Myszkowanie SW przy podmuchach wiatru

Układ kierowniczy, koła, opony, felgi, hamulce itp.

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
jarmo
 

Myszkowanie SW przy podmuchach wiatru

27 kwi 2010 14:08

Witam,
od 2 miesięcy śmigam sw 1.6b po FL i zaobserwowałem bardzo dużą podatność na boczny wiatr (moim zdaniem zbyt dużą) - potrafi go przestawić o jeden metr w lewo lub prawo, albo ciągle myszkuje, dłuższa trasa staję męcząca. Po zmianie opon na letnie (też 15") jest drobinę lepiej, ale i tak źle. Nie wiem czy to przypadłość mojego egzemplarza, czy też po prostu uroda tego modelu (trochę w to wątpię). Czy ktoś miał podobny problem? Może da się to jakoś rozwiązać - ustawić bardziej zbieżnie przednie koła, albo wymienić opony na szersze (może problem nie występuje przy 16").
Dzięki za odzew i pomoc :)
Ostatnio edytowano 27 kwi 2010 14:23 przez jarmo, łącznie edytowano 1 raz

AUTOR WĄTKU
szady
 

Re: Myszkowanie SW przy podmuchach wiatru

27 kwi 2010 14:22

Krótko i na temat. TTTM. Czasami jak ktoś wymieniał wady w którymś temacie to wspominał
o podatności ceeda na podmuchy wiatru przy większych prędkościach. Zgadzam się z tym.

jarmo napisał(a):Może da się to jakoś rozwiązać - ustawić bardziej zbieznie przednie koła, albo wymienić opony na szersze


Zbieżność musi być prawidłowa bo zeżre ci opony a co do szerszych hm ja mam 215tki i można powiedzieć że
może i ciut jest stabilniej ale za to w koleinach przy większych prędkościach przeżycia niezapomniane :D

AUTOR WĄTKU
jarmo
 

Re: Myszkowanie SW przy podmuchach wiatru

27 kwi 2010 14:33

TTTM - ten typ tak ma? ;)

To źle, bo przez 2 miesiące zrobiłem 12tkm z czego 10tkm z V > 120kmh. A może koła 16" 205 coś zmienią?

AUTOR WĄTKU
szady
 

Re: Myszkowanie SW przy podmuchach wiatru

27 kwi 2010 14:42

jarmo napisał(a):A może koła 16" 205 coś zmienią


To już musisz otrzymać odpowiedź od kogoś kto takie ma.

Kolega Teon jak się pojawi to może Ci coś doradzi.
Opisywał co zrobił u siebie i podejrzewam że dzięki szerokiej oponie + obniżenie jakieś 4cm
na sprężynach twardych jest bardziej stabilny ale to już musisz jego pytać.

Chociaż też nie wiem jak prowadzi się prosiak / takowego posiada Teon /
SW może ze względu na większy gabaryt po prosty tak ma.

Avatar użytkownika
N_Jay
Dyrektor
 
Posty: 701
Dołączył(a): 28 cze 2008 02:29
Lokalizacja: W-M
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,6 Pb 126KM
2010

Re: Myszkowanie SW przy podmuchach wiatru

27 kwi 2010 15:52

Mój pierwszy Ceed-ek był bardzo podatny na boczne podmuchy, nawet lekkie. Jazda za TIR-em też dawała się we znaki, chociaż nie od początku. Nowy pod tym względem jest dużo bardziej stabilny. Obydwa w tej samej budzie (HB) i na oponach o tym samym rozmiarze. Moim zdaniem powinieneś sprawdzić ciśnienie w oponach i geometrię zawieszenia. Jak mi swego czasu zmienili gumy w zawieszeniu przez jakiś czas było dużo lepiej.
Ceed HB 1.6 Opti + ESP, po FL - od 04/2010
Ceed HB 1.4 OptiPlus, So-Red - do 04/2010

AUTOR WĄTKU
jarmo
 

Re: Myszkowanie SW przy podmuchach wiatru

28 kwi 2010 08:52

N_Jay napisał(a):. Moim zdaniem powinieneś sprawdzić ciśnienie w oponach i geometrię zawieszenia. Jak mi swego czasu zmienili gumy w zawieszeniu przez jakiś czas było dużo lepiej.

Auto od nowości tak się zachowuje - z ciśnieniem już kombinowałem na różne sposoby. Muszę podjechać do serwisu, żeby mi geometrię sprawdzili. Jeżeku ktoś ma jeszcze jakiś pomysły co do przyczyny rzucania auta na wietrze to chętnie je poznam :)

AUTOR WĄTKU
Franky
 

Re: Myszkowanie SW przy podmuchach wiatru

28 kwi 2010 11:15

Ja od kiedy mam Uniroyal RainExpert 205/55R16 (na alu) nie mam problemów z podmuchami, które notabene odczuwam na zimowych 15 (na stali). Chociaż zimą zawsze mocniej wieje :D

trudno powiedzieć, ale zwiększenie powierzchni opony powinno zawsze dawać większą przyczepność, do tego jakoś ogumienia :)

AUTOR WĄTKU
jarmo
 

Re: Myszkowanie SW przy podmuchach wiatru

29 kwi 2010 11:19

Franky napisał(a):Ja od kiedy mam Uniroyal RainExpert 205/55R16 (na alu) nie mam problemów z podmuchami, które notabene odczuwam na zimowych 15 (na stali). Chociaż zimą zawsze mocniej wieje :D

trudno powiedzieć, ale zwiększenie powierzchni opony powinno zawsze dawać większą przyczepność, do tego jakoś ogumienia :)


Czyli zmienić koła. Z tym może być problem, bo to auto służbowe... Mam nadzieję, że istnieje jakieś inne roziązania.
Może inni użytkownicy SW mieli podobne problemy?

AUTOR WĄTKU
adamg29
 

Re: Myszkowanie SW przy podmuchach wiatru

29 kwi 2010 11:45

jarmo napisał(a):Może da się to jakoś rozwiązać - ustawić bardziej zbieżnie przednie koła, albo wymienić opony na szersze (może problem nie występuje przy 16").
Dzięki za odzew i pomoc :)

Wozić dwa worki cementu w bagażniku....

AUTOR WĄTKU
jarmo
 

Re: Myszkowanie SW przy podmuchach wiatru

29 kwi 2010 13:09

adamg29 napisał(a):Wozić dwa worki cementu w bagażniku....


To akurat nic nie daje ;) Często jeżdżę z pełnym bagażnikiem i ma wrażenie, że jest nawet gorzej - auto bardziej pływa.

A zakładał może ktoś na seryjne felgi 15" opony 205/60/15?

AUTOR WĄTKU
rsimon
 

Re: Myszkowanie SW przy podmuchach wiatru

29 kwi 2010 13:55

Od początku mój ceed myskował/pływał ale tylko na niewielkich podłużnych nierównościach - nieduże, ale długie koleiny, szyny tramwajowe.
Jeżeli idzie o podmuchy wiatru to nic specjalnego nie zwróciło mojej uwagi.
Standard - jak wiej to zawsze trochę utrudnia jazdę.
Kiedyś jadąc HA na niemieckim bahnie dmuchneło, a moja czujność trochę była przyćmiona innymi śpiochami w aucie i nagle znalazłem się na pasie obok.
Dobrze że rzuciło mnie na prawo bo autka tam jechały trochę wolniej i nie było problemu.
I najciekawsze jest to że nie poczułem nagłego szarpnęcia w bok tylko nagle zmieniło się auto które jechało przede mną - ale na pewno to ja zmieniłem pas.
A to myszkowanie/pływanie tyłu ceeda sw to jak najbardziej TTTM - w moim przekonaniu.
Jeżdże na R16/205/55 lato alu, zima stal+tworz. abs
Pozdro

AUTOR WĄTKU
jarmo
 

Re: Myszkowanie SW przy podmuchach wiatru

29 kwi 2010 14:14

rsimon napisał(a):A to myszkowanie/pływanie tyłu ceeda sw to jak najbardziej TTTM - w moim przekonaniu.
Jeżdże na R16/205/55 lato alu, zima stal+tworz. abs
Pozdro


Czyli sugerujesz, ze zmiana opon na szersze (ale pozostanie przy 15") niewiele zmieni? To mało pocieszające. Raz w miesiącu robię ok 4-5tys. km po Niemczech i Francji, a tam na autostradach potrafi mocno wiać. Gdy jechałem pierwszy raz, to miał taką samą sytuację jak Ty. Przestawiło mni o 1,5m w lewo. Byłem mocno zdziwiony. Przerobiłem na prawdę dużo aut, ale żadno z nich nie zachowywało się tak źle podczas wiatru. Ponadto układ kierowniczy chodzi nad wyraz lekko, w związku z tym reakcja kierownicą na podmuch wiatru jest często trochę przesadzona i auto zaczyna bujać w lewo i prawo :(

AUTOR WĄTKU
jarmo
 

Re: Myszkowanie SW przy podmuchach wiatru

30 kwi 2010 07:13

SW 1.6b po FL C+ na pewno bez progresji ;)

SebolE
Nadworny fotograf
 
Posty: 330
Dołączył(a): 25 sie 2007 17:48
Lokalizacja: Gdañsk,Sopot,Gdynia,W-wa

Re: Myszkowanie SW przy podmuchach wiatru

01 maja 2010 06:47

jarmo napisał(a):Witam,
od 2 miesięcy śmigam sw 1.6b po FL i zaobserwowałem bardzo dużą podatność na boczny wiatr (moim zdaniem zbyt dużą) - potrafi go przestawić o jeden metr w lewo lub prawo, albo ciągle myszkuje, dłuższa trasa staję męcząca. Po zmianie opon na letnie (też 15") jest drobinę lepiej, ale i tak źle. Nie wiem czy to przypadłość mojego egzemplarza, czy też po prostu uroda tego modelu (trochę w to wątpię). Czy ktoś miał podobny problem? Może da się to jakoś rozwiązać - ustawić bardziej zbieżnie przednie koła, albo wymienić opony na szersze (może problem nie występuje przy 16").
Dzięki za odzew i pomoc :)

Sporo jeżdżę po 3miejskiej obwodnicy i powiem duzo jest miejsc gdzie z boku wiaterkiem się dostaje.
Delikatnie ok troszkę się bujnie ale bez przesady.
Miałem HB teraz SW kola 16" i jest porównywalnie.
A to co pisze rsimon to juz jakaś fikcja albo wichura.
Bo patrząc na swoje auto i boczne podmuchy z myszkowaniem to w Niemczech był chyba tajfun ;P
KIA CEED SW 1.6 CRDI 115KM
Pozdrawiam
:)
Obrazek

AUTOR WĄTKU
rsimon
 

Re: Myszkowanie SW przy podmuchach wiatru

04 maja 2010 08:37

SebolE napisał(a):A to co pisze rsimon to juz jakaś fikcja albo wichura.

ani fikcja ani wichura
nie mam w zwyczaju ściemniać czy koloryzować, bo niby po co?
autostrada leciała w lesie, była taka przecinka (dość szeroka, chyba pod linię wysokiego napięcia)
jak pisałem byłem znużony i generalnie należała mi się już przerwa tym bardziej że reszta smacznie spała
wiało silnie, w lesie nie było czuć trafiła się dziura to dmuchnęło
może słabo kierownice trzymałem, nie wiem, nie pamiętam, jechałem ok. 150 km/h

AUTOR WĄTKU
szady
 

Re: Myszkowanie SW przy podmuchach wiatru

04 maja 2010 11:50

rsimon napisał(a):ani fikcja ani wichura


Rsimon - dokładnie jest tak jak mówisz. Bynajmniej u mnie. Przy dużych prędkościach kiedy przykładowo
lecę sobie przez las a potem wypadam na czystą przestrzeń i wiatr wieje, to Ceed jest podatny na boczne
wiatry i to bardzo. Ja jak pisałem mam na chwilę obecna założone 215/45/17 i szczerze to przy --> 160km/h
nie czuję różnicy jeżeli chodzi o myszkowanie. Więc nie rozumiem jak ktoś pisze o 205/50/16
że różnica kolosalna od serii i skończył się problem z podmuchami. W sumie może i tak. Nie znam się :P

AUTOR WĄTKU
rsimon
 

Re: Myszkowanie SW przy podmuchach wiatru

04 maja 2010 12:42

rozmiar opon ma żadne bądź nikłe znaczenie, nie zmienia to specjalnie wysokości auta, ani jego powierzchni bocznej,
moja sytuacja miała miejsce w hondzie accord sedan (auto dużo niższe od ceed sw)
przytoczyłem ją po to by pokazać że w różnych autach takie przygody się zdarzają i wynika to najczęściej z warunków atmosferycznych i naszego skupienia na drodze.
ceed kombi myszkuje trochę tyłem ale nie bardzo przesadnie
zapraszam na przejażdżkę polonezem truckiem z akrylową budą - tego to dopiero nosi - jak się jedzie to czuć że zostawia się cztery ślady opon
chętnych zapraszam z akumulatorem, bo mi w zimie ukradli (auto reklamowe) diabloo ,
Iveco Daily plandeka wysoka - na a4 jak przelatuje obok składu 40T (ciągnik siodłowy z naczepą), to są dopiero doznania - co ciekawe bardziej niebezpieczny jest podmuch po zakończeniu wyprzedzania dużego auta niż zawirowania jadącego z przeciwka równie dużego
reasumują IMHO ceed sw nie jest bardzo przesadnie podatny na podmuchy boczne, trochę ale nie bardzo.

AUTOR WĄTKU
dziadekszuwarek
 

Re: Myszkowanie SW przy podmuchach wiatru

04 maja 2010 13:46

jarmo napisał(a):TTTM - ten typ tak ma? ;)

To źle, bo przez 2 miesiące zrobiłem 12tkm z czego 10tkm z V > 120kmh. A może koła 16" 205 coś zmienią?


sporo przejechałeś i być może chwilami na podświadomości po długiej jeździe :wink: a wtedy mogłeś zejść w lewo lub w prawo z pomocą podmuchu oczywiście.

AUTOR WĄTKU
jarmo
 

Re: Myszkowanie SW przy podmuchach wiatru

05 maja 2010 12:45

dziadekszuwarek napisał(a):
jarmo napisał(a):TTTM - ten typ tak ma? ;)

To źle, bo przez 2 miesiące zrobiłem 12tkm z czego 10tkm z V > 120kmh. A może koła 16" 205 coś zmienią?


sporo przejechałeś i być może chwilami na podświadomości po długiej jeździe :wink: a wtedy mogłeś zejść w lewo lub w prawo z pomocą podmuchu oczywiście.


Mimo wszystko mam nadzieję, że byłem w pełni świadomy ;)

Czyli problem pozostaje nierozwiązany...

AUTOR WĄTKU
T4Maciej
 

Re: Myszkowanie SW przy podmuchach wiatru

17 sie 2010 09:46

Co do myszkowania SW podczas bocznych podmuchów, to zgadzam się w 100%. Nie wiem czy to sprawa dużej powieżchni bocznej( w HB jest ok), czy kiepskiego zawieszenia, ale czasami potafi dupką poruszać jak zawieje z boku. Problem wyraźnie nasila się powyżej 120 km/h.
Ostatnio czytałem test opon w Auto Świcie i micheliny ES wygrały pod względem ekonomii, ale co do prowadzenia i hamowania to kanał... Najgorsze trzymanie boczne w teście. Nawet startu do innych opon nie miały.
W przyszłym sezonie planuję zmianę gum i rozmiaru koła ( mam 195/65/15 michałki energicznooszczędne i już nie moge się doczekać jak uszczęśliwi nimi jakiegoś allegrowicza, będzie 205/55/16 i jakiaś dobra guma). Jeśli to pomoże to na pewno opiszę.

Następna strona
Powrót do Zawieszenie
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl