Strona 1 z 1

Re: Tymczasowe ubezpieczenie auta

Napisane: 25 sie 2018 13:47
przez pioter
Nie da się, wbrew twierdzeniom handlarzyn. Jeśli auto jest wyrejestrowane za granicą, a nie zarejestrowane w Polsce, to jeździć może co najwyżej na lawecie. Sprzedawcy twierdzą, że są takie ubezpieczenia, jacyś pokątni pośrednicy j nawet sprzedają, ale w trakcie kontroli policyjnej auto dostanie zakaz jazdy, a w przypadku zdarzenia OC nie zadziała - bo ubezpieczyciel powoła się na OWU, w którym będzie czarno na białym, że brak rejestracji = nieważność polisy.

Re: Tymczasowe ubezpieczenie auta

Napisane: 27 sie 2018 06:29
przez pioter

Re: Tymczasowe ubezpieczenie auta

Napisane: 27 sie 2018 06:31
przez pioter
pioter napisał(a):Nie da się, wbrew twierdzeniom handlarzyn. Jeśli auto jest wyrejestrowane za granicą, a nie zarejestrowane w Polsce, to jeździć może co najwyżej na lawecie. Sprzedawcy twierdzą, że są takie ubezpieczenia (chodzi o tzw. OC komisowe), jacyś pokątni pośrednicy nawet je kupującym sprzedają, ale w trakcie kontroli policyjnej auto dostanie zakaz jazdy, a w przypadku zdarzenia OC nie zadziała - bo ubezpieczyciel powoła się na OWU, w którym będzie czarno na białym, że brak rejestracji = nieważność polisy.

Re: Tymczasowe ubezpieczenie auta

Napisane: 27 sie 2018 16:20
przez Ryba4
Oj chłopaki....

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK:

Art. 27. Umowa ubezpieczenia krótkoterminowego OC posiadaczy pojazdów mechanicznych
1. Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na czas krótszy niż 12 miesięcy, zwaną dalej „umową ubezpieczenia krótkoterminowego”, można zawrzeć, jeżeli pojazd mechaniczny jest:
1) zarejestrowany na stałe, w przypadkach określonych w ust. 2;
2) zarejestrowany czasowo;
3) zarejestrowany za granicą, jeżeli zgodnie z art. 3 pojęcie ubezpieczenia obowiązkowego ust. 1 pkt 28 lit. c ustawy o działalności ubezpieczeniowej państwem członkowskim umiejscowienia ryzyka jest Rzeczpospolita Polska;
4) pojazdem wolnobieżnym określonym w art. 2 objaśnienie pojęć pkt 10 lit. b;
5) pojazdem historycznym.
2. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego na czas nie krótszy niż 30 dni, w odniesieniu do pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na stałe, może zawrzeć podmiot prowadzący działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych lub polegającą na kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych, w zakresie pojazdów przeznaczonych do kupna lub sprzedaży.
3. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego, w odniesieniu do pojazdów mechanicznych zarejestrowanych czasowo, zawiera się na czas nie krótszy niż okres tej rejestracji, określony w decyzji starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania właściciela pojazdu mechanicznego, nie krótszy jednak niż 30 dni.
4. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego, w odniesieniu do pojazdów wolnobieżnych określonych w art. 2 objaśnienie pojęć pkt 10 lit. b, można zawrzeć na czas nie krótszy niż 3 miesiące.
5. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego, w odniesieniu do pojazdów historycznych, można zawrzeć na czas nie krótszy niż 30 dni.
6. Umowę ubezpieczenia granicznego zawiera się przed przekroczeniem przez pojazd mechaniczny granicy w przypadku określonym w art. 29 termin zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych ust. 1 pkt 3 oraz w przypadku rozwiązania się tej umowy lub wygaśnięcia okresu ważności Zielonej Karty podczas pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na okres co najmniej 30 dni.


W mega skrócie: OC krótkoterminowe - tylko komisy, kowalski z takim OC (ostatnio modny "sposób na drogie OC") = duży problem.
WYJĄTEK: Kowalski sprowadza auto NIEWYREJESTROWANE, z ważnym badaniem, kończy się zagraniczne OC a auto jest przeznaczone do rejestracji w PL - można 1 raz wykupić OC na 30 dni. JEDEN RAZ.
PUŁAPKA: Jak na dane auto wykupisz OC krótkoterminowe z powyższego powodu, a nie wyrobisz się z rejestracją i wykupieniem rocznej polisy w ciągu tych 30 dni to masz duży problem - brak ciągłości OC i karę z UFG.