wypłata odszkodowania a działalność gospodarcza

Spalanie, ubezpieczenie, przeglądy / Costs, insurance, technical examinations

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
qzim
 

wypłata odszkodowania a działalność gospodarcza

19 lis 2008 12:14

Witam,

mam pytanie. Ponieważ dziś mnie poinformowano przy oględzinach samochodu, że ubezpieczyciel wypłaci kwotę netto, a ja będę musiał dać ze swojej reki VAT. Mi to nie pasuje bo naprawa wyjdzie pewnie z 20k netto i będę musiał dużo kasy oddać, a chwilowo z działalności nie mam przychodów aby sobie ten VAT odliczyć. Czy tak jest zawsze?

AUTOR WĄTKU
tomek242
 

19 lis 2008 12:33

Przy leasingu przeważnie do ubezpieczenia brana jest kwota netto, jeśli chciałbyś brutto powinieneś to zgłosić leasingodawcy. Teraz to już musztarda po obiedzie, musisz zapłacić VAT.

AUTOR WĄTKU
qzim
 

19 lis 2008 12:53

mam w kredycie a nie w leasingu...

AUTOR WĄTKU
fazi100
 

19 lis 2008 13:30

qzim napisał(a):mam w kredycie a nie w leasingu...


Jeżeli autko śmiga u Ciebie nie jako fura firmowa to masz prawo otrzymać wypłatę odszkodowania brutto nie netto.
Przejrzyj sobie stronę Rzecznika Ubezpieczonych -tam powinny być informacje co należy robić w Twoim przypadku. Zawsze możesz zadzwonić do RU po poradę :wink: :wink:

Pozdrawiam

AUTOR WĄTKU
Puhaal
 

19 lis 2008 14:12

tomek242 napisał(a):Przy leasingu przeważnie do ubezpieczenia brana jest kwota netto, jeśli chciałbyś brutto powinieneś to zgłosić leasingodawcy. Teraz to już musztarda po obiedzie, musisz zapłacić VAT.


KNF już się o tym wypowiedział, na korzyść dla Nas.

http://www.twoja-firma.pl/wiadomosc/160 ... ia-oc.html

Pzdr.

AUTOR WĄTKU
Grzechu
 

19 lis 2008 16:45

Ale co to za roznica, czy ty dostaniesz netto czy brutto.
Ja też jestem na DG i miałęm ostatnio naprawe z AC (sprawcy) na kwotę ok 15 tysięcy (naprawa bezgotówkowa). No i VAT musiałem zaplacić z wlasnej ieszeni. Jeżeli by było Brutto nie otrzymalbys faktury za naprawę.
ALE dostałem na to FV, więc Vat tak naprawde sobie odbierasz, czyli o tyle zaplacisz mniejszy podatek w DG.
Wszystko cie wychodzi tak naprawde na ZERO.
Tyle, że ciezko ten VAT od reki wywalić.

AUTOR WĄTKU
Grzechu
 

19 lis 2008 16:50

Chyba, ze auto, nie jest zarejestrowane na firmę a na osobę prywatną (czyli ciebie) a jedynie wprowadzone do ewidencji srodków trwałych twojej DG - wtedy nalezy się odszkodowanie brutto.

AUTOR WĄTKU
Puhaal
 

19 lis 2008 18:36

Grzechu napisał(a):Tyle, że ciezko ten VAT od reki wywalić.


I o to w tym wszystkim chodzi - VAT jest kasą dla Skarbu Państwa, ani mój ani Twój więc po co mam dod. organizować kase. Per saldo wychodzi na to samo ale ja wolę mieć wolną gotówkę na koncie w danym miesiącu niż czekać na odliczenie w następnym.

AUTOR WĄTKU
qzim
 

19 lis 2008 19:33

samochód jest na mnie (nie na firmę) i jest w wpisany do srodkow trwalych mojej dzialalnosci gosp. Ja zdaje sobie sprawe ze ten vat sie zwroci, ale nie mam zamiaru wywalac przed swietami kilka tysiecy...

AUTOR WĄTKU
Grzechu
 

19 lis 2008 20:06

No to jak jest na ciebie to nalezy ci sie kasa brutto.
W takich wypadkach nie ma sensu nawet informować o tym że ma się firmę i że samochod jest w jej srodkach twałych bo to nie ma znaczenia, a ubezpieczalnie wykorzystują to do zatrzymania VATU - tez wolą mieć to na koncie niż zamrożone w US ;)

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6522
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

19 lis 2008 20:44

qzim - to częsta praktyka, bo wtedy dla ubezpieczyciela koszt likwidacji szkody maleje o 22% VATu - ale jak wynika z orzecznictwa sądowego ZMUSZANIE do odliczania VATu a wypłacanie tylko wartosci szkody netto nie ma ŻADNEGO umocowania prawnego - w ten sposób ubezpieczalnie tylko i wyłącznie działają na swoją korzyść. A co w sytuacji jak opisujesz kiedy nie masz z czego odliczyć VAT? Ja mam podobną sytuację z PZU i skończy się na kilku pismach zapewne, bo nie mam zamiaru brać odszkodowania netto.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

Powrót do Koszt utrzymania

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl