Dodatkowy przegląd - szkoda pow. 2000 zł

Spalanie, ubezpieczenie, przeglądy / Costs, insurance, technical examinations

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
Astromatrix
 

Dodatkowy przegląd - szkoda pow. 2000 zł

11 paź 2009 08:30

Czy to prawda, że po naprawie z ubezpieczenia powyżej 2000 zł brutto muszę jechać na dodatkowe badanie techniczne?
Podobno w przypadku braku takiego badanie ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w przypadku kolejnej szkody z AC a nawet z OC sprawcy.

AUTOR WĄTKU
themoon
 

Re: Dodatkowy przegląd - szkoda pow. 2000 zł

11 paź 2009 09:53

Z tego co się orientuję, to taki przegląd musisz mieć tylko w przypadku, kiedy policja zatrzymała dowód rejestracyjny. Nie ma tu zależności kwoty i przeglądu. Możesz mieć szkodę za 500 PLN (np. reflektor) i możesz mieć zatrzymany dowód rejestracyjny.

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6522
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Dodatkowy przegląd - szkoda pow. 2000 zł

11 paź 2009 10:00

Generalnie nie ma przepisu, który nakazywałby przeprowadzenie takiego przeglądu. Niewątpliwie musisz go zrobić, jeżeli policja po kolizji zatrzymała Ci dowód rejestracyjny z tytułu stanu auta uniemożliwiającego jego eksploatowanie zgodne z przepisami po drogach publicznych (np. stłuczone reflektory, uszkodzenia konstrukcji mającej wpływ na bezpieczeństwo, etc.)- inaczej starostwo powiatowe nie odda Ci papieru (muszą wiedzieć, że auto nadaje się do ruchu). Natomiast standardową parktyką jest wykręcanie się ubezpieczycieli od odpowiedzialnosci za szkody - dlatego jak szkoda powyżej 2 000 zł to ubezpieczalnie najczęściej nagle wymagają dodatkowego przeglądu. Sprawdź OWU swojego ubezpieczenia pod kątem występowania zapisu o konieczności dodatkowych badań pokolizyjnych - jak masz to wal na przegląd, jak nie ma - Twoja wola czy robisz czy nie.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

stj
Dyrektor
 
Posty: 843
Dołączył(a): 23 kwi 2008 16:44
Lokalizacja: Łódź

Re: Dodatkowy przegląd - szkoda pow. 2000 zł

11 paź 2009 10:44

Do informacji podanych powyżej
dodam, że taki przegląd wykonasz tylko w stacji kontroli pojazdów która ma uprawnienia stacji "OKRĘGOWEJ".
SW CRDi 115 Solid Red-Nissan Qashqai+2 2.0 dci AT

AUTOR WĄTKU
less
 

Re: Dodatkowy przegląd - szkoda pow. 2000 zł

11 paź 2009 11:18

polecam lekturę art. 81 ust. 8 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jest tam dokładnie podane że trzeba badanie przeprowadzić gdy szkoda przekracza 2000 plnów. Mieli coś z tym zrobić (czyt. zmienić) ale w końcu nie wiem jak to się skończyło

Avatar użytkownika
acieslin
Nadworny babiszon
 
Posty: 821
Dołączył(a): 25 cze 2008 07:38
Lokalizacja: Sulejówek
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: Toyota Auris TS 2015
Peugeot 308 SW 2019

Re: Dodatkowy przegląd - szkoda pow. 2000 zł

11 paź 2009 11:44

Przegląd po szkodzie kosztuje 50 PLN i jak weźmiecie fakturę to ubezpieczyciel zwróci koszt - przynajmniej mi Allianz zwrócił. Moj przegląd po szkodzie trwał 3 minuty a wypisywanie kwitka kolejne 3 można pojechać do pierwszej lepszej SKP.
Pozdro
Fiat UNO 1,0 Fire 1994 - czerwona rakieta
Daewoo Lanos 1,4 1999
CEE'D 1.4 C+ w kolorze blue 2008 - RIP 2013
Honda Civic UFO 1,4 2007
Aktualnie: Toyota Auris TS 2015 & Peugeot 308 SW 2019

AUTOR WĄTKU
Astromatrix
 

Re: Dodatkowy przegląd - szkoda pow. 2000 zł

11 paź 2009 13:00

Hmm, znalazłem ten przepis i faktycznie wymaganie przeglądu jest związane wyłącznie z kwotą naprawy pow. 2000 zł i wypłatą ubezpieczenia. Jak wygooglałem zdarza się, że niewykonanie go może być przyczyną uchylenie się ubezpieczyciela przy następnym zdarzeniu. Tak więc już wiem, że muszę jechać na ten przegląd - może Allianz podobnie jak Acieslin zwróci mi za niego pieniądze.
Więc następne pytanie - moja naprawa była scedowana oczywiście na ASO, wczoraj odebrałem naprawione autko i mam kopię faktury za naprawę. Jak rozumiem nie muszę czekać aż ASO dopełni wszystkich formalności z ubezpieczycielem tylko mogę np. jutro podjechać na ten przegląd? :)

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6522
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Dodatkowy przegląd - szkoda pow. 2000 zł

11 paź 2009 20:18

less napisał(a):polecam lekturę art. 81 ust. 8 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jest tam dokładnie podane że trzeba badanie przeprowadzić gdy szkoda przekracza 2000 plnów. Mieli coś z tym zrobić (czyt. zmienić) ale w końcu nie wiem jak to się skończyło


Faktycznie, w UPoRD opublikowanym na stronach sejmu jest zapis (paragraf 81 ust. 8 punkt 1a podpunkt 4) o szkodzie za 2 000 - jeżeli szkodę likwidujemy z polisy ubezpieczeniowej, to trzeba zrobić dodatkowe badania. Natomiast inne publikowane jako aktualne Ustawy na popularnych serwerach (www.kodeksdrogowy.com.pl; www.abc.com.pl) punktu 1a w ogóle nie zawierają.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
Łukasz
 

Re: Dodatkowy przegląd - szkoda pow. 2000 zł

11 paź 2009 20:40

Muszisz wykonać taki przegląd. Moja szkoda wyniosła 10tysi i w serwisie kazali mi podjechać na OSK. Trwało to może 20min. (wliczając czekanie w kolejce),a Allianz bez gadania osobnym przelewem oddał kase za przegląd. Jeżeli auto było mocno okancerowane warto żeby diagnosta zaglądnął tu i tam będziesz miał pewność że wszystko jest dobrze zrobione.Ja żałuje że nie kazałem sprawdzić ustawienia świateł,gdyż były wymieniane na nowe a dopiero później odniosłem wrażeznie że świecą troche zbyt nisko.

AUTOR WĄTKU
rsimon
 

Re: Dodatkowy przegląd - szkoda pow. 2000 zł

11 paź 2009 21:55

Mialem dwie szkody ceedem, każda pow. 2000PLN, dla ASO przegląd był oczywistością i zrobili go po naprawie, zanim odebrałem auto.
Oczywiście musiałem zapłacić 50PLN, ale jak się robi z OC to no problem, faktura do ubezpieczalni i kasa zuruck.
BTW co to za aso, które nie ma stacji kontroli pojazdów :?:

AUTOR WĄTKU
elza2008
 

Re: Dodatkowy przegląd - szkoda pow. 2000 zł

12 paź 2009 11:14

Rzecz w tym, że rzadko które ASO ma swoją własną SKP.
Natomiast na stronie Allianz w dziale porad znalazłem jeszcze coś takiego:
*** Dodatkowe badanie techniczne
Od początku tego roku obowiązuje też inny przepis, trzeba przyznać - dość uciążliwy, dotyczący ubezpieczenia autocasco. Otóż, jeśli naprawa auta jest finansowana z polisy AC i szkoda przekracza dwa tys. zł, właściciel samochodu musi na własny koszt przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne pojazdu. Jest także zobowiązany poinformować ubezpieczyciela, że badanie takie zostało przeprowadzone (podstawa prawna: art. 17 ustawy z 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej, Dz. U. nr 124, poz. 1151 w zw. z art. 81 ust. 8 pkt 4 ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, Dz. U. z 2003 r. nr 58, poz. 515.).
Jeśli szkoda jest likwidowana z polisy OC, przegląd techniczny auta nie jest wymagany.

AUTOR WĄTKU
ticzer
 

Re: Dodatkowy przegląd - szkoda pow. 2000 zł

27 paź 2009 22:48

Od 22 X '09 nie jest już wykonywany przegląd techniczny przy szkodzie pow. 2000.- brutto, (obowiązek wynikający z umów leasingowych).
Wyjątkiem jest: uszkodzenie układu kierowniczego, jezdnego, napędowego i innych zleconych przez Policję. Natomiast szkody wynikające np. z wymiany lusterek bocznych (a mogą kosztować pow. 2000.- jak np. w Peugeocie 407) czy też szyby przedniej, nie są już wykonywane przez Okręgowe Stacje Diagnostyczne. Trochę kasy zostanie w kieszeni ... no i mniej formalności 8-)

AUTOR WĄTKU
elza2008
 

Re: Dodatkowy przegląd - szkoda pow. 2000 zł

28 paź 2009 10:13

Fakt, ale przy większości innych uszkodzeń pokolizyjnych warto podjechać na taki przegląd.

jjs
Dyrektor
 
Posty: 664
Dołączył(a): 10 lut 2009 14:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dodatkowy przegląd - szkoda pow. 2000 zł

29 lis 2009 00:50

to jak w końcu jest..? będę miał naprawę..wymiana poszycia zderzaka tylnego + lakierowanie + czujniki cofania + atrapa prawego przeciwmgielnego..całość nieco ponad 2tys netto...czy mam robić jakiś przegląd potem?
PRO CEED 1.6pb

AUTOR WĄTKU
Woody
 

Re: Dodatkowy przegląd - szkoda pow. 2000 zł

29 lis 2009 10:26

W praktyce u mnie wygladalo tak. W cee'dzie mialem koszde na ponad 8,5tys zl o o zadnym dodatkowym przegladzie nie bylo mowy

AUTOR WĄTKU
less
 

Re: Dodatkowy przegląd - szkoda pow. 2000 zł

29 lis 2009 10:33

jjs napisał(a):to jak w końcu jest..? będę miał naprawę..wymiana poszycia zderzaka tylnego + lakierowanie + czujniki cofania + atrapa prawego przeciwmgielnego..całość nieco ponad 2tys netto...czy mam robić jakiś przegląd potem?

kiedyś tak dzisiaj już nie

AUTOR WĄTKU
ticzer
 

Re: Dodatkowy przegląd - szkoda pow. 2000 zł

29 lis 2009 14:36

jjs napisał(a):to jak w końcu jest..? będę miał naprawę..wymiana poszycia zderzaka tylnego + lakierowanie + czujniki cofania + atrapa prawego przeciwmgielnego..całość nieco ponad 2tys netto...czy mam robić jakiś przegląd potem?

Kwotowego przeglądu od 22 X '09 nie ma. Mimo, że w umowach leasingowych zapis został, to formalnie na stacji diagnostycznej powiedzą Ci, że: "Nie ma ... "
Natomiast przy poważniejszych naprawach (np. zawieszenie) po poważniejszych kolizjach, to już kwestia indywidualna. Ja bym zrobił.
Obowiązkowy przegląd tylko w sytuacji gdy dostałeś kwitek od Policji, że masz takowy zrobić.

jjs
Dyrektor
 
Posty: 664
Dołączył(a): 10 lut 2009 14:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dodatkowy przegląd - szkoda pow. 2000 zł

29 lis 2009 22:56

dzięki za info..zatem ja nie musze :mrgreen: przegląd po wymianie poszycia zderzaka to tak jakby robi przegląd po powrocie z myjni :lol:
PRO CEED 1.6pb

Powrót do Koszt utrzymania

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl