[Paliwa] - czy warto tankować wzbogacone ?

Spalanie, ubezpieczenie, przeglądy / Costs, insurance, technical examinations

Moderator: Żandarmeria

Avatar użytkownika
marcin255
Dyrektor
 
Posty: 756
Dołączył(a): 23 kwi 2017 17:28
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2FL HB, 1.6 Pb 225KM
2017, GT

Re: [Paliwa] - czy warto tankować wzbogacone ?

23 lut 2020 07:24

Baza paliwowa jest ta sama bardzo wiele zależy od dodatków . Sam leję tylko na BP i mam takie doświadczenie ,że w moim przypadku na Ultimate 98 auto pali ok 0.6 litra mniej .
SPRZEDAM
KIA Cee'd 1.6 T-GDI GT Red
225 KM 331 Nm

Obrazek

lary504
Brygadzista
 
Posty: 120
Dołączył(a): 19 sie 2012 13:34
Lokalizacja: małopolska
Grupa: Małopolska

Re: [Paliwa] - czy warto tankować wzbogacone ?

23 lut 2020 09:17

Ja od pół roku tankuje tylko Vervę. I jestem bardzo zadowolony. Raz dpf wrócił do dopalania co 500km, wcześniej co 100-150. Zużycie paliwa spadło przez to dopalanie pewnie. Wcześniej ponad 7, teraz 6. Zmieniłem tylko paliwo. Wcześniej byłem z tym częstym dopalaniem kilka razy w ASO. Czyscili dpf 3 razy. Sprawdzili wszystko i rozłożyli ręce. Odpuściłem sobie już temat. Jakiś czas potem, zasugerował mi to dobry znajomy. Z niedowierzaniem, ale co mi szkodzi. I zdziwienie, pomogło. Od pół roku spokój. Wcześniej 1.5 roku jeździłem z dopalaniem co 100-150km.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
Ceed SW '12 1.6 CRDI L Sirius Silver

AUTOR WĄTKU
redhot
 

Re: [Paliwa] - czy warto tankować wzbogacone ?

23 lut 2020 17:31

Wynika z tego wątku jasno, że to bardzo subiektywna sprawa te paliwa wzbogacane.
@lary504 czy u Ciebie tylko ta Verva pomaga, czy sprawdzałeś jakiekolwiek inne stacje/ paliwa? Mnie to wygląda na problem z poprzednią stacją/ paliwem/ dystrybutorem, a nie że Verva "wyleczyła" auto. Innymi słowy, gdybyś teraz pojechał powiedzmy na shella albo BP się zatankować normalną ropą, problemy by powróciły?

lary504
Brygadzista
 
Posty: 120
Dołączył(a): 19 sie 2012 13:34
Lokalizacja: małopolska
Grupa: Małopolska

Re: [Paliwa] - czy warto tankować wzbogacone ?

23 lut 2020 19:31

Ja wtedy nie tankowalem na jednej stacji. Zawsze to były firmówki tzn Shell, bp, lotos itp, ale nie miałem żadnej stałej stacji. Od tak jak pisałem pół roku tylko Orlen. Dla mnie też to efekt placebo. Ale nic innego nie zmieniłem. Te same trasy, ten sam kierowca, żadnych napraw itp. Tylko zmiana paliwa.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
Ceed SW '12 1.6 CRDI L Sirius Silver

AUTOR WĄTKU
redhot
 

Re: [Paliwa] - czy warto tankować wzbogacone ?

24 lut 2020 21:55

Aha, OK. Nie chwal się tylko na stacji bo Ci jeszcze podniosą cenę tej Vervy :D
Skoro widać u Ciebie różnicę, to pewnie łatwiej Ci zaakceptować wyższą cenę.

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6856
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: [Paliwa] - czy warto tankować wzbogacone ?

25 lut 2020 00:00

Ja tak na szybko, skoro wątek się pojawił. Jak pewnie już tu pisałem, zawsze uważałem, że te paliwa "premium" czy różnica między 95 a 98 to bujda, więcej oktanów to tylko mniejsze ryzyko spalania stukowego itp. Jedynie do gównianych stacji podchodzę ostrożnie - Ceeda od nowości przez pierwszy rok tankowałem na Auchan (duża różnica w cenie), ale potem się zorientowałem że na tym paliwie auto pali więcej (a warunki testowe jak niektórzy wiedzą miałem idealnie powtarzalne), więc od tamtej pory tylko Orlen.
ALE... jakiś czas temu (w listopadzie moze) miały miejsce cuda.. Jednego dnia na Orlenie przy Pilotów w KRK nie wiedzieć czemu 95 była niedostępna, więc 98 była w tej samej cenie co 95 (4,99 wtedy), więc oczywiście zalałem pełniutki bak 98 (akurat tak się złożyło, że zajechałem tam już na świecącym dystrybutorze). Na drugi dzień miałem dużo jeżdżenia po mieście i miałem takie jakby delikatne wrażenie, że auto inaczej chodzi, ale myśl przemknęła przez sekundę i nie wgłębiałem się. Na drugi dzień gdzieś poleciałem, a Ceeda przejęła Ania i też cały dzień się kulała po mieście załatwiając różne sprawy, po powrocie pyta się mnie "a czemu ten Ceed nagle taki jakiś bardziej wyrywny się zrobił??" No i to mnie zdziwiło i zacząłem się zastanawiać, że coś jest na rzeczy. Potem parę dni auto stało i następnie zamieniłem się na 1 dzień Rio na Ceeda - w obu ten sam silnik G4FA tzn Rio ma 100 KM (a jest mniejsze i lżejsze) a Ceed 90. Stary oddając mi kluczki sam zapytał o to samo (!) "A co on taki żwawy się zrobił, zawsze był bardziej mułowaty od Rio" (co było oczywiste z powodów j.w.) no i wtedy mnie zamurowało... Moje odczucia aż do wyjeżdżenia tego baku 98 było właśnie takie, że auto było bardziej żwawe, elastyczne. I po powrocie do 95 wszystko wróciło do "normy".
Sam nie wiem co o tym myśleć, bo jak wspomniałem, do tej pory byłem zwolennikiem teorii, że to nic nie daje.. :whistle2:
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

lary504
Brygadzista
 
Posty: 120
Dołączył(a): 19 sie 2012 13:34
Lokalizacja: małopolska
Grupa: Małopolska

Re: [Paliwa] - czy warto tankować wzbogacone ?

25 lut 2020 07:13

redhot napisał(a):Aha, OK. Nie chwal się tylko na stacji bo Ci jeszcze podniosą cenę tej Vervy :D
Skoro widać u Ciebie różnicę, to pewnie łatwiej Ci zaakceptować wyższą cenę.
Płacę za vervę 20 gr na litrze więcej. Przy baku to 9zl, czyli nie całe 2 litry paliwa. A teraz spałam prawie litr mniej na 100 km. To na baku i tak jestem do przodu. Zmieniać nie mam zamiaru. Bo już mam dość wizyt w ASO, które nie potrafi sobie poradzić.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
Ceed SW '12 1.6 CRDI L Sirius Silver

zarathos
Kierownik zmiany
 
Posty: 153
Dołączył(a): 06 lis 2018 19:44
Lokalizacja: 3Miasto
Grupa: Trójmiasto
Model cee'd:
C3 HB, 1,4 Pb 140KM
2018, M

Re: [Paliwa] - czy warto tankować wzbogacone ?

03 mar 2020 10:46

Ja sobie notuję spalanie bo żwawość to wiadomo - dupohamownia wiele warta nie jest. Zwłaszcza, że lubię testować "dopalacze" do paliwa i mam już długą listę tego który na coś wpływa a który nie :)

U mnie lista paliw ze względu na spalanie wygląda tak dla tej samej trasy w tych samych warunkach, jakieś 150 km po niemieckiej autostradzie ;), rzecz jasna wg komputera:

VPower 100 - 7,8/100
VPower 95: 8,0/100
Verva 98/Lotos 98: 9,1/100
BP 98: 9,2/100
AMIC 95 PRO: 10,0/100
standardowe 95 z Orlenu: 11,5/100 :D

Jest jeszcze rozpiska dodatków z różnych firm, ale nie o tym tutaj temat. Jak widać między paliwami premium Shella a resztą jest spora jeżeli chodzi o spalanie. Różnica w cenie też ;) Przy mniej agresywnej jeździe te różnice się zacierają i 100/95 VPower nie odstaje już tak bardzo. Rzecz jasna to mój wóz i mój styl jazdy, u każdego może być inaczej. Osobiście leję na polskich stacjach, co prawda na VPower ciut mniej pali i na 100 lepiej chodzi, ale wolę wspierać polską gospodarkę, po diabła ma się jakiś Holender czy inne podejrzane dindu na mojej biedzie bogacić :)

W Alfach (diesele) to czy diesel był premium czy nie nie miało znaczenia dla spalania, różnica była tylko przy większych mrozach podczas odpalania, wcześniej miałem benzynowe Fiaty Bravo 1.4 i Bravę HGT i tutaj stosunek spalanie/premium benzyna był dokładnie odwrotny. Więcej paliły na premium niż na 95, ale też silniki z innej epoki :)

Marcinek82
Kierownik
 
Posty: 350
Dołączył(a): 07 lut 2018 08:59
Lokalizacja: Slask
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 Pb 140KM
2020, L+BL

Re: [Paliwa] - czy warto tankować wzbogacone ?

04 mar 2020 17:53

W dieselu roznica (nie wielka) jest zauwazalna ale po kilku tankowaniach. Silnik troche lepiej pracuje, lepiej tez reaguje na pedal gazu. Paliwo premium tankuje na BP, natomiast zwykle to BP i Shell (kiedys po Statoil Focus dziwnie sie zachowywal i przestalem tam diesela tankowac), inne mi nie po drodze.
Generalnie to wg mnie w tych premium sa glownie srodki czyszczace. Wiec po kilku tankowaniach premium moze byc odczuwalna jakas roznica. Np umnie po 4-5 tankowaniach premium i powrocie do zwyklej, w zasadzie roznicy na gorsze nie bylo. Natomiast po kilkunastu tankowanich zwyklej a nastepnie premium, juz cos czuc na plus.
Znowu jesli chodzi o nawet zwykle paliwa u niemcow, to troche lepsza praca silnika, zwiekszal sie zasieg (mniejsze spalanie) o kilkadziesiat kilometrow. No chyba ze od wschodnich Niemiec w strone Slaska teren opada.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Bylo: kilka na F :-) m.in. Focus mk1, mk2 FL, Fiesta mk7, cee'd 2 SW 1,6 CRDi
Jest: Ceed 3 SW 1,4 T-GDI, Fiesta mk8 1,0EB, :icon_biggrin:

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: [Paliwa] - czy warto tankować wzbogacone ?

15 mar 2020 11:18

zarathos napisał(a):U mnie lista paliw ze względu na spalanie wygląda tak dla tej samej trasy w tych samych warunkach, jakieś 150 km po niemieckiej autostradzie ;), rzecz jasna wg komputera:

VPower 100 - 7,8/100
VPower 95: 8,0/100
Verva 98/Lotos 98: 9,1/100
BP 98: 9,2/100
AMIC 95 PRO: 10,0/100
standardowe 95 z Orlenu: 11,5/100 :D

Rożnica 3,7 l/100 km?? :szok:
Jak rozumieć te 150 km? 150 km (odległość) pałując na maksa (to 11 mnie nie dziwi)? W życiu nie widziałem u siebie większego spalania jak 8,6 l/100 średnio. Może kiedyś podeszło ciut więcej, ale 9 z przodu na bank nie.

Czyli co? Verva?
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

Avatar użytkownika
Pangenitor
Asystent Kierownika
 
Posty: 266
Dołączył(a): 30 gru 2017 23:02
Lokalizacja: Sosnowiec
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C2FL HB, 1.4 Pb 100KM
2017, M SMART+

Re: [Paliwa] - czy warto tankować wzbogacone ?

15 mar 2020 11:34

Ja tankuję tylko na Shell 95-V power, ale tylko z tego względu, że we wtorki jest w cenie zwykłej 95 fuel save, więc czemu nie korzystać.
Skóra i ćwieki na wieki.....

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: [Paliwa] - czy warto tankować wzbogacone ?

15 mar 2020 13:21

Nie wierze w taką różnicę.
Sam tankuje na orlenie zwykła 95 spalanie na tej samej trasie, te same prędkości, cykle itp. około 8 litrów
Prowadzę mega dokładne zestawienie w excellu - BP 98 spalanie mniejsze o ok. 0,3 litra, teraz tankuje na shellu te V POWER coś tam...zobaczymy ile przejadę
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

zarathos
Kierownik zmiany
 
Posty: 153
Dołączył(a): 06 lis 2018 19:44
Lokalizacja: 3Miasto
Grupa: Trójmiasto
Model cee'd:
C3 HB, 1,4 Pb 140KM
2018, M

Re: [Paliwa] - czy warto tankować wzbogacone ?

16 mar 2020 08:41

150 kilometrów przejechane ze średnią w okolicy 150 km/godzinę (więc rzeczywista balansuje między 160-200). Podobne wyniki są przy jeździe torowej. W normalnej jeździe, czyli miasto albo trasy bez szaleństw różnice między paliwami są w granicach błędu pomiarowego i zależą bardziej od tego jaki korek się trafi i ile ciężarówek trzeba wyprzedzić. Dopiero przy jeździe do oporu pokazują się istotne różnice.

Ja na co dzień leję premium od Orlenu albo Lotosa - zależy która stacja mi akurat bardziej po drodze leży. Ale nie ze względu na oszczędności na spalaniu, ale ze względu na właściwości paliwa. Przy wysilonym silniku lepiej lać wysokooktanowe i minimalizować ryzyko spalania stukowego. Zwłaszcza że silnik sobie przestawi zapłon i wykorzysta te 3 oktany więcej.

AUTOR WĄTKU
pioteer
 

Re: [Paliwa] - czy warto tankować wzbogacone ?

16 mar 2020 17:20

zarathos napisał(a):150 kilometrów przejechane ze średnią w okolicy 150 km/godzinę (więc rzeczywista balansuje między 160-200).


Dokładność takich prób jest bardzo mało wiarygodna.
Największy wpływ na spalanie w takim pomiarze (średnia 150km/h) ma ruch innych pojazdów oraz kierunek i siła wiatru a nie użyte paliwo.. chyba, że próby robione są na pustej autostradzie przy bezwietrznej pogodzie?

Avatar użytkownika
marcin255
Dyrektor
 
Posty: 756
Dołączył(a): 23 kwi 2017 17:28
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Dolny Śląsk
Model cee'd:
C2FL HB, 1.6 Pb 225KM
2017, GT

Re: [Paliwa] - czy warto tankować wzbogacone ?

16 mar 2020 17:41

Zrób 5000 km na zwykłej benzynie i potem 5000 na premium i porównaj . Samo dostosowanie zapłonu i komputera " napisanie nowej mapy " to kilkaset kilometrów .

5 miesięcy na 95 BP maj-październik
Spalanie: 8.91 l/100km

5 miesięcy BP Ultimate listopad - marzec
Spalanie: 8.59 l/100km
Tak to wygląda u mnie z tym ,że to mniejsze spalanie to i tak w " zimie "
SPRZEDAM
KIA Cee'd 1.6 T-GDI GT Red
225 KM 331 Nm

Obrazek

Avatar użytkownika
Pitrek
Weteran
 
Posty: 1390
Dołączył(a): 27 mar 2016 15:52
Lokalizacja: Gliwice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C1 PRO, 1.6 Pb 126KM
2008, Optimum

Re: [Paliwa] - czy warto tankować wzbogacone ?

17 mar 2020 06:42

pioteer napisał(a):
zarathos napisał(a):150 kilometrów przejechane ze średnią w okolicy 150 km/godzinę (więc rzeczywista balansuje między 160-200).


Dokładność takich prób jest bardzo mało wiarygodna.
Największy wpływ na spalanie w takim pomiarze (średnia 150km/h) ma ruch innych pojazdów oraz kierunek i siła wiatru a nie użyte paliwo.. chyba, że próby robione są na pustej autostradzie przy bezwietrznej pogodzie?



A1 jest uznawana za autostradę widmo na śląsku, dużo się nie dzieje tak jak na A4 ;p
Prowadzę kalkulację od stycznia, pzejechane mam jakoś 7 tyś, i nie wierze w rożnicę 3.5 litra....
To nie prędkość zabija, tylko gwałtowna jej utrata...

Avatar użytkownika
marceed
Weteran
 
Posty: 1147
Dołączył(a): 22 gru 2010 12:52
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2 HB, 1.6 GDi Pb 135KM
2012, L + FUN

Re: [Paliwa] - czy warto tankować wzbogacone ?

17 mar 2020 07:09

Ja staram się tankować tylko na stacjach Shell. Raz na jakiś czas tankuję V-power 95 i różnica jest odczuwalna na plus - także warto. :wink:
Obrazek

zarathos
Kierownik zmiany
 
Posty: 153
Dołączył(a): 06 lis 2018 19:44
Lokalizacja: 3Miasto
Grupa: Trójmiasto
Model cee'd:
C3 HB, 1,4 Pb 140KM
2018, M

Re: [Paliwa] - czy warto tankować wzbogacone ?

17 mar 2020 08:28

Wiem, że błąd jest spory. Pomiary robione nocą więc można powiedzieć że na pustej autostradzie. Na A1 zawsze przeciąg więc tutaj ciężko trafić na idealne warunki. I zawsze wyjeżdżałem przynajmniej jeden bak przed takim pomiarem - nie jeździłem w kółko tankując na każdym końcu inne paliwo.

Średnie za pomocą Fuelio też kiedyś liczyłem i tam gdzie wypadało większość tras to przewaga premium Shella też była widoczna. Znudziło mi się wklepywanie po każdym tankowaniu i skasowałem konto.

Komputerową średnią z 35000 mam 7.0 i to raczej dynamicznej jazdy - od samego początku tankuję paliwa premium, chyba że sytuacja zmusi do zalania zwykłej 95

Pitrek napisał(a):Prowadzę kalkulację od stycznia, pzejechane mam jakoś 7 tyś, i nie wierze w rożnicę 3.5 litra....


A jak często śmigasz z butem w podłodze po autostradzie albo wyjeżdżasz na tor czy odcinki dróg gdzie można bezpiecznie poszaleć? Przecież pisałem, że w jeździe miejskiej czy spokojnych trasach różnice w spalaniu między tymi paliwami są pomijalne.

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6856
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: [Paliwa] - czy warto tankować wzbogacone ?

17 mar 2020 16:51

marceed napisał(a):Ja staram się tankować tylko na stacjach Shell

Wspierasz wojny i niszczenie Afryki :palka: :grin:
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

AUTOR WĄTKU
pioteer
 

Re: [Paliwa] - czy warto tankować wzbogacone ?

17 mar 2020 18:39

Pitrek napisał(a):A1 jest uznawana za autostradę widmo na śląsku, dużo się nie dzieje tak jak na A4 ;p

nie wiem czemu to piszesz pod moją uwagą nt małej wiarygodności testu ze średnią 150km/h? Kolega chyba nie testował jednak na A1 swojego spalania przy średniej 150km/h

Jeśli chodzi o A1 na Śląsku, to akurat mam ją pod nosem i jeżdżę po niej co jakiś czas i nie wydaje się by można było o niej powiedzieć, że jest autostradą widmo..
Nawet na fragmencie 3 pasowym ciężko bez dohamowań polecieć 160-200km/h (nie mówiąc już, że to niezgodne z przepisami :whistle2: )

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Koszt utrzymania
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl