[C1FL] Skutki jazdy z pękniętą sprężyną przednią

Układ kierowniczy, koła, opony, felgi, hamulce itp.

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
slaweklorenc
Dopiero co...
 
Posty: 6
Dołączył(a): 12 sty 2019 19:00
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1FL SW, 1.6 Pb 126KM
2011, L

[C1FL] Skutki jazdy z pękniętą sprężyną przednią

10 sty 2021 15:05

Cześć,
W aucie rodzinnym (nie moim, na codzień jeżdżę czymś innym) z Kia Ceed z 2011 roku typ SW (kombi) pękła sprężyna przednia lewa.
Przy okazji dolny zwój wypadł i rozciął oponę z boku.

Przed tym bardzo coś szurało, dudniło i tarło, ale niestety mój kochany tata rzecz zignorował, bo to osoba starsza, nie słyszał dobrze.
I tak sobie jeździł przez parę miesięcy (!). Finalnie sprężyna rozpadła się, zniszczyła oponę. Tata założył koło dojazdowe i z tak uszkodzonym poważnie
zawieszeniem przejechał jeszcze 90km.
Teraz ja mam się zająć jego autem... wymiana obu sprężyn jest pewna, ale mam wrażenie że zawieszenie tego auta może być bardziej zniszczone.

I teraz pytanie czy ktoś wcześniej miał taki przypadek, na jakie koszty się przygotować i przede wszystkim jak sądzicie, czy amortyzatory po takim wyczynie
nie będą też przypadkiem do wymiany, albo łożyska, inne elementy? Mam złe przeczucia. :(

Kawu
Asystent Kierownika
 
Posty: 273
Dołączył(a): 24 sie 2019 10:18
Lokalizacja: Legnica
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1,6 ON 128KM
2013

Re: Skutki jazdy z pękniętą sprężyną przednią

10 sty 2021 18:37

Amartyzstor po takim przebiegu z niższą sprężyna też pewnie już wylał, więc kpl przód do wymiany.
Kia Cee'd 1.6 Crdi: Obrazek

AUTOR WĄTKU
slaweklorenc
Dopiero co...
 
Posty: 6
Dołączył(a): 12 sty 2019 19:00
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1FL SW, 1.6 Pb 126KM
2011, L

Re: Skutki jazdy z pękniętą sprężyną przednią

11 sty 2021 12:49

Kawu napisał(a):Amartyzstor po takim przebiegu z niższą sprężyna też pewnie już wylał, więc kpl przód do wymiany.


3 tysiące w plecy

sprężyny przód
amortyzatory przód
końcówki drążków
łożysko lewe
opona zimowa 1szt
opona dojazdowa 1szt
geometria+zbieżność

+ zleciłem wymianę sprężyn z tyłu dla profilaktyki po 9 latach.

Avatar użytkownika
N_Jay
Dyrektor
 
Posty: 701
Dołączył(a): 28 cze 2008 02:29
Lokalizacja: W-M
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,6 Pb 126KM
2010

Re: Skutki jazdy z pękniętą sprężyną przednią

12 sty 2021 00:14

I dla tego, kiedy u mnie pękła sprężyna zadzwoniłem na Assistance PZU. Oni przysłali lawetę jakoś tak po 30 min. która odwiozła auto do warsztatu. Efekt był taki, że coś mi dudniło przy kręceniu kierownicą. Szurania nie słyszałem przy jeździe na wprost. Przejechałem poniżej 1 km. zanim zadzwoniłem do assistance. Fachowiec wymienił sprężynę (pękła w 2 miejscach) i mocowanie amortyzatora, nie pytając mnie o zadanie, tylko w 1 kole. Twierdził, że skoro samochód prosto stoi to po co pakować się w koszty. Zapłaciłem 400 zł po znajomości. Od tego czasu jednak coś mi zaczęło skrzypieć przy kręceniu kierownicą. Skończyło się na tym, że zakupiłem 2 nowe łożyska i mocowania amortyzatorów przednich. Wymienili mi je w innym już zakładzie. Nie pamiętam, ile mnie to łącznie kosztowało, parę stówek, ale ile dokładnie to musiałbym sprawdzić. Geometrii też nikt mi nie ustawiał. 3 m-ce później samochód przeszedł bez problemu przegląd rejestracyjny, czyli amorki pozostały nieuszkodzone po tym zdarzeniu.

Co do Assistance PZU - dali mi samochód na 5 dni za friko, Skodzinę Rapid :sad: Mogłem dostać rower na własność, ale przekaz był tak sformułowany, że nie załapałem o co kaman i wziąłem samochód.
Ceed HB 1.6 Opti + ESP, po FL - od 04/2010
Ceed HB 1.4 OptiPlus, So-Red - do 04/2010

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: Skutki jazdy z pękniętą sprężyną przednią

13 sty 2021 05:49

Czemu w plecy? - to jest jednak bezpieczeństwo...Polak mądry po szkodzie, następnym razem tata nie będzie tak jeździł
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

AUTOR WĄTKU
slaweklorenc
Dopiero co...
 
Posty: 6
Dołączył(a): 12 sty 2019 19:00
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1FL SW, 1.6 Pb 126KM
2011, L

Re: Skutki jazdy z pękniętą sprężyną przednią

15 sty 2021 19:41

Pitrek napisał(a):Polak mądry po szkodzie, następnym razem tata nie będzie tak jeździł

Niestety finalnie wyszło jeszcze drożej :(

5300zł :
wymiana
klocków hamulcowych przód + tył, ferrodo
tarcz hamulcowych przód + tył, ferrodo
sprężyn zawieszenia przód + tył, kayaba
amortyzatorów zawieszenia przód, oryginalne
2 opony zimowe Dunlop wintersport 5
czyszczenie, smarowanie, akcesoria, odboje, itp
zbieżność + geometria

Powrót do Zawieszenie
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl