[C1 i C1FL] czy można dokupić / dołożyć / dołożenie ESP

Układ kierowniczy, koła, opony, felgi, hamulce itp.

Moderator: Żandarmeria

boe6666
Kierownik
 
Posty: 515
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

Re: dołożenie ESP

23 paź 2013 08:51

Dzięki - będę szukał :)

AUTOR WĄTKU
less
 

Re: dołożenie ESP

23 lis 2013 21:35

kissiel021 napisał(a):ESP w ceed zawiera kontrolę trakcji, tj. przyhamowuje koła podczas ruszania, gdy zaczynają buksować.

Czy na pewno, tak ale raczej tylko w wersji poliftowej. Miałem Ceeda I z ESP przedliftowego i przynajmniej w oficjalnym opisie wersji nie było kontroli trakcji tylko samo ESP. Pamiętam że pisałem na forum na ten temat z kolegą Sensorem bo miał ceedka przed i poliftowego i to oba z ESP i pisał że jednak czuć różnicę przy ruszaniu

boe6666
Kierownik
 
Posty: 515
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

Re: dołożenie ESP

10 gru 2013 09:06

hmm bo jak nie ma to trochę bez sensu cała zabawa... tzn niby jest sens ale bez kontroli trakcji.... :( Mógłby to ktoś potwierdzić (kto ma CEED I CRDI + ESP)

Avatar użytkownika
kissiel021
Asystent Kierownika
 
Posty: 212
Dołączył(a): 26 lip 2010 20:54
Grupa: Dolny Śląsk

Re: dołożenie ESP

10 gru 2013 22:04

Nie wprowadzajcie zamieszania! Wszystkie ceedy wyposażone w ESP mają i od zawsze miały kontrole trakcji w pakiecie! Co najwyżej mogłoby być odwrotnie (chodź nie jest), kiedyś auta miały tylko kontrolę trakcji, a nie miały ESP, ale w ceed przed i po FL, oraz w dwójce, gdy jest guziczek ESP (ceed I oraz I FL po lewej stronie pod kierownicą, ceed 2 na konsoli środkowej nad pokrętłami klimatyzacji) oznacza że auto wyposażone jest zarówno w kontrolę trakcji ( przyhamowanie kół podczas przyspieszania gdy tracą przyczepność) oraz ESP (elctronik stability program (ESP to nazwa Boscha, w Ceed tak na prawdę nazywa się to ESC)).

Pozdrawiam
CEE'D SW 1,6 CRDI 115km, OPTIMUM, 2009 FL

Avatar użytkownika
gbear
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 1289
Dołączył(a): 10 sie 2007 10:37
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk

Re: dołożenie ESP

10 gru 2013 22:36

boe6666 napisał(a):hmm bo jak nie ma to trochę bez sensu cała zabawa... tzn niby jest sens ale bez kontroli trakcji.... :( Mógłby to ktoś potwierdzić (kto ma CEED I CRDI + ESP)


miałem C1 z ESP i miał kontrole trakcji

mam C1 FL z ESP i tez ma kontrole trakcji
ADMIN - Antypatyczny Dreczyciel Masowo Inwigilowanych Niewiniatek :-)

Obrazek

AUTOR WĄTKU
less
 

Re: dołożenie ESP

10 gru 2013 23:46

gbear napisał(a):miałem C1 z ESP i miał kontrole trakcji

mam C1 FL z ESP i tez ma kontrole trakcji

Ale zauważyłem że w opisie wersji i wyposażenia dla ceed I nie było podanej kontroli trakcji tylko samo ESP w a wersji FL pojawiło się w opisie TC

AUTOR WĄTKU
less
 

Re: dołożenie ESP

10 gru 2013 23:57

No i znalazłem wątek oryginalny dotyczący Ceed I
http://forum.mojaceed.pl/viewtopic.php?f=39&t=479

Avatar użytkownika
kissiel021
Asystent Kierownika
 
Posty: 212
Dołączył(a): 26 lip 2010 20:54
Grupa: Dolny Śląsk

Re: dołożenie ESP

11 gru 2013 01:04

Widzę, że ludzi w tym wątku oczekiwali, że chyba zapali się im inna kontrolka niż żółty ślizgający się samochód, jakiś tcs czy coś. A po drugie nawet jak koła piszczą nie oznacza to że nie ma TCS. Trzeba na prawdę ruszyć z kopyta, lub skręcić koła przy ruszaniu żeby wywołać reakcję tego systemu... Najlepiej sprawdzić na śniegu, nie ma takiej opcji żeby ESP przyhamowywało koła na za szybkich zakrętach, a kontroli trakcji podczas ruszania nie było. Nie widziałem na świecie jeszcze takiego samochodu. Pierwszy powstał ABS, który z czasem wzbogacono o funkcję kontroli trakcji i później jako ostatni dołożono ESP (chodź teraz już mamy kolejną drugą generację ESP Plus, wkrótce debiut trzeciej... ). Zrozumiałbym że ludzi narzekają, że nie ma ESP tylko sam TCS, ale nie odwrotnie. Służbowe kijanki przed FL, wszystkie mają ESC, w raz z kontrolą trakcji o czym można było przekonać się zimą. W mojej po FL niestety ESP nie mam, ale na 100% auta z ESP mają kontrolę trakcji.



A i dla tych którzy dalej nie są przekonani, proponuję wpiszcie w youtube kia ceed acceleration 0-100, jest wiele filmików, w autach z ESP, przy starcie, często zapala się żółta kontrolka.
CEE'D SW 1,6 CRDI 115km, OPTIMUM, 2009 FL

AUTOR WĄTKU
less
 

Re: dołożenie ESP

11 gru 2013 11:05

kissiel021 napisał(a):A i dla tych którzy dalej nie są przekonani, proponuję wpiszcie w youtube kia ceed acceleration 0-100, jest wiele filmików, w autach z ESP, przy starcie, często zapala się żółta kontrolka.

Nie będę się spierał, szczególnie że ceedka I już nie mam, ale to że przy dynamicznym ruszaniu świeci się kontrolka ESP nie musi znaczyć że w aucie jest TC. Wystarczy że poszczególne koła zaczynają się obracać ze znacznie różnymi prędkościami, a ESP wyłapuje to jako poślizg boczny i zaczyna działać. Kiedyś miałem auto tylko z samym TC i działał on bardzo brutalnie - oprócz przyhamowywania kół "odcinał/przycinał" napęd. Zdecydowanie w ceedku I tak nie było.

boe6666
Kierownik
 
Posty: 515
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

Re: dołożenie ESP

12 gru 2013 14:53

Coś mi się wydaje że ESP i jego podstawowy czujnik to żyroskop + pozycja kierownicy + obliczenia teoretycznego a realnego toru jazdy. Akcja? W prostych systemach - ABS - czyli niezależne przyhamowanie kół, w bardziej zaawansowanych również ograniczenie mocy silnika, w najbardziej zaawansowanych - korekta momentu napędowego na poszczególnych kołach.

ESP bez TC moze zareagować podczas uślizgu podczas startu gdy spowoduje on przesunięcie samochodu na bok - co sie btw czesto zdaza w zimie.

Bardzo sie ciesze ze ceed 1 ma esp z tc.

Avatar użytkownika
kissiel021
Asystent Kierownika
 
Posty: 212
Dołączył(a): 26 lip 2010 20:54
Grupa: Dolny Śląsk

Re: dołożenie ESP

12 gru 2013 20:00

less napisał(a):
kissiel021 napisał(a):A i dla tych którzy dalej nie są przekonani, proponuję wpiszcie w youtube kia ceed acceleration 0-100, jest wiele filmików, w autach z ESP, przy starcie, często zapala się żółta kontrolka.

Nie będę się spierał, szczególnie że ceedka I już nie mam, ale to że przy dynamicznym ruszaniu świeci się kontrolka ESP nie musi znaczyć że w aucie jest TC. Wystarczy że poszczególne koła zaczynają się obracać ze znacznie różnymi prędkościami, a ESP wyłapuje to jako poślizg boczny i zaczyna działać. Kiedyś miałem auto tylko z samym TC i działał on bardzo brutalnie - oprócz przyhamowywania kół "odcinał/przycinał" napęd. Zdecydowanie w ceedku I tak nie było.



To jest nielogiczne. Przy przyspieszaniu, gdy koła przednie obracają się z różnymi prędkościami, a tylne z jednakową.... W jaki sposób może to być uślizg boczny..? ESP jest za "mądre" na takie coś. Miganie kontrolki ESP w tym momencie oznacza działanie systemu TCS ( który korzysta dokładnie z tych samych informacji z czujników co ESP, ABS itd.) Tak jest we wszystkich autach, tak jest także w Kii Ceed.
CEE'D SW 1,6 CRDI 115km, OPTIMUM, 2009 FL

boe6666
Kierownik
 
Posty: 515
Dołączył(a): 01 kwi 2008 22:36
Lokalizacja: Bielsko-Biala
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 HB, 1,6 ON 90KM
2007, C+

Re: dołożenie ESP

13 gru 2013 09:22

kissiel021 napisał(a):
less napisał(a):
kissiel021 napisał(a):A i dla tych którzy dalej nie są przekonani, proponuję wpiszcie w youtube kia ceed acceleration 0-100, jest wiele filmików, w autach z ESP, przy starcie, często zapala się żółta kontrolka.

Nie będę się spierał, szczególnie że ceedka I już nie mam, ale to że przy dynamicznym ruszaniu świeci się kontrolka ESP nie musi znaczyć że w aucie jest TC. Wystarczy że poszczególne koła zaczynają się obracać ze znacznie różnymi prędkościami, a ESP wyłapuje to jako poślizg boczny i zaczyna działać. Kiedyś miałem auto tylko z samym TC i działał on bardzo brutalnie - oprócz przyhamowywania kół "odcinał/przycinał" napęd. Zdecydowanie w ceedku I tak nie było.



To jest nielogiczne. Przy przyspieszaniu, gdy koła przednie obracają się z różnymi prędkościami, a tylne z jednakową.... W jaki sposób może to być uślizg boczny..? ESP jest za "mądre" na takie coś. Miganie kontrolki ESP w tym momencie oznacza działanie systemu TCS ( który korzysta dokładnie z tych samych informacji z czujników co ESP, ABS itd.) Tak jest we wszystkich autach, tak jest także w Kii Ceed.


ESP oblicza tor jazdy i porównuje go z torem rzeczywistym. W przypadku odchyłek, koryguje. Gdy ruszasz z "piskiem opon" często zdarza się tak że jedno z kół ma większą przyczepność i samochód rusza ale trzeba korygować tor jazdy (w systemach bez ESP) i właśnie w takich sytuacjach zadziała ESP. TCS działa jak ABS ale w drugą stronę, tj maksymalizuje przyczepność w przypadku nadmiaru mocy w stosunku do możliwości jego przekazania w parze opona-asfalt. Jego zadziałanie owszem zmniejsza uślizg, ale NIE ELIMInuje bocznych uślizgów samochodu co trzeba ręcznie korygować.

AUTOR WĄTKU
roberto
 

Re: dołożenie ESP

16 gru 2013 23:42

less napisał(a): Kiedyś miałem auto tylko z samym TC i działał on bardzo brutalnie - oprócz przyhamowywania kół "odcinał/przycinał" napęd. Zdecydowanie w ceedku I tak nie było.

tak właśnie działa w Soulu. Jak dojeżdżam do skrzyżowania gdzie prawdopodobnie trzeba będzie szybko ruszyć (np. lewoskręt) to z automatu robię "pstryk" :fiu i wtedy jest git :good

Poprzednia strona
Powrót do Zawieszenie
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 66 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl