Rozporzadzenie GVO, a rzeczywistosc..

Spalanie, ubezpieczenie, przeglądy / Costs, insurance, technical examinations

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
qbix
 

Rozporzadzenie GVO, a rzeczywistosc..

10 sie 2008 19:07

Witam,
stalem sie posiadaczem Proceeda 1,6 benzynka i mam pytanie czy moze ktos z Was przerabial juz temat tak zwanego rozporzadzenia GVO?
Jak to ma sie w praktyce?

Wiadomo ze teoretycznie rozporzadzenie to zwalnia klienta z obowiazku:
1) serwisowania auta w ASO przy jednoczesnym utrzymaniu gwarancji
2) zakupu czesci w ASO podczas przegladow serwisowych
Niestety roporzadzenie traci waznosc w 2010r i wtedy dopiero ASO zacznie prac nasze kieszenie!

Czytajac ceny serwisowania auta na forum zastanawiam sie czy jest wogole sens jechac na przeglady do naciagaczy w ASO i darowac sobie gwarancje. Watpie czy pieniadze zaoszczedzone na przegladach bede w stanie wydac na ewentualna naprawe w przeciagu 150tys km (okolo 4lata w moim przypadku). Dochodzi jeszcze pytanie czy w przypadku ewentulanej naprawy gwarancyjnej ASO nie bedzie probowalo sie migac z obowiazku usuniecia usterki. Nie jest to jednak istota mojego pytania.

Za wymiane oleju w poprzednim aucie placilem jakies 50zl (nie liczac materialow oczywiscie). Chcac kupic materialy we wlasnym zakresie zaplacimy okolo:
olej: 90zl/3L
filtr oleju: 30zl
filtr kabinowy: 60zl
filtr powietrza: 70zl

Razem 250zl + robocizna 50zl = 300zl

ASO rznie wiecej oczywiscie. Paranoja jest rowniez wymiana w aucie oleju co 15tys km nie wspominajac o drogim filtrze weglowym!

Podalem przyklad prostego przegladu. Przy wymianie klockow, tarcz, rozrzadu roznica cen jest juz znacznie wieksza.

Pozdrawiam!

AUTOR WĄTKU
KZ
 

10 sie 2008 19:49

A dlaczego uważasz że przegląd sprowadza się do wymiany kilku filtrów i oleju ? Przegląd polega na przeglądzie, a zakładanie że będzie trzeba tylko wymieniać filtry jest trochę naiwne...

Mi przykładowo na przeglądzie (w jego cenie) podciągnęli ręczny, poprawili pracę skrzyni i zrobili kilka innych pierdół - materiały kupiłem sam oczywiście...
Przy poprzednim samochodzie na przeglądzie potrafili sami znaleźć usterki podchodzące pod gwarancję i wymienić co trzeba (w tym na razie na szczęście nie musieli)...

AUTOR WĄTKU
qbix
 

10 sie 2008 22:09

Mysle, ze wlasnie w 95% tak zwanych malych przegladow czynnosci serwisowe sprowadzaja sie do wymiany tych wlasnie rzeczy. Nie wiem co jeszcze obejmuja, ale jesli tylko czynnosci kontrolne to powinni je skasowac po stawce godzinopracy serwisu i sadze ze skontrolowanie auta nie trwa dluzej niz 1h.
Tak szczerze, czy naprawde sadzisz ze serwis jest warty tego ile za niego placisz
:?:

AUTOR WĄTKU
KZ
 

11 sie 2008 06:51

qbix napisał(a):Mysle, ze wlasnie w 95% tak zwanych malych przegladow czynnosci serwisowe sprowadzaja sie do wymiany tych wlasnie rzeczy. Nie wiem co jeszcze obejmuja, ale jesli tylko czynnosci kontrolne to powinni je skasowac po stawce godzinopracy serwisu i sadze ze skontrolowanie auta nie trwa dluzej niz 1h.
Tak szczerze, czy naprawde sadzisz ze serwis jest warty tego ile za niego placisz
:?:


Wartość to rzecz względna, zależy od tego czy są tacy co chcą albo muszą zapłacić....
A co małych przeglądów - ja na każdym przeglądzie dostawałem wydruk ze ścieżki diagnostycznej z pomiarem skuteczności amortyzatorów, siły hamowania itd...
Generalnie to Twój wybór - ja jednak wolę żeby ktoś na stan dość istotnych ze względu na bezpieczeństwo rzeczy spojrzał...

AUTOR WĄTKU
novee
 

11 sie 2008 06:57

KZ - w KIA dostawales te wydruki? Gdzie? Wpadnij do Lodzi albo Lowicza na przeglad, normalnie Polmozbyt jak na "Zmiennikach" :D Jaki wydruk, jaka sciezka diagnostyczna?
- Dzieje sie cos?
- Tak, tu mi stuka, tu mi trzeszczy, tu...
- Aaaa tak, wiem, to tak jest, ale nic sie nie dzieje, jak sie naprawde urwie to Pan przyjedzie, naprawimy :?

AUTOR WĄTKU
KZ
 

11 sie 2008 07:57

novee napisał(a):KZ - w KIA dostawales te wydruki? Gdzie?


W Carserwisie...

novee napisał(a): Wpadnij do Lodzi albo Lowicza na przeglad, normalnie Polmozbyt jak na "Zmiennikach" :D Jaki wydruk, jaka sciezka diagnostyczna?
- Dzieje sie cos?
- Tak, tu mi stuka, tu mi trzeszczy, tu...
- Aaaa tak, wiem, to tak jest, ale nic sie nie dzieje, jak sie naprawde urwie to Pan przyjedzie, naprawimy :?


Zdaję sobie sprawe że to raczej ewenement, niemniej jednak nie można zakładać że jedyne co robią to wymiana filtrów. W sumie to decyzja każdego z właścicieli, ja tam widzę że coś poza tą wymianą przy samochodzie robią, samemu nie chce mi się nurkować w kanale więc póki co będę jeździł do ASO...

AUTOR WĄTKU
qbix
 

11 sie 2008 11:36

Panowie! Nie to bylo istota topicu.

Chodzilo mi tylko o roporzadzenie GVO w praktyce. Co do punktu nr 2 to jest to jasne. Mozemy przeciez wziasc swoje czesci i pojechac z nimi do ASO. Tutaj wlasnie korzystamy z jednego z przywilejow tego rozporzadzenia (niestety tylko do 2010r). Dla pewnosci radze o upewnienie sie czy czesci ktore zabieracie maja odpowiednie oznaczenie w celu utrzymania gwarancji (O,Q lub P). Trzymajcie tez faktury zakupu tych czesci!!

To czy ktos lubi przeplacac w ASO to juz jego indywidualna sprawa. Dla mnie ceny ASO sa zwyczajnie nieadekwatne do ich uslug.

AUTOR WĄTKU
qbix
 

12 sie 2008 07:39

naprawde nikt nie ma pojecia?
ludzie przeciez tu chodzi o gruba kase :?

AUTOR WĄTKU
e2rdo
 

12 sie 2008 07:43

<span>qbix</span> napisał(a):Wiadomo ze teoretycznie rozporzadzenie to zwalnia klienta z obowiazku:
1) serwisowania auta w ASO przy jednoczesnym utrzymaniu gwarancji
to jest twoja własność i możesz z nim robić co chcesz ;)

AUTOR WĄTKU
adam08
 

12 sie 2008 08:30

qbix napisał(a):naprawde nikt nie ma pojecia?
ludzie przeciez tu chodzi o gruba kase :?


a masz może jakiś link ze szczegolami tego rozporządenia?

AUTOR WĄTKU
qbix
 

12 sie 2008 10:09

link do roporzadzenia:
http://www.element.com.pl/gvo.html

Jest tez bardzo ciekawy artykul we Wprost nr 32, 10 sierpnia 2008 pt. "Autoharacz". Polecam

AUTOR WĄTKU
xabeman
 

12 sie 2008 19:28

Odnośnie zarzutu, że generalnie przeglądy w ASO sprowadzają się do wymiany oleju i filtrów jest niesprawiedliwy i nieprawdziwy.

Przypominam, że podczas przeglądu przebiegowego, czy też okresowego, należy poza wymianą oleju i ewentualną wymianą filtrów, sprawdzić:
- układ kierowniczy
- układ hamulcowy
- układ zawieszenia
- oświetlenie zewnętrzne jak i wewnętrzne
- ogólny stan przewodów w komorze silnika oraz szczelność
- poziom i stan wszystkich płynów i innych ustrojstw w samochodzie
- teoretycznie może być komputerowa diagnostyka układów elektroniczny wraz z kasowaniem defektów
- itd itp

Przegląd nie jest tylko wymianą oleju. Kwestia ewentualnego naciągania klienta to osobny temat, ale też dyskusyjny.

Co do GVO, to podziałało lobby producentów. Faktem jest, że do Ceed'a z zamienników to można jak na razie znaleźć filtry.


Pozdrawiam

AUTOR WĄTKU
qbix
 

12 sie 2008 20:28

Z zamiennikami to bym bardzo uwazal. Uzycie zamiennikow jest legalnym powodem do zerwania gwarancji. Zamienniki nie maja oznaczenia badz maja symbol P wg przytoczonego rozporzadzenia. Oczywiscie uzywa sie potocznego okreslenia "zamiennik" czyli czesci ktore nie maja logo w naszym przypadku logo KIA. Formalnie jest to czesc bez wiadomego pochodzenia, bez atestu, itp. To tak ku przestrodze. Np lampa z logo Hella nie bedzie zamiennikiem, bedzie wygladac w 100% tak jak lampa KIA, lecz nie bedzie posiadala oryginalnego logo mimo ze firma ta (tutaj tylko przyklad niekoniecznie prawdziwy) moze produkowac wg zawartych kontraktow lampy do aut KIA. Czesc taka nie jest juz zamiennikiem i wg GVO mozna sie z nia pojawic w serwisie nie tracac gwarancji, a serwis nie ma prawa odmowic jej montazu.


Xabeman, naprawde sadzisz ze w warsztacie co 15kkm sprawdzaja te rzeczy? To sa NOWE auta i nikt nie bedzie sprawdzal tych pierdol! Jesli nawet to ile to zajmuje? 10min?
Sprwadzenie oswietlenia? Za to sie tyle buli kasy? Prooosze :lol:

AUTOR WĄTKU
e2rdo
 

12 sie 2008 20:50

<span>qbix</span> napisał(a):Xabeman, naprawde sadzisz ze w warsztacie co 15kkm sprawdzaja te rzeczy?
jak przyjedziesz do niego na kontrole to ci zapewne sprawdzi ;)

AUTOR WĄTKU
less
 

13 sie 2008 20:43

Xabeman, naprawde sadzisz ze w warsztacie co 15kkm sprawdzaja te rzeczy? To sa NOWE auta i nikt nie bedzie sprawdzal tych pierdol! Jesli nawet to ile to zajmuje? 10min?
Sprwadzenie oswietlenia? Za to sie tyle buli kasy? Prooosze :lol:


Tutaj akurat ja zaprotestuje, na 1st przeglądzie (po 20 kkmach bo to diesel) miałem to wszytko sprawdzone + podpięcie pod kompa i jazda próbna ze mną z wypytywaniem czy wsio OK a nawet - ku mojemu zdziwieniu - mechanik przesmarował wszytkie ograniczniki zawiasów przy dzrzwiach. Wszytsko to widziałem przez szybę więc wiedza nie z faktury tylko z autopsji

AUTOR WĄTKU
r1omen
 

Naprawa poza ASO nie pozbawia gwarancji.

29 lip 2009 14:38

Wg UE naprawa samochodu poza ASO nie może skutkować utratą gwarancji.

http://moto.onet.pl/1568260,1,producenc ... tml?node=6

Artykuł tego nie precyzuje, ale wydaje się, że chodzi również o przeglądy.

Czy ktoś może to sprawdzał?

AUTOR WĄTKU
novee
 

Re: Rozporzadzenie GVO, a rzeczywistosc..

29 lip 2009 14:49

W Łodzi jest niezależny serwis Toyoty i Kia www.sisauto.pl - otwarty przez dwóch gości którzy w serwisie AMX Toyota pracowali. Może są dobrzy, nie wiem... tylko że jak potem pojedziesz do ASO Kia z jakąś usterką i wspomnisz że coś z SiS masz wspólnego to życzę szczęścia w walce o gwarancję. I w Marvelu i Landcarze alergicznie na nich reagują jak pytałem przy okazji sprawdzaniu cen przeglądów.

AUTOR WĄTKU
bociek
 

Re: Rozporzadzenie GVO, a rzeczywistosc..

14 wrz 2009 05:19

Widziałem w Turbo Kamerze wypowiedź kolo z UOK. Przykładem był Hultaj Getz. Właściciel zrobił przegląd poza ASO. Niestety wyciek oleju spowodował że musiał wrócić do autoryzowanego.
I co się okazało? Że Hyundai umył ręce-mało tego koleś od Getz'a stracił gwarancję. Koleś z UOK wytłumaczył że istotnie jest zapis w prawie o GVO ale pomimo tego nie należy serwisować auta na gwarancji
u P. Czesawa. Powodem tego jest objaśnienie broszury wydanej przez KE (Komisja Europejska). Cały teks http://gvo.com.pl/

AUTOR WĄTKU
less
 

Re: Rozporzadzenie GVO, a rzeczywistosc..

14 wrz 2009 08:55

Z drugiej strony Pan z HMP jednoznacznie powiedział, że oni co do zasady nie uchylają się od gwarancji. W przypadku wykonania przeglądu poza ASO różnica jest taka że to NA KLIENCIE ciąży udowodnienie że przegląd został wykonany zgodnie z zaleceniami producenta. Jak powiedział Pan z HMP można to udowodnić np. zapisami FV z takiego przeglądu, gdzie będą wymienione czynności jakie zostały wykonane

AUTOR WĄTKU
bociek
 

Re: Rozporzadzenie GVO, a rzeczywistosc..

14 wrz 2009 11:22

less napisał(a):Z drugiej strony Pan z HMP jednoznacznie powiedział, że oni co do zasady nie uchylają się od gwarancji. W przypadku wykonania przeglądu poza ASO różnica jest taka że to NA KLIENCIE ciąży udowodnienie że przegląd został wykonany zgodnie z zaleceniami producenta. Jak powiedział Pan z HMP można to udowodnić np. zapisami FV z takiego przeglądu, gdzie będą wymienione czynności jakie zostały wykonane



Niby tak ale jak udowodnisz HMP że pan Czesław dobrze wykonał wymianę filtrów zgodnie ze sztuką? Na FV będziesz miał napisane-wymiana płynu a nie jakie czynności temu towarzyszyły

Następna strona
Powrót do Koszt utrzymania

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl