Jak zabezpieczyć felgi przed kradzieżą?

Bezpieczeństwo... / Safety

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
mostom
 

Jak zabezpieczyć felgi przed kradzieżą?

30 mar 2011 19:38

Jak zabezpieczacie felgi przed kradzieżą? Macie jakieś dobre patenty? Założyłem sobie ostatnio nowe felgi. Dowiadywałem się jakie są najlepsze zabezpieczenia - wybór padł na nakrętki McGard (drogie bo drogie, ale tańsze od nowych felg).
Jakie było dziś moje zdziwienie jak sobie podchodzę do prawego, przedniego koła - a tam nie ma jednej nakrętki - oczywiście tej zabezpieczającej. Raczej mało prawdopodobne żeby sama się odkręciła. Podejrzewam, że jakieś sk...... specjalnie odkręcili nakrętkę od pasażera (pewnie trochę się męczyli z nią - bo to jednak zabezpieczająca) i żeby się nie męczyć z następnymi dorobią do niej pasówkę i w najbliższym czasie znowu się pojawią po felgi.
W jakim my kraju żyjemy? :evil:
Pojechałem do sklepu i kupiłem drugi komplet - nowych nakrętek zabezpieczających. Może jak zobaczą, że są drugie (teraz mam założone dwa komplety nakrętek zabezpieczających bez jednej którą buchnęli) to sobie dadzą spokój. Jak mi znowu wykręcą kolejną nakrętkę to chyba z powrotem zmienię felgi na stalowe do czasu aż nie kupię garażu.
Macie jeszcze jakieś dodatkowe pomysły na zabezpieczenie - bo jak widać na McGard też spokojnie można patent znaleźć?

Avatar użytkownika
Gizmo121
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 5406
Dołączył(a): 09 wrz 2008 10:20
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2008, Optimum

Re: Jak zabezpieczyć felgi przed kradzieżą?

30 mar 2011 20:31

mostom napisał(a):Macie jeszcze jakieś dodatkowe pomysły na zabezpieczenie

wymaluj na felgach numer rejestracyjny :good ;) :ha :ha :ha :ha :ha :ha :ha :ha :ha :ha
To żarcik oczywiście B)
Pozdrawiam Wojtek ( KIA Cee'd SW 1,6 CRDI 115KM optimum 5K 09'2008 ) WRC- Warcy , Rycy , Csescy ale (dużo) nie rdzewieje :)

AUTOR WĄTKU
rybkin
 

Re: Jak zabezpieczyć felgi przed kradzieżą?

30 mar 2011 21:09

Podjedz może do wulkanizacji,spytaj z jakimi nakrętkami jest najwięcej problemu :ha i takie kup

AUTOR WĄTKU
slavo1972
 

Re: Jak zabezpieczyć felgi przed kradzieżą?

30 mar 2011 21:59

Zasadniczo większość nakrętek lub śrub zabezpieczających dokręca się używając mniejszego momentu dokręcania.W szczególności dotyczy to właśnie McGarda i podobnych.Konstrukcja nasadki w tych zabezpieczeniach jest bardzo krucha i żle znosi odkręcanie i przykręcanie pneumatycznym kluczem udarowym.Przypadki uszkodzenia nasadki przez partaczy w niektórych warsztatach są częste.W takich przypadkach stosuje się specjalne tuleje stożkowe z szorstką wewnętrzną powierzchnią.Po nabiciu takiej tulei na nakrętkę bez problemu można ją odkręcić.Walizeczki z zestawem takich tulei maja w swojej ofercie praktycznie wszystkie firmy zaopatrujące branżę motoryzacyjną (Forch,Berner,Normfest itd).Nie widzę więc problemu,żeby złodzieje mieli je także na swoim wyposażeniu.

AUTOR WĄTKU
c22
 

Re: Jak zabezpieczyć felgi przed kradzieżą?

31 mar 2011 07:18

slavo1972 napisał(a):....przykręcanie pneumatycznym kluczem udarowym.[...]

wiem, że się pomyliłeś - wyjaśnijmy, że miałeś na myśli klucz bez udaru ;)

udarem to nawet felgę byś rozwalił :D

AUTOR WĄTKU
mostom
 

Re: Jak zabezpieczyć felgi przed kradzieżą?

31 mar 2011 11:09

rybkin napisał(a):Podjedz może do wulkanizacji,spytaj z jakimi nakrętkami jest najwięcej problemu :ha i takie kup

Podobno właśnie te są najlepsze. Ale na wszystko znajdą sposób - kwestia czau.

AUTOR WĄTKU
mostom
 

Re: Jak zabezpieczyć felgi przed kradzieżą?

31 mar 2011 11:13

slavo1972 napisał(a):Po nabiciu takiej tulei na nakrętkę bez problemu można ją odkręcić.Walizeczki z zestawem takich tulei maja w swojej ofercie praktycznie wszystkie firmy zaopatrujące branżę motoryzacyjną (Forch,Berner,Normfest itd).Nie widzę więc problemu,żeby złodzieje mieli je także na swoim wyposażeniu.

Czyli jednym słowem wszystkie te zabezpieczenia można o kant tyłka .... Chociaż widziałem takie nakrętki które mają ruchomą tuleję - o takie http://allegro.pl/nowe-sruby-nakretki-zabezpieczajace-podwojne-zabez-i1526489023.html. Czy na to też sposób znajdą ?

Avatar użytkownika
Gizmo121
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 5406
Dołączył(a): 09 wrz 2008 10:20
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2008, Optimum

Re: Jak zabezpieczyć felgi przed kradzieżą?

31 mar 2011 13:38

mostom napisał(a):Czy na to też sposób znajdą ?

A może jest szansa doubezpieczenia się od tego typu kradzieży :??
Pozdrawiam Wojtek ( KIA Cee'd SW 1,6 CRDI 115KM optimum 5K 09'2008 ) WRC- Warcy , Rycy , Csescy ale (dużo) nie rdzewieje :)

AUTOR WĄTKU
mostom
 

Re: Jak zabezpieczyć felgi przed kradzieżą?

31 mar 2011 13:41

Gizmo121 napisał(a):
mostom napisał(a):Czy na to też sposób znajdą ?

A może jest szansa doubezpieczenia się od tego typu kradzieży :??

Pewnie zaśpiewają cenę zaporową (jak znam życie) i udział własny, zużycie części itd .... . Taniej chyba wyjdzie kupić w razie czego nowe felgi.

Avatar użytkownika
Gizmo121
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 5406
Dołączył(a): 09 wrz 2008 10:20
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2008, Optimum

Re: Jak zabezpieczyć felgi przed kradzieżą?

01 kwi 2011 13:43

mostom napisał(a):Taniej chyba wyjdzie kupić


chyba..chyba..jak nie sprawdzisz to nie będziesz wiedzieć na 100%
Pozdrawiam Wojtek ( KIA Cee'd SW 1,6 CRDI 115KM optimum 5K 09'2008 ) WRC- Warcy , Rycy , Csescy ale (dużo) nie rdzewieje :)

AUTOR WĄTKU
slavo1972
 

Re: Jak zabezpieczyć felgi przed kradzieżą?

02 kwi 2011 20:42

c22 napisał(a):wiem, że się pomyliłeś - wyjaśnijmy, że miałeś na myśli klucz bez udaru

NIe,nie pomyliłem się.W warsztatach wulkanizacyjnych używa się kluczy pneumatycznych z udarem.Przy najbliższej okazji posłuchaj jak charakterystycznie klekoczą podczas luzowania śrub lub nakrętek.Siła odkręcania takiego klucza nie jest aż tak duża jak ci się wydaje chyba,że ktoś użyje przy samochodzie osobowym klucz przeznaczony do ciężarówki.Jeszcze żadnej śruby takim kluczem nie ukręciłem a przez kilkanaście lat używałem go już setki tysięcy razy.Często nie daje sobie rady z odkręceniem śrub np. w alusach z wyrobionymi gniazdami i trzeba je luzować ręcznie.Natomiast przy dokręcaniu kół taki klucz powinien służyć jedynie do wstępnego przykręcenia a do ostatecznego dokręcenia powinien być użyty klucz dynamometryczny.W przypadku zabezpieczeń McGard i jemu podobnych klucz udarowy także nie szkodzi samej śrubie lub nakrętce ale nasadce służącej do ich odkręcania.

AUTOR WĄTKU
mostom
 

Re: Jak zabezpieczyć felgi przed kradzieżą?

06 kwi 2011 18:02

slavo1972 napisał(a):
c22 napisał(a):wiem, że się pomyliłeś - wyjaśnijmy, że miałeś na myśli klucz bez udaru

NIe,nie pomyliłem się.W warsztatach wulkanizacyjnych używa się kluczy pneumatycznych z udarem.Przy najbliższej okazji posłuchaj jak charakterystycznie klekoczą podczas luzowania śrub lub nakrętek.Siła odkręcania takiego klucza nie jest aż tak duża jak ci się wydaje chyba,że ktoś użyje przy samochodzie osobowym klucz przeznaczony do ciężarówki.Jeszcze żadnej śruby takim kluczem nie ukręciłem a przez kilkanaście lat używałem go już setki tysięcy razy.Często nie daje sobie rady z odkręceniem śrub np. w alusach z wyrobionymi gniazdami i trzeba je luzować ręcznie.Natomiast przy dokręcaniu kół taki klucz powinien służyć jedynie do wstępnego przykręcenia a do ostatecznego dokręcenia powinien być użyty klucz dynamometryczny.W przypadku zabezpieczeń McGard i jemu podobnych klucz udarowy także nie szkodzi samej śrubie lub nakrętce ale nasadce służącej do ich odkręcania.

Chyba faktycznie mi nakrętki nie dokręcili - jedno koło zakładał jakiś uczeń w warsztacie (ten co zapomniał pierścieni centrujących założyć). Myślę, że wsadził tylko nakrętkę i nawet nie wziął w rękę nasadki do niej. Tego samego dnia co założyłem felgi zrobiłem zdjęcia i tak się teraz przyglądam i wydaje mi się, że jest ona niedokręcona:http://www.mojaceed.pl/www/photo/_dalej_na_alu/id=223,w=1024,h=768,ext.jpg. Czyli jestem 130 zł w plecy za nowe nakrętki zabezpieczające a warsztatowi (pracownikowi) chyba raczej nic nie udowodnię.

AUTOR WĄTKU
hacker
 

Re: Jak zabezpieczyć felgi przed kradzieżą?

06 kwi 2011 18:31

My Ci mamy powiedzieć na podstawie zdjęcia, czy masz dokręcone koło? Weź klucz i sprawdź...

Avatar użytkownika
Gizmo121
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 5406
Dołączył(a): 09 wrz 2008 10:20
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2008, Optimum

Re: Jak zabezpieczyć felgi przed kradzieżą?

06 kwi 2011 19:34

mostom napisał(a): Tego samego dnia co założyłem felgi zrobiłem zdjęcia i tak się teraz przyglądam i wydaje mi się, że jest ona niedokręcona

tak..tak..to widać ,słychać i czuć :good ;)
hacker napisał(a):Weź klucz i sprawdź...

amen :thanks
edit
Ostatnio edytowano 07 kwi 2011 07:51 przez Gizmo121, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam Wojtek ( KIA Cee'd SW 1,6 CRDI 115KM optimum 5K 09'2008 ) WRC- Warcy , Rycy , Csescy ale (dużo) nie rdzewieje :)

Avatar użytkownika
Renegade
Weteran
 
Posty: 3743
Dołączył(a): 23 lis 2009 01:41
Lokalizacja: SLU
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Marka i model samochodu: OPTIMA PHEV 2.0 205 KM

Re: Jak zabezpieczyć felgi przed kradzieżą?

06 kwi 2011 19:38

Gizmo121 cytowania pomieszałeś :D pierwszy cytat nalezy do mostoma nie do hackera :ha
Obrazek
OPTIMA PLUG-IN 2.0 205 KM - C3S (aluminium silver) '16
SOUL 1.6 DOHC 124 KM '12
CEE'D HB 1.6 DOHC 126 KM '09
CEE'D HB 1.4 DOHC 109 KM '08
SHUMA 1.5 DOHC '97

Avatar użytkownika
ruszok
Żandarmeria
 
Posty: 4199
Dołączył(a): 17 lip 2010 06:34
Lokalizacja: Katowice
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C3 SW, 1,4 TGDi Pb 140KM
2019, L + BL

Re: Jak zabezpieczyć felgi przed kradzieżą?

06 kwi 2011 22:50

Jakbyście jeszcze doczytali o co chodzi to by było fajnie :)
mostomowi zleciała/zgubiła się jedna nakrętka zabezpieczająca, która jest na tej fotce. I pyta czy też sądzicie po fotce, że BYŁA niedokręcona. Więc po co ma sprawdzać kluczem nakrętkę, której nie ma?? Who knows :)
......:::: BYŁA: KIA CEE'D HB 1.6 CRDi 16V 115 COMFORT+ 2010 ::::......
......:::: KIA CEED SW 1.4 TGDi L+BL 2019 ::::......

AUTOR WĄTKU
mostom
 

Re: Jak zabezpieczyć felgi przed kradzieżą?

07 kwi 2011 06:50

hacker napisał(a):My Ci mamy powiedzieć na podstawie zdjęcia, czy masz dokręcone koło? Weź klucz i sprawdź...

Przecież tej nakrętki już nie mam (to jak mam sprawdzić) - to było zdjęcie przed tym jak mi odpadła. Resztę nakrętek, już po zniknięciu tej jednej, posprawdzałem i są dokręcone - tylko ta jedna chyba była niedokręcona - tak mi się wydaje - teraz nie jestem w stanie tego stwierdzić.

AUTOR WĄTKU
mostom
 

Re: Jak zabezpieczyć felgi przed kradzieżą?

07 kwi 2011 06:53

ruszok napisał(a):Jakbyście jeszcze doczytali o co chodzi to by było fajnie :)
mostomowi zleciała/zgubiła się jedna nakrętka zabezpieczająca, która jest na tej fotce. I pyta czy też sądzicie po fotce, że BYŁA niedokręcona. Więc po co ma sprawdzać kluczem nakrętkę, której nie ma?? Who knows :)

No właśnie o to mi chodzi. :ok

Avatar użytkownika
Gizmo121
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 5406
Dołączył(a): 09 wrz 2008 10:20
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2008, Optimum

Re: Jak zabezpieczyć felgi przed kradzieżą?

07 kwi 2011 07:52

Renegade napisał(a):Gizmo121 cytowania pomieszałeś :D pierwszy cytat nalezy do mostoma nie do hackera :ha

Mea culpa :thanks
Co do samej nakrętki zabezpieczającej (na fotce) tej co już nie ma :ha to wydaje mi się ,że takie nakrętki są trochą większe niż normalne i może stąd efekt niedokręconej. A skoro się sama odkręciła to była niedokręcona - to tak na logikę. Jeśli się mylę to chyba mam już pomroczność jasną :szok
Pozdrawiam Wojtek ( KIA Cee'd SW 1,6 CRDI 115KM optimum 5K 09'2008 ) WRC- Warcy , Rycy , Csescy ale (dużo) nie rdzewieje :)

AUTOR WĄTKU
mostom
 

Re: Jak zabezpieczyć felgi przed kradzieżą?

07 kwi 2011 09:29

Gizmo121 napisał(a): A skoro się sama odkręciła to była niedokręcona - to tak na logikę. Jeśli się mylę to chyba mam już pomroczność jasną :szok

Właśnie o to biega, że nie wiem czy się sama odkręciła, czy ktoś jej pomógł.

Następna strona
Powrót do Bezpieczeństwo
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl