Wymiana płynu hamulcowego - Kiedy wam wymieniali ?

Spalanie, ubezpieczenie, przeglądy / Costs, insurance, technical examinations

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
Darek_Korbik
 

Wymiana płynu hamulcowego - Kiedy wam wymieniali ?

05 wrz 2008 18:33

Witam,
Proszę o informację kiedy wam wymieniali płyn hamulcow. Mi po roku czasu pyknęło 40.000 km i na przeglądzie serwis mi nie wymienił :( chociaż książka serwisowa mówi, że należy wymienić po 40.000 km lu 2 lata. Odpowiedź z serwisu brzmi:

"Został wykonany kompletny przegląd samochodu, w tym płyn hamulcowy jak i płyn chłodniczy. Parametr determinujący wymianę płynu hamulcowego jest powyżej zakładanego (260 stopni) i nie było potrzeby wymiany.
Przy szczelnym układzie hamulcowym i normalnej eksploatacji, czynnikiem powodującym utratę właściwości użytkowych płynu hamulcowego jest czas, który biorąc pod uwagę doświadczenie, wynosi więcej niż dwa lata. Instrukcja jest pisana dla wszystkich użytkowników, także dla tych, którzy samochody obsługują poza autoryzowaną siecią, nie posiadając odpowiednich przyrządów".

Co wy na to? Powinni wymienić ten płyn hamulcowy czy nie na 40.000 km?

Wkręcają mnie czy nie? :twisted:

Dzięki za info :wink:

Pozdrawiam
Darek
_________________

AUTOR WĄTKU
roodie
 

06 wrz 2008 00:42

Witam,

U mnie w poprzednich furkach płyn nie był wymieniony ani razu od nowości i przez cały okres eksploatacji ~4 lat - 100 kkm wszystko było cacy, na każdym przeglądzie była kontrola właściwości płynu wskazująca na jego dobre parametry. A wiec chyba luuzik good

pozdrufki, Roodie

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6529
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

06 wrz 2008 09:22

Darek - skoro masz taką pisemną odpowiedź od serwisu to znaczy że serwis bierze pełna odpowiedzialność za brak wymiany. Zgadzam się, że zakładanie dla niektórych rzeczy parametru "wymienialności" określonym kilometrażem nie zawsze ma sens - jeśli dana rzecz/materiał może być dalej wykorzystywane to po co wydatek? Choć w przypadku płynu hamulcowego nie do końca byłbym taki spokojny - za dużo od tego zależy. Ale gdyby dotyczyło to płynu np. chłodniczego jak najbardziej bym był za tym, że dopóki trzyma parametry to w czterech literach mam przebieg jako parametr określający potrzebę jego wymiany.
PS. W Fordzie w książce obsługi była określona wymiana XYZ po X km - i wymiana była.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
wik
 

06 wrz 2008 15:00

Ja bym się tego nie obawiał. Skontrolować - trzeba, ale bez przesady, żeby w nowym samochodzie po roku zmieniać płyn hamulcowy. Jego największym wrogiem jest obecność wody w nim. Jest higroskopijny, a woda fatalnie wpływa na siłę hamowania...Ale jak woda miałaby się dostać do nowiutkiego układu? Grunt, że sprawdzili.

AUTOR WĄTKU
Darek_Korbik
 

Płyn hamulcowy

06 wrz 2008 18:27

Witam,
Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Trochę uspokoiłem się. :) Nie rozumiem tylko jednego - Książka serwisowa podaje wymiana: 40.000 km lub 2 lata; a serwis stosuje jakiś wyjątek o którym nie piszą w książce obsługi. Jak do każdej czynności będą wyjątki, któe nie są opisane w książce serwisowej to po co ta książka. Czy od wymiany oleju i filtrów też są wyjątki? Nie chodzi o to że się czepiam, ale ktoś to auto projektował i testował, a my mamy nim bezpiecznie jeździć z rodziną oraz żeby mi nikt nie zarzucił że utraciłem np. gwarancje bo serwis nie wymienił mi płynu hamulcowego albo powiedzą że nie chciałem żeby mi wymienili. Życie jest pełne niespodzianek i nie raz już mnie zaskoczyło. Pozdrawiam Darek

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6529
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

07 wrz 2008 17:26

Darek, korzystając z http://www.kia.pl/kontakt.html kliknij w "wyslij zapytanie" i opisz, jak się ma działanie ASO do ich wytycznych. To chyba będzie najlepsze rozwiazanie i super wiążąca odpowiedź.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
Darek_Korbik
 

Wymiana płynu

07 wrz 2008 17:32

Witam,
tak też zrobiłem wysłałem zapytanie do KIA POLSKA w piątek i mam nadzieję, że jutro dostanę odpowiedź. Chodzi o to żebyśmy wiedzieli o co chodzi? Czy nas ktoś wkręca? i czego mamy się trzymać. Ja lubię konkrety a nie lawirowanie. Pozdrawiam Darek

AUTOR WĄTKU
Darek_Korbik
 

Wymiana płynu hamulcowego

08 wrz 2008 09:18

Witam,
Poniżej stanowisko KIA POLSKA. Należy bezwzględnie wymieniać płyn hamulcowy po 40.000 km lub 2 latach - w zależności co wystąpi pierwsze.

"Szanowny Panie,



Odpowiadając na przesłane zapytanie informuję, iż słusznie zwrócił Pan uwagę na brak wykonania wymiany płynu hamulcowego. Przy współczesnych układach hamulcowych wyposażonych w system ABS i współpracujących z ESP regularna wymiana płynu hamulcowego jest bardzo istotna. Do tego stopnia, że producenci systemów ABS/ESP zalecają wymianę czynnika roboczego raz do roku, aby utrzymać 100% sprawność układów.

Informacje zawarte w instrukcji obsługi dotyczące częstości wymiany płynu hamulcowego stanowią wskazanie do bezwzględnej jego wymiany, niezależnie od stopnia zużycia, tzn. 40 000 km lub 24 miesiące, w zależności co nastąpi wcześniej.



W przypadku obsługi Pańskiego samochodu prawdopodobny błąd ASO polegał na przeprowadzeniu weryfikacji stopnia zawilgocenia płynu hamulcowego metodą pomiaru temperatury punktu wrzenia, przy pomiarze przeprowadzonym w zbiorniczku wyrównawczym. Pomiar ten prawdopodobnie wskazał przydatność płynu do dalszej eksploatacji, stąd nie podjęto decyzji o jego wymianie. Niestety ta metoda nie jest w pełni miarodajna, gdyż największe zmiany w płynie hamulcowym następują wewnątrz układu, w okolicy elementów roboczych hamulców.



Reasumując, mając na uwadze względy techniczne zalecamy zgłosić się do ASO z reklamacja usługi, i prośbą wykonania wymiany płynu hamulcowego w całym układzie, nie tylko w zbiorniczku wyrównawczym".

Jak robicie przeglądy w ASO to egzekwujcie od nich żeby robili to za co słono płacimy.

Pozdrawiam

Darek

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6529
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

08 wrz 2008 16:15

No i maszk czarno na białym - wymianę należało zrobić. Wal do ASO i niech poprawiają, ja bym upierał się o bonus w postaci koszt robocizny gratis - bo to przecież i dla Ciebie jest dodatkowy wydatek i upierdliwość (choćby sam koszt ponownego dojazdu do ASO - paliwa jeszcze gratis w Polsce nie dają). :twisted:
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
wik
 

08 wrz 2008 16:22

No to trzeba podziękować Darkowi za "drążliwość" tematu. Przyda się wszystkim ta informacja, bo na przykład znając siebie pewnie bym odpuścił sprawę.

AUTOR WĄTKU
Darek_Korbik
 

Wymiana płynu hamulcowego

08 wrz 2008 18:36

Witam,
Podstawiłem dzisiaj dealerowi auto zgodnie z zaleceniem KIA POLSKA, mają dokonać wymiany płynu hamulcowego, o którym zapomnieli na 40.000 km. Przy okzaji mają poprawić mocowanie tylnego zderzaka, pomalować klapę bo fabryka była niedokładna i od środka przebijał biały podkład pod czerwonym lakierem oraz zliwidować trzaski w podszybiu. Za wymianę płynu hamulcowego - robociznę - im nie zapłacę bo zapłaciłem już im za to 02.09.2008 podczas przeglądu na 40.000. Za materiał w tym wypadku płyn hamulcowy im zapłacę. Ile dni postoi auto u nich , ile kosztuje płyn i czy ktoś mnie przeprosi za to że jeżdzę do nich 2 razy ana tą samą czynność i tracę czas i pieniądze na paliwo opowiem, później. Apropo Dealer nie chciał mi dać auta zastępczego :twisted: . Serwis oceniam słabo :evil: . Pozdrawiam Darek

AUTOR WĄTKU
Darek_Korbik
 

Wymiana płynu hamulcowego

08 wrz 2008 18:40

Witam,
I nadmienie, że 02.09.20008 - straciłem cały dzień bo podstawiłem auto o 8:25 rano na przegląd na 40.000 km i do 17:00 nikt do mnie nie zadzwonił że mam odebrać - straciłem cały dzień i przejechałem 150 km, a oni nie wymienili płynu hamulcowego.

Dzisiaj powtórka z rozrywki - znów 150 km zawiozłem auto o 17:00 i ciekawe ile dni im to zajmie? :? Siemanko Darek

Avatar użytkownika
sensor
Nadworny Tester
 
Posty: 3202
Dołączył(a): 13 sie 2007 19:29
Lokalizacja: Fabryka Samochodów Drezdenko
Grupa: Wielkopolska

08 wrz 2008 18:46

hyhyhyhyh

kiedyś w sumie co 2 lata lub 3 sę wymieniało i dawało radę

w sumie to nawet mało kto wymieniał tak często :)
ceed SW 2015 AT 1.6 CRDI L+
Carens 2018 1.6GDI M+

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6529
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

08 wrz 2008 20:25

Wot tiechnika tawariszczki i druzja .... :D
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
Darek_Korbik
 

Wymiana płynu hamulcowego

13 wrz 2008 19:53

Witam,
Dzisiaj wreszcie odebrałem autko. Wymiana płynu hamulcowego została wykonana. Koszt płynu w ASO - 14 zł,- brutto za 0,5 litra. Robocizna 0,- zł bo powinna być wykonana na 40.000 km.
OK Wreszcie kolejny temat zakończony i z głowy. Pozdrawiam Darek

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6529
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

13 wrz 2008 19:58

No to wątek do closed
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

Powrót do Koszt utrzymania
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl