nowy czynnik klimatyzacji w nowej ceed

Spalanie, ubezpieczenie, przeglądy / Costs, insurance, technical examinations

Moderator: Żandarmeria

Avatar użytkownika
Renegade
Weteran
 
Posty: 3743
Dołączył(a): 23 lis 2009 01:41
Lokalizacja: SLU
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Marka i model samochodu: OPTIMA PHEV 2.0 205 KM

Re: nowy czynnik klimatyzacji w nowej ceed

01 kwi 2013 17:30

Ryba4 napisał(a):....tak samo jak nowy ukłąd można napełnić starym czynnikiem.


Tak tylko trzeba końcówki wymienić bo nie podłączysz maszyny.
Obrazek
OPTIMA PLUG-IN 2.0 205 KM - C3S (aluminium silver) '16
SOUL 1.6 DOHC 124 KM '12
CEE'D HB 1.6 DOHC 126 KM '09
CEE'D HB 1.4 DOHC 109 KM '08
SHUMA 1.5 DOHC '97

anti20
 

Re: nowy czynnik klimatyzacji w nowej ceed

05 lip 2013 21:00

Karol napisał(a):
Ryba4 napisał(a):
Co do zamienności to nie można ich mieszać, ale wymieniać w obie strony można dowolnie, w przypadku kilku marek tylko mogą się tam porozszczelniać/rozpuścić jakieś zaworki, ale można "klasyczny" układ napełnić nowym czynnikiem (to również jest/było proponowane, aby we WSZYSTKICH samochodach NAKAZAĆ WYMIANĘ NA NOWY CZYNNIK :!! ), tak samo jak nowy ukłąd można napełnić starym czynnikiem.

no to nieżle , nie słyszałem o tym


Witam

Nie można wymieniać czynników w obie strony dobrowolnie !!

Kompresory pod nowe czynniki zalewane są innymi olejami (np ND12) niż te dedykowane pod R134A (ND8, SANDEN SP10). VCC na przykład będzie stosowało nowy olej Sandena SP-2A. Nabicie instalacji przygotowanej pod HFO-1234yf czynnikiem R134A może doprowadzić do jej rozszczelnienia. Pod nowy czynnik rozwijane są nowe komponenty kabli klimatyzacyjnych, takie jak zaworki, korki na zaworki, uszczelnienia na połączeniach kabli z pozostałymi elementami układu, np. kompresory.

Celowo napisałem może, bo wszystko zależy z jakich komponentów składa się nasz układ. Większość mieszanek elastomerowych, używanych przy produkcji uszczelnień od wielu lat, przeszło test zgodności z nowym czynnikiem.

Wiadomo, zmiana ta jest świetną okazją dla dostawców automotive na rewizje swoich cen i pod pretekstem dostosowywania komponentów pod nowy czynnik i oleje podnoszą ceny. Nie wspomnę już o kilkukrotnie wyższych cenach za oleje i sam czynnik.

Ale spokojnie. Najwięksi automotive odświeżają temat zastosowania CO2 jako czynnika chłodzącego. Jak dla mnie chora decyzja UE. W wschodniej części świata klimatyzacje są mniej szczelne i kilkakrotnie częściej się je uzupełnia niż w UE. To co nadrobimy dla środowiska w rok, Indie zniweczą w miesiąc, może dwa - takie moje szacunki ;-)

Avatar użytkownika
zelu
Dyrektor
 
Posty: 906
Dołączył(a): 23 lis 2011 23:31
Lokalizacja: Łódź / Rożenek GRUPA ŁÓDZKA
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C2FL SW, 1,6 GDI, 6MT Pb 135KM
2018, L + Business Line, kolor KCS

Re: nowy czynnik klimatyzacji w nowej ceed

05 lip 2013 21:25

Popieram to w całej rozciągłości diabloo
W ogóle całe to eco jest trochę po to by wyciągać od konsumentów coraz więcej kasy, tak jak z tymi samochodami hybrydowymi. Więcej złego dla środowiska robi wytwarzanie i utylizowanie tych ogniw (żródeł prądu) niż zrobi spalona benzyna czy olej napędowy przez całe życie klasycznego samochodu nawet zez tych ich norm Euro, DPF-ów i innych bajerów które kosztują krocie. A wracając do klimatyzacji to sama kwestia lodówek i domorosłych mechaników, którzy spuszczają czynnik w kosmos, a nieszczelne klimatyzacje stackonarne, o chociażby sama przyroda, taka farma bydła wydziela więcej szkodliwych substancji niż miasto samochodów.
Dlatego popieram w całości Mr. Clarksona. :ha
KIA Cee'd SW, 1,6 GDI, 135 KM, 6MT, kolor KCS, wersja L + Business Line
KIA Stonic, 1,4 , 100KM 6MT, kolor EU3, wersja L+STY
Obrazek
Ceed - "Community of Europe with European Design"

zabka
 

Re: nowy czynnik klimatyzacji w nowej ceed

21 lip 2013 03:22

marceed napisał(a):A czy jest na forum osoba która posiada takowy egzemplarz z tym nowym czynnikiem?


Moj Ceed ma nalepke z R1234yf , wyprodukowany koncem czerwca. :pałka

szpula
 

Re: nowy czynnik klimatyzacji w nowej ceed

22 lip 2013 07:30

Lipiec 2013 - R1234yf

szczur75
 

Re: nowy czynnik klimatyzacji w nowej ceed

22 lip 2013 18:30

No cóż? Macie nowoczesne auta...;)

anti20
 

Re: nowy czynnik klimatyzacji w nowej ceed

22 lip 2013 20:34

i nowoczesny problem :)
ktoś z szczęśliwych posiadaczy HFO1234yf uzupełniał już czynnik ? jakie sa koszta w porównaniu z R134A i jak z dostępnością nowego czynnika ?

szpula
 

Re: nowy czynnik klimatyzacji w nowej ceed

22 lip 2013 22:44

szczur75 napisał(a):No cóż? Macie nowoczesne auta...;)


Niestety ;) Chociaż w EU nowego auta (wyprodukowanego w tym roku) ze starym czynnikiem już nie kupisz...

http://www.autokrata.pl/artykul/Nie-dla ... esa_a16930

Avatar użytkownika
marceed
Weteran
 
Posty: 1147
Dołączył(a): 22 gru 2010 12:52
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2 HB, 1.6 GDi Pb 135KM
2012, L + FUN

Re: nowy czynnik klimatyzacji w nowej ceed

23 lip 2013 07:22

szczur75 napisał(a):No cóż? Macie nowoczesne auta...;)

Co ty? Są też nowoczesne auta ze starym czynnikiem :ha Mam i ja :fiu
Obrazek

szczur75
 

Re: nowy czynnik klimatyzacji w nowej ceed

23 lip 2013 16:54

Nie. Skoro masz stary czynnik, to nowoczesność Twojego auta jest dyskusyjna, a już na pewno jest nie w pełni nowoczesne.

zabka
 

Re: nowy czynnik klimatyzacji w nowej ceed

24 lip 2013 01:45

Ja to jestem bardzo nowoczesna :lol:

Avatar użytkownika
marceed
Weteran
 
Posty: 1147
Dołączył(a): 22 gru 2010 12:52
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2 HB, 1.6 GDi Pb 135KM
2012, L + FUN

Re: nowy czynnik klimatyzacji w nowej ceed

24 lip 2013 07:13

Na to wygląda ;) . Dyskusyjna natomiast moja nowoczesność nie w pełni jest :ha
Obrazek

Avatar użytkownika
sensor
Nadworny Tester
 
Posty: 3201
Dołączył(a): 13 sie 2007 19:29
Lokalizacja: Fabryka Samochodów Drezdenko
Grupa: Wielkopolska

Re: nowy czynnik klimatyzacji w nowej ceed

23 wrz 2014 15:35

dobra bo nie widze odpowiedzi --to ile teraz PONOWOŚCI napełnienie?
a jak z częstotliwościa? rozumiem że bez zmian??
ceed SW 2015 AT 1.6 CRDI L+
Carens 2018 1.6GDI M+

Avatar użytkownika
butter18
Dyrektor
 
Posty: 886
Dołączył(a): 21 cze 2014 22:31
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, 1,4 Pb/LPG 100KM
2014, M+DFA

Re: nowy czynnik klimatyzacji w nowej ceed

23 wrz 2014 18:26

Jesli gdzies nie mam racji to prosze o skorygowanie....

z tego co patrze w ksiażce to zarówno w starym jak i nowym czynniku, środkiem smarującym jest ten sam specyfik w tej samej ilości- PAG (FD46XG)
Układ przewodów w starszych modelach ceed/a (do 2012) jest inny niż w najnowszych cedach

i teraz pytanie do tych co mają z 2012 nowego ceeda ze STARYM czynnikiem bo widze są takie przypadki z początku produkcji... może ktos powiedzieć jak rozwiązali problem nabicia starym czynnikiem ???? zmienione sa same końcówki czy moze cały układ przewodów np z poprzedniej wersji ceed'a ???

sam osobiście po gwarancji myśle, że będzie to już możliwe za pomocą przejściówek, wyczyścić ukłąd z nowego czynnika i nabice starym... są nawet maszyny które obsługują oba czynniki, więc kwestia jedynie w przejsciówce której pare miesięcy temu jeszcze nie widziałem w necie. Dodatkowo na sprężarce w nowych ceedach jest oznaczenie, ze pracuja na OBU czynnikach.
Hyundai i10 2015
Kia cee'd 2014
Daewoo Matiz 2000

Wsciekly
 

Re: nowy czynnik klimatyzacji w nowej ceed

23 wrz 2014 19:20

Witam

"Analiza właściwości fizycznych i chemicznych HFO-1234yf wykazała, że jest on o około 8-10% mniej wydajny od R134a, co sprawia, że układ klimatyzacji będzie musiał wykorzystać do pracy większą energię a to przełoży się na wzrost zużycia paliwa o 5%."

" Obecnie za tego typu czynność trzeba zapłacić ok. 200 zł. W przypadku HFO-1234yf cena wzrośnie 5-krotnie aż do ok.1000 !" :szok

Układ klimatyzacji pójdzie do oczyszczenia i uzupełnienia starym czynnikiem jak to będzie możliwe tylko.
Najgorsze jest to ze pod pretekstem ochrony środowiska nie dbają o bezpieczeństwo Nas wszystkich – kierowców, podróżnych, pieszych czy ratowników medycznych.

amigo
 

Re: nowy czynnik klimatyzacji w nowej ceed

25 wrz 2016 14:30

Robiłem przegląd po 60 kkm i uzupełniałem czynnik w klimatyzacji. W serwisie byli tak uprzejmi że powiedzieli że nowy czynnik jest stosowany tylko na EU. Azja i reszta świata chłodzi się się starym czynnikiem. Ze względów ekonomicznych cała instalacja jest przystosowana do obu czynników, w zależności od rynku zmieniają tylko zawór do napełniania. Najlepsze było to że w autach po rozszczelnieniu klimatyzacji, po naprawie proponują stary czynnik i jest to legalne.

Avatar użytkownika
vonski
Weteran
 
Posty: 2335
Dołączył(a): 09 gru 2014 09:11
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, GT 1.6T Pb 230KM
2015

Re: nowy czynnik klimatyzacji w nowej ceed

25 wrz 2016 18:10

No mi o tym mechanik mówił. Można spuścić nowy czynnik, zalać starym, zmienić naklejkę pod maskę i po sprawie.
Obrazek

amigo
 

Re: nowy czynnik klimatyzacji w nowej ceed

26 wrz 2016 11:02

Najlepiej było by tak postąpić. Przy wypadku i pożarze nowy czynnik to śmiertelne zagrożenie dla uczestników i ratowników. Ciekawe jak z gwarancją po wymianie czynnika na stary.

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6856
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: nowy czynnik klimatyzacji w nowej ceed

26 wrz 2016 12:14

A to ciekawe, bo pytałem w wielu źródłach zarówno oficjalnych jak i mniej, i wszędzie usłyszałem jednakową odp: jak najbardziej można zmienić na stary czynnik, ale trzeba zmienić kilka bambetli (nie tylko zawór do napełniania) jakieś tam uszczelki czy coś..
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

Avatar użytkownika
butter18
Dyrektor
 
Posty: 886
Dołączył(a): 21 cze 2014 22:31
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2 HB, 1,4 Pb/LPG 100KM
2014, M+DFA

Re: nowy czynnik klimatyzacji w nowej ceed

26 wrz 2016 15:47

Z tego co się mówi, to nowy układ jest lepszy od starego, "bardziej szczelny" cokolwiek to znaczy, sprężarka ma oznaczenia na oba czynniki, olej bodaj ten sam. Jedynie zaworki wchodza w grę. Albo wymiana zaworków (nie wiem jak tam z lutem) albo całych przewodów z rozbitego pierwszego CII które miały stary czynnik... Ciekawe, że jeszcze zaden polski kowal nie wymyślił przejściówki do nowych zaworków... a takowe są chyba do 2 czynniki wstecz.
Hyundai i10 2015
Kia cee'd 2014
Daewoo Matiz 2000

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Koszt utrzymania
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl