Wymiana płynu chłodniczego Kia 1.6Crdi 115km.

Problemy z cee'd'em oraz historia eksploatacji Waszych aut (raporty) / problems, drive reports

Moderator: Żandarmeria

AUTOR WĄTKU
arek0070
 

Wymiana płynu chłodniczego Kia 1.6Crdi 115km.

30 gru 2015 09:33

Witam
Moi rodzice są posiadaczami auta Kia Venga 1.6 Crdi 115km(ja szukam już dla siebie ładnej izadbanej Ceed :)) .Chciałbym im trochę pomóc i wymienić w ich aucie płyn chłodniczy.Czy jest jakiś korek spustowy na chłodnicy lub gdzieś indziej umiejscowiony,którym można spuścić płyn ? Czy trzeba rozpinać węzę ? Zaglądałem pod auto ale nic takiego nie zauważyłem;/ W moim starym Fiacie był taki korek,więc może tu także się takowy znajduje ? I jeszcze jedno pytanie,czy po zalaniu nowego płynu trzeba jakoś odpowietrzać układ?
Jeśli temat takowy istnieje lub mój jest założy w nieodpowiednim dziele to proszę o wyrozumiałość i przeniesienie go do odpowiedniego.
Z góry dziękuje za wszelkie rady.
Pozdrawiam

Avatar użytkownika
Ryba4
Nadworny błazen
 
Posty: 6858
Dołączył(a): 01 gru 2010 18:15
Lokalizacja: Kraków / Wrocław
Grupa: Małopolska
Model cee'd:
C1FL HB, 1,4 Pb 90KM
2010, M

Re: Wymiana płynu chłodniczego Kia 1.6Crdi 115km.

30 gru 2015 14:17

A co zrobisz ze starym płynem ?
Obrazek
FL 1,4 90KM HB 5K M (C+); STI WRC WRX PS3 ITP ITD TDI 8)

AUTOR WĄTKU
arek0070
 

Re: Wymiana płynu chłodniczego Kia 1.6Crdi 115km.

30 gru 2015 15:02

Ryba4 napisał(a):A co zrobisz ze starym płynem ?

A co mogę zrobić ? To co zawsze...zleje w baniak i oddam mojemu znajomemu mechanikowi,on oddaje to na utylizację czy jakkolwiek się to zwie.

AUTOR WĄTKU
sagitarius
 

Re: Wymiana płynu chłodniczego Kia 1.6Crdi 115km.

30 gru 2015 17:03

Pytanie dotyczyło korka spustowego, a nie sposobu utylizacji płynu chłodniczego, więc odpowiem ja - po prawej stronie chłodnicy od spodu powinien znajdować się niebieski korek, który służy do zlania płynu chłodniczego z układu. W Vendze również powinien się tam znajdować ;)

AUTOR WĄTKU
arek0070
 

Re: Wymiana płynu chłodniczego Kia 1.6Crdi 115km.

30 gru 2015 20:11

sagitarius napisał(a):Pytanie dotyczyło korka spustowego, a nie sposobu utylizacji płynu chłodniczego, więc odpowiem ja - po prawej stronie chłodnicy od spodu powinien znajdować się niebieski korek, który służy do zlania płynu chłodniczego z układu. W Vendze również powinien się tam znajdować ;)

Z pytania kolegi wyżej nigdy bym nie wywnioskował że chodzi o korek spustowy :) Siedziałem pod autem 30min i nigdzie takowego korka nie zlokalizowałem,tym bardziej niebieski powinien rzucać się w oczy.

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Wymiana płynu chłodniczego Kia 1.6Crdi 115km.

30 gru 2015 20:26

Korek jest po lewej stronie chłodnicy, na dole, nad samą stopką mocującą.

AUTOR WĄTKU
arek0070
 

Re: Wymiana płynu chłodniczego Kia 1.6Crdi 115km.

31 gru 2015 07:16

szczur75 napisał(a):Korek jest po lewej stronie chłodnicy, na dole, nad samą stopką mocującą.

Kurcze albo jestem ślepy albo nie wiem...jest on dobrze widoczny ? Czy trzeba coś odkręcać żeby go zobaczyć ?

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Wymiana płynu chłodniczego Kia 1.6Crdi 115km.

31 gru 2015 09:25

arek0070 napisał(a):jest on dobrze widoczny ?


Z miejsca kierowcy nie zobaczysz. B)

Zacznij od odnalezienia stopek chłodnicy. To takie elementy na dole, w których są bolce mocowania chłodnicy w belce.
Zdecydowanie łatwiej będzie to zrobić spod auta.
Przy PRAWEJ stopce masz korek. Nie taki jak w wannie. Mniejszy, wkręcany.
W poprzednim poście coś mi się pomyliło i napisałem LEWA strona - to błąd.

AUTOR WĄTKU
arek0070
 

Re: Wymiana płynu chłodniczego Kia 1.6Crdi 115km.

09 sty 2016 11:19

Witam Ponownie :)
Dzięki radą kolegi szczur75 zlokalizowałem korek spustowy,nie zauważyłem go bo był ukryty za gumowym wężem od IC. Teraz takie pytanko,w jaki sposób odpowietrzyć układ po zalaniu nowego płynu ?
Zalać pod max odpalić auto,rozgrzać zgasić i dolać na zimnym znów do max ?Czy jest jakiś inny sposób ?

Avatar użytkownika
Gizmo121
Grupa Trzymająca Władzę
 
Posty: 5406
Dołączył(a): 09 wrz 2008 10:20
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Model cee'd:
C1 SW, 1,6 ON 115KM
2008, Optimum

Re: Wymiana płynu chłodniczego Kia 1.6Crdi 115km.

09 sty 2016 12:21

Ryba4 napisał(a):A co zrobisz ze starym płynem ?


Spanikowałeś ,że do akwarium Ci wleje B) ;)
Pozdrawiam Wojtek ( KIA Cee'd SW 1,6 CRDI 115KM optimum 5K 09'2008 ) WRC- Warcy , Rycy , Csescy ale (dużo) nie rdzewieje :)

AUTOR WĄTKU
arek0070
 

Re: Wymiana płynu chłodniczego Kia 1.6Crdi 115km.

09 sty 2016 12:44

Panowie nie wiem ale chyba coś jest nie tak...stary płyn zleciał ładnie,ok ~4l(nie za mało ? ) ale jest problem z napełnieniem.Wlewam nowy płyn przez zbiornik wyrównawczy i wlałem go ~1l i więcej nie chce wejść :/ Jest już na max,co jest nie tak ? Coś robię źle ?

Avatar użytkownika
gisio
V kolumna
 
Posty: 1361
Dołączył(a): 23 gru 2009 17:51
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM

Re: Wymiana płynu chłodniczego Kia 1.6Crdi 115km.

09 sty 2016 12:52

Proszę sierotko ;)

1. Ustawić pokrętło regulacji temperatury w położenie maksymalnego ogrzewania. Upewnić się, że silnik i chłodnica są wystarczająco zimne, by można ich było dotknąć.
2. Odkręcić zakrętkę z zaworem parowo-powietrznym chłodnicy.
3. Odkręcić korek spustowy płynu chłodzącego i spuścić płyn chłodzący.
4. Mocno dokręcić korek spustowy płynu chłodzącego.
5. Wymontować zbiornik płynu chłodzącego. Spuścić płyn chłodzący i ponownie zamontować zbiornik. Napełnić zbiornik do znaku MAX płynem chłodzącym.
6. Wolno wlać roztwór płynu chłodzącego i wody (w proporcji zgodnej ze wskazaniami producenta) przez otwór wlewowy chłodnicy. Aby wypchnąć powietrze z układu, lekko ścisnąć górny/dolny przewód elastyczny chłodnicy.
7. Uruchomić silnik i pozwolić, by płyn chłodzący krążył w układzie. Kiedy wentylator chłodnicy obraca się, a płyn chłodzący krąży w układzie, należy wlać płyn chłodzący przez otwór zakrętki z zaworem parowo-powietrznym.
8. Powtarzać procedurę opisaną w punkcie 7, aż wentylator chłodnicy włączy się 3 ÷ 5 razy i wystarczająco odpowietrzy układ chłodzenia.
9. Dolać tyle płynu chłodzącego, by poziom płynu w zbiorniku wyrównawczym osiągnął poziom „MAX”.
10. Wyłączyć silnik i pozwolić, by płyn chłodzący wystygł.
11. Powtarzać procedurę opisaną w punktach od 6. do 10. do czasu, aż poziom płynu chłodzącego będzie stały, a cały układ zostanie dokładnie odpowietrzony.


Po 2 ÷ 3 dniach od wymiany płynu chłodzącego ponownie sprawdzić poziom płynu w zbiorniku wyrównawczym.
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

AUTOR WĄTKU
arek0070
 

Re: Wymiana płynu chłodniczego Kia 1.6Crdi 115km.

09 sty 2016 13:15

Dwa pytania...gdzie znajduje się otwór wlewowy na chłodnicy ? Bo prócz tego na zbiorniku wyrównawczym to nic innego nie widzę :/ Zawór porowo powietrzny to ten po prawej na foto Obrazek ?
A i czy podczas gdy silnik pracuje to któryś z korków/otworów ma być otwarty ?

AUTOR WĄTKU
szczur75
 

Re: Wymiana płynu chłodniczego Kia 1.6Crdi 115km.

09 sty 2016 13:45

arek0070 napisał(a):gdzie znajduje się otwór wlewowy na chłodnicy ? Bo prócz tego na zbiorniku wyrównawczym to nic innego nie widzę


Po prawej na dole fotki. Taki metalowy, okrągły, z uszami i nakleją okrągłą, dwukolorową. Na uszach jest wybite ciśnienie (bodajże 1.1 bara).

AUTOR WĄTKU
arek0070
 

Re: Wymiana płynu chłodniczego Kia 1.6Crdi 115km.

09 sty 2016 13:46

Kurcze trochę techniki i człowiek się gubi :P Nie wiedziałem że jego się da całkowicie odkręcić :) Dzięki Panowie,człowiek cały czas się dowiaduje czegoś nowego :)

Avatar użytkownika
gisio
V kolumna
 
Posty: 1361
Dołączył(a): 23 gru 2009 17:51
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Grupa: Mazowiecka
Marka i model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM

Re: Wymiana płynu chłodniczego Kia 1.6Crdi 115km.

09 sty 2016 14:21

arek0070 - może jednak zleć wymianę komuś kto trochę ogarnia temat? Nie chcę żebyś przypadkiem "usmażył" silnik a później napisał, że zrobiłeś wszystko zgodnie z w/w krokami ... ?
„ … kiedy jestem trzeźwy i w dobrej formie krzywdzę ludzi … „

AUTOR WĄTKU
arek0070
 

Re: Wymiana płynu chłodniczego Kia 1.6Crdi 115km.

09 sty 2016 14:36

gisio napisał(a):arek0070 - może jednak zleć wymianę komuś kto trochę ogarnia temat? Nie chcę żebyś przypadkiem "usmażył" silnik a później napisał, że zrobiłeś wszystko zgodnie z w/w krokami ... ?

Spokojnie nic się nie stanie :) Po co mam płacić komuś za coś co można zrobić samemu ?Trzeba się uczyć,następnym razem już będę wiedział co i jak.
Wymianę zakończyłem,płyn nalany itp...mam tylko jedno pytanie.Tyczy się ono punktu 6,co jeśli wentylator nie załączył się ani razu ? Auto pracowało jakieś 25min i zero reakcji wentylatora.
I jeszcze jedno pytanie...chodzi o to że korkiem na chłodnicy wlałem płyn pod sam korek zamknąłem,auto trochę pochodziło ze zbiornika wyrównawczego płynu nie ubyło nic cały czas MAX.Natomiast po otwarciu korka na chłodnicy płyn ubył?Czy nie powinien się od uzupełnić z zbiornika wyrównawczego ?

marcin_jaw
Klubowicz
 
Posty: 52
Dołączył(a): 03 wrz 2015 18:50
Lokalizacja: Wrocław <-> Ostrów Wielkopolski
Grupa: Wielkopolska
Model cee'd:
C1 SW, 1.4 Pb 109KM
2009, Optimum+

Re: Wymiana płynu chłodniczego Kia 1.6Crdi 115km.

09 sty 2016 18:42

arek0070 napisał(a):
gisio napisał(a):arek0070 - może jednak zleć wymianę komuś kto trochę ogarnia temat? Nie chcę żebyś przypadkiem "usmażył" silnik a później napisał, że zrobiłeś wszystko zgodnie z w/w krokami ... ?

Spokojnie nic się nie stanie :) Po co mam płacić komuś za coś co można zrobić samemu ?Trzeba się uczyć,następnym razem już będę wiedział co i jak.
Wymianę zakończyłem,płyn nalany itp...mam tylko jedno pytanie.Tyczy się ono punktu 6,co jeśli wentylator nie załączył się ani razu ? Auto pracowało jakieś 25min i zero reakcji wentylatora.
I jeszcze jedno pytanie...chodzi o to że korkiem na chłodnicy wlałem płyn pod sam korek zamknąłem,auto trochę pochodziło ze zbiornika wyrównawczego płynu nie ubyło nic cały czas MAX.Natomiast po otwarciu korka na chłodnicy płyn ubył?Czy nie powinien się od uzupełnić z zbiornika wyrównawczego ?

Górny wąż do chłodnicy/nagrzewnicy ciepły po nagrzaniu silnika do tem roboczej? Tak można sprawdzić czy rzeczywiście już w większości przestrzeni jest zalany płyn

Poczekaj aż silnik ostygnie jeśli już nie można nic więcej dolać płynu do chłodnicy pomimo osiągnięcia temp przez silnik(chodzi o otwarcie termostatu). Powinien w kolejnych cyklach nagrzewania odpowietrzyć się i w cyklach stygnięcia zassać płyn ze zbiorniczka.

Płyn by zassał podczas pracy ale w przypadku zbiorniczka ciśnieniowego(bez korka z zaworkiem na chłodnicy). W takim przypadku odpowietrzanie/wymiana płynu jest prostsza.
W twoim przypadku zbiorniczka bezciśnieniowego w korku chłodnicy znajduje się zawór dwukierunkowy(przynajmniej w moim ceed sw tak jest). Przy nagrzewaniu umożliwia wytworzenie nadciśnienia o określonej wartości jednocześnie upuszczając nadmiar płynu do zbiorniczka by nie przekroczyć określonej wartości ciśnienia. Zaś przy stygnięciu płynu mniejszy zaworek umożliwia zassanie z powrotem płynu ze zbiorniczka do układu.
U mnie przy wymianie płynu chłodniczego(wymiana pompy wody) jakoś przez 2-3 cykle całkowitego stygnięcia zassało trochę płynu i od tego momentu stały poziom w zbiorniczku.

Spadochron
Klubowicz
 
Posty: 36
Dołączył(a): 17 gru 2015 17:54
Lokalizacja: Biłgoraj
Grupa: Lubelska
Model cee'd:
C1 Brak, 1582cm3 ON 115KM
2009

Re: Wymiana płynu chłodniczego Kia 1.6Crdi 115km.

10 sty 2017 13:41

witajcie
gdzie moge kupic dobra chlodnice wody do mojej kia ceed 1.6 crdi 116 km z 2009 r i jakiej firmy polecacie

AUTOR WĄTKU
outlander38
 

Re: Wymiana płynu chłodniczego Kia 1.6Crdi 115km.

10 sty 2017 13:53

Myślę ze w jakieś hurtowni :) Ale najlepiej na alledrogo polecam jakiegoś nissensa , NRF , valeo.

Następna strona
Powrót do Awaryjność, raporty z eksploatacji
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi / Wyświetlone
    Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

Partnerzy

Części Kia

https://pesca-sklep.pl