ESP - działa?

Bezpieczeństwo... / Safety

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
conrade
 

ESP - działa?

15 sty 2009 18:47

Napiszcie wasze sytuacje i wrażenia z uaktywnienia sie ESP.
Teraz jak popadało śniegu uważam to za swiętną sprawę.
Dobre zimówki + ESP i czujesz, że prowadzisz auto, a nie auto ciebie.
brakuje ASR (kiedyś brakowało mi tylko 6 biegu).
Ostatnio edytowano 15 sty 2009 19:47 przez conrade, łącznie edytowano 1 raz

AUTOR WĄTKU
sabex
 

15 sty 2009 19:24

Jak masz ESP to jest i ASR inaczej TCS.
http://pl.wikipedia.org/wiki/System_kontroli_trakcji

AUTOR WĄTKU
conrade
 

15 sty 2009 19:44


AUTOR WĄTKU
DeeCann
 

15 sty 2009 20:04

conrade napisał(a):
sabex napisał(a):Jak masz ESP to jest i ASR inaczej TCS.
http://pl.wikipedia.org/wiki/System_kontroli_trakcji


a moÂże tak
http://www.motogazeta.mojeauto.pl/Techn ... 27929.html


Troche tego nie qmam: " ... Uk³ad wykonuje czêœÌ funkcji ASR". ASR i TCS to jest dokladnie to samo, z tym ze ASR to nazwa niemiecka stosowana w mesiach czy wolkswagenach, a TCS to z angielskiego. Chyba ze o czyms nie wiem :)
A co do samego dzialania to ... dziala :) Ale trzeba sie pozbyc nawyku do zbyt duzego kontrowania bo mozna przedobrzyc.
A pytanie ma odnosnie BAS. Czy w kijankach przy BAS'ie wlaczaja sie awaryjne ? W volvo chyba tak to dziala.

AUTOR WĄTKU
conrade
 

15 sty 2009 20:36

Ja to tłumacze sobie tak:
ESP to takie wspomaganie "pilota" :) - kierowcy
I uruchamia to co ma na pokładzie - inne 3literowe systemy.

ASR - przeciwdziala boksowaniu kół i silnikiem i hamulcami (TCS tylko hamowaniem)
Jaki 3literowy system byśmy nie wzięli będą działać lepiej lub gorzej w zależności od zestrojenia, czujników etc.

oczywiście mogę się mylić - jak ktoś wie lepiej to niech mnie oświeci.

fakt faktem boksowanie mi się zdarza i muszę temu przyjrzec.

poza tym jeździ jak rakieta :)

AUTOR WĄTKU
zurek
 

15 sty 2009 21:00

U mnie kontrolka ESP miała do tej pory szansę może ze 3 razy zamrugać w tym 2 razy podczas testów na śniegu. Poboksowałem trochę i potem układ przejął kontrolę i płynnie ruszył.
Raz mi pomógł na skrzyżowaniu w Zgorzelcu, jak ruszałem na lodzie 1go stycznia. TCS zadziałał wtedy swietnie.
Uważam również, że mamy bardzo dobre hamulce i ABS. + BRT.
Funkcji ESP w istocie jej działania jeszcze na szczęście nie miałem okazji sprawdzić i oby nigdy nie musiała się właczać.

AUTOR WĄTKU
maciejkiner
 

15 sty 2009 21:34

Witam

Ja za to dyskoteke na desce w tych warunkach mam non stop - nawet bez wciskania do dechy przy ruszaniu spod swiatel i tak ciagle mruga kontrolka. A czesto sam prowokuje je do dzialania mocno przyspieszajac w zakrecie (ale przy niewielkich predkosciach, zeby w razie czego moc zareagowac) i szczerze mowiac czasem jego praca powoduje dziwne odczucia - to hamowanie jakies takie nienaturalne :) No ale wazne, ze skuteczne... Jak sie ociepli to pewnie znow bede je wylaczal...zeby lepiej czuc maszyne ;)

pzdr
maciejkiner

AUTOR WĄTKU
less
 

15 sty 2009 21:44

sabex napisał(a):Jak masz ESP to jest i ASR inaczej TCS.


Około 1 roku temu przeszła przez forum dyskusja na temat tego czy starsze ceedki które miały (zgodnie ze specyfikacją KIA) tylko ESP+BAS mają też ASR (TCS). W oficjalnej ofercie KIA wcześniej był bowiem ESP+BAS a później za te same pieniądze pojawiła się opcja ESP+BAS+TCS.

I tutaj jest pytanie do Kolegi Sensora, który miał już 2 ceedki z ESP więc może porównać czy w starszym był też TCS. Serdecznie prosimy o odpowiedź :)

AUTOR WĄTKU
e2rdo
 

15 sty 2009 22:09

esp testowane na śniegu ;)
pierwszy śnieg, pusta nie odśnieżona dróżka z kostek
jazda od krawężnika do krawężnika
gdy samochód chciał zarzucić tyłem, hamulce tak przyhamowały tylne koła że jechał na wprost :)
później, ostre ruszanie na śniegu i też esp daje o sobie znać zapalając lampkę

jadąc ceedem po śniegu mam odczucie, że samochód trzyma się drogi jeśli chodzi o normalną zmianę pasa, nie świruje i nie traci przyczepności
jednak jazda po śniegu i ostra zmiana kierunku jazdy, powoduje że koła się skręcają a samochód jedzie prosto :/
ale jak przyjdzie hamować to nawet przy załączonym abs samochód nie chce się zatrzymać i droga hamowania jest dłuuuga... trzeba zachowywać nieco bezpieczniejsze odległości

a buksowanie kół niestety występuje :(

<span>conrade</span> napisał(a):ESP to takie wspomaganie "pilota" Smile - kierowcy

jak to było w rekalmie renaulta
ESP to środkowe ucho twojego samochodu ;)
czyli chodzi o trzymanie pionu :P
Ostatnio edytowano 15 sty 2009 22:21 przez e2rdo, łącznie edytowano 4 razy

AUTOR WĄTKU
zurek
 

15 sty 2009 22:17

Ciekawostka.

Nie wiem jak to jest oficjalnie, ale skoro firma KIA pisze, ze mamy system ESP to znaczy, że jest to system opracowany i opatentowany przez firme Bosh. Normalnie systemy do kontroli trakcji wszystkich marek sa określane generalnie jako ESC a ESP to nazwa zastrzeżona tylko dla marek które sprzedają samochody z systemem Bosha.

AUTOR WĄTKU
less
 

16 sty 2009 22:35

U mnie też ESP miga przy buksowaniu kół choć oficjalnie nie ma TCS (tylko ESP+BAS), z tym że w poprzednim aucie jak miałem samo TCS to praktycznie uniemożliwiało buksowanie a tutaj jednak poślizg występuje. Stąd zastanawiam się czy to tylko inne nastawy systemu czy rzeczywiście nie mam TCS

AUTOR WĄTKU
abes
 

16 sty 2009 23:35

A ja mogę kręcić dupką i tylnymi gumami jak i kiedy tylko chcę - bez względu, czy ESP mam włączone, czy wyłączone. Tak szczerze, to nawet zastanawiam się, czy mi przypadkiem samej tylko kotrolki na zegarach nie zamontowali, a o czujnikach już zapomnieli :lol:

AUTOR WĄTKU
zajcol
 

17 sty 2009 00:12

Zbiorczo:
Tak ESP w Ceedach to dzielo Boscha

Buksowanie musi w niewielkim zakresie wystepowac. W koncu system nie jest wróżką i reaguje z jakims tam opoznieniem, dopiero gdy problem ten sie pojawi.
Faktycznie ustawienia ASR w ceedzie sa dosyc liberalne i wcale solidnie mozna przyczepnosc zerwac, ale palenie gumy odpada ;-)

Mam "starszego" Ceeda i ASR jak najbardziej jest w komplecie z ESP - inaczej sie nie da, bo zawsze wchodzi on w sklad ESP.

Avatar użytkownika
sensor
Nadworny Tester
 
Posty: 3201
Dołączył(a): 13 sie 2007 19:29
Lokalizacja: Fabryka Samochodów Drezdenko
Grupa: Wielkopolska

17 sty 2009 09:27

maciejkiner---> mój funfel :twisted:

less jest inaczej wg mnie
w nr1 przy ruszaniu miałem wrażenie że tylko klocki hamowały
nr2 juz ma inaczej jakoś płynniej się o dzieje -nieraz z nudów i z ciekwaości na całkowicie bocznych drogach na warstwie śniegu i lodu 1 bieg i pedał w podłoge potem 2 bieg potem 3 i cąły czas i ogień :twisted: trzeba troche przepali elektronikę od tego esp:D

AUTOR WĄTKU
less
 

17 sty 2009 14:28

sensor - dzięki za odpowiedź
Rozumiem że jest możliwe że starsze ESP w ceedzie działało tylko na hamulce (tak ja klasyczne ESP), natomiast dodali do ESP moduł który dodatkowo odcina wtryski. Ja pisałem wcześniej w poprzednim aucie miałem samo TCS które działało na wtryski i na hamulce i naprawdę "mocniej" działało niż w ceedku

Avatar użytkownika
sensor
Nadworny Tester
 
Posty: 3201
Dołączył(a): 13 sie 2007 19:29
Lokalizacja: Fabryka Samochodów Drezdenko
Grupa: Wielkopolska

17 sty 2009 15:06

tak można by powiedziec jeżeli chodzi o odczucia

rok temu nie było zimy to testów było mało

pozatym ceed ma co jest rewelacj późno działający esp i abs w porównani do poprzednich moich aut (ABS)
pamiętam jak w ceed nr 1 próbowałem esp uruchomić :D ile to ja si w nocy po rondach nalatałem :D i wrszcie znalazłem placyk pod nowym marketem nowy polbruk posypany piaskiem i dopiero wtedy si udał :twisted:

AUTOR WĄTKU
razor7
 

04 lut 2009 22:55

w sobotę wieczorem postanowiłem przetestować moje układy bezpieczeństwa :) pogoda była idealna świeże opady śniegu na ulicach lodowisko a ja na moich 205/55/16 oczywiście letnie :) !
he,he....nie jestem samobójcą do tej pory zawsze zmieniałem oponki na zimę a na ciężkie warunki mam drugie autko z zimówkami. Moje zdziwienie było bardzo wielkie gdy okazało się że pomimo że ABS włączał się dosyć wcześnie to jednak samochód jak na takie warunki zatrzymywał się bardzo szybko :) , z ruszanie tez nie miałem większych problemów przy ostrzejszym wciśnieciu pedału gazu praktycznie dopiero na trójce włączał się TCS i samochód bardzo płynnie przyspieszał. Jedyną różnicą jaka jest zdecydowanie po stronie zimówek to trzymanie boczne, na letnich pomimo ESP wrażenie całkowitego braku kontroli nad pojazdem, niestety praw fizyki się nie przeskoczy....Ogólnie systemy sprawdzone i działają, jednak zimówki zimą a letnie latem :)

AUTOR WĄTKU
qzim
 

06 lut 2009 16:20

ostatanio zabawiłem się w testowanie esp. Przy starcie wszystko dziala, obniza obroty, zapala sie kontrolka jest git, ale nie wiem jak przetestowac poslizgi. Wybrałem sobie duży plac podczas oblodzenia i zacząłem kręcik kółka z 50km/h i kontrolka sie nie zapala. Oczekiwałem, że przy skręcaniu d*** wyprzedzi przód, ale jakoś samochód trzymał się jazdy po okręgu. Miałem takie dziwne uczucie, że samochod czesto jakby hamował albo nagle zyskiwał przyczepność, ale kontrolka sie nie zapalila. Zastanawiam sie czy nie jechac do aso i nie sprawdzic czy wszystko jest ok...
martwi mnie to o tyle ze jeśli używasz esp to nie powinno się bawić w kontry itd, ale głupio by było czekać aż zadziała esp jadąc w poślizgu na drzewo....

AUTOR WĄTKU
moon
 

06 lut 2009 16:51

A u mnie nic, a nic się ESP nie włącza. Ani na suchym, ani na zakrecie, ani na lodzie, ani na śniegu. Widać mało mocy jest na kołach i już. Albo ten śnieg lipny.

abs w porównani do poprzednich moich aut (ABS)


Faktycznie ABS działa dość późno [choć nie tylko w Ceedzie] i daje pewna kontrole kierowcy nad blokowaniem kół. W niektórych autach np. w niektórych Fabiach ABS jest pojechany na maksa. W zasadzie nie istnieje kontrola nad hamowaniem zupełnie.

AUTOR WĄTKU
e2rdo
 

10 lut 2009 09:38

qzim ja gdy testowałem esp jechałem po drodze z kostek na której leżał śnieg. poruszałem się od jednego krawężnika do drugiego tak aby wyprowadzić samochód w poślizg, ot taki test łosia ;)
Samochód hamował tylnymi kołami prostując mnie i nie pozwalając zarzucić tyłkiem a kontrolka esp świeciła się praktycznie cały czas.

Następna strona
Powrót do Bezpieczeństwo
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl