stuki podczas hamowania na zakręcie

Układ kierowniczy, koła, opony, felgi, hamulce itp.

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
lubek
 

stuki podczas hamowania na zakręcie

18 maja 2010 09:35

witam

od jakiegoś czasu (2-3 tyg) podczas skręcania (np. wjazd na miejsce parkingowe, jakieś łuk) i jednoczesnego hamowania (nie awaryjnego oczywiście, bez "bawienia" się pedałem hamulca - jednostajne hamowanie) słychać stuki zawieszenia przedniego, w każdej innej sytuacji - jazda prosto, skręcanie, jazda po łukach, wertepach itp itd stukanie nie występuje, tylko i wyłącznie podczas skręcania i jednoczesnego hamowania. Byłem dwa razy w ASO w Sopocie, niestety nie udało się ustalić przyczyny, żaden mechanik nie wie co to może by. Część zawieszenia została wymieniona "tak, w razie czego", ale nic nie pomogło, zostałem poproszony o cierpliwość. Z natury nie jestem cierpliwy i wybieram się jutro do ASO w Gdańsku może oni wpadną na jakiś świeży pomysł.

Pozostaje mi więc pytanie czy ktoś może miał podobne problemy ze swoją Kijanką?

Mój ceed ma około 47 tys. przebiegu, wymieniane były łączniki stabilizatorów, tuleje, końcówki sworznia wahacza, sprawdzane amorki, hamulce, koła. Wszystko jest w ok brak jakichkolwiek luzów.

Czekam na jakieś ciekawe pomysły bo stukanie przy każdym mocniejszym zakręcie czy parkowaniu jest po prostu nudne...

AUTOR WĄTKU
elektor
 

Re: stuki podczas hamowania na zakręcie

18 maja 2010 10:33

Zauważyłem dokładnie to samo. iiam
Auto z roku 2008 początek, też wymieniane łączniki stabilizatora.

NIestety jak na razie tego nie śledziłem.
Bardzo chętnie posłucham opinii co to moze być..

Avatar użytkownika
arturo
Kierownik
 
Posty: 545
Dołączył(a): 09 lip 2008 09:57
Lokalizacja: Kaźmierz
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C3 HB, 1,4 Pb 100KM
2020, m classic

Re: stuki podczas hamowania na zakręcie

18 maja 2010 13:06

Też tak miałem, ale sie uspokoiło przed ostatnim przeglądem. Ja stawiam na przekładnie lub kolumne kierowniczą.
Kia Ceed 1.4 C+ HB 2008r.
Obrazek
Kia Ceed 1.6 GDI L SW 2015r.
Obrazek

AUTOR WĄTKU
maestro
 

Re: stuki podczas hamowania na zakręcie

20 maja 2010 07:52

lubek napisał(a):od jakiegoś czasu (2-3 tyg) podczas skręcania (np. wjazd na miejsce parkingowe, jakieś łuk) i jednoczesnego hamowania (nie awaryjnego oczywiście, bez "bawienia" się pedałem hamulca - jednostajne hamowanie) słychać stuki zawieszenia przedniego, w każdej innej sytuacji - jazda prosto, skręcanie, jazda po łukach, wertepach itp itd stukanie nie występuje, tylko i wyłącznie podczas skręcania i jednoczesnego hamowania.

Mam identycznie, a poniżej mój wpis z 3 kwietnia z innego wątku, tam niestety nie uzyskałem rozwiązania, podczepiam go więc tutaj.

"Witam,

Nie wiem czy w odopowiednim wątku to piszę, bo nie wiem czy mój problem dotyczy zawieszenia, układu kierowniczego czy hamulców.
U mnie też coś strzela, a może popukuje, trudno mi jest określić ten odgłos, mam wrażenie że pojawił sie jakiś luz. A dzieje się to podczas zatrzymywania z użyciem hamulca najczęściej podczas skręcania kołami lub podczas ruszania do tyłu.... takie puk puk dwa razy i cisza. W czasie jazdy nic nie słychać.
Miałem już wymianę przedniego łącznika stabilizatora we wrześniu ubiegłego roku, pod koniec lutego kolejny łącznik z przodu. Odgłos i objawy inne, wtedy stukało w zasadzie podczas jazdy na nierównościach.
Po przeanalizowaniu wątku nie wiem czy ktoś miał podobną usterkę. Ale może ...? Czekam na jakieś podpowiedzi, gdzie jest usterka ?"


Byłem z tym problemem w polowie kwietnia w ASO, zdiagnozowane było, że coś jest nie tak, ale sprawdzono zawieszenie i wyszło że jest ok. Prawdopodobnie szukali w złym miejscu.
Też bym skłaniał się, że to układ kierowniczy.
Oby nie było to nic co zagrażałoby bezpieczeństwu jazdy, naprzykład jakaś odkręcająca się śrubka, bo coraz większe mam takie obawy.
Pod koniec maja mam przegląd powłoki lakierniczej i zgłoszę to jeszcze raz. Na początku czerwca mam większy wyjazd autem i coraz mocniej zastanawiam się nad rozwiązaniem tego problemu.

AUTOR WĄTKU
gruby220
 

Re: stuki podczas hamowania na zakręcie

20 maja 2010 22:07

Tez mialem taki sam problem i to dwokrotnie.Proponuje poszukac na forum bo juz byl temat przerabiany.Koledze z Sopotu doradzam udac sie do KIA Interbis problem jest znany naprawa ok 2 godz. good

AUTOR WĄTKU
maestro
 

Re: stuki podczas hamowania na zakręcie

21 maja 2010 07:30

gruby220 napisał(a):Tez mialem taki sam problem i to dwokrotnie.Proponuje poszukac na forum bo juz byl temat przerabiany.Koledze z Sopotu doradzam udac sie do KIA Interbis problem jest znany naprawa ok 2 godz.


Ja nie znalazłem na forum identycznego problemu. Były podobne lecz zawsze ciut inne. Opis problemu u kolegi lubek jest identyczny jak u mnie. Jeśli Interbis rozwiązał ten problem to ja chętnie pojadę do nich. Tak się składa, że ok 10 czerwca będe w Trójmieście. Wcześniej jeszcze odwiedzę swoje ASO.

Pozdrawiam.

AUTOR WĄTKU
elektor
 

Re: stuki podczas hamowania na zakręcie

21 maja 2010 09:24

gruby220 napisał(a):Tez mialem taki sam problem i to dwokrotnie.Proponuje poszukac na forum bo juz byl temat przerabiany.Koledze z Sopotu doradzam udac sie do KIA Interbis problem jest znany naprawa ok 2 godz. good


Kolego, jeśli też tak miałeś, a jak widzisz mimo szukania, problem dalej męczy innych, mógłbyś choć trochę odsłonić rąbka tajemnicy co jest przyczyną ?
(w końcu nie każdy ma blisko do Sopotu :oops: )

AUTOR WĄTKU
maestro
 

Re: stuki podczas hamowania na zakręcie

21 maja 2010 10:27

zayctuje kolęge gruby220 z wątku innego, o który mu pewnie chodziło:
"Jeżeli jest to stukanie podczas hamowanie na skreconych kołach (głuche) to dochodzi ono według wiedzy KIA Interbis Gdańsk z zacisków hamulców kół przednich .Przerabiałem ten problem dwukrotnie po raz pierwszy po ok 18000 ponownie przy 36000...Za pierwszym razem rozebrali mi pół zawieszenia przedniego bo sami nie wiedzieli co to za stuki ale naprawili na jakis czas.Za drugim razem (4 dni temu) trwalo to ok 2 godz skonczylo sie na wyczyszczeniu i przesmarowaniu jakiego elementu (wg ASO) narazie stuków niema i mam nadzieje ze szybko sie nie pojawia."

U mnie to mało prawodpodobne aby były zaciski, z tego co widziałem to dokładnie im się przyjrzano, nasmarowano itd.
Idealnie usterkę przedstawił kolega lubek, ciekaw jestem wyniku jego wizyty w ASO.
Mam taki zjazd pod garaż z lekko pofalowaną nawierzchnią, który pokonuje łukiem, to wlaśnie tam najwczesniej podczas dohamowywania i skrecania pojawiło sie to pukanie. To było jakieś 1,5 miesiaca temu. Obecnie puka w różnych okolicznościach i głosniej. Mam nadzieje że tym razem ASO zdiagnozuje problem. A może wcześniej, któryś z kolegów mi podpowie co to stuka, wtedy będzi mi lżej na duszy :)

Avatar użytkownika
Gizmo121
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 5406
Dołączył(a): 09 wrz 2008 10:20
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2008, Optimum

Re: stuki podczas hamowania na zakręcie

21 maja 2010 11:52

Kiedyż zjeżdżałem do podziemnych garaży Blue City i ten zjazd był wyłożony kostką w choinkę i do tego co druga kostka wyżej.W pierwszym momencie najazdu myślałem ,że gumy przebiłem nie dość ,że huk to jeszcze drgania na kierownicy :o Życzę abyś miał to samo 8-)
PS Oczywiście miałem na myśli złą nawierzchnie a nie usterkę w aucie :D
Pozdrawiam Wojtek ( KIA Cee'd SW 1,6 CRDI 115KM optimum 5K 09'2008 ) WRC- Warcy , Rycy , Csescy ale (dużo) nie rdzewieje :)

AUTOR WĄTKU
gruby220
 

Re: stuki podczas hamowania na zakręcie

23 maja 2010 00:18

elektor napisał(a):[
Kolego, jeśli też tak miałeś, a jak widzisz mimo szukania, problem dalej męczy innych, mógłbyś choć trochę odsłonić rąbka tajemnicy co jest przyczyną ?
(w końcu nie każdy ma blisko do Sopotu :oops: )


Za pierwszym razem gdy stuki sie pojawily samochod stal 2 dni w ASO , z tego co sie dowiedzialem rozbierali cale zawieszenie ,wymieniali po kolei wszystkie czesci i testowali... W koncu stuki ustaly. Mysle ,ze jeszce wtedy sami nie wiedzieli co to sie stalo z moim autem poprostu wyczyscili i przesmarowali "jakies elementy" - mieli szczescie pomoglo.
Za drugim razem gdy umawialem sie na wizyte z tym samym problemem Pan z ASO radosnie oswiadczyml mi ze naprawa jakies 2 godzinki zajmie...troche nie dowierzalem nauczony wczesniejszym 2 dniowym pobytem auta w serwisie ale okazalo sie to prawda po 2 godz obebralem samochod naprawiony bez objawow stukanie.
Niestety niedowiedzialem sie co bylo przyczyna otrzymalem lakoniczna informacje ze "cos" zostalo wyczyszczone i nasmarowane w ukladzie hamulcowym.
Do dzisiaj stuki nie wystepuja. :)

Avatar użytkownika
witia_2005
Weteran
 
Posty: 1598
Dołączył(a): 19 sty 2008 18:54
Lokalizacja: małopolska
Grupa: Małopolska

Re: stuki podczas hamowania na zakręcie

28 maja 2010 07:36

Witam.
Forum ma sporo tematów i nie sposób wszystkiego dokładnie przeczytać. Ale ostatnio przeszukuję tematy dotyczące stukania, pukania podczas skręcania. Mój stuk-puk jest następujący: zacznę że słychać go tylko przy manewrach parkingowych gdzie ruch kierownicą jest znaczny, jadąc na wrost i skręcając w prawo około 70-90 stopni "stuk" zatrzymuję się i odbijam kierownicą w lewo do wyprostowania kól "stuk". Odgłos jest słyszalny z lewej strony . Nie wiem czy jest on słyszalny na zewnątrz. Jesgo natęrzenie jest różne bez względu na to czy samochód jest po jakimś dystansie czy wyjechał z garażu. Taka to moja zagadka.
Kia Rio 1,4 97KM
Obecny model Kia cee'd SW 1,6 benzyna nr serii 0420 FL

Witia.

Obrazek

AUTOR WĄTKU
maestro
 

Re: stuki podczas hamowania na zakręcie

28 maja 2010 10:31

gruby220 napisał(a):Niestety niedowiedzialem sie co bylo przyczyna otrzymalem lakoniczna informacje ze "cos" zostalo wyczyszczone i nasmarowane w ukladzie hamulcowym.


Byłem w ASO, i usłyszałem podobną odpowiedź. Pokonałem 100 km i narazie nie puka. Ogólnie jednak nie wierzę w czyszczenie, czy rozbieranie i składanie ponowne jako skuteczną metodę naprawiania tego problemu.
Czekam cierpliwie, aż zacznie znowu pukać ..... :)

Avatar użytkownika
witia_2005
Weteran
 
Posty: 1598
Dołączył(a): 19 sty 2008 18:54
Lokalizacja: małopolska
Grupa: Małopolska

Re: stuki podczas hamowania na zakręcie

28 maja 2010 10:39

Idąc tropem kolegi z Gdańska zadzwoniłem tam. Miły Pan na początku chciał mnie spławić ale po kilku minutach rozmowy dał się przekonać. Powiedział, że tak się dzieje jak się składa samochód na "sucho" Do Żyliny wysyłamy smar do klocków hamulcowych oraz prowadniczek zacisków. To podobo jest przyczyna.
Kia Rio 1,4 97KM
Obecny model Kia cee'd SW 1,6 benzyna nr serii 0420 FL

Witia.

Obrazek

Avatar użytkownika
witia_2005
Weteran
 
Posty: 1598
Dołączył(a): 19 sty 2008 18:54
Lokalizacja: małopolska
Grupa: Małopolska

Re: stuki podczas hamowania na zakręcie

28 maja 2010 11:01

pierre_nick napisał(a):
witia_2005 napisał(a):Do Żyliny wysyłamy smar do klocków hamulcowych

oby nie smarowali tej strony, która dotyka tarczy :lol:


Patrząc na ich zdolności manualne tak mogło by się stać. Więc nie wiem co lepsze używanie przez niech smarów czy skrzypiące i pukające cee'd-y? :)
Kia Rio 1,4 97KM
Obecny model Kia cee'd SW 1,6 benzyna nr serii 0420 FL

Witia.

Obrazek

Avatar użytkownika
witia_2005
Weteran
 
Posty: 1598
Dołączył(a): 19 sty 2008 18:54
Lokalizacja: małopolska
Grupa: Małopolska

Re: stuki podczas hamowania na zakręcie

08 lip 2010 07:11

Przywołam temat stukania do tablicy mimo że są wakacje. Nie znalazłem przyczyny. kilka krotnie zdażyło mi się wjechać na nierówności poprzeczne i też pukło jadąc na wprost. Natomiast ostatnio umyłem auto, w nocy przyroda oceniła że zbyt długo jest czyste i dokonała ponownego płukania i efekt rano był taki że nic nie pukało. Lecz gdy samochód po kilku dniach był zupełnie suchy znowu pukanie parkingowe wróciło. Zastanawiam się co dalej. Tak aby przez przypadek połowy auta nie rozebrali a na koniec powiedzieli ten typ tak ma.
Kia Rio 1,4 97KM
Obecny model Kia cee'd SW 1,6 benzyna nr serii 0420 FL

Witia.

Obrazek

AUTOR WĄTKU
jamaan
 

Re: stuki podczas hamowania na zakręcie

10 sie 2010 17:30

Miałem identyczne objawy.Podczas skręcania przy małych prędkościach i jednoczesnym hamowaniu występowały stuki,trzeszczenie.Stuki pochodziły od klocków hamulcowych.Naprawa w Cardroom-ie na ul.Wysockiego w Warszawie.Kwestia oczyszczenia prowadnic w zaciskach,samych klocków i przesmarowania właśnie tych prowadnic.Problem już nie istnieje.

AUTOR WĄTKU
maestro
 

Re: stuki podczas hamowania na zakręcie

15 sie 2010 20:17

Dzięki kolego jamaan za informację.... u mnie naprawa chyba wyglądała podobnie. Nie pukało przez 1000 km, teraz znowu to mam. Niemniej raczej na 100 % stukanie pochodzi właśnie z okolic zacisków hamulcowych.

AUTOR WĄTKU
mkr
 

Re: stuki podczas hamowania na zakręcie

20 wrz 2010 18:54

ja w innym aucie miałem podobny objaw - winą były dolne sworznie wahacza (tak ocenili mechanicy), ale wymieniłem też końcówki drążka oraz zaciski hamulców, więc de facto nie dam głowy, co pukało. Ale trop może być przydatny.

Avatar użytkownika
witia_2005
Weteran
 
Posty: 1598
Dołączył(a): 19 sty 2008 18:54
Lokalizacja: małopolska
Grupa: Małopolska

Re: stuki podczas hamowania na zakręcie

01 cze 2011 07:33

Od kilku dni zauważam że podczas skręcania zaczyna występować to zjawisko :
jamaan napisał(a):Podczas skręcania przy małych prędkościach i jednoczesnym hamowaniu występowały stuki,trzeszczenie.

Nadmienię że po przeglądzie przejechałem 2600 km. Zaciski były smarowane bo przy tym byłem i widziałem :) i nie była to margaryna :(
Kia Rio 1,4 97KM
Obecny model Kia cee'd SW 1,6 benzyna nr serii 0420 FL

Witia.

Obrazek

AUTOR WĄTKU
toomas
 

Re: stuki podczas hamowania na zakręcie

01 cze 2011 10:14

U mnie też zaczyna stukać - skręcone koła i hamowanie i mamy stuk. Na razie jeszcze da się wytrzymać a ponieważ czasu brak na wizyty w ASO to stuka dalej :)

Następna strona
Powrót do Zawieszenie
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 62 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl