Przeglądy dla silnika GDi

Spalanie, ubezpieczenie, przeglądy / Costs, insurance, technical examinations

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
less
 

Re: Przeglądy dla silnika GDi

10 gru 2013 08:45

No dobra mam przed sobą instrukcję obsługi i tak:
str 7/12 - Harmonogram przeglądów okresowych:
generalnie przeglądy okresowe są do 30 kkmów lub co 24 msc, ale dla silników benzynowych wymiana oleju co 30 kkmów lub co 12 msc (są jeszcze sytuacje wyjątkowe oznaczone gwiazdkami: *1, *4, *5
str 7/11 - gwiazdki
*1 - sprawdzić poziome oleju co 500 km
*4 - jeżeli zalecany olej nie jest dostępny wymiana dla silnika GDi co 10 kkmów
*5 - coś o konieczności regularnego sprawdzania poziomu oleju na bagnecie

Opisałem to w miarę dokładnie, bo nie mam przy sobie aparatu. Podałem tez strony bo może są różne zasady w samochodach z różnych lat modelowych - mój jest z 2012r., ale rok modelowy 2013

Z tego co rozumiem ma podjechać ekstra (dodatkowo) na samą wymianę oleju i filtra co 30 kkmów lub co 12 msc w zależności co będzie pierwsze, czy wymiana oleju jest niezależna od przeglądu okresowego jak w samochodach z układami badania zużycia oleju i wtedy przegląd będzie bez wymiany oleju o ile się nie pokryje z 30 kkmów lub 12 miesięcy.
Może na przykładzie - ceedka kupiłem w I 2013, aktualnie mam niecałe 15 kkmów przebiegu. W styczniu będzie więcej ale na pewno nie 30 kkmów. Pojadę chyba tylko na wymianę oleju (powiedzmy że przebieg będzie 18 kkmów). Przebieg 30 kkmów osiągnę powiedzmy około listopada 2014r. i wtedy powinienem jechać na pełny przegląd okresowy, ale chyba bez wymiany oleju bo od ostatniej wymiany upłynęło dopiero około 12 kkmów i 10 miesięcy.
Wydawałoby się to dość dziwne aby przegląd był bez wymiany oleju ale w Oplu Insigni mojego kolegi tak właśnie jest. Przeglądy są co 30 kkmów lub 24 msc, a o wymianę oleju woła niezależnie układ badania zużycia oleju w aucie i nie pokrywa sie to nigdy z 30 kkmami lub 24 miesiącami.
Trochę to jest nawet dla mnie śmieszne, że tak to roztrząsam, no ale instrukcja obsługi jest tutaj nieczytelna moim zdaniem, a i różne info z różnych ASO nie pomaga.
Moje pytania:
- czy macie takie same zapisy w instrukcji
- czy podzielacie moją interpretację zapisów w instrukcji

Avatar użytkownika
argo
Kierownik zmiany
 
Posty: 164
Dołączył(a): 13 lis 2013 22:20
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2FL SW, 1.6 Pb 135KM
2015, M

Re: Przeglądy dla silnika GDi

10 gru 2013 09:14

Nie mam przed sobą instrukcji ale z tego co pamiętam mam tak samo. Twoja interpretacja zgadza się z moją ale niestety to o interpretacje KMP nam chodzi.
cee'd sw JD 1.6 GDI M + DFA Dark Gun Metal MY 2016 :)
był cee'd sw JD 1.6 GDI M 2013, skradziony ;(
był VW Polo 6N2 1.4 MPI

AUTOR WĄTKU
red
 

Re: Przeglądy dla silnika GDi

10 gru 2013 09:51

less napisał(a):Pojadę chyba tylko na wymianę oleju (powiedzmy że przebieg będzie 18 kkmów). Przebieg 30 kkmów osiągnę powiedzmy około listopada 2014r. i wtedy powinienem jechać na pełny przegląd okresowy, ale chyba bez wymiany oleju bo od ostatniej wymiany upłynęło dopiero około 12 kkmów i 10 miesięcy.

Niby tak to powinno być, ale jednak w harmonogramie przeglądu okresowego (co 30kkm/24 mc) jest pozycja "Wymienić olej silnikowy i filtr oleju silnikowego" bez wyłączeń w stylu, że był wymieniany mniej niż 30kkm/12 mc temu. Więc wg. instrukcji ten punkt harmonogramu jest obowiązkowy, ale powstaje trochę dziwna sytuacja kiedy czasowo wymiana oleju i przegląd rozminą się w podobnie jak w Twoim przypadku ok 6 miesięcy.

AUTOR WĄTKU
less
 

Re: Przeglądy dla silnika GDi

10 gru 2013 10:07

argo napisał(a):Nie mam przed sobą instrukcji ale z tego co pamiętam mam tak samo. Twoja interpretacja zgadza się z moją ale niestety to o interpretacje KMP nam chodzi.

Pisałem maila do KMP (tak ogólnie o interwały przeglądowe) to mi odpisali że wszystko jest w instrukcji obsługi :ha Dlatego ponawiam apel do Kolegi Gisia w jakąś półoficjalną wykładnię z KMP bo nawet ASO się w tym gubią.
PS Problem powinien być już zresztą znany bo silnik GDi wcześniej pojawiał się Sportage i Soul

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Przeglądy dla silnika GDi

10 gru 2013 17:19

red napisał(a):w harmonogramie przeglądu okresowego (co 30kkm/24 mc) jest pozycja "Wymienić olej silnikowy i filtr oleju silnikowego" bez wyłączeń w stylu, że był wymieniany mniej niż 30kkm/12 mc temu. Więc wg. instrukcji ten punkt harmonogramu jest obowiązkowy, ale powstaje trochę dziwna sytuacja kiedy czasowo wymiana oleju i przegląd rozminą się w podobnie jak w Twoim przypadku ok 6 miesięcy


Dlatego aby nie wymieniać po 22kkm i po roku, a potem na przeglądzie po następnych 8 kkm (dla przykładu) zalecam wymianę oleju co 15 kkm lub roku a po następnych 15 kkm lub następnym roku przegląd z wymianą oleju. Warunkom gwarancji stanie się zadość, silnik na pewno to odczuje no i nie będzie zgrzytów, ża trzeba zlać olej po kilku kkm.

AUTOR WĄTKU
red
 

Re: Przeglądy dla silnika GDi

10 gru 2013 19:43

szczur75 napisał(a):Dlatego aby nie wymieniać po 22kkm i po roku, a potem na przeglądzie po następnych 8 kkm (dla przykładu) zalecam wymianę oleju co 15 kkm lub roku a po następnych 15 kkm lub następnym roku przegląd z wymianą oleju. Warunkom gwarancji stanie się zadość, silnik na pewno to odczuje no i nie będzie zgrzytów, ża trzeba zlać olej po kilku kkm.

I to jest słuszne, tym bardziej 30kkm nawet dla bardzo dobrego oleju wydaje się jakąś absurdalną liczbą kilometrów. Natomiast w instrukcji jakby zupełnie o tym zapomnieli, że ktoś może jeździć mniej niż 30kkm na rok :)

AUTOR WĄTKU
less
 

Re: Przeglądy dla silnika GDi

10 gru 2013 23:00

szczur75 napisał(a):Dlatego aby nie wymieniać po 22kkm i po roku, a potem na przeglądzie po następnych 8 kkm (dla przykładu) zalecam wymianę oleju co 15 kkm lub roku a po następnych 15 kkm lub następnym roku przegląd z wymianą oleju. Warunkom gwarancji stanie się zadość, silnik na pewno to odczuje no i nie będzie zgrzytów, ża trzeba zlać olej po kilku kkm.

Też chyba nie bardzo to wychodzi, bo z kolei w instrukcji jest napisane że że max przekroczenie limitów to +/- 1000 km lub +/- 1 miesiąc.

AUTOR WĄTKU
less
 

Re: Przeglądy dla silnika GDi

11 gru 2013 18:17

No i po raz kolejny napisałem maila na infolinię serwisową KMP. Skopiowałem praktycznie treść mojego posta z wczoraj wraz z cytatami z instrukcji obsługi.
Odpowiedź przyszła dzisiaj i to na plus. Treść odpowiedzi pozwolę sobie zacytować w całości
"Szanowny Panie,
Uprzejmie informujemy ze Pana jako właściciela pojazdu obowiązują tylko i wyłącznie zapisy z instrukcji obsługi pojazdu.
Z wyrazami szacunku"
No i z takimi zrobić :pałka

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Przeglądy dla silnika GDi

11 gru 2013 18:27

less napisał(a):w instrukcji jest napisane że że max przekroczenie limitów to +/- 1000 km lub +/- 1 miesiąc.


Na której stronie instrukcji jest to napisane?
Właśnie próbuję znaleźć i jakoś mi nie wychodzi.

AUTOR WĄTKU
Pizzojad
 

Re: Przeglądy dla silnika GDi

11 gru 2013 20:09

@szczur75,
Nie w instrukcji a w książce gwarancyjnej, str. 25 p. 9.b

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Przeglądy dla silnika GDi

11 gru 2013 20:14

Pizzojad napisał(a):@szczur75,
Nie w instrukcji a w książce gwarancyjnej, str. 25 p. 9.b


I jest tam napisane, że odnosi się ten zapis także do międzyprzeglądowych wymian oleju silnikowego? Czy chodzi o przeglądy?
(pytam, bo nie pamiętam....)

AUTOR WĄTKU
Pizzojad
 

Re: Przeglądy dla silnika GDi

11 gru 2013 20:15

Punkt dotyczy przeglądów.

AUTOR WĄTKU
less
 

Re: Przeglądy dla silnika GDi

13 gru 2013 14:30

Dobra dostałem kolejnego maila od KMP z odpowiedzią na moje pytania. Znów dość lakonicznie:
"Uprzejmie informujemy że olej silnikowy i filtr należy wymienić przy każdym
przeglądzie"
Chyba z premedytacją nie chcą dać precyzyjnej i jednoznacznej odpowiedzi, ale wychodzi na to że przeglądy co 2 lata/30 kkmów, i dodatkowa wymiana oleju co roku/30 kkmów. Jak ktoś pomyka po 15 kkmów rocznie to wychodzi idealnie wymiana po roku i 15 kkmów a za następny rok kolejna wymiana wraz z pełnym przeglądem.
Gorzej jak ktoś pomyka po np. 25 kkmów rocznie bo wówczas (przynajmniej wg KMP bo IMO w instrukcji obsługi nie jest to takie jednoznaczne):
- sama wymiana oleju po roku i 25 kkmach
- przy 30 kkmach (czyli 5 kkmów od ostatniej wymiany :szok) pełny przegląd z wymianą oleju
IMO trochę bez sensu ale cóż

AUTOR WĄTKU
Pizzojad
 

Re: Przeglądy dla silnika GDi

13 gru 2013 14:56

To chyba nie tak.
Jeżeli ktoś robi <= 30 kkm/rok to wymianę oleju ma co 12 miesięcy i przegląd mu się zgrywa z co drugą wymianą oleju.
Gorzej jeśli ktoś robi > 30kkm/rok i taki przypadek powinna wyjaśnić KMP

AUTOR WĄTKU
less
 

Re: Przeglądy dla silnika GDi

13 gru 2013 17:48

Pizzojad napisał(a):To chyba nie tak.
Jeżeli ktoś robi <= 30 kkm/rok to wymianę oleju ma co 12 miesięcy i przegląd mu się zgrywa z co drugą wymianą oleju.
Gorzej jeśli ktoś robi > 30kkm/rok i taki przypadek powinna wyjaśnić KMP

Poczytaj dokładnie treść instrukcji obsługi którą zacytowałem wyżej.
Wymiana oleju jest co 30 kkmów lub rok, a przegląd co 30 kkmów lub 2 lata

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Przeglądy dla silnika GDi

13 gru 2013 18:55

Pizzojad napisał(a):Gorzej jeśli ktoś robi > 30kkm/rok i taki przypadek powinna wyjaśnić KMP

To robi przegląd co 30kkm. I nie zawraca sobie głowy dodatkową wymianą oleju.

AUTOR WĄTKU
Pizzojad
 

Re: Przeglądy dla silnika GDi

13 gru 2013 19:01

@less & szczur
Posypuję głowę popiołem,
Macie rację a ja walnąłem babola bez zastanowienia

Avatar użytkownika
studzio
Asystent Kierownika
 
Posty: 235
Dołączył(a): 07 sty 2008 18:32
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Mazowiecka

Re: Przeglądy dla silnika GDi

13 gru 2013 20:33

Ja wymieniłem olej w sierpniu po roku,po przebiegu 23 kkm,a teraz jestem umówiony na przegląd po 30kkm bez wymiany oleju.

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Przeglądy dla silnika GDi

13 gru 2013 20:44

studzio napisał(a):teraz jestem umówiony na przegląd po 30kkm bez wymiany oleju.


No i takie coś jest dla mnie co najmniej dyskusyjne.
Ale jeśli jest to zgodne z tym co wymyślili Koreańczycy to chylę czoła przed tym, kto tak to zinterpretował i stwierdzi, że Koreańczycy to potwierdzą.

AUTOR WĄTKU
less
 

Re: Przeglądy dla silnika GDi

13 gru 2013 20:56

szczur75 napisał(a):
studzio napisał(a):teraz jestem umówiony na przegląd po 30kkm bez wymiany oleju.


No i takie coś jest dla mnie co najmniej dyskusyjne.
Ale jeśli jest to zgodne z tym co wymyślili Koreańczycy to chylę czoła przed tym, kto tak to zinterpretował i stwierdzi, że Koreańczycy to potwierdzą.

A IMO właśnie to wynika z treści instrukcji obsługi i jest to logiczne, bo po jakiego grzyba wymieniać olej po 7 kkmach. Ale studzio ostrzegam, że otrzymałem info z KMP że każdy przegląd ma zawierać w sobie wymianę oleju.

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Koszt utrzymania
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl