[C1] Odgłos nieregularnego tarcia podczas hamowania

Problemy z cee'd'em oraz historia eksploatacji Waszych aut (raporty) / problems, drive reports

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
Nemesis
Dopiero co...
 
Posty: 5
Dołączył(a): 15 lip 2017 18:03
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C1 HB, 1.4 Pb/LPG 109KM
2009

[C1] Odgłos nieregularnego tarcia podczas hamowania

15 lip 2017 18:31

Witam,

szukam rozwiązania problemu, z którym nie mogą sobie poradzić dwaj różni mechanicy. Otóż od mniej więcej końca maja, podczas hamowania słychać, że coś trze. Odgłos tarcia nie jest jednostajny tylko zależny od obrotu koła, czyli im wolniej auto jedzie i obracają się koła tym odstępy między tarciem są większe, czyli tak jakby np tarcza była nierówna i obcierała tylko w jednym miejscu. Obcieranie słychać głównie przy mniejszych prędkościach i co do zasady przy delikatnym hamowaniu np podczas dojeżdżania do skrzyżowań. Mocniejsze dociśnięcie hamulca niweluje odgłos tarcia. Odgłos dochodzi najprawdopodobniej z lewego przedniego koła (czyli od strony kierowcy). Oczywiście pierwsze podejrzenia padły na zużyte klocki, ewentualnie tarcze. Klocki jednak miały jeszcze trochę zapasu, mechanik je oczyścił z rdzy i innych brudów, nic to nie dało, tarcza hamulcowa została następnie nieco przyszlifowana na rancie, ale to też nie pomogło. Ostateczna diagnoza - wymieniajmy klocki i tarcze ponieważ tarcze są już i tak mocno zużyte a ja niestety za niecałe dwa tygodnie wyruszam autem na wakacje do Bośni i Hercegowiny. Wymiana tarcz i klocków dokonana 7 lipca o dziwo niestety nie pomogła.

Mechanik rozłożył ręce i stwierdził że nie ma już pomysłów. Udałem się do innego, który po szybkiej diagnozie stwierdził że piasty kół nie zostały w ogóle oczyszczone podczas wymiany tarcz i klocków. Oczyścił więc piasty, dodatkowo wymienił osłonę wewnętrzną i zewnętrzną przegubów, ponieważ były spękane, za robotę wziął 360zł (chyba dużo?). Myślałem że wszystko będzie ok, bo z początku było perfekcyjnie niestety po przejechaniu ok 40-50km odgłos powrócił. Ogólnie po odpaleniu auta i na krótkich dystansach odgłos niekiedy w ogóle się nie pojawia, trzeć zaczyna właśnie jak już się przejedzie przynajmniej 10-20km. Choć też różnie to bywa. Od końca, po każdym zabiegu mechaników tarcie z początku nie występowało, jednak ostatecznie zawsze powracało. Odgłos np zanikał po myciu auta, po czym i tak powracał. Dodam tylko, że w tym kole w ostatnim czasie było też wymieniane łożysko, przed wymianą łożyska problem obcierania nie występował, choć stukało samo koło podczas jazdy...

Czy ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem lub ma jakieś sugestie?

herni
 

Re: Odgłos nieregularnego tarcia podczas hamowania

15 lip 2017 21:43

A pewien jesteś że przód ?????? Weź skocz na na mniej ruchliwą drogę i rozpędź auto tak do 70km/h i bardzo powoli zaciągaj ręczny jak prędkość zacznie ci spadać to redukcja na niższy bieg odpuść ręczny i znów tak zrób i tak kilka razy zobacz czy się nie poprawi. Patrzyłeś jak działa tył??????? Bo ja myślę że to tył a nie przód miałem kilka podobnych przypadków zobacz tarcze z tyłu.

AUTOR WĄTKU
Nemesis
Dopiero co...
 
Posty: 5
Dołączył(a): 15 lip 2017 18:03
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C1 HB, 1.4 Pb/LPG 109KM
2009

Re: Odgłos nieregularnego tarcia podczas hamowania

17 lip 2017 09:57

Głowy sobie uciąć nie dam że to przód, ale tak stwierdził każdy kto jechał jako pasażer i jako kierowca tym autem. Również dwaj mechanicy. Odgłos dobiega najbardziej jakby z okolicy nóg kierowcy. Słychać go też zdecydowanie lepiej przy zamkniętych a nie otwartych szybach, a sam odgłos nie jest takim typowym tarciem metalicznym ani na pewno nie jest piskiem, jest to coś pomiędzy ciągnięciem szpadla po asfalcie a skrzypieniem ocierających/pracujących gum.

Pojechałem wczoraj w nocy na duży parking i jeszcze potestowałem. Odgłos pojawił się stosunkowo szybko, bo w sumie już po jakiś 2-3km jak dojechałem na parking i dwa trzy razy delikatnie pohamowałem. Z początku odgłos był cichy a po kilku hamowaniach głośniejszy. Spróbowałem następnie tego o czym piszesz ale hamowanie ręcznym nic nie dało. Hamowałem zarówno na delikatnie zaciągniętym z redukcją biegów co jakiś czas jak i zaciągając mocniej do pełnego zatrzymania auta, wówczas było jedynie słychać delikatne piszczenie tylnych tarcz/klocków. Próbowałem też nagrać odgłos z zewnątrz, kładąc telefon raz z lewej raz z prawej strony auta, ale słuchać było jedynie pracę silnika.

Na koniec pohamowałem kilka razy dość mocno hamulcem zasadniczym i to pomogło. Odgłos ustał, ale dzisiaj przejadę się na ten parking jeszcze, bo czuję że niestety powróci. Trudno mi uwierzyć żeby samo hamowanie pomogło skoro odgłos występował zarówno na starych jak i nowych tarczach i klockach.

Zastanawiam się, czy może mieć to związek z wymienionym wcześniej łożyskiem, ale teoretycznie nie powinno, choć objawy pojawiły się właśnie po jego wymianie. Nadmienię jeszcze, że na miesiąc przed wymianą łożyska były wymieniane manszety od skrzyni biegów i sprzęgło...

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6856
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Odgłos nieregularnego tarcia podczas hamowania

17 lip 2017 10:40

Ja miałem identyczne objawy i też myślałem pierwotnie że to przód, a okazało się, że tarcze a właściwie tarczobebny z tyłu były w środku tak zardzewiałe, że kawałki metalu latały po bębnie jak kule w maszynie Lotto :lol:

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

herni
 

Re: Odgłos nieregularnego tarcia podczas hamowania

17 lip 2017 11:55

To często się zdarza albo ręczny słabo odbija tzn. dźwignia chodzi normalnie a przy tylnych piastach blokują się dźwigienki trzeba je oczyścić i przesmarować ewentualnie szczęki lepiej rozłożyć można bez zdejmowania tarcz trzeba wyjąć tą zaślepkę gumową która jest między szpilkami i ustawić w dolnej pozycji wkładamy wkrętak płaski jest tam taka zębatka którą pokręcamy sprawdzając czy można tarczą obracać jak nie to młotek w ruch jak zacznie się obracać to ponownie kręcimy aż do uzyskania dobrego ręcznego tak żeby koła nie blokowały podczas jazdy.

AUTOR WĄTKU
Nemesis
Dopiero co...
 
Posty: 5
Dołączył(a): 15 lip 2017 18:03
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki
Grupa: Łódzka
Model cee'd:
C1 HB, 1.4 Pb/LPG 109KM
2009

Re: Odgłos nieregularnego tarcia podczas hamowania

24 lip 2017 17:36

Heja,

problem został wyeliminowany, nie dawałem nieco wiary że to może być tył bo odgłos ewidentnie był z przodu. Okazało się że była to jednak wina nowego łożyska które było wadliwe, przy okazji do wymiany poszła też piasta, ponieważ była już lekko ścięta w stożek.

pozdrawiam!

herni
 

Re: Odgłos nieregularnego tarcia podczas hamowania

25 lip 2017 09:31

To super :spoko:

Powrót do Awaryjność, raporty z eksploatacji
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl