[C1] Ściąganie przy hamowaniu

Układ kierowniczy, koła, opony, felgi, hamulce itp.

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
Pat222
Dopiero co...
 
Posty: 6
Dołączył(a): 08 lis 2021 14:16
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 HB, 1.4 Pb 109KM
2010

[C1] Ściąganie przy hamowaniu

14 gru 2021 22:27

Witam wszystkich,
Błagam was o pomoc, bo już 3 serwisy rozłożyły ręce, mi już kończy się cierpliwość. :cry: :cry:

Problem:
Auto jedzie prosto, ale gdy tylko dotknę hamulca auto ciągnie w lewo. Im wyższa prędkość, z której hamuje, tym szybciej jestem na lewym pasie.

W jakim stanie kupiłem auto:

Zakupiłem kijankę od znajomej z wybitym zawieszeniem, stukającym wspomaganiem, słabym sprzęgłem oraz ściąganiem na lewo (zakładałem wybite zawieszenie)

Po kolei co robiłem:

Sprzęgło wymieniłem wraz z wysprzęglikiem. W zawieszeniu wymienione tuleje wahaczy , łączniki oraz gumy stabilizatora przód + tył. Auto pojechało na geometrię. Auto przestało ściągać cały czas. Ściągało tylko podczas hamowania w lewo.


Dalej zaczęła się walka z ww. ściąganiem oraz stukami we wspomaganiu. Kolumna wraz ze wspomaganiem wymieniona na używaną z innego, sprawnego auta. We wspomaganiu (jak już było na stole) wymieniłem gumową gwiazdkę w silniczku na nową. Złożyłem wszystko. przestało stukać, ale ściąganie przy hamowaniu nie ustało. Auto znów na geometrie i dalej nic. Jedzie prosto, ale jak tylko muśnie się hamulec od razu ucieka.

Dalej po kolei:
szarpaki na stacji diagnostycznej- wszystko sztywne
sprawdzenie na rolkach -siły hamowania książkowe
ponowna wymiana tulei wahaczy na twardsze ( mayle były mega miękkie, założone CTR, które były dużo twardsze)
dwukrotne odpowietrzanie zacisków
Przejrzenie zacisków+ ich przesmarowanie ( działają idealnie), klocki i tarcze równomiernie zużyte
zamiana kół letnich przód tył
dalej zamiana na zimowe opony
wymiana pompy ABS na używaną z innego auta
A Ona dalej ściąga :evil: :evil:

dodam tylko, że auto na pewno nie było rozbite, bo poprzednią właścicielką od nowości była moja koleżanka, a auto widziałem dzień w dzień pod biurem :wink:

Proszę pomóżcie :thank_you:

Dane auta:
Kia ceed hatchback
silnik 1.4 109km benzyna
rok prod. 2009
Bez ESP

Avatar użytkownika
Renegade
Weteran
 
Posty: 3743
Dołączył(a): 23 lis 2009 01:41
Lokalizacja: SLU
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Marka i model samochodu: OPTIMA PHEV 2.0 205 KM

Re: Ściąganie przy hamowaniu

15 gru 2021 06:32

Wygląda jakby któryś hamulec gorzej hamował od pozostałych i zaczyna ściągać. Może pora na komplet nowych tarcz i klocków?

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka
Obrazek
OPTIMA PLUG-IN 2.0 205 KM - C3S (aluminium silver) '16
SOUL 1.6 DOHC 124 KM '12
CEE'D HB 1.6 DOHC 126 KM '09
CEE'D HB 1.4 DOHC 109 KM '08
SHUMA 1.5 DOHC '97

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6510
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Ściąganie przy hamowaniu

15 gru 2021 08:02

Skoro ściąga tylko podczas hamowania, a zawieszenie, ogumienie i geometria OK, to jedynym sensownym wyjaśnieniem jest nierównomierne podawanie siły przez układ hamulcowy na poszczególne koła. Może pompa hamulcowa, może zacisk, może któryś przewód hamulcowy ...
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

Avatar użytkownika
hsurim
Klubowicz
 
Posty: 61
Dołączył(a): 11 gru 2021 16:58
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2022, L

Re: Ściąganie przy hamowaniu

15 gru 2021 08:39

A przełóż jeszcze koła - jeśli opony nie są kierunkowe - z lewej strony na prawą (??)
Nie zasuwam ! Prędkość zabija ! Włącz myślenie. Nie skreślaj życia tak prędko ! Żyj i pozwól żyć innym !

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: Ściąganie przy hamowaniu

15 gru 2021 08:47

Kolega wspomniał już, że miał sprawdzaną siłę hamowania itp.

sprężyny i amortyzatory też są ok? - choć też bym tutaj sprawdził dalej pompę hamulcową, może za każdym hamowaniem jest to samo?
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

AUTOR WĄTKU
Pat222
Dopiero co...
 
Posty: 6
Dołączył(a): 08 lis 2021 14:16
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 HB, 1.4 Pb 109KM
2010

Re: Ściąganie przy hamowaniu

15 gru 2021 12:33

Renegade napisał(a):Wygląda jakby któryś hamulec gorzej hamował od pozostałych i zaczyna ściągać. Może pora na komplet nowych tarcz i klocków?

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka


tarcze i klocki z przodu + klocki tył dość świeże bo robione w maju tego roku przez poprzednia właścicielkę :cry:

pioter napisał(a):Skoro ściąga tylko podczas hamowania, a zawieszenie, ogumienie i geometria OK, to jedynym sensownym wyjaśnieniem jest nierównomierne podawanie siły przez układ hamulcowy na poszczególne koła. Może pompa hamulcowa, może zacisk, może któryś przewód hamulcowy ...


Zaciski tak jak wspominałem były przejrzane pod kątem czy ich nie regenerować, ale były w idelanym stanie. Drożność przewodów też była sprawdzana już przez pierwszy serwis.
Może rzeczywiście spróbować wymienic jeszcze pompę. Think

hsurim napisał(a):A przełóż jeszcze koła - jeśli opony nie są kierunkowe - z lewej strony na prawą (??)

Tak jak wspominałem byky już próby zamiany kół letnich i nic nie dało. Teraz założone zimowe i dalej problem jest :cry:

AUTOR WĄTKU
Pat222
Dopiero co...
 
Posty: 6
Dołączył(a): 08 lis 2021 14:16
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 HB, 1.4 Pb 109KM
2010

Re: Ściąganie przy hamowaniu

15 gru 2021 12:39

Pitrek napisał(a):Kolega wspomniał już, że miał sprawdzaną siłę hamowania itp.

sprężyny i amortyzatory też są ok? - choć też bym tutaj sprawdził dalej pompę hamulcową, może za każdym hamowaniem jest to samo?


Na ścieżce wyszło że amortyzatory mają:
Przód ( 74%, 71%)
Tyl ( po 62%)
Jeden z serwisów zaproponował wymianę poduszek amortyzatorów, ale nie wiem czy mógłoby to coś dac.

AUTOR WĄTKU
Pat222
Dopiero co...
 
Posty: 6
Dołączył(a): 08 lis 2021 14:16
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 HB, 1.4 Pb 109KM
2010

Re: Ściąganie przy hamowaniu

15 gru 2021 12:42

Przeglądając forum zauważyłem również, że czesto przy temacie ściągania pojawia się kalibracja czujnika kąta skrętu. Czy możliwe jest, że ma on wpływ na ściąganie jedynie podczas hamowania?

Avatar użytkownika
kryzys
Dyrektor
 
Posty: 688
Dołączył(a): 11 wrz 2016 13:37
Lokalizacja: gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1,6 Pb/LPG 126KM
2008

Re: Ściąganie przy hamowaniu

15 gru 2021 15:02

Odłącz aku i po podpięciu zrób kalibrację czujnika skrętu i się okaże. Nie pamiętam kombinacji obrotów kierą, ale było to na forum.
Poduszki od amorów wg mnie też do sprawdzenia. Skoro podczas jazdy jedzie prosto, a ucieka przy hamowaniu jak auto nurkuje to może przy wyklepanej poduszce z jednej strony robią się takie jaja.
Może prawy przewód hamulcowy puchnie i lewa strona przez to mocniej łapie (ciekawe czy to by wyszło na rolkach na stacji diagnostycznej). Może koleżanka o jeden raz za dużo wjechała na wysoki krawężnik i coś skrzywiła z lewej strony w zawiasie. Albo wymieniła któryś element zawiasu na taki z gównolitu. Opcji pełno :)
Dla świętego spokoju jeszcze bym na jakiejś bocznej drodze spróbował zahamować ręcznym przy niewielkiej prędkości żeby wyeliminować tył, chociaż nie wiem czy niesprawny tył ciągnąłby auto w lewo, strzelam.
Powodzenia w diagnozie!
Don't Eat Yellow Snow!

AUTOR WĄTKU
Pat222
Dopiero co...
 
Posty: 6
Dołączył(a): 08 lis 2021 14:16
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 HB, 1.4 Pb 109KM
2010

Re: Ściąganie przy hamowaniu

15 gru 2021 17:29

kryzys napisał(a):Odłącz aku i po podpięciu zrób kalibrację czujnika skrętu i się okaże. Nie pamiętam kombinacji obrotów kierą, ale było to na forum.
Poduszki od amorów wg mnie też do sprawdzenia. Skoro podczas jazdy jedzie prosto, a ucieka przy hamowaniu jak auto nurkuje to może przy wyklepanej poduszce z jednej strony robią się takie jaja.
Może prawy przewód hamulcowy puchnie i lewa strona przez to mocniej łapie (ciekawe czy to by wyszło na rolkach na stacji diagnostycznej). Może koleżanka o jeden raz za dużo wjechała na wysoki krawężnik i coś skrzywiła z lewej strony w zawiasie. Albo wymieniła któryś element zawiasu na taki z gównolitu. Opcji pełno :)
Dla świętego spokoju jeszcze bym na jakiejś bocznej drodze spróbował zahamować ręcznym przy niewielkiej prędkości żeby wyeliminować tył, chociaż nie wiem czy niesprawny tył ciągnąłby auto w lewo, strzelam.
Powodzenia w diagnozie!


Dzis udało się zrobić kalibrację czujnika skretu. Wartość wynosiła - 1.4. Teraz jest 0.0 i dalej nic :redface:

Dla potomnych kalibracja mega prosta:
Kiera prosto
Max w lewo
Max w prawo
Prosto i minimalnie korygujemy jak wskazuję komp
I gotowe ;-)

Dziś byłem ponownie z mechanikiem, z którym skladam i rozkładam auto ;-) na rolkach. Siły hamowania przód 1429N lewa 1451 N prawa, czyli bardzo dobrze. Diagności podkręcili rolki na maksa i po depnieciu hamulca, przednia os gdyby nie ścianki wgłębienia wyskoczyłby z rolek. Tył po hamowaniu prosto, więc problem z przenia osią. Przewody hamulcowe i zaciski odpadają bo siły są prawie idealne. Diagności zasugerowali że po wymianie pompy ABs też wymieniliby poduszki amorków.
Pompa hamulcowa przez wszystkich odrzucana Bo jest dwusekcyjna ( czyli przód i tył) i nie ma nic do bokow.

Nie wykluczone, że nie oszczędzala zawieszenia ;-) , ale dziwi mnie ze jest mega sztywno wszędzie i na geometrii też jest idealnie. Mają dość dobry sprzęt do geometrii bo robią też pomiary aut ze stanów po prostowaniu ram itp.

Wahacze ori, amorki ori, sworznie lemforder, tuleje wahacza Ctr, końcówki ori

Jutro wymianie poduszki i dam znać czy coś dalo

Dziekuje wszystkim za sugestie :drinkingcheers:

Kawu
Asystent Kierownika
 
Posty: 273
Dołączył(a): 24 sie 2019 10:18
Lokalizacja: Legnica
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 128KM
2013

Re: Ściąganie przy hamowaniu

16 gru 2021 13:14

Pat222 napisał(a):Siły hamowania przód 1429N lewa 1451 N prawa, czyli bardzo dobrze

Podajesz wartości max.
Przy ściąganiu musisz zacząć patrzeć os początku pomiaru-poeoli wciskając hamulec.
Bo wg mnie pewnie szybciej hamuje układ hamulcowy tego koła, na którą stronę cię ściąga.
Kia Cee'd 1.6 Crdi: Obrazek

Józek
Dopiero co...
 
Posty: 7
Dołączył(a): 18 gru 2021 10:49
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Szczecińska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Ściąganie przy hamowaniu

18 gru 2021 12:34

Panowie kochani,
autko jest powypadkowe, czyli pierwsza sprawa to sprawdzenie punktów kontrolnych na płycie podłogowej!

Kawu
Asystent Kierownika
 
Posty: 273
Dołączył(a): 24 sie 2019 10:18
Lokalizacja: Legnica
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 128KM
2013

Re: Ściąganie przy hamowaniu

18 gru 2021 15:20

Prorok jakiś czy co :?:
Kia Cee'd 1.6 Crdi: Obrazek

Avatar użytkownika
hsurim
Klubowicz
 
Posty: 61
Dołączył(a): 11 gru 2021 16:58
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2022, L

Re: Ściąganie przy hamowaniu

19 gru 2021 15:38

Można jeszcze zmierzyć odległości nadkoli błotników od (równego) podłoża i porównać wyniki - lewy z prawym przodem i tak samo z tyłem.
Nie zasuwam ! Prędkość zabija ! Włącz myślenie. Nie skreślaj życia tak prędko ! Żyj i pozwól żyć innym !

AUTOR WĄTKU
Pat222
Dopiero co...
 
Posty: 6
Dołączył(a): 08 lis 2021 14:16
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 HB, 1.4 Pb 109KM
2010

Re: Ściąganie przy hamowaniu

05 mar 2022 04:14

Dopiero teraz zobaczyłem, że nie dodała się wiadomość że stycznia :doh: :doh:
Problem został rozwiązany :-)
Okazało się, że amortyzatory miały luz same w sobie, na uszczelniaczu i niby na ścieżce pokazywały, że są ok, ale po zahamowaniu i przeniesieniu ciężaru auta luz zmianial położenie koła.

Dziękuję wszystkim za pomoc przy rozwiązaniu problemu. Wasze zdrowie :drinkingcheers:

Powrót do Zawieszenie
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl