Jazda zimą

Bezpieczeństwo... / Safety

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
bociek
 

Jazda zimą

22 sty 2010 17:57

moon napisał(a):Mnie rąbnęli zimówki. Nie mam ESP. Fajnie się można ślizgać po śniegu. Jeździ bokiem aż miło.

Czyżbyś zastała auto na cegłach?
Ostatnio edytowano 23 sty 2010 14:42 przez CEEDEEROM, łącznie edytowano 1 raz
Powód: przeniosłem offtopowe posty

AUTOR WĄTKU
novee
 

Re: Czy udalo Wam sie wprowadzic ceeda w poslizg?

22 sty 2010 20:35

moon napisał(a):Mnie rąbnęli zimówki. Nie mam ESP. Fajnie się można ślizgać po śniegu. Jeździ bokiem aż miło.

i tak jeździsz na codzień???

AUTOR WĄTKU
moon
 

Re: Czy udalo Wam sie wprowadzic ceeda w poslizg?

23 sty 2010 10:15

Czyżbyś zastała auto na cegłach?


Nie, na letnich.

i tak jeździsz na codzień???


Novee... jak zaczynałam jeździć to zimówki były luksusem.
Auto, z którym przeżyłam pierwszą zimę to był Mercedes 308- miał łyse letnie, każda inna i napę na tył. Anno domini 1976. Prawie mój rówieśnik.
Ukradli mi z korytarza piwnicy- mój błąd, moja głupota. Musiałam kupić zimówki do Clio Grandtour i do auta dostawczego, nie mogłam obciążać swoją głupotą innych ludzi, więc zostałam na letnich. Kupię na dniach, bo mam kilka wyjazdów w góry, ale nie zmienia to faktu, że... ślizga się fajnie- każdy zakręt.

pulsować ABS a samochód jechał jak dotychczas

Jeżeli jest to na prostej i prędkość niewielka, zaciągasz powoli, ale do końca ręczny. Na ręcznym nie masz ABSu. Powinien dohamować.

AUTOR WĄTKU
novee
 

Re: Czy udalo Wam sie wprowadzic ceeda w poslizg?

23 sty 2010 10:38

moon ja też miałem i Fiata 125p i Poloneza i jeździłem na całorocznych i przeżyłem i fajnie było.
Tylko teraz za Chiny ludowe bym na letnich nie jeździł. Ruch na drogach się zwiększył z 5 razy i jeszcze może bym to przeżył gdyby nie pojawiło się paru takich pajaców np. w firmowym Mondeo TDCi którym się wydaje że ABS, ESP i zimówki znoszą prawa fizyki. Wczoraj na trasie z Wawki dobre 3 razy bym zaliczył stłuczkę bo albo taki idiota wyprzedzi a potem zaraz hamuje i cała kolumna za nim tańczy piruety żeby się nie pozderzać, albo przy wyprzedzaniu na łuku zaczyna się dziwić że mu auto płynie "letko" w bok, przypadkiem na moje auto...

AUTOR WĄTKU
moon
 

Re: Czy udalo Wam sie wprowadzic ceeda w poslizg?

23 sty 2010 10:55

Novee, ale ja nie twierdzę, że tak jest dobrze, tylko zważywszy, że miałam określony budżet, wolałam jeździć sama na letnich niż wysłać na takowych w teren ludzi mających po 5-6 lat prawko. Zwyczajnie wiem, że jeżdżę lepiej i wolę ponosić sama konsekwencje niż obciążać swoich ludzi własnym brakiem rozsądku.

AUTOR WĄTKU
teon
 

Re: Czy udalo Wam sie wprowadzic ceeda w poslizg?

23 sty 2010 11:10

Popieram. Trzeba pamiętać że kiedyś wszyscy jeździli na letnich i całorocznych, auta były słabsze itp. Teraz gdy większość ma zimówki to jeżdżą tak jakby inni też je mieli. Nie wątpię w Twoje umiejętności, które mogą być, są dużo wyższe od innych użytkowników dróg ale praw fizyki nie oszukasz, zimówki też nie dają sobie rady przy lodzie ale wole mieć drogę hamowania na poziomie 100 metrów z zimówkami, niż 170 bez w takich warunkach. Ręczny też mogę sobie zaciągnąć.

AUTOR WĄTKU
bociek
 

Re: Czy udalo Wam sie wprowadzic ceeda w poslizg?

23 sty 2010 12:00

Podstawowa zasady jazdy w zimie, czy to śnieg czy lód-hamujemy silnikiem. A wajchą można dohamowywać ale tylko i wyłącznie na prostej i przy małej prędkości.
A przede wszystkim zdrowy rozsądek

Adam Garstka
Żandarmeria
 
Posty: 2962
Dołączył(a): 11 lut 2008 13:43
Lokalizacja: Zawiercie / Poręba
Grupa: GOP- Górny Śląsk
Model cee'd:
C2 SW, 1.6 GDI Pb 135KM
2013

Re: Czy udalo Wam sie wprowadzic ceeda w poslizg?

23 sty 2010 12:14

Zaciąganie ręcznego przy -12C i oblodzeniem zawieszenia nie daje gwarancji późniejszego odpuszczenia a to już byłby problem (może nie taki jak ewentualna kolizja).Ja wytestowałem na oblodzonej przełęczy krowiarki, że lekkie naciskanie hamulca daje pozytywny efekt spowalniania z czym ABS sobie zupełnie nie radził (auto wręcz przyspieszało) i rozważałem już czy po 200m stromym zjeździe uderzyć przodem w barierkę,czy lepiej próbować jechać dalej serpentyną i w razie
niepowodzenia skasować bok.
SW 1.6 Gdi DARK GAN METAL
HB 1.4, Solid Red, Comfort, 2007
Kontakt: gorny_slask@mojaceed.pl

AUTOR WĄTKU
moon
 

Re: Czy udalo Wam sie wprowadzic ceeda w poslizg?

23 sty 2010 13:13

ale, ale...
...chłopcy- czytajcie co napisałam. Nie usprawiedliwiam się, nie motywuje niedorzecznych teorii, tylko stwierdzam fakt, że mieszkam w złodziejskim kraju. Miałam do kupienia dwa komplety, na tyle miałam funduszy, nie miałam pojęcia, że ktoś z zamkniętego korytarza rąbnie mi koła z zimówkami. Przy pierwszej okazji finansowej oczywiście wymienię. Jednak priorytetem jest dbanie o moich ludzi, a nie o siebie.

AUTOR WĄTKU
teon
 

Re: Czy udalo Wam sie wprowadzic ceeda w poslizg?

23 sty 2010 14:07

Z tym hamowaniem silnikiem w automacie raczej trudno. Muszę sobie radzić tylko z hamulcem.

AUTOR WĄTKU
mjrPit
 

Re: Czy udalo Wam sie wprowadzic ceeda w poslizg?

23 sty 2010 20:28

moon napisał(a): nie miałam pojęcia, że ktoś z zamkniętego korytarza rąbnie mi koła z zimówkami.

czyli raczej swój, albo "szczęściarz", który trafiła na otwarty korytarz. A przypadkiem ubezpieczenia nie masz żeby to pokryło?
moon napisał(a):Jednak priorytetem jest dbanie o moich ludzi, a nie o siebie.

Fajna jesteś szefowa, nie potrzebujesz pracownika na Dolnym Śląsku ? :P

AUTOR WĄTKU
zajcol
 

Re: Czy udalo Wam sie wprowadzic ceeda w poslizg?

08 lut 2010 14:24

bociek napisał(a):Podstawowa zasady jazdy w zimie, czy to śnieg czy lód-hamujemy silnikiem.


Czemu?

Avatar użytkownika
George
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 2618
Dołączył(a): 18 lip 2008 12:33
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2FL HB, 1,6 L Pb 204KM
2018, GT

Re: Jazda zimą

08 lut 2010 15:03

zajcol napisał(a):
bociek napisał(a):Podstawowa zasady jazdy w zimie, czy to śnieg czy lód-hamujemy silnikiem.


Czemu?


Ja chyba robię tak samo.
Ale nie wiem czemu :lol: ( taki żarcik )

Ps. powodów jest wiele ... :wink:
Ostatnio edytowano 08 lut 2010 15:06 przez George, łącznie edytowano 1 raz
Kontakt: Grupa Wielkopolska
- - - - - - - - - - - - - - -
onegdaj - Cee'd 1,6 CRDI 2008
aktualnie - Cee'd GT black perl 2018
Obrazek

AUTOR WĄTKU
szady
 

Re: Czy udalo Wam sie wprowadzic ceeda w poslizg?

08 lut 2010 15:04

zajcol napisał(a):
bociek napisał(a):Podstawowa zasady jazdy w zimie, czy to śnieg czy lód-hamujemy silnikiem.


Czemu?


A w jaki sposób wyhamujesz na lodzie ? no chyba że masz opony z kolcami albo łańcuchy :)

Nie każdy samochód posiada abs, trakcje, asr czy inne cudo a skrzynie każdy wiec Boćkowi chyba
też o to chodziło :)

AUTOR WĄTKU
zajcol
 

Re: Jazda zimą

08 lut 2010 15:28

Jak wyhamuje na lodzie? Nacisnę hamulec - myślę, że efektywniej zahamuję używając do tego celu 4 kół, a nie tylko 2. Dodatkowo samochód hamowany wyłącznie przodem będzie miał tendencje do zarzucania tyłkiem. Co więcej przy intensywnym hamowaniu (redukcji) silnikiem na śliskiej nawierzchni łatwo jest o niekontrolowane zerwanie przyczepności przednich kół i utratę panowania nad autem. Dlatego też raczej pozostanę przy swojej metodzie. :)

No chyba że przedstawicie jakieś lepsze argumenty ;-)

Avatar użytkownika
George
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 2618
Dołączył(a): 18 lip 2008 12:33
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2FL HB, 1,6 L Pb 204KM
2018, GT

Re: Jazda zimą

08 lut 2010 15:38

Hamowanie silnikiem ( pod warunkiem że ostrożnie obejdziesz się ze sprzęgłem ) jest bezpieczniejsze.
Hamując "nogą" możesz popełnić błąd. Coś Cię ugryzie, ktoś Cię złapie za ... nogę :wink: a wtedy jaaaaazda.

A tak serio - oszczędniej i bezpieczniej hamować silnikiem.
Na ABS nie ma co liczyć na lodzie.
Kontakt: Grupa Wielkopolska
- - - - - - - - - - - - - - -
onegdaj - Cee'd 1,6 CRDI 2008
aktualnie - Cee'd GT black perl 2018
Obrazek

AUTOR WĄTKU
zajcol
 

Re: Jazda zimą

08 lut 2010 15:41

To ustalmy moze, czy mówimy o hamowaniu w stylu "za 300 mam czerwone światło, więc zacznę sobie hamować silnikiem", czy też mówimy np o hamowaniu awaryjnym?

PS
Poki co wciaz nie jestem przekonany ;-)

Avatar użytkownika
George
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 2618
Dołączył(a): 18 lip 2008 12:33
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C2FL HB, 1,6 L Pb 204KM
2018, GT

Re: Jazda zimą

08 lut 2010 15:45

Awaryjnie na lodzie silnikiem - odpada i opada :)
Tzn. silnikiem tam gdzie mamy na to czas.


Raczej to drugie czyli 300 ...
Kontakt: Grupa Wielkopolska
- - - - - - - - - - - - - - -
onegdaj - Cee'd 1,6 CRDI 2008
aktualnie - Cee'd GT black perl 2018
Obrazek

AUTOR WĄTKU
zajcol
 

Re: Jazda zimą

08 lut 2010 18:31

A! No to gitara i pełna zgoda! Nie mam więcej pytań ;-)

AUTOR WĄTKU
bociek
 

Re: Jazda zimą

13 lut 2010 22:50

Dlaczego warto trzymać łapy na kierownicy. Co prawda warunki nie zimowe ale jednak dość istotne ułożenie rąk.
http://www.youtube.com/watch?v=RZfczrgERXk

Następna strona
Powrót do Bezpieczeństwo
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl