Zestaw naprawczy koła

Bezpieczeństwo... / Safety

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
Lukas111
 

Zestaw naprawczy koła

12 mar 2011 18:34

Czy czujecie się pewnie mając tylko zestaw zamiast koła zapasowego?

Avatar użytkownika
Renegade
Weteran
 
Posty: 3744
Dołączył(a): 23 lis 2009 01:41
Lokalizacja: SLU
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Marka i model samochodu: OPTIMA PHEV 2.0 205 KM

Re: Zestaw naprawczy koła

12 mar 2011 18:46

Do czasu aż nie rozprujesz koła. Też chciałem koło wyrzucić i wrzucić takie cudo, ale właśnie mnie chłopaki w ASO naprostowały, że wszystko fajnie do czasu aż nam się przez przypadek opona nie rozpruje wtedy jesteśmy uziemieni.
Obrazek
OPTIMA PLUG-IN 2.0 205 KM - C3S (aluminium silver) '16
SOUL 1.6 DOHC 124 KM '12
CEE'D HB 1.6 DOHC 126 KM '09
CEE'D HB 1.4 DOHC 109 KM '08
SHUMA 1.5 DOHC '97

AUTOR WĄTKU
rybkin
 

Re: Zestaw naprawczy koła

12 mar 2011 23:23

Zawsze mam kolo pełnowymiarowe ,linkę i przewody w bagażniku.Nie mowie juz o mapie,siekierze,parasolce,fladze Polski i saperce. ;) Lubie czuć się niezależnym. ball

AUTOR WĄTKU
Franky
 

Re: Zestaw naprawczy koła

13 mar 2011 09:11

rybkin napisał(a):Zawsze mam kolo pełnowymiarowe ,linkę i przewody w bagażniku.Nie mowie już o mapie,siekierze,parasolce,fladze Polski i saperce. ;) Lubie czuć się niezależnym. ball


lepiej wozić niż się prosić :good - też tak mam - koło oczywiście tylko pełnowymiarowe, żadnych wynalazków (już dojazdówka jest lekko przegięciem - szczególnie jak przemieszczasz się autostradami)

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6522
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Zestaw naprawczy koła

13 mar 2011 10:22

Mnie przerażają takie wynalazki jak zestawy naprawcze. Swego czasu była taka łata w płynie - fajna, tylko że nie za bardzo działałą, a po jej użyciu opona nie nadawała się do wulkanizacji. Generalnie dojazdówka jest nielegalna w Polsce (zgodnie z PoRD opony na jednej osi muszą być takiej samej rzeźby i rozmiaru), ale w razie zbója da się na tym w miarę bepiecznie jechać , natomiast wszelkim piankom, sprejom, płynom i innym żelom nie za bardzo wierzę (podobnie jak rybkin zawsze wożę też linkę, zimą kable i składaną łopatę do śniegu)
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
mostom
 

Re: Zestaw naprawczy koła

13 mar 2011 10:36

pioter napisał(a):Generalnie dojazdówka jest nielegalna w Polsce (zgodnie z PoRD opony na jednej osi muszą być takiej samej rzeźby i rozmiaru)

No to jak mogą sprzedawać samochody w salonach z dojazdówkami? Nasze Kijanki przecież mają dojazdówki.

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6522
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Zestaw naprawczy koła

13 mar 2011 10:48

mostom napisał(a):No to jak mogą sprzedawać samochody w salonach z dojazdówkami? Nasze Kijanki przecież mają dojazdówki.


Polska kraja być dziwna kraja ... :ha
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
slavo1972
 

Re: Zestaw naprawczy koła

13 mar 2011 12:49

Pamiętajcie o tym aby choc raz na parę miesięcy sprawdzić ciśnienie w dojazdówce.Ze względu na swoją małą objętość ubytki w nim są z reguły powyżej 1bar na rok a wymagane ciśnienie pozwalające na w miarę bezpieczną jazdę to 4,2 bar.Miałem już w serwisie przypadki poważnego uszkodzenia opony dojazdowej na krótkim dystansie z powodu zbyt niskiego ciśnienia.PS.Ostatnio na autostradzie wyprzedzał mnie z prędkością grubo przekraczającą 100 km/h gościu na dojazdówce któremu widocznie rozum odebrało.

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6522
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Zestaw naprawczy koła

13 mar 2011 14:24

slavo1972 napisał(a):Ostatnio na autostradzie wyprzedzał mnie z prędkością grubo przekraczającą 100 km/h gościu na dojazdówce


Dlatego uważam, że aut nie powinni robić w każdym calu księgowi i powinien być jasny przepis, że obowiązkowe jest tylko i wyłącznie pełnowymiarowe koło zapasowe.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
Lukas111
 

Re: Zestaw naprawczy koła

13 mar 2011 17:25

Wszystoko ok.Tylko dlaczego są takie wynalazki na rynku jeżeli my się tego raczej obawiamy.Czy jest zła komunikacja o jakości tych produktów,czy raczej ta jakość jest mizerna?

AUTOR WĄTKU
hacker
 

Re: Zestaw naprawczy koła

13 mar 2011 17:29

Zapewne w przepisach jest luka, która pozwala na dojazdówki :) Jeśli jedziemy zgodnie z ich zastosowaniem to wszystko będzie ok. Swoją drogą, żeby rozpruć oponę to trzeba się postarać. Przy zwykłych przebiciach, do których dochodzi podczas jazdy, wystarczy szybka reakcja kierowcy. Wystarczy się zatrzymać i użyć witaminki, która pozwoli pojechać do wulkanizatora.

AUTOR WĄTKU
outro
 

Re: Zestaw naprawczy koła

13 mar 2011 18:03

Przepraszam , .że może nie na temat ale jeśli dojazdówka jest nie legalna to co powiecie na coś takiego.
Na zimę mam założone oponki kierunkowe. Teraz w bagażniku mam załóżmy pełnowymiarowe koło ale z oponą
założoną tak , że pasuje na prawą stronę. Co będzie jak strzeli mi oponka po lewej?
Przecież wtedy bieżnikowanie na jednej osi będzie różne co więcej przyczepność i praca opony
się zmieni in (-). Czy to legalne?
Teraz na temat. Zastanawiałem się nad kupnem czegoś takiego jak zestaw naprawczy.
Powiem szczerze , że się nie zdecydowałem. Na razie wożę z dojazdówkę.
Jak zdecyduje się na instalację LPG to pomyślę nad tym rozwiązaniem.
Ale gdzieś słyszałem o takim czymś , że w oponie na feldze jest taki pierścień gumowy
i jak przebijesz koło to nie opada ono na felgę ale na ten pierścień i tak idzie dojechać do wulkanizacji.

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6522
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Zestaw naprawczy koła

13 mar 2011 19:21

outro napisał(a):Czy to legalne?


Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

§ 11 ustęp 7.
Pojazd nie może być wyposażony, z zastrzeżeniem ust. 5:
1) w opony różnej konstrukcji, w tym o różnej rzeźbie bieżnika, na kołach jednej osi, (...)

Czyli jak oponę asymetryczną dedykowaną na prawą stronę założysz na lewą to powyższych przepisów nie naruszasz (ta sama konstrukcja, ta sama rzeżba), ale można Cię wtedy "ustrzelić" z art. 60. punkt 1 PoRD:
Zabrania się:
- używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim

Nie mniej w świetle rozporządzenia ministra nie tylko dojazdówka jest nielegalna, ale też pełnowymiarowy zapas, jesli na nim jest inna opona niż aktualnie na osiach (np. letnia na zapasie a teraz auto na zimowych). Obejść przepis z dojazdówką można - trzeba wozić je dwie i zmienić też drugie koło :ok :twisted:
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
mostom
 

Re: Zestaw naprawczy koła

13 mar 2011 19:26

pioter napisał(a):Pojazd nie może być wyposażony, z zastrzeżeniem ust. 5:
1) w opony różnej konstrukcji, w tym o różnej rzeźbie bieżnika, na kołach jednej osi, (...)

Czyli mamy przepisy bezsensowne. Miejmy tylko nadzieję, że misie będą bardziej wyrozumiali i jak im się pokaże przebite koło to się nie przyczepią do innych bieżników, ewentualnie różnych szerokości kół.

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6522
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Zestaw naprawczy koła

13 mar 2011 20:01

mostom napisał(a):Czyli mamy przepisy bezsensowne


Niestety, wiele polskich przepisów nie nadąża za rozwoejm i postępem technologicznym, nie tylko w kwestii kół zapasowych. Co do zestawu naprawczego - lepszym rozwiązaniem jest chyba wkład, który po utracie ciśnienia wewnątrz opony powiększa objętość i twardnieje (dziewczyny, bez głupich skojarzeń :ok ) uniemozliwiając zniszczenie opony i pozwalając na dojazd bez zmiany koła z ograniczoną prędkością do warsztatu.
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
mostom
 

Re: Zestaw naprawczy koła

13 mar 2011 20:06

pioter napisał(a): lepszym rozwiązaniem jest chyba wkład, który po utracie ciśnienia wewnątrz opony powiększa objętość i twardnieje (dziewczyny, bez głupich skojarzeń :ok ) uniemozliwiając zniszczenie opony i pozwalając na dojazd bez zmiany koła z ograniczoną prędkością do warsztatu.

Tylko jak to potem wyjąć z opony - do wulkanizacji?

Avatar użytkownika
awer
Kierownik
 
Posty: 450
Dołączył(a): 22 lut 2011 21:20
Lokalizacja: Małopolska.
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C2 PRO, 1,6 Pb 135KM
2014, L

Re: Zestaw naprawczy koła

13 mar 2011 20:39

slavo1972 napisał(a):Pamiętajcie o tym aby choc raz na parę miesięcy sprawdzić ciśnienie w dojazdówce.

Jakoś do tej pory nawet mi do głowy nie przyszło, aby w dojazdówce sprawdzić ciśnienie. Po trzech latach, to pewnie oponka swobodnie kręci się na feldze. :ha Dzięki za podpowiedź. Jutro po pracy nadrobię trzyletnie zaległości. :D

rybkin napisał(a):Zawsze mam kolo pełnowymiarowe ,linkę i przewody w bagażniku.Nie mowie juz o mapie,siekierze,parasolce,fladze Polski i saperce. Lubie czuć się niezależnym.

Naprawdę da się wcisnąć pełnowymiarowe koło zapasowe, w miejsce dojazdówki? Ostatni raz podnosiłem wykładzinę w bagażniku, jak odbierałem samochód z salonu.

Pogrubienie i podkreślenie, w cytowanym tekście, mojego autorstwa.
pro_cee'd L+FUN+UVO_pierwsza rejestracja 01.2015
był pro_cee'd Optimum 1.4 109 KM_2008

Avatar użytkownika
pioter
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 6522
Dołączył(a): 04 paź 2007 20:06
Lokalizacja: Ostróda
Grupa: Warmińsko-Mazurska
Model cee'd:
C3 SW, 1,5 Pb 160KM
2021, M

Re: Zestaw naprawczy koła

13 mar 2011 21:45

mostom napisał(a):Tylko jak to potem wyjąć z opony - do wulkanizacji?


To nie wypełnia przestrzeni w 100%, więc oponę da się z tym ustrojstwem zdjąć. Gdzies czytałem, że ktoś coś takiego już stosuje (nie mylić z wycofanym z rajdów musem), ale podobno jest powazny kłopot z rozkładem masy takiego koła (czyli też zapewne z wyważeniem).
Kia CEED 1,5 T-GDI M 160 KM 2021

była Kia cee'd 1,6 CRDI M+DFA 110 KM 2016

R.I.P. Kia cee'd 1,6 CVVT Opt 2009 (ex 2007 1,4 CVVT C+)

Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia, a mimo to milczą.

AUTOR WĄTKU
Resident
 

Re: Zestaw naprawczy koła

14 mar 2011 08:18

outro napisał(a):Ale gdzieś słyszałem o takim czymś , że w oponie na feldze jest taki pierścień gumowy
i jak przebijesz koło to nie opada ono na felgę ale na ten pierścień i tak idzie dojechać do wulkanizacji.

To się nazywa "run flat".
http://www.oponeo.pl/artykul/run-flat-c ... inwestowac
http://www.auto-swiat.pl/1-opony-run-fl ... o-i-za-ile

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6863
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Zestaw naprawczy koła

14 mar 2011 08:51

slavo1972 napisał(a):Ostatnio na autostradzie wyprzedzał mnie z prędkością grubo przekraczającą 100 km/h gościu na dojazdówce któremu widocznie rozum odebrało.


też widziałem takiego zawodnika i na szczęście był już daleko przede mną jak mu taka oponka strzeliła od tej prędkości i wylądował na dachu w rowie...
Na run flatach się jeździ jak na drewnianych kołach od powozu, ale i tak nie można ot tak po prostu sobie kupić takich opon i założyć do każdego auta.
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

Następna strona
Powrót do Bezpieczeństwo
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl