wykluczyły parę wodną a woń przypominała, tą z przypalonego sprzęgła. Nie ukrywam że wczoraj na śląsku lało dość mocno. Auto osiągało momentami większe prędkości i gwałtownie hamowało, nieraz kończąc hamowanie w kałuży. Stąd moje pytanie dla was jako użytkowników ceedek, jakiej usterki mam się spodziewać? Zapieczenie tłoczka zacisku, czy być może wpadnięcie rozgrzanej tarczy do kałuży skończyło się jej skrzywieniem? Mogę dodać jeszcze od sobie że wczoraj podniosłem samochód na lewarku i koło o którym mowa na jałowym biegu i wyłączonym silniku, stawia dość mocny opór, w momencie jego obracania. Za wszelkie rady i wskazówki z góry dziękuję i Pozdrawiam.

AUTOR WĄTKU
Franky
 

Re: Dym z prawego koła/hamulca

02 cze 2013 12:36

Może klocek nie odbił do końca ? może tarcza ... - trzeba rozkręcić i zobaczyć co tam się stało, ja osobiście pojechałbym do serwisu ;)

Avatar użytkownika
mark
Weteran
 
Posty: 1309
Dołączył(a): 23 lut 2008 12:27
Lokalizacja: Lubelskie
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 115KM
2007, C+

Re: Dym z prawego koła/hamulca

02 cze 2013 12:37

Na Twoim miejscu, to udał bym się szybko do serwisu. Bo dalsza jazda z tym defektem, może być niebezpieczna.
Przyczyny mogą być różne: zapieczony zacisk, skrzywiona tarcza, zatarte - uszkodzone łożysko piasty.

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6523
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Dym z prawego koła/hamulca

02 cze 2013 18:17

Jeśli wypaczyłaby Ci się tarcza, to łatwo byś to poznał - powstaje wtedy tzw. zjawisko fandingu czyli pulsowania pedału hamulca podczas hamowania. Skoro koło ciężko się obraca to raczej na pewno zapiekł się tłoczek i z którejś strony nie odbija Ci zacisk. Efekt to ściąganie na stronę, gdzie zapiekł się hamulec, na razie zapewne wystarczy wymienić klocki i wyczyścić zacisk, jak poczekasz to zaraz wydrzesz tarczę z jednej strony i naprawa zacznie iść w większą kasę. Oczywiście masz słabsze hamowanie, auto nie trzyma toru jazdy, drą się opony, w skrajnym wypadku może dojść do zagotowania płynu i utraty hamulców w ogóle lub do pożaru auta. ROBIĆ NATYCHMIAST!
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6863
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Dym z prawego koła/hamulca

04 cze 2013 15:01

pioter napisał(a): tzw. zjawisko fandingu czyli pulsowania pedału hamulca podczas hamowania.


Chyba miałeś na myśli "fading" i to po prostu utrata skuteczności hamowania w skutek przegrzania układu hamulcowego, nawet w nowych testach na prawko jest to pytanie (nie wiem po grzyba, statystyczny zjadacz paliwa nie musi o tym wiedzieć). Także ze skrzywieniem tarczy po gwałtownym schłodzeniu w kałuży nie ma nic wspólnego ;)
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

AUTOR WĄTKU
Garwar
 

Re: Dym z prawego koła/hamulca

02 sie 2013 17:05

Witam. Przepraszam że długo zwlekałem z odpowiedzą. Jednak aby niepotrzebnie nie odgrzewać tematu, chciałem poinformować innych użytkowników Kianek, że wadliwy okazał się tłoczek koła o którym była mowa w tym temacie. Koszt naprawy z częściami i robotą 170zł. Temat tym samym można wytypować do zamknięcia. Dzięki wszystkim za porady :)

Powrót do Zawieszenie
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 58 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl