Geometra OK a kierownica krzywo.

Układ kierowniczy, koła, opony, felgi, hamulce itp.

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
panpromek
 

Re: Geometra OK a kierownica krzywo.

15 sty 2012 19:08

Ustawienie kierownicy zależy tylko od ustawienia zbieżności. Sam to przerabiałem. Nie korzystałem w tym przypadku z usług ASO tylko stacji diagnostycznej.
Przy okazji sprawdzili geometrię. Okazało się, że jedno z tylnych kół odstaje lekko od normy. Dignosta stwierdził, że może to ustawić ale są jakieś znaczniki na śrubach do regulacji i zalecił wizytę a ASO. Ktoś się orientuje czy jeśli zrobię korektę geometrii w tej stacji a nie w ASO to ASO Kia może wypiąć się na mnie i stwierdzić, że złamałem warunki gwarancji?

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6858
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Geometra OK a kierownica krzywo.

16 sty 2012 19:26

w KurASO ok 130zł
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

AUTOR WĄTKU
tabulatix@o2.pl
 

Re: Geometra OK a kierownica krzywo.

08 mar 2016 23:40

Na początku witam wszystkich, bo to mój pierwszy post. :ok

Ciekaw jestem, jak koledze zakończyła się sytuacja, bo jestem w trakcie takiej samej.
Kupiłem Ceed'a 2015. I byłem na poprawie zrobionej przy zakupie geometrii, ale im się nie udało. Uznali, że przesuną belkę, więc podziękowałem i zapytałem, czy mój tata(który ma od 25 lat warsztat) może mi spróbować ściąganie zniwelować za pomocą regulacji drążkami. No i powiedziano mi, że tak, bo "ustawienie geometrii jest uznawane jako konserwacja, podobnie jak wymiana oleju/filtrów, czy wyważenie kół".
I okazuje się, że samochód trochę szaleje, bo po każdorazowym ustawieniu i tak ściąga-a kolejne pomiary pokazują że jest zupełnie rozstrojony.
Z tym, że w tych Ceedach jest elektroniczne wspomaganie i ponoć to z jego powodu. (ustawić można tylko podpiętą pod ich kompa-chyba)
Jeśli tak, to czy nie można tego jakoś ominąć-np przez wypięcie akumulatora?

PS. Wydruków nie posiadam, bo mamy sprzęt starszego typu :)

Avatar użytkownika
butter18
Dyrektor
 
Posty: 886
Dołączył(a): 21 cze 2014 22:31
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, 1,4 Pb/LPG 100KM
2014, M+DFA

Re: Geometra OK a kierownica krzywo.

09 mar 2016 05:27

Jedź do porządnego warsztatu. Osobiście w 3D zapłaciłęm 50zł w innym aucie z wydrukami itd. w C ustawiamy tył i przód. Niewielu to potrafi.

P.S. Poprawa geometrii przy zakupie ?? :szok co on z lawety im zleciał ?
Hyundai i10 2015
Kia cee'd 2014
Daewoo Matiz 2000

AUTOR WĄTKU
zielinciech
 

Re: Geometra OK a kierownica krzywo.

09 mar 2016 12:17

Mam ten sam problem. Swobodnie puszczona kierownica, w neutralnej pozycji jest minimalnie przekrzywiona w lewo. Niby drobnostka ale denerwuje. Może ktoś polecić jakiś dobry warsztat w Trójmieście, który dobrze ustawia geometrie, zbieżność i tego typu rzeczy?

pzdr

AUTOR WĄTKU
tabulatix@o2.pl
 

Re: Geometra OK a kierownica krzywo.

09 mar 2016 14:02

butter18 napisał(a):Jedź do porządnego warsztatu. Osobiście w 3D zapłaciłęm 50zł w innym aucie z wydrukami itd. w C ustawiamy tył i przód. Niewielu to potrafi.

P.S. Poprawa geometrii przy zakupie ?? :szok co on z lawety im zleciał ?


Kupiłem ją uzywaną 5tys km. w Carserwisie obok salonu KIA, po jezdzie próbnej sciągała w prawo. Poprosiłem, żeby przed zakupem zrobili geometrię-żebym odjechał 100% sprawnym autem. Zrobili (oczywiście w tym ASO KIA), ale nie sprawdzili i jak kupiłem, to sciągała w lewo(prawdopodobnie podkręcili drążkami "na oko"). Nast dnia przyjechałem na kolejną poprawę, ale wymyślili, że geometria jest OK, ale skoro nadal sciąga to przesuną belkę. Na to się nie zgodziłem, bo z doświadczenia-ok 75% naszych klientów, którzy byli na geometrii w ASO, narzeka, że ciągle nie jest dobrze, po czym robi im mój ojciec(bez tych nowoczesnych urządzeń) i 100% wyjeżdża zadowolonych.

Co masz na myśli pisząc "porządny warsztat"-bo mam wrażenie, że nikt mi nie zrobi lepiej niż ja sam(tzn z ojcem)?
3D,laser,wydruki i inne pierdoły są najczęściej chwytem marketingowym mającym na celu zdobycie klientów.
Geometria, może pamiętasz, to prosta nauka, której podstawy wystarczające do zrobienia zbieżności były wykładane już w 6klasie podstawówki-lasery i 3D i jeszcze inne czary mary nie są tu niezbędne.
Kwestia tego, czy faktycznie to elektroniczne wspomaganie aż tak bardzo uniemożliwia ustawienie samemu-bez podpinania pod komputer?

AUTOR WĄTKU
ghost985
 

Re: Geometra OK a kierownica krzywo.

09 mar 2016 17:13

zielinciech napisał(a):Mam ten sam problem. Swobodnie puszczona kierownica, w neutralnej pozycji jest minimalnie przekrzywiona w lewo


Jeżeli geometrie masz OK (nie ściąga, nie ścina opon), to musisz zrobić drobną regulację na drążkach kierowniczych. Potrzebne będą klucze 13, 22 i jakiś regulowany do skontrowania końcówki drążka i marker z farbą do zrobienia znaków.
1. luzujesz kontry na drążkach,
2. robimy znaki na drążku i końcówce,
3. kierownica przechylona w lewo: wkręcamy lewy drążek max. od 1/4 do 1/2 obrotu, prawy wykręcamy o tyle samo,
4. kierownica przechylona w prawo: analogicznie w odwrotnej kolejności.
5. potem lekko załapać kontry i jazda próbna - jak wszystko ok. dokręcić kontry i zrobione - kiera prosto :ok

AUTOR WĄTKU
zielinciech
 

Re: Geometra OK a kierownica krzywo.

09 mar 2016 18:34

ghost985 napisał(a):Jeżeli geometrie masz OK (nie ściąga, nie ścina opon), to musisz zrobić drobną regulację na drążkach kierowniczych. Potrzebne będą klucze 13, 22 i jakiś regulowany do skontrowania końcówki drążka i marker z farbą do zrobienia znaków.
1. luzujesz kontry na drążkach,
2. robimy znaki na drążku i końcówce,
3. kierownica przechylona w lewo: wkręcamy lewy drążek max. od 1/4 do 1/2 obrotu, prawy wykręcamy o tyle samo,
4. kierownica przechylona w prawo: analogicznie w odwrotnej kolejności.
5. potem lekko załapać kontry i jazda próbna - jak wszystko ok. dokręcić kontry i zrobione - kiera prosto :ok


Dzięki za instrukcje. Ale nie będę sam się za to zabierał, bo nie czuje się zbyt mocno w mechanice samochodowej :(
Przy okazji zlecę to mechanikowi ;)

pzdr

AUTOR WĄTKU
Sebas_tian
 

Re: Geometra OK a kierownica krzywo.

21 mar 2016 20:33

A skoro juz była mowa o zdejmowaniu kierownicy, o ile stopni mniej więcej kierownica się obróci jak ja przestawimy o jeden ząbek? bo domyslam się, ze po zdjęciu kierownicy oska na ktorej jest osadzona ma jakies ząbki? ( nie znalazłem zdjęcia niestety na necie... ).
NIe chce grzebac w geometrii bo auto jedzie idealnie prosto, jedynie kierownica jest o 5 stopni w lewo co zaburza moj zmysł estetyczny :D

AUTOR WĄTKU
ghost985
 

Re: Geometra OK a kierownica krzywo.

21 mar 2016 23:46

Nie wiem nie mierzyłem kątów... w sumie jak kto woli, a W Twoim przypadku, przy takiej korekcie na kierownicy Twoje auto w lewo będzie lepiej skręcać, niż w prawo :he aha pamiętaj o korekcie jakbyś w przyszłości robił zbieżność

Avatar użytkownika
witia_2005
Weteran
 
Posty: 1598
Dołączył(a): 19 sty 2008 18:54
Lokalizacja: małopolska
Grupa: Małopolska

Re: Geometra OK a kierownica krzywo.

22 mar 2016 23:42

Skoro masz geometrię ok to musisz skalibrować wspomaganie w ASO. To pomaga.
Kia Rio 1,4 97KM
Obecny model Kia cee'd SW 1,6 benzyna nr serii 0420 FL

Witia.

Obrazek

AUTOR WĄTKU
Sebas_tian
 

Re: Geometra OK a kierownica krzywo.

03 kwi 2016 21:14

Problem rozwiązany, zdjąłem kierownicę przestawiłem o dwa ząbki i jest idealnie prosto :) 15 minut roboty

Avatar użytkownika
MJRegul
Asystent Kierownika
 
Posty: 203
Dołączył(a): 09 maja 2015 10:58
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 ON 115KM
2008, Optimum+

Re: Geometra OK a kierownica krzywo.

18 kwi 2016 14:39

Sebas_tian napisał(a):Problem rozwiązany, zdjąłem kierownicę przestawiłem o dwa ząbki i jest idealnie prosto :) 15 minut roboty


Rozwiązanie na skróty, chyba, że wcześniej kierownica była zdejmowana i została źle założona i jeśli geometria całego zawieszenia jest OK od A do Z. Kalibrowałeś wspomaganie?
2008 KIA pro_cee'd 1.6 CRDi (Pwr 115,9KM Tq 256,4Nm :yah: ) Optimum+
Obrazek

Poprzednia strona
Powrót do Zawieszenie
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl