Wskazania komputera, a rzeczywiste spalanie

Spalanie, ubezpieczenie, przeglądy / Costs, insurance, technical examinations

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
jv10
 

Wskazania komputera, a rzeczywiste spalanie

10 sie 2011 19:33

Do założenia wątku natchnął mnie wpis Resident (poniżej) i obserwacje własnych danych z motostat. U mnie komputer zaniża o 0.2L/100km. Jak jest u Was? Czy można wykalibrować komputer?

Skąd te rozbieżności? Wtrysk elektroniczny umożliwia bardzo dokładne pomiary, a po ew. statystycznych błędach pomiarowych spodziewałbym się wartości oczekiwanej równej zero. Niemniej spodziewam się, że działa marketing i że większość z nas widzi mniejsze spalanie niż powinno ;-)

Resident napisał(a):Obliczyłem sobie na próbce 23 wpisów o ile średnio komputer zaniża średnie spalanie w stosunku do tego, co pokazuje motostat.pl Praktycznie zawsze tankuję do pełna. Wyszło mi, że średnio zaniża o 0,29 litra. Czyli jak komputer pokazuje średnie spalanie 7,3, to rzeczywiście wynosi ono 7,6.Poza tym katalogowe spalanie jest nie do osiągnięcia. Wg katalogu mój cee'd powinien spalać 7,8 w mieście, 5,3 poza miastem i 6,1 średnio. Mój średnio spala 7,31 i jest to jedno najniższych spalań jakie znalazłem (na motostat.pl i autocentrum.pl). Głównie dzięki temu, że 70% jazdy odbywa się poza miastem.Motostat pokazuje mi spalanie w mieście 7,43 i poza miastem 7,27. Nie wiem jak motostat.pl to wylicza.

Avatar użytkownika
pewuel
Klubowicz
 
Posty: 40
Dołączył(a): 03 maja 2009 12:45
Lokalizacja: Wielkopolska
Grupa: Wielkopolska

Re: Wskazania komputera, a rzeczywiste spalanie

10 sie 2011 21:06

W moim samochodzie (benzyna) komputer zaniża wskazania w porównaniu do rzeczywistego o 0,26 l / 100km, jak sądzę różnica podobna występuje w większości przypadków. To chyba celowa kalibracja, gdyż te kilka dziesiątek zawsze cieszy oko a w moim przypadku na tę chwilę zużycie według Motostat wynosi 6,61 l /km, natomiast według komputera 6,35 l /100km. Pomiar obliczony z całego okresu eksploatacji Ceed'a. ;-)
Obrazek

AUTOR WĄTKU
hacker
 

Re: Wskazania komputera, a rzeczywiste spalanie

10 sie 2011 21:12

A jaka jest dokładność jeśli chodzi o dystrybutory na stacjach benzynowych? Trochę zostaje w wężu, odbić może nie zawsze w tej samej chwili i wgl. :D

AUTOR WĄTKU
jv10
 

Re: Wskazania komputera, a rzeczywiste spalanie

10 sie 2011 21:49

Dystrybutory są pod nadzorem GUM i jeśli stacja nie chce płacić wysokich kar to raczej nie będzie ryzykować ich przekalibrowywania. Oczywiście są wyjątki, jak swojego czasu stacja Auchan w Gdańsku, gdzie ludzie tankowali do baku więcej niż pojemność zbiornika :/

A jeśli po moim tankowaniu zostaje paliwo w wężu, to temu przede mną również zostało, więc wychodzi na zero :)

Avatar użytkownika
jeleniak
Weteran
 
Posty: 1248
Dołączył(a): 06 paź 2010 08:33
Lokalizacja: Jaworzno
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Marka i model samochodu: OPTIMA I FL 1,7 CRDI

Re: Wskazania komputera, a rzeczywiste spalanie

11 sie 2011 05:02

u mnie to samo- zaniza 0,2 - 0,4 nawet,ale to wszystko niestety zalezy od stacji,nawet ta sama stacja i ten sam dystrybutor pokaze inaczej,bo juz inne paliwo mieli itd....
CEE'D SW 1,6 CRDI 115KM, C+, 2010 FL

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6863
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Wskazania komputera, a rzeczywiste spalanie

11 sie 2011 08:59

a moim zdaniem to motostat nie jest zbyt dokładny bo niby wpisujemy ile litrów ma bak ale nigdy nie nalejemy do pełna, a przy tankowaniu za każdym razem nalejemy do innego poziomu, więc to jest takie nie do końca. Ja w colcie swego czasu sprawdzałem spalanie rzeczywiste vs. komputer dość dokładnie lejąc po samiuśki koreczek i wychodziło zawsze ze komputer ZAWYŻAŁ spalanie o 0,5l.
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

Avatar użytkownika
witia_2005
Weteran
 
Posty: 1598
Dołączył(a): 19 sty 2008 18:54
Lokalizacja: małopolska
Grupa: Małopolska

Re: Wskazania komputera, a rzeczywiste spalanie

11 sie 2011 09:09

Ryba4 napisał(a):bo niby wpisujemy ile litrów ma bak

No zdziwiłem się tym Twoim wpisem. Dlatego, że w danych mojego pojazdy nie mam takiego pytania, natomiast w pomicy jest skan okna i tam jest. Więc ma to jakieś znaczenie :??
Kia Rio 1,4 97KM
Obecny model Kia cee'd SW 1,6 benzyna nr serii 0420 FL

Witia.

Obrazek

AUTOR WĄTKU
jv10
 

Re: Wskazania komputera, a rzeczywiste spalanie

11 sie 2011 09:21

Moim zdaniem nie. Motostat wylicza spalanie na podstawie przejechanego dystansu i ilości wlanego paliwa. O ile oczywiście za każdym razem możemy wlać mniej albo więcej paliwa, o tyle błąd ten powinien dążyć do zera z każdym kolejnym tankowaniem. Dlatego Resident uśrednił wyniki dla 23 tankowań, a ja jedynie dla 7.

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6863
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Wskazania komputera, a rzeczywiste spalanie

11 sie 2011 09:47

na litość boska przecież rejestrując auto na motostacie podawaliście ile litrów ma bak, bo skąd inaczej system by wiedział ile to jest "do pełna"?? Choć właśnie przez to ze nigdy nie nalejemy do pełna (chyba ze kapiąc) mamy te przekłamania.
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

Avatar użytkownika
witia_2005
Weteran
 
Posty: 1598
Dołączył(a): 19 sty 2008 18:54
Lokalizacja: małopolska
Grupa: Małopolska

Re: Wskazania komputera, a rzeczywiste spalanie

11 sie 2011 10:09

Ryba4 napisał(a):na litość boska przecież rejestrując auto na motostacie podawaliście ile litrów ma bak, bo skąd inaczej system by wiedział ile to jest "do pełna"?? Choć właśnie przez to ze nigdy nie nalejemy do pełna (chyba ze kapiąc) mamy te przekłamania.


Rybka :?? :?? Halo :?? :?? Jak napisałem że nie podawałem to nie :!! :!! . Skąd wie że do pełna bo zaznaczam jak dodaję tankowanie. Klikam do pełna. :)
Kia Rio 1,4 97KM
Obecny model Kia cee'd SW 1,6 benzyna nr serii 0420 FL

Witia.

Obrazek

AUTOR WĄTKU
jv10
 

Re: Wskazania komputera, a rzeczywiste spalanie

11 sie 2011 10:11

Ja nie podawałem. Nie wiem jak inni. Nawet nie mam jak tego dodać (widok opcji samochodu w motostat.pl). A system wie, czy jest do pełna dzięki zaznaczeniu opcji "Rodzaj tankowania: Do pełna".

Nie trzeba znać pojemności baku, by wyliczać średnie spalanie. Oczywiście raz można wlać trochę więcej, a raz trochę mniej, ale summa summarum wynik jest dokładny, a błąd dąży do zera.

Avatar użytkownika
witia_2005
Weteran
 
Posty: 1598
Dołączył(a): 19 sty 2008 18:54
Lokalizacja: małopolska
Grupa: Małopolska

Re: Wskazania komputera, a rzeczywiste spalanie

11 sie 2011 10:13

jv10 napisał(a):Ja nie podawałem. Nie wiem jak inni. Nawet nie mam jak tego dodać (widok opcji samochodu w motostat.pl). A system wie, czy jest do pełna dzięki zaznaczeniu opcji "Rodzaj tankowania: Do pełna".

Nie trzeba znać pojemności baku, by wyliczać średnie spalanie. Oczywiście raz można wlać trochę więcej, a raz trochę mniej, ale summa summarum wynik jest dokładny, a błąd dąży do zera.

No i plum. Rybka :) Mam tak samo :)
Kia Rio 1,4 97KM
Obecny model Kia cee'd SW 1,6 benzyna nr serii 0420 FL

Witia.

Obrazek

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6863
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Wskazania komputera, a rzeczywiste spalanie

11 sie 2011 11:42

w opcjach nie ma, przy rejestracji auta jest. to zarejestrujcie sobie dwa nowe ceedy jeden z bakiem 53l a drugi z bakiem 73l i zróbcie symulacje kilku tankowań, ciekawe co wyjdzie :)
napisałem skąd wie ILE to jest do pełna a nie KIEDY, czytanie ze zrozumieniem się kłania, no trudno żeby nie zaznaczać do pełna/niepełne.... :? :? :?
Plum.

edit

a guzik, przy dodawaniu nowego auta też nie ma poj. baku, a było, używam motostatu praktycznie od kiedy istnieje i ceed jest na nim już 5 autem...
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

Avatar użytkownika
witia_2005
Weteran
 
Posty: 1598
Dołączył(a): 19 sty 2008 18:54
Lokalizacja: małopolska
Grupa: Małopolska

Re: Wskazania komputera, a rzeczywiste spalanie

11 sie 2011 11:45

Ryba4 napisał(a):w opcjach nie ma, przy rejestracji auta jest.

Ryba jak rejestrowałem auto to nie miałem takiej opcji, tym bardziej jak daję aktualizuj dane to też nie mam. Po co mam się jeszcze raz rejestrować :?? Jak liczy mi cały czas.
Kia Rio 1,4 97KM
Obecny model Kia cee'd SW 1,6 benzyna nr serii 0420 FL

Witia.

Obrazek

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6863
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Wskazania komputera, a rzeczywiste spalanie

11 sie 2011 11:47

witia_2005 napisał(a):Po co mam się jeszcze raz rejestrować :?? Jak liczy mi cały czas.


miałem na myśli zarejestrowanie innego fikcyjnego auta żebyś zobaczył że jest opcja pojemność baku, ale jak widać i sam już zauważyłem nie ma, ale wcześniej była. jak nie wierzysz to napisz do nich i do bravo. Ja sam się zastanawiam od dłuższego czasu jaki jest algorytm tego.
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

Avatar użytkownika
witia_2005
Weteran
 
Posty: 1598
Dołączył(a): 19 sty 2008 18:54
Lokalizacja: małopolska
Grupa: Małopolska

Re: Wskazania komputera, a rzeczywiste spalanie

11 sie 2011 11:51

Ryba4 napisał(a):bravo

Już nie czytam dawno tego :ha :ha :ha Nie wiem jak to liczy, widzę że w pomocy jest pojemność zbiornika. Zauważyłem że korekty w spalaniu tylko podaje jak zatankuję do pełna.
Kia Rio 1,4 97KM
Obecny model Kia cee'd SW 1,6 benzyna nr serii 0420 FL

Witia.

Obrazek

AUTOR WĄTKU
jv10
 

Re: Wskazania komputera, a rzeczywiste spalanie

11 sie 2011 12:01

A jak się samemu liczyło spalanie średnie? Człowiek tankuje do pełna, jedzie x kilometrów, po czym ponownie tankuje do pełna. Ilość paliwa przez x w 100 km i mamy średnie spalanie. Tym "algorytmem" posługuje się motostat i jak widać nigdzie w obliczeniach nie przewija się pojemność baku. Jeszcze trochę OT i będzie można zmienić temat dyskusji ;-)

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6863
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Wskazania komputera, a rzeczywiste spalanie

11 sie 2011 12:33

a jeżeli między jednym pełnym tankowanie a drugim zatankujesz nie do pełna i przejedziesz x kilometrów mądralo? ;)
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

AUTOR WĄTKU
jv10
 

Re: Wskazania komputera, a rzeczywiste spalanie

11 sie 2011 12:51

To motostat nie wyliczy Ci średniego spalania, dopóki znowu nie będziesz miał dwóch pełnych tankowań pod rząd. Tak to działało u mnie, gdy miałem 406-tkę z LPG (nie zawsze Pb95 tankowałem do pełna, bo i po co wozić 50kg zbędnego paliwa?).

Zachęcam do własnych eksperymentów z motostat i kartką papieru :)

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6863
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Wskazania komputera, a rzeczywiste spalanie

11 sie 2011 14:29

jv10 napisał(a):dwóch pełnych tankowań pod rząd.


guzik, po niepełnym wylicza po następnym pełnym.
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

Następna strona
Powrót do Koszt utrzymania
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl