pęknięty wahacz CEED ED

Układ kierowniczy, koła, opony, felgi, hamulce itp.

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
jjs
Dyrektor
 
Posty: 664
Dołączył(a): 10 lut 2009 14:11
Lokalizacja: Warszawa

pęknięty wahacz CEED ED

30 lis 2023 22:33

Witajcie,
od dawna tu nie zaglądałem, samochodem prawie nie jeżdzę..z 12kkm rocznie..stoi w garażu. Mój egzemplarz to pro ceed z 2009 r 1.6pb od nowości w moich rękach. Aktualnie 175kkm i jeździ. NIe dbam o niego przesadnie po prostu co roku jeżdzę na przeglądy do ASO i wymieniam wszystko co trzeba, tylko tyle i aż tyle. Tydzień temu zdarzyło się coś co sprawiło, że nie wiem czy nie sprzedać jutro tego samochodu...jadąc na niemal prostej drodze, żadna dziura nic szczególnego..po wyjściu ze zwykłego miejskiego zakrętu..przy małej prędkości...pękł mi wahacz przedni. Ot tak. Jestem po wymianie obu (nie w ASO ale była sobota po południu, zholowali mi tam gdzie akurat jeszcze było otwarte) i teraz zagwozdka...przeczytałem wątek o korodującej belce..ogólnie zawieszeniu, ale w moim wypadku to coś na kształt zmęczenia materiału...nie widać na tych wahaczach przesadnej korozji.

Co radzicie? Poczytałem forum i wiem że była akcja naprawcza do 2020 (wątek o belce) ale z jakiegoś powodu mnie w niej nie uwzględniono, mój VIN jest w tym excelu podawanym w wątku. To stary samochód, ale jednak, serwisowany zgodnie ze sztuką a tego rodzaju usterka zagrażająca de facto życiu np na autostradzie sprawia, że ..no sam nie wiem...warto napisać do KMP żeby się jakoś ustosunkowali? Mówiąc najprościej, na gorąco wydaje mi się, że albo należałoby wymienić w tym samochodzie większość newralgicznych elementów zawieszenia (co zrobione na własną rękę jest ekonomicznie bez sensu), albo przestać go eksploatować. Piszę trochę w emocjach, bo po prostu szczęka mi opadła...tydzień wcześniej wymieniałem sprzęgło z uszczelniaczem przy skrzyni za co zapłaciłem 4kpln a teraz 2kpln za wahacze i geometrię...ok..to jest akceptowalne pod warunkiem, że za 3 miesiące się nie powtórzy...
PRO CEED 1.6pb

Piejar
Kierownik
 
Posty: 407
Dołączył(a): 13 maja 2020 06:50
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 2,0 ON 140KM
2008, COMFORT

Re: pęknięty wahacz CEED ED

01 gru 2023 06:33

Martwi mnie Twój wpis bo mam pro ceeda z 2008 i i30 z 2009. Auta jeżdżą dobrze, przechodzą przeglądy coroczne (diagnostyczne nie ASO) choć w ubiegłym roku przy i30 gość mówił że tylne zawieszenie mocno pokolorowane. Mam w planie wymianę elementów tyłu w najbliższym czasie.
A masz jakieś fotki tego pękniętego elementu?

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6522
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: pęknięty wahacz CEED ED

01 gru 2023 07:34

Taki rzeczy niestety się zdarzają, mogła być ukryta wada jednostkowa elementu. Szkoda, że nie wybrałeś jednak ASO, bo skoro auto regularnie tam serwisujesz, to być może cos by w kosztach pomogli. A skoro Twojego auta nie ma na liście "belkowej" to znaczy, ze u Ciebie jest zamontowany element, który wg producenta nie ma owej "korozyjnej" wady.
Mi kilkanaście lat temu pękła sprężyna w przednim lewym kole w Foce - po dwóch latach eksploatacji i pokonaniu około 90 kkm. Podczas wymiany serwis powiedział, że po strukturze pęknięcia było widać, jakby było jakieś zanieczyszczenie w materiale i przez to nie było kwestia "czy", tylko "kiedy" sprężyna pęknie. I tak jak w Twoim przypadku, czas i miejsce były szczęśliwe - podczas parkowania.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
jjs
Dyrektor
 
Posty: 664
Dołączył(a): 10 lut 2009 14:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: pęknięty wahacz CEED ED

01 gru 2023 16:50

pioter napisał(a): Szkoda, że nie wybrałeś jednak ASO, bo skoro auto regularnie tam serwisujesz, to być może cos by w kosztach pomogli. A skoro Twojego auta nie ma na liście "belkowej" to znaczy, ze u Ciebie jest zamontowany element, który wg producenta nie ma owej "korozyjnej" wady.

nie wybrałem ASO bo była sobota wieczorem, a ja w ramach asistance potrzebowałem zawieźć lawetą samochód od razu do "docelowego" warsztatu.
wydaje mi się że napisałem, że mój VIN jest w tym Excelu do akcji serwisowej i stąd moje zmartwienie. Ja już się pogodziłem z kosztem, który poniosłem, po prostu nie wiem teraz czy to. bezpieczne auto..nie mówię że nie..po prostu nie wiem..i tym się z Wami dzielę:)
PRO CEED 1.6pb

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6522
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: pęknięty wahacz CEED ED

02 gru 2023 11:57

Spokojnie, bezpieczne. Ale awarie niestety się zdarzają i nic na to nie poradzimy - takie elementy psują się nawet w supersamochodach za dziesiątki milionów złotych.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
jjs
Dyrektor
 
Posty: 664
Dołączył(a): 10 lut 2009 14:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: pęknięty wahacz CEED ED

02 gru 2023 12:03

pioter napisał(a):Spokojnie, bezpieczne. Ale awarie niestety się zdarzają i nic na to nie poradzimy - takie elementy psują się nawet w supersamochodach za dziesiątki milionów złotych.


uspokoiłeś :drinks:
PRO CEED 1.6pb

Avatar użytkownika
gisio
V kolumna
 
Posty: 1362
Dołączył(a): 23 gru 2009 17:51
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM

Re: pęknięty wahacz CEED ED

02 gru 2023 20:00

jjs- mógłbyś podać VIN swojego auta? Zerknę na to i tamto ... i może odpowiem merytorycznie na zadane przez Ciebie pytania. Po co angażować zaraz Kia Polska?
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

AUTOR WĄTKU
jjs
Dyrektor
 
Posty: 664
Dołączył(a): 10 lut 2009 14:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: pęknięty wahacz CEED ED

03 gru 2023 11:08

gisio napisał(a):jjs- mógłbyś podać VIN swojego auta? Zerknę na to i tamto ... i może odpowiem merytorycznie na zadane przez Ciebie pytania. Po co angażować zaraz Kia Polska?


sure.. U5YFF23229L033496
PRO CEED 1.6pb

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6522
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: pęknięty wahacz CEED ED

03 gru 2023 19:08

gisio napisał(a):Po co angażować zaraz Kia Polska?


Jestem tego samego zdania, lepiej niech nic nie wiedzą :hi: :spoko: :biggrin: :biggrin: :biggrin:
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

Avatar użytkownika
gisio
V kolumna
 
Posty: 1362
Dołączył(a): 23 gru 2009 17:51
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM

Re: pęknięty wahacz CEED ED

03 gru 2023 20:31

jjs - Akcja zabezpieczenia antykorozyjnego, zgodnie z wytycznymi producenta, została wykonana w Twoim aucie w marcu 2018 roku (ASO Malibu). ASO dopilnowało, by akcje serwisowe, jakimi objęte było Twoje auto, zostały wykonane w terminie ich obwiązywania - i tak też się stało. Zresztą sam potwierdzasz, że obecne uszkodzenie nie ma związku z korozją elementu, a to - przypominam - było powodem ogłoszenia akcji serwisowej.

Swoją drogą wspominasz coś o wymianie sprzęgła tydzień przed obecną awarią - niestety, w systemie Kia nie ma danych dotyczących tej naprawy. Wymiana sprzęgła wymaga ingerencji w mocowanie ramy pomocniczej i przedniego zawieszenia … Ekspertem ani rzeczoznawcą motoryzacyjnym nie jestem, więc pozwolę sobie nie komentować, co mogło pójść nie tak przy takiej naprawie, niemniej nic nie dzieje się bez przyczyny ...
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

AUTOR WĄTKU
jjs
Dyrektor
 
Posty: 664
Dołączył(a): 10 lut 2009 14:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: pęknięty wahacz CEED ED

03 gru 2023 21:39

Gisio, dzięki za info o udziale w akcji mojego samochodu - to krzepiące. Sprzęgło zostało wymienione poza ASO, bo usterka była nagła (poszlo uszczelnienie w skrzyni i olej zalał sprzęgło) chciałem zawieźć do MALIBU a oni mi na to, że właśnie się zwijają i nie są juz ASO. Drugie ASO gdzie serwisowałem car-droom dało mi termin za 3tyg, nie było opcji.

Prawdą jest ze odkrecano ramę, ale..zrobię fotki tego wahacza - zachowałem, jako ciekawostkę.

Anyway, tak jak pisałem na wstępie, naprawę jako taką już odchorowałem, to na czym mi zależy i stąd moj wątek, to jako takie nabranie przekonania ze to byl incydent i ze raczej mi nie grozi opcja, ze gdzies na autobahnie pojdzie mi inna krytyczna czesc zawieszenia.
PRO CEED 1.6pb

Piejar
Kierownik
 
Posty: 407
Dołączył(a): 13 maja 2020 06:50
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 2,0 ON 140KM
2008, COMFORT

Re: pęknięty wahacz CEED ED

04 gru 2023 04:41

Ja w swoim i30 rozkopalem całe zawieszenie tylne bo przy ostatnim przeglądzie była lekka sugestia że za dużo rdzy. Faktycznie rama tylna mocno skorodowana i lekkie pęknięcia w okolicy górnego mocowania drążków reakcyjnych. Ale poza tym inne elementy ok. I tylko te drążki były zauważalnie wybite od strony przegubu kulowego. Wrzucę foty.

Powrót do Zawieszenie
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl