TANKOWANIE NA FULL !!!

Spalanie, ubezpieczenie, przeglądy / Costs, insurance, technical examinations

Moderator: Żandarmeria

Avatar użytkownika
jerry
Kierownik
 
Posty: 415
Dołączył(a): 21 lis 2009 11:25
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C3 SW, 1,6 ON 136KM
2018, L+BL+JBL+FUN+AEB+7DCT

Re: TANKOWANIE NA FULL !!!

20 wrz 2010 12:54

Tak, każdy. Układ odpowietrzania z filtrem węglowym to wymóg ekologiczny. Nie przypomnę sobie od kiedy on obowiązuje, ale to była chyba druga połowa lat 90. Chyba jakoś wtedy nowe auta przestały śmierdzieć paliwem, gdy się koło nich przechodziło :)
Oczywiście u różnych producentów system może się różnie nazywać: u jednych jest to właśnie EVAP, u innych FVRS (Fuel Vapour Recirculate System), ale najczęściej przyjęła się właśnie ta pierwsza nazwa, pochodząca z grupy VAG, bo oni albo jako pierwsi, albo jako jedni z pierwszych zaczęli to stosować.
Nie bombardujcie mnie na PW w kwestii schematów rozwiązań, jakie opisywałem na forum lata temu. Nie mam już ani tych schematów, ani starego Cee'da.

AUTOR WĄTKU
JarquezWar
 

Re: TANKOWANIE NA FULL !!!

20 wrz 2010 18:07

Tankuję od 6-lat pod korek już w drugim aucie i nic się nie zepsuło.
Racja - nie należy tankować pod korek w lecie i natychmiast odstawiać auto na parking w słoncu.
Ale jeżeli tankuję w trasie to po zatankowaniu i ruszeniu w dalszą trasę po kilku minutach jazdy ,już mam mniej w baku i nie ma niebezpieczenstwa wybuchu.
W mieście też mam pare kilometrów do przejechania po tankowaniu ,czyli zawsze mam trochę luzu w baku na prężność par nad lustrem benzyny .
A tankowanie pod korek pozwala przejechać ok 150 km więcej lub tankować rzadziej.
Pozdro!!

AUTOR WĄTKU
c22
 

Re: TANKOWANIE NA FULL !!!

20 wrz 2010 19:30

witia_2005 napisał(a):eśli dojdzie do uszkodzenia albo otwarcia się kanistra, np. po uderzeniu o inny przedmiot, następuje rozlanie paliwa, które może się od razu zapalić od powstałej w czasie kolizji iskry elektrycznej.

bzdura - zapalić to się mogą opary, ale nie paliwo.
ktoś kto się wypowiadał, to chyba nie ma podstaw chemii przyswojonych.

AUTOR WĄTKU
CZUCZU
 

Re: TANKOWANIE NA FULL !!!

20 wrz 2010 19:43

kolego witia, wyrzucałem z garażu płonący karnister plastikowy. palił się plastik a 5l paliwa nie. opary się nie zajęły za dużo paliwa, za mało oparów.

AUTOR WĄTKU
novee
 

Re: TANKOWANIE NA FULL !!!

20 wrz 2010 20:31

JarquezWar napisał(a):Tankuję od 6-lat pod korek już w drugim aucie i nic się nie zepsuło.
(...)
A tankowanie pod korek pozwala przejechać ok 150 km więcej lub tankować rzadziej.
Pozdro!!


No, oszczędzajcie po pińć złotych na tankowaniu, a potem będzie płacz.
Argument o 6 latach, to jak z jeżdżeniem bez pasów np. - jeżdżę 6 lat bez pasów i zdrowy jestem :wink:
c22 napisał(a):bzdura - zapalić to się mogą opary, ale nie paliwo.
ktoś kto się wypowiadał, to chyba nie ma podstaw chemii przyswojonych.

A jak się paliwo rozlewa/wylewa to oparów nie ma?...

AUTOR WĄTKU
c22
 

Re: TANKOWANIE NA FULL !!!

20 wrz 2010 21:35

novee napisał(a):
c22 napisał(a):bzdura - zapalić to się mogą opary, ale nie paliwo.
ktoś kto się wypowiadał, to chyba nie ma podstaw chemii przyswojonych.

A jak się paliwo rozlewa/wylewa to oparów nie ma?...

tylko wtedy, gdy jest odpowiednia temperatura - dla benzyny ciepło parowania wyrażone jest w przedziale 315-350 kJ/kg
jeśli chodzi o olej napędowy, to znam takich/widziałem jak papierosy gasili w kałużach oleju.

cóż, ja tylko skupiłem się na nieprawidłowościach w tekście :wink:

Avatar użytkownika
witia_2005
Weteran
 
Posty: 1598
Dołączył(a): 19 sty 2008 18:54
Lokalizacja: małopolska
Grupa: Małopolska

Re: TANKOWANIE NA FULL !!!

21 wrz 2010 07:17

Jaki ty mądry chłopak jesteś. :P Skoro to takie bezpieczne to tankuj do bagażnika :D Jak by tak zebrał w jedną całość mądrości Twoje i kilku kolegów to byście zbudowali Super cee'd-a.
Kia Rio 1,4 97KM
Obecny model Kia cee'd SW 1,6 benzyna nr serii 0420 FL

Witia.

Obrazek

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6519
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: TANKOWANIE NA FULL !!!

21 wrz 2010 07:31

c22 napisał(a):
novee napisał(a):
c22 napisał(a):bzdura - zapalić to się mogą opary, ale nie paliwo.
ktoś kto się wypowiadał, to chyba nie ma podstaw chemii przyswojonych.

A jak się paliwo rozlewa/wylewa to oparów nie ma?...

tylko wtedy, gdy jest odpowiednia temperatura - dla benzyny ciepło parowania wyrażone jest w przedziale 315-350 kJ/kg
jeśli chodzi o olej napędowy, to znam takich/widziałem jak papierosy gasili w kałużach oleju.

cóż, ja tylko skupiłem się na nieprawidłowościach w tekście :wink:


Oj chemicy, chemicy ... Benzyna też się zapali (nie tylko jej opary - te tworzą mieszaniny wybuchowe z powietrzem, granice wybuchowości to 1,3% obj. - 10,6% obj.) gdy przyłożymy źródło zapłonu a zostanie przekroczona temperatura zapłonu (dla benzyny to -51 stopni, dlatego jest to skrajnie łatwopalna ciecz, zapłon może nastąpić od otwartego płomienia, iskry, gorącej powierzchni). Benzyna ma też temperaturę samozapłonu, dla PB95 wynosi ona około 340 stopni. Natomiast zalanie zbiornika na full a potem jego ogrzanie się od powietrza nie spowoduje wybuchu (widzę, że kłania się tu wychowanie na hoolywood'zkich produkcjach - jak ja widzę te wybuchające samochody od byle uderzenia to się zastanawiam, ile kilo trotylu jest seryjnym wyposażeniem każdego auta w Stanach i jaka jest tam determinacja - ja po prostu bałbym się wsiąść), co najwyżej wystrzelenie zaworu bezpieczeństwa.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
pmlody
 

Re: TANKOWANIE NA FULL !!!

22 wrz 2010 05:53

jerry napisał(a):ale najczęściej przyjęła się właśnie ta pierwsza nazwa, pochodząca z grupy VAG, bo oni albo jako pierwsi, albo jako jedni z pierwszych zaczęli to stosować.

Raczej dlatego ze dla każdego Polaka najlepszy samochód to passat tdi w combi :twisted:

AUTOR WĄTKU
Sebeko
 

Re: TANKOWANIE NA FULL !!!

22 wrz 2010 07:36

Wiadomo. Nie wybrałeś Passata, przegrałeś życie! :D

AUTOR WĄTKU
mziutek
 

Re: TANKOWANIE NA FULL !!!

22 wrz 2010 11:49

Znam takiego kierowcę, co ma manię kontrolowania "ile pali na 100km".
W starych autach nie miał bańki z węglem, kompa pokładowego w żadnym aucie też nie, więc metodę lania pod korek zastosował w Chryslerze wyposażonym w układ odpowietrzania.
Po drugim tankowaniu "na full" auto marnie jechało, zaświeciło "check engine" - komp w serwisie zameldował uszkodzenie systemu odpowietrzania (chyba elektrozaworków) .
Koszt tego kosmiczny w ASO więc nie wymienia - jeździ z niedokręconym korkiem , inaczej po kilkunastu kilometrach auto słabnie, bo pompa paliwa za słabo ciągnie - dobrze, że nie zassało mu baku.
W aucie czasem śmierdzi benzyną.

AUTOR WĄTKU
pmlody
 

Re: TANKOWANIE NA FULL !!!

22 wrz 2010 17:49

Sebeko napisał(a):Wiadomo. Nie wybrałeś Passata, przegrałeś życie! :D

Ja i tak jestem nie na czasie i winny calemu zlu tego swiata takze dodatkowe przegranie zycia juz mnie nie zmartwi diabloo

AUTOR WĄTKU
marekwoj
 

Re: TANKOWANIE NA FULL !!!

22 wrz 2010 18:21

Co do "awarii" przy tankowaniu na maxa. W poprzednim samochodzie zawsze jak otwierałem korek paliwa to pojawiał się lekki świst powietrza. Czyli w zbiorniku było nieco niższe (może wyższe) ciśnienie i się wyrównywało. Ale kiedyś sprawdziłem ile paliwa wchodzi pod korek i do zbiornika o pojemności "fabrycznej" 50 litrów wlałem 62 (benzyny), a coś jeszcze w baku było. Ale od tej pory przy otwieraniu korka ten świst się już nie pojawiał.

W sumie w niczym mi to nie przeszkadzało, jeździłem jeszcze 4 lata tym samochodem i wszystko było OK, ale zbiornik nie był już tak szczelny jak wcześniej.

A przy okazji witam wszystkich, bo to mój pierwszy post na forum.

AUTOR WĄTKU
JarquezWar
 

Re: TANKOWANIE NA FULL !!!

22 wrz 2010 18:56

novee napisał(a):No, oszczędzajcie po pińć złotych na tankowaniu, a potem będzie płacz.
Argument o 6 latach, to jak z jeżdżeniem bez pasów np. - jeżdżę 6 lat bez pasów i zdrowy jestem


Czytaj kolego ze zrozumieniem Ja nie piszę o oszczędnościach "pińciu"- po polsku pięciu złoty ,tylko o oszczędności CZASU i rzadszym wizytom na stacjach benzynowych. Bo mam nie po drodze :mrgreen: :mrgreen:
Pozdrawiam!!

AUTOR WĄTKU
c22
 

Re: TANKOWANIE NA FULL !!!

22 wrz 2010 20:07

marekwoj napisał(a):do zbiornika o pojemności "fabrycznej" 50 litrów wlałem 62 (benzyny)

to się niestety nie przekłada na ceed'a - choćbyś miał pusty zbiornik, to nie wlejesz tylu litrów - do pierwszego odbicia, ile masz w specyfikacji na temat pojemności zbiornika.

ps.
mnie się nie udało, choć komputer w opcji "ile jeszcze przejadę na tym co mam w zbiorniku" pokazywał już kreski - poniżej 50 km. ile mogło być paliwa?uważam, że 3, góra 4 litry - wlałem poniżej 45 litrów.

AUTOR WĄTKU
Kubeusz
 

Re: TANKOWANIE NA FULL !!!

23 wrz 2010 09:35

marekwoj napisał(a):Co do "awarii" przy tankowaniu na maxa. W poprzednim samochodzie zawsze jak otwierałem korek paliwa to pojawiał się lekki świst powietrza. Czyli w zbiorniku było nieco niższe (może wyższe) ciśnienie i się wyrównywało.

Zarówno w procku jak i teraz w sedanie jest dokładnie to samo. Po odkręceniu wlewu zasysane jest powietrze. IMO normalna sprawa.
oraz napisał(a):A przy okazji witam wszystkich, bo to mój pierwszy post na forum.

To przy okazji witaj, ale wiedz, że jest specjalny wątek powitalny.
Nawet nie czuję jak rymuję :)

AUTOR WĄTKU
marekwoj
 

Re: TANKOWANIE NA FULL !!!

23 wrz 2010 10:53

c22 napisał(a):to się niestety nie przekłada na ceed'a - choćbyś miał pusty zbiornik, to nie wlejesz tylu litrów - do pierwszego odbicia, ile masz w specyfikacji na temat pojemności zbiornika.
Przecież nie pisałem, że do pierwszego odbicia tyle wlałem :D Do pierwszego odbicia wchodziło max 48 litrów, jak prawie sucho w baku miałem. Te dodatkowe 14 litrów dolewałem "cykaniem" bo chciałem sprawdzić ile wejdzie pod korek.

c22 napisał(a):Zarówno w procku jak i teraz w sedanie jest dokładnie to samo. Po odkręceniu wlewu zasysane jest powietrze. IMO normalna sprawa.
Domyślam się że to normalne. Chodzi o to, że po tym eksperymencie z laniem pod korek już tak nie było, czyli był to "namacalny" dowód że coś się uszkodziło.

W każdym razie w Hundai-u nie mam zamiaru lać pod korek, a odpowietrzanie zbiornika jest OK. Jak odebrałem auto z salonu (sprzedawca uprzedzał że paliwa jest tylko na dojazd do najbliższej stacji), to do pierwszego odbicia weszło 49 litrów.

AUTOR WĄTKU
c22
 

Re: TANKOWANIE NA FULL !!!

23 wrz 2010 11:30

druga wypowiedź nie jest mojego autorstwa :P

Avatar użytkownika
witia_2005
Weteran
 
Posty: 1598
Dołączył(a): 19 sty 2008 18:54
Lokalizacja: małopolska
Grupa: Małopolska

Re: TANKOWANIE NA FULL !!!

28 lut 2011 18:36

jerry napisał(a):Tak, każdy. Układ odpowietrzania z filtrem węglowym to wymóg ekologiczny. Nie przypomnę sobie od kiedy on obowiązuje, ale to była chyba druga połowa lat 90. Chyba jakoś wtedy nowe auta przestały śmierdzieć paliwem, gdy się koło nich przechodziło :)
Oczywiście u różnych producentów system może się różnie nazywać: u jednych jest to właśnie EVAP, u innych FVRS (Fuel Vapour Recirculate System), ale najczęściej przyjęła się właśnie ta pierwsza nazwa, pochodząca z grupy VAG, bo oni albo jako pierwsi, albo jako jedni z pierwszych zaczęli to stosować.


http://moto.onet.pl/1638720,1,tankujac- ... tml?node=3 Cała prawda co jerry napisał :ok
Kia Rio 1,4 97KM
Obecny model Kia cee'd SW 1,6 benzyna nr serii 0420 FL

Witia.

Obrazek

Avatar użytkownika
jerry
Kierownik
 
Posty: 415
Dołączył(a): 21 lis 2009 11:25
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C3 SW, 1,6 ON 136KM
2018, L+BL+JBL+FUN+AEB+7DCT

Re: TANKOWANIE NA FULL !!!

01 mar 2011 12:05

No ba :)
Wskazany przez Ciebie artykuł bardziej odnosi się do mojego wcześniejszego postu:
Elektrozawór odpowietrzania kanistra nie jest objęty gwarancją bodaj w żadnej marce. Nie zdziw się więc, gdy przyjdzie Ci za niego zapłacić kilka stówek
W każdym razie ja znam temat z autopsji, bo wiele razy dane mi było oglądać krokodyle łzy wylewane przez klientów przy płaceniu za EVAPa w nowiutkich autach na gwarancji ;-)
Nie bombardujcie mnie na PW w kwestii schematów rozwiązań, jakie opisywałem na forum lata temu. Nie mam już ani tych schematów, ani starego Cee'da.

Poprzednia stronaNastępna strona
Powrót do Koszt utrzymania
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl